Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

+3
Kalinda
SHARENI
defo
7 posters

Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Вто Јан 31 2017, 20:05

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! 16406446_1312575745454680_2117853196632731516_n

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! 16265461_1312576135454641_5328979906991906237_n

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! 16299444_1312576485454606_1484780570655800894_n

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! 16387128_1312577078787880_8962833434069742824_n
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Вто Јан 31 2017, 20:16

Од погорниве слики јасно се гледа дека Охридското езеро е повлечено. Причината е следна, ЕЛЕМ го користи и како Вештачка акумулација, со која управува од местото наречено Св.Петка, на реката Дрим. Каде прави испуст на вода од Охридското езеро. До '63 година до изградбата на ХЕЦ Шпиље и Глобочица, испустот бил по природен пат. Потоа е регулиран од причина на полнење и празнење на вештачките акумулации на овие две хидроцентрали, за производство на струја. Меѓутоа ова е регулирано законски со мин и макс на водостојот на Охридското езеро, за да не се загрози биодиверзитетот на Охридското езеро. Е ова ЕЛЕМ не го почитува ради бизнис.

П.С Бизнисот на ЕЛЕМ е равенка со три непознати, колку струја на кому и за колку пари му продава од овие две хидроцентрали.
П.П.С На Охридската опозиција да и е срам за неактулеизирање на темава.Од Охридската локална власт ништо не се ни очекува.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by SHARENI Чет Фед 02 2017, 19:24

koj toa gleda ? jas ,ti i na nas slicnite ,no ne site ,gledaj imame 460 000 slepci koi nisto ne gledat samo pravat toa sto drug ke im kaze sto gleda
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 832
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Саб Фед 04 2017, 10:28

Епа реално, затоа и се нервирам, Шареини Wink. Значи мора да им се објасни на луѓево, јас на твитер припем го пингнав 2-3 пати Тунтев, Охридскиот пратеник од СДСМ, на оваа тема. И ај да не се фалам, ама после тоа имаше реакциии, кои пак не се на задоволително ниво. Она највисоко ниво...цела Македонија да знае.

Реакција Тунтев
Реакција Жаклина Лазаревска

Е сега овие вести, сем Охриѓани друг не ги прочита, ниту некој ги проследи, ниту некој ги ги презеде.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Kalinda Саб Фед 04 2017, 19:40

Зошто постојано се жалите?
Колку што знам и вие имате
ваши медиуми кои
може да ја пренесат
оваа вест .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 490
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Kalinda Саб Фед 04 2017, 19:41

Проблемот е во тоа
што никој не ви верува ,
а не затоа што
никој не ја пренел
веста .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 490
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Саб Фед 04 2017, 19:53

Калинда, немам коментар...ама ако има и повеќе начини да се сфтаи нешто, секако некои го бираат потешкиот.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Вто Фед 14 2017, 08:08

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! C4jKq6RXAAEpG2-
Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! C4jKq6NXAAATQY4
Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! C4jKq6OWEAQJY4w

ДПМНЕ, е решен пред заминување да го уништи и Охридското езеро.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta Чет Фед 16 2017, 10:09

namerno go susart za da mozat placovi da go pravat,/..
delta
delta

Број на мислења : 596
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Чет Фед 16 2017, 21:30

Абе делта, ние си играме курташак со езерово, ама не е баш така. Не нема да прават плацови (да сме сериозни), тргуваат со струја, Грујо е будала. A има и други будали локални во Охрид. Јас како Охриѓанец, тврдам дека само надпартиска платформа може да го спаси Охрид. Човек со познавање на состојбите, тешко дека ќе се најде Охрид во моментов таков. Али треба да се бориме.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta Чет Фед 16 2017, 21:45

dobro ajde seriozno,,.kako ispustanjeto na vodata mu pravi profit na grujo...proizveduva struja? mnogu pogolem e profitot ako ja uvezuva po daleku poskapa cena../.
delta
delta

Број на мислења : 596
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by OPOZICIONER Чет Фед 16 2017, 23:07

Zarem i ova e vozmozno? nemozam da poveruvam ?
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 951
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Гостин Пет Фед 17 2017, 00:47

defo напиша:Абе делта, ние си играме курташак со езерово, ама не е баш така. Не нема да прават плацови (да сме сериозни), тргуваат со струја,  Грујо е будала. A има и други будали локални во Охрид. Јас како Охриѓанец, тврдам дека само надпартиска платформа може да го спаси Охрид. Човек со познавање на состојбите, тешко дека ќе се најде Охрид во моментов таков. Али треба да се бориме.
Ова е поради долгото ладно време. И во бугариJа нашиве педери източиja многу езера.Треба да се прими прост закон- ако водата падне под дадено ниво да се сопре хидроелектраната. Инаку примаj работите филозофски-ова езеро е доста младо и некогаш ке го снема сосема сигурноSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Пет Фед 17 2017, 08:03

delta напиша:dobro ajde seriozno,,.kako ispustanjeto na vodata mu pravi profit na grujo...proizveduva struja? mnogu pogolem e profitot ako ja uvezuva po daleku poskapa cena../.

Види дел од ова што го викаш е ок, ама проблемот е што ова езеро не е вештачка акумулација, па ЕЛЕМ да си го игра ку*от со него. А за цената на струјата и на кого се продава не знаеме.
Здравко напиша:
Ова  е поради долгото ладно време. И во бугариJа нашиве педери източиja многу езера.Треба да се прими прост закон- ако водата падне под дадено ниво да  се сопре хидроелектраната. Инаку примаj работите филозофски-ова езеро е доста младо и некогаш ке го снема сосема сигурноSmile

Јес, тоа е и причината на снемување на Дојранско езеро, само што малце сме го убрзале процесот.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta Пон Фед 20 2017, 12:24

da bea polni tie ezerata so rakija baren neko0j kar i nie da iamvme,.,;
delta
delta

Број на мислења : 596
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by OPOZICIONER Пон Фед 20 2017, 12:53

ne e za sega rabotata, za placenje e.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 951
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Luxor Пон Фед 20 2017, 13:19

Последниве денови не се слуша ништо за Охридско Езеро. Се враќа во нормала водостојот или сеуште состојбата е критична?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6522
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Dino Пон Фед 20 2017, 19:57

Kako i sekogas kaj nas, sekoe cudo za tri dena.

Dino

Број на мислења : 628
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Kalinda Пон Фед 20 2017, 21:47

Што тоа треба
да се направи ?
Секое чудо ????
Јас ова не го свакам
така.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 490
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Пон Фед 20 2017, 22:42

Денес се враќам од Охрид, состојбата е лоша. роблемот е што со лигуши, не се прави ништо. ДПМНЕ-овците ќутат како залиени, пошо нема што да кажат. А СДСМ-оскиот шбитак пратеникот Томислав Тунтев си свирка. Си изгласа советот изградба на пазар едногласно, скоро, двајца од ДПМНЕ беа против. Охрид тоне во криминал и лицемерство. Ова со Охридското езеро е последица на тоа.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Luxor Вто Фед 21 2017, 11:03

Некаде прочитав интересна мисла. Парафразирам: "Охриѓани би протестирале заради езерото но тоа не вработува во адмистрација". Сепак состојбата се подобрува.

УХМР: Се зголемува нивото на Охридското Езеро
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6522
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Вто Фед 21 2017, 19:31

На твитер, Александар Маленко го имаше објавено твитот.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta Сре Фед 22 2017, 13:45

pastrmka ima uste ili ja ispokradioa?>?>
delta
delta

Број на мислења : 596
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by defo Сре Фед 22 2017, 23:05

Од дамна е истребена. Реално за штетите на целиот биодиверзитет и негово зачувување, никого рук не го боли. Некоја наредна влада ќе треба активно да се ангажира околу ова.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3354
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by delta Вто Фед 28 2017, 23:15

usta taa vredese i belvicata mislam deka od nea se pravese ohridskiot biser/././.
delta
delta

Број на мислења : 596
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!! Empty Re: Охридско езеро, вештачка или природна акумулација, дел од бизнисот на ЕЛЕМ!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот