Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

БОМБАТА

+16
Фири1
Sotir
Arhimed
osa
reiter
Hamad bim Khalifa
ribar
bratucedot
kiBik
Kalinda
tmoro
Боко
haskov
Фири
меанџија
хан Ацо
20 posters

Страна 25 of 40 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Next

Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter Вто Мар 17 2015, 17:24

!!!!!!!

[b]ШЕСТ пратеници од ВМРО ДПМНЕ писмено се обратиле до Европската Унија и побарале заштита од својот претседател и лидер Никола Груевски и неговиот братучед Сашо Мијалков. Писмото е предадено во една куќа во елитната скопска населба „Бардовци[/b]“ напиша:


ШЕСТ пратеници од ВМРО ДПМНЕ писмено се обратиле до Европската Унија и побарале заштита од својот претседател и лидер Никола Груевски и неговиот братучед Сашо Мијалков. Писмото е предадено во една куќа во елитната скопска населба „Бардовци“, куќа закупена од советник на екс ЕУ амбасадорот во Македонија, Соренсен. Писмото е напишано од 6 пратеници( Харалампие Шокаровски, Васил Пишев, Драган Цуклев, Михајло Џолонга, Славе Гошев и Сузана Анова). Имено пратениците, ја објаснувале ситуацијата во која се наоѓаат т.е дека потпишале меници на износи од 500.000 евра, и бланко оставки. Тие побарале заштита од ЕУ во случај, да се смени власта. На ЕУ и нивните претставници им испратиле и барање за тоа како е возможно нивните меници да се прогласат за неважечки доколку ВМРО ДПМНЕ и Никола Груевски ги злоупотребат. Одговорот кој го добиле од ЕУ бил во насока на тоа дека тие ќе им најмат најдобри адвокати во и надвор од Македонија, за да ги разгледаат сите можности за да се најде решение за овој (за пратениците), горчлив проблем. Но после ова, се појавиле уште нови ДЕВЕТ пратеници, кои пројавиле интерес и преку адвокатската канцеларија на ЕУ во Скопје, да изнајдат решение за својот проблем. По овие пријавени пратеници(сега 15 на број) ЕУ испратила барање за одговор до Никола Груевски-Дали е точно дека неизбраните 70 пратеници потпишале МЕНИЦИ, ИЗЈАВИ и БЛАНКО ОСТАВКИ? Но на ова Никола Груевски се разбира не дал одговор. Напротив испратил писмо со прашање, зошто ЕУ сака да ја собори македонската влада, токму сега кога активно се заангажирале за решавање на спорот со името. За да го сокире целиот срам и скандал, преку Илија Димовски и агенцијата МАКФАКС, било испратено СПИН информативно писмо во кое КАТЕГОРИЧНО се негира било каква закана кон пратениците со оставки, меници и сл. Но после се поголемата загриженост на пратениците за своите судбини, ЕУ им советувала, да дадат изјави и нотарски да ги заверат. Изјавите треба да го соддржат проблемот/ите кои тие ги имаат. И тука настанува интересна ситуација. Според неофицијални избори дури 19 пратеници, далеку од контрола и очи на Мијалков и Груевски, потпишале изјави заверени на нотар. Изјавите се гаранција дека по расветлувањето и разврската на овој против уставен чин, пратениците кои потпишале вакви нотарски изјави ќе бидат ослободени од кривична одговорност. Останатите кои не потпишале изјави, ќе се гонат кривично, како соучесници на криминалот. Но како изгледа тоа во реалноста. На пример Сузана Анова, немала некоја поцврста врска со ДПМНЕ. Важи за средно имотна личност во средината во која живее(Аеродром). Како директорка на детската градинка, во скопската населба „Ново Лисиче“, по предлог на трудовата инспекторка Џингова, Анова неколку месеци пред изборите во 2011 година станала претседателка на Унијата на жени на ОК ВМРО ДПМНЕ во населба Аеродром. Само неколку месеци после, оваа ф-ја, таа била ставена на кандидатските листи за пратеници на изненадување во цела партија. Но како Анова станала дел од целата игра, ако се знае дека токму таа е послушничка на Мијалков и не би направила нешто против него(во случајот потпишување на изјава). Но има еден проблем заради кој Анова, го менува своето мислење. Имено нејзиниот сопруг имал пропаднат бизнис и големи долгови, па по изборите немало ништо полесно од тоа да запливаат во „нови“ милиони евра. Но ова е горчливо „пливање“, затоа што тоа значело ново задолжување на Анови со нови 500.000 евра. Таа сватила дека покрај веќе постоечките големи долгови, овој нов(кон пастирот) во вредност од 500.000 евра е фактички „дупло голо“. Во ситуација „немај каде“ таа решила да се придружи кон групата пратеници и да напише писмо до ЕУ. Можеби мислела дека Собранието е детска градинка??? Значи ли сето ова дека пратениците кои жестоко го бранат Груевски од собраниската говорница, му вртат грб??? напиша:
http://www.dokaz.mk/shest-pratenitsi-od-vmro-dpmne-pismeno-se-obratile-do-evropskata-unija-i-pobarale-zashtita-od-svojot-pretsedatel-i-lider-nikola-gruevski-i-negoviot-bratuched-sasho-mijalkov-pismoto-e-predadeno-vo-edn/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин Вто Мар 17 2015, 17:56

Ne sakam da go rasipam pobednichkoto raspolozhenie, no toa shto Angelov go pravi e opsano odenje po rabot...Povikuvanje na nasilno rushenje na vlasta, nikako ne i odgovara na opozicijata vo ovie momenti...Zatoa shto toa mozhe da bide idealno opravduvanje na vlasta za pre4zemanje serija akcii protiv opozicijata, koi bi bile opravdani so povicite za nasilno rushenje na diktatorot...Posebno opasno e da se sprovede takov obid, koj, znaejki deka diktatorot e spremen na se, kje zavrshi so krvoprolevanje i gragjanska vojna...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин Вто Мар 17 2015, 18:16

Petre Shilegov...So teshki prashanja za Grujoshesku...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Мар 17 2015, 20:34

Teo напиша:Ne sakam da go rasipam pobednichkoto raspolozhenie, no toa shto Angelov go pravi e opsano odenje po rabot...Povikuvanje na nasilno rushenje na vlasta, nikako ne i odgovara na opozicijata vo ovie momenti...Zatoa shto toa mozhe da bide idealno opravduvanje na vlasta za pre4zemanje serija akcii protiv opozicijata, koi bi bile opravdani so povicite za nasilno rushenje na diktatorot...Posebno opasno e da se sprovede takov obid, koj, znaejki deka diktatorot e spremen na se, kje zavrshi so krvoprolevanje i gragjanska vojna...

Mislam deka ja pogodi srzhta! Izgleda generalov pravi po vtorpat greshka!?
Dali nenamerno (ne bi sakal da pomislam duri , na namerno) ama namesto sinhronizirano, zdruzheno dejstvo protiv Grujoshesku, generalov mozhe da ja iskomplicira rabotava! Izgleda hrabrost ima, ama taktika, kako za general ne mu e jaka strana....ke vidime ?.....
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by osa Вто Мар 17 2015, 20:53

mislam deka i opozicijata ima" malku "vina ,sepak treba da ima uloga na OBEDINUVACH ...
ne sekogash narcisite se ubavi kitki

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16512
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Мар 17 2015, 21:02

osa напиша:mislam deka i opozicijata ima" malku "vina ,sepak treba da ima uloga na OBEDINUVACH ...
ne sekogash narcisite se ubavi kitki

Dodeka ovaka razmisluvame, narodot ke bide javan od nekakvi si grujovci, brankovci.......

Sekako, deka ima opozicijata vina. Pomalku ili povekje, ama ima! Megjutoa dodeka se razmisluva na nacin: Isto mi e dali ke me tepa Tajson ili Rusevski.......ne preaime nishto. Licno bi go izbral Rusevski....barem imam nekakvi shansi da prezhiveam!
P.s. Sepak ne sme sigurni deka Rusevski ima zhelba da istepa nekogo! ....mislam se razbirame?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by osa Вто Мар 17 2015, 21:14

da sekako se razbirame ...da se nadevame deka shto poskoro ke se "obedinat "site opoziciski partiii

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16512
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин Вто Мар 17 2015, 22:32

Ne mozhesh da gi obedinish tie shto ne sakaat da se obedinat...Ne znam zoshto Angelov misli deka so bombastichni izjavi kje uspee da se nametne na politichkata scena...Vo ovoj sluchaj se raboti navistina za idninata na drzhavata i narodot, i kje pomogne edinstveno mudra politika koja kje donese do politichka razvrska i pad na rezhimot...Sekoj nasilen obid za rushenje na vlasta, kje predizvika kontra reakcija, shto vo krajna smetka bi mozelo da se odrazi unishtuvachki na drzhavata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter Вто Мар 17 2015, 23:04

немам претпоставка колку му е јака базата на Стојанче.Но мора да добие подадена рака од опозицијата доколку тој самиот не побарал.Можеби смета дека е знак на слабост ако самиот побара подршка.Но во секој случај треба да се контактира разговара и кординира и заеднички да се делува.Ако и малку се запраша и преиспита треба да знае што значи логистика и кординираност.Инаку храброста ќе нема ефект или ќе биде краткотрајно.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by osa Вто Мар 17 2015, 23:41

tochno taka reiter ,ne e dovolna hrabrosta ...pogotovo so ovie !? 
site alatki za "krshenje " na hrabrosta gi imaat ovie ,zatoa apatijata stanuva se pogolema

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16512
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Мар 18 2015, 06:36

Nema somnez deka generalot e pred se chesen, hrabar i pravichen covek!
Od druga strana go znaeme kako patriot od kovot na vistinski prav vmrovec. Na nego kako i na mnogumina drugi, mozebi genetski kod so averzija kon drugite opoziciski partii kako socijaldemokrati, liberali i slicni, mu pretstavuva precka da se stavi vo isti redovi koga e vo prashanje zacuvuvanje na Makedonija. Ako SDSM ima averzija kon "VMROVCI" (neslucajno napishano so golemi bukvi).... togash zosto na zadnite izbori bea vo ist tabor so VMRO-NARODNA ??? Da ne greshi pomalku generalot? Ne bi sakal da pomislam deka pokraj site negovi vrlini ja ima suetata kako edna od manite! Premnogu mi se dopagja kako chovek za da se razocaram!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by tmoro Сре Мар 18 2015, 15:50


tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин Сре Мар 18 2015, 18:15

Hamad bim Khalifa напиша:Nema somnez deka generalot e pred se chesen, hrabar i pravichen covek!
Od druga strana go znaeme kako patriot od kovot na vistinski prav vmrovec. Na nego kako i na mnogumina drugi, mozebi genetski kod so averzija kon drugite opoziciski partii kako socijaldemokrati, liberali i slicni, mu pretstavuva precka da se stavi vo isti redovi koga e vo prashanje zacuvuvanje na Makedonija. Ako SDSM ima averzija kon "VMROVCI" (neslucajno napishano so golemi bukvi).... togash zosto na zadnite izbori bea vo ist tabor so VMRO-NARODNA ??? Da ne greshi pomalku generalot? Ne bi sakal da  pomislam deka pokraj site negovi vrlini ja ima suetata kako edna od manite! Premnogu mi se dopagja kako chovek za da se razocaram!

Se obiduva individualno...Ima pogresna predstava deka so toa kje go zgolemi rejtingot na partijata i svojot sopstven rejting...Zaboravajki deka vo sluchajov stanuva zbor za mnogu osetliva materija...Ako e toa negova lichna akcija, mozham da razberam...No kako i da e, go nemashe nikade da ja bara slobodata na MRTV, pred bombite...Sega, namesto da gi podrzhi bombite, se obiduva da gi iskoristi za lichna promocija...Mislam deka e golem patriot, odlichen general, no politikata i politichkite igri ne mu se jaka strana...Tipuva na delot od dpmne, koi ostanaa verni na izvornata ideologija, zaboravajki deka tie vekje imaat lider... Georgievski, tivko i poleka, no sigurno deluva na politichkata scena...Prosto e neverojatno deka starite VMROvci so izvorni idei bi odbrale senzacionalistichki pristap, imajki gi starite principi na dejstvuvanje...


Последната промена е направена од Teo на Сре Мар 18 2015, 19:01. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин Сре Мар 18 2015, 18:17


Eve go i videoto...


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин Сре Мар 18 2015, 19:11

Doprva se ochekuvaat razornite bombi...

ЗАЕВ: ЌЕ ОБЈАВИМЕ ЗАПИСИ ЗА СТРАШНИОТ СЛУЧАЈ КАЈ СМИЛКОВСКО ЕЗЕРО

БОМБАТА - Page 25 S13

Понатаму во интервјуто, Заев вели дека ќе бидат објавени и снимки кои го покажуваат предавството на сегашната власт по однос на спорот за името на Македонија.
Фокус 18 мар 2015, 18:50
Ќе објавиме се што поседуваме и за случајот „Монструм“, кога кај Смилковското Езеро беа убиени четири деца и еден возрасен човек, изјави лидерот на опзицијата. Зоран Заев во интервју за бугарската агенција „Фокус“.

-Ние ветивме дека ќе објавиме се што поседуваме. Ќе покажеме и материјали за случајот „Монструм“, кој е исклучително страшен случај во кој беа убиени четири деца и еден возрасен човек крај Смилсковското Езеро. Убиените се Македонци, а осудените се Албанци. Целата вистина што ја поседуваме за овој случај ќе ја објавиме, без разлика дали тоа ќе одговори на очекувањата на дел од граѓаните, рече Заев.

Понатаму во интервјуто, тој вели дека ќе бидат објавени и снимки кои го покажуваат предавството на сегашната власт по однос на спорот за името на Македонија.

http://fokus.mk/zaev-k-e-objavime-zapisi-za-strashniot-sluchaj-kaj-smilkovsko-ezero

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter Сре Мар 18 2015, 19:41

изгледа овие детонации нема да ги слушнеме,разговорите од прислушуваните дипломати

Заев на бугарската амбасада и доставил материјали за прислушувани бугарски дипломати напиша:
Според Заев, сите записи на дипломатите им биле врачени лично, а овој процес не бил транспарентен согласно Виенската конвенција. Заев посочил дека записи добиле неколку амбасади и многу амбасадори, бидејќи во некои од амбасадите имало промена на дипломатите. Заев го навел примерот со американската амбасада, каде биле прислушувани двајца амбасадори, пренесува Фокус. напиша:
http://libertas.mk/%d0%b7%d0%b0%d0%b5%d0%b2-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d1%83%d0%b3%d0%b0%d1%80%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%b0%d0%bc%d0%b1%d0%b0%d1%81%d0%b0%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d0%b4%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b8/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин Сре Мар 18 2015, 19:43

Kje vidime Reiter...Ponekogash mora da se odigra i diplomatski, ako ne sakame da naneseme shteta na celata nacija i drzhava...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter Сре Мар 18 2015, 19:45

јас сум за да се оди ДО КРАЈ..мора еднаш засекогаш да се постават ЗДРАВИ темели на оваа наша Македонија

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Гостин Сре Мар 18 2015, 19:48

Toa sekako bi bilo najdobro...No nekoi raboti ne zavisat od nas i nashite zhelbi...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by tmoro Сре Мар 18 2015, 20:17

reiter напиша:јас сум за да се оди ДО КРАЈ..мора еднаш засекогаш да се постават ЗДРАВИ темели на оваа наша Македонија

па затоао јас го подржавам генералот за порадикални мерки абе овие мува не ги лазит ,ни срам ни перде ,секта злосторничка,требаше досега еден по еден министрите да напуштаат и да се формират техничка влада.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Мар 18 2015, 20:28



Se obiduva individualno...Ima pogresna predstava deka so toa kje go zgolemi rejtingot na partijata i svojot sopstven rejting...Zaboravajki deka vo sluchajov stanuva zbor za mnogu osetliva materija...Ako e toa negova lichna akcija, mozham da razberam...No kako i da e, go nemashe nikade da ja bara slobodata na MRTV, pred bombite...Sega, namesto da gi podrzhi bombite, se obiduva da gi iskoristi za lichna promocija...Mislam deka e golem patriot, odlichen general, no politikata i politichkite igri ne mu se jaka strana...Tipuva na delot od dpmne, koi ostanaa verni na izvornata ideologija, zaboravajki deka tie vekje imaat lider... Georgievski, tivko i poleka, no sigurno deluva na politichkata scena...Prosto e neverojatno deka starite VMROvci so izvorni idei bi odbrale senzacionalistichki pristap, imajki gi starite principi na dejstvuvanje...[/quote]

Spored mene.....od prva do posledna bukva si ja pogodil srzhta!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by reiter Сре Мар 18 2015, 21:48

Бранко го нема,каде е?Би било добро и него да го видиме и слушнеме на Топ тема или анализа24 за бомбите на заев ....

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by tmoro Сре Мар 18 2015, 22:02

reiter напиша:Бранко го нема,каде е?Би било добро и него да го видиме и слушнеме на Топ тема или анализа24 за бомбите на заев ....

Нека седит уште малку во позадина и нека гледат сеир како ПЕТЛЕТО тонит во мочуриштето.Можам да го замислам како уживат.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Мар 18 2015, 22:05

Ja poishe bi sakal Horhe da go vidam! Barem slika da stavi u studio! Pa precedatel li e sto lie ?Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by хан Ацо Сре Мар 18 2015, 22:30

хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

БОМБАТА - Page 25 Empty Re: БОМБАТА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 25 of 40 Previous  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 32 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот