Ekonomija

Страна 12 of 15 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Јун 22, 2017 3:17 pm

Сигурно е дека има и по некој промашен проект како тој што го споменуваш со кравите на Субрата Рој. Но конечниот резултат е голем пораст на економијата и драстичен пад на невработеноста. До сега единствено реална реформа што ја спроведе новата влада е тоа дека валкан мерцедес може да се измие, но и за тоа не знаеме дали е дело на некој нов, да не кажам реформист или на некој службеник заостанат од времето на „режимот“. Единствено е сигурно дека на Оливер Спасовски оваа реформа не му беше ни на крај на умот.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Чет Јун 22, 2017 8:15 pm

Мерцедесот.................................
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Kalinda on Пет Јун 23, 2017 4:54 pm

Зошто провизија
да биде кривично дело ?
Секој кој било што работи ,
нормално е да биде
почестен !
И каде е тука криминалот?
За какво крадење
зборувате ,ви се молам ?!
avatar
Kalinda

Број на мислења : 450
Join date : 2015-02-28

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Јун 23, 2017 7:23 pm

За крадење зборуваше амнестираниот криминалец Зоран Заев. За наводно крадење од околу 10 милиона евра месечно или 5 милијарди евра за 10 години. Ова под претпоставка дека ДУИ не крадела. Ова значи дека до сега во буџетот, бидејќи нели сега не се краде, треба да има вишок од 30тина милиони евра. Затоа ме чуди зошто владата се задолжи со денарска обврзница, а размислува и за евро обврзница. Верувам дека ова ново ветување, за задолжување, ќе го исполни. нема да ги исполни ветувањата дадени пред изборите.
Ајде да забележиме дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април 2017, изнесува 22 672 денари. Што би рекле со таква просечна плата ВМРО заминува од власт. Да видиме што ќе направи владата на Алијансата на Албанците, ДУИ и СДСМ.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by nino on Пет Јун 23, 2017 8:35 pm

Просечна плата, некој 25000 евра зема, некој 200евра. и просек се добива некои 380евра. Значи некој зема 65 просечни плати, а некој нешто повеќе од половина од просекот.
Таква просечна плата остави дпмне.

nino

Број на мислења : 160
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Пет Јун 23, 2017 9:35 pm

СДСМ во 2006 година остави двојно помала просечна плата со исти приказни за просекот. Немаше тогаш ниту гарантирана минимална плата. Драстично е намален бројот на вработени што не примиле плата. Но бидејќи ова не е тема за историја, податокот го ставив како некој еталон со кој ќе ја мериме работата на новата влада.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Јун 28, 2017 3:09 pm

Ме чуди што сите задолжувања порано беа евидентирани на овој форум. Гледам сте го пропуштиле вчерашното задолжување од 900 милиони денари. Владата бараше повеќе, 1,140 милијарди, ама банките немаа доверба да дадат толку.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by nino on Сре Јун 28, 2017 4:28 pm

задолжување мора да има, проблемот е за што се трошат после тие пари.
сигурно нема и овие да почнат споменици и барок да прават.

nino

Број на мислења : 160
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Чет Јун 29, 2017 3:15 pm

Колку што гледам ништо не прават, а се задолжуваат. Како што правеше СДСМ секогаш кога е на власт. Стасаа и на еден сомнителен тип од Србија да му дадат државјанство. Можеби ќе стане и директор на ЕЛЕМ.Еве ги заслугите на Обрадовиќ како директор на Електростопанството на Србија.

1.Невниманието го плаќаат граѓаните на Србија.
Не ја осигурал компанијата од поплави, што се покажа погубно во мај 2014 година, кога цела Србија беше под вода. Меѓу нив биле и „Електростопанство Белград“, хидроелектраната „Џердап“ и „Југоисток“, а РБ „Колубара“ претрпе најголема штета, проценета на 100 милиони евра, додека вкупната е повисока од 300 милиони евра. Тие имале полиси кај „Дунав осигурување“ или кај ДДОР Нови Сад, кои не покривале поплави.
2.10 милиони евра за советници, во време кога компанијата имала загуби
Во средината на 2013 година Обрадовиќ и покрај загубите на компанијата од околу 20 милиони евра, распиша тендер за ангажирање на осум консултантски куќи за кои беше спремен да плати околу 10 милиони евра. Обрадовиќ барал советници кои би му помогнале во работите кои можеле да ги покријат 600 директори, колку ги имаше тогаш во ЕПС.
3.Судир на интереси
ЕПС милионски вредна зделка ја додели на чешката филијала на консултантската фирма „Артур Д.Литл“ во која Александар Обрадовиќ претходно со години работел. Зделката ја добија иако нивната понуда не била најповолна. Истовремено, тендерот бил распишан динари, но ЕПС на Чесите им склопиле работа во девизи, поради што само на курсните разлики ЕПС платил 10 милиони динари повеќе отколку што во јавниот повик било прецизирано.
4.За логото на ЕПС 42 милиони динари
За промена на визуелниот идентитет на ЕПС издвои нешто помалку од околу 42 милиони динари. За логото 21 милион, а за маркетиншката кампања 20,9 милиони динари.
5.Дипломатски скандал со Кинезите
Во текот на самитот на Кина и 16 држави од централна и источна Европа во Белград предизвика дипломатски скандал. Јавноста дознала од СМС преписки на Обрадовиќ со Горан Ѓоковиќ (чичкото на Новак Ѓоковиќ) дека кинескиот амбасадор Ли Мачан бесен излетал од зградата на Владата на Србија, кога дознал дека Србија сака да го менува договореното.
6.Разонода за директорите
Раководителите на ЈП ЕПС, во ноември 2015 година потрошиле скоро четири милиони динари на организирање стручен собир во хотелот „Извор“ во Аранџеловац. Собирот „Корпоративно управување“ траел три дена, а хотелот е избран без тендер.
7.ЕПС ги заобиколил правилата
ЕПС се обиделе да ги заобиколат правилата за заштита на животната средина на Светскта банка и така да добијат 30 милиони долари за испумпување вода од ископините на јаглен кај Лазаревац. Светскта банка поради тоа ги стопирала преговорите, па и целиот и целиот процес на испумпување вода каснел.
8.ТВ ѕвезда
Ја смени главната соработничка за односи со медиумите, затоа што не успеала да ги сопре текстовите на „Блиц“ во кои тој бил главен актер. Неа на местото шеф на Секторот за односи со медиуми, ја замени познатата ТВ ѕвезда, поранешна уредничка и водителка на Телевизија „Прва“, Звездана Јовановиќ Поповиќ.
9.Луксузно летување
Покрај упорните повици од тогашниот премиер не само граѓани и политичарите да ги остават парите за летување во Србија, Обрадовиќ одмараше во луксузниот хотел „Регент Порто Монтенегро“ во Тиват, место кое го нарекуваат „црногорско Монако“. Преноќување во овој хотел чини околу 1000 евра.
10.Љубител на естрадата.
Александар Обрадовиќ на почетокотна својот мандат покажа склоност кон естрадните и познати личности. Имено, тој како свој асистент ја вработи Драгана Милошевиќ, која на таа функција дошла со искуство на балерина во емисијата на продукцијата Гранд. Претходно волонтирала во информативната служба на СНС.


_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Пон Jул 03, 2017 9:39 pm

I kakov na krajot beshe interesot na makedonija da im dade drzhavjanstvo na decata i soprugata na Subrata pochituvan trendafile??? I na ostanatite kriminalci znajni i neznajni??? Toa shto mu go polnea dzhebot na pastirot so pari od kriminalno poteklo???avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by nino on Вто Jул 04, 2017 10:51 am

И овие ги прават истите работи минатите што ги правеа. Изгледа ист учител/наредбодавател имаат.

nino

Број на мислења : 160
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Jул 04, 2017 3:00 pm

Teo напиша:I kakov na krajot beshe interesot na makedonija da im dade drzhavjanstvo na decata i soprugata na Subrata pochituvan trendafile??? I na ostanatite kriminalci znajni i neznajni??? Toa shto mu go polnea dzhebot na pastirot so pari od kriminalno poteklo???Субрата Рој доби државјанство со ветување дека ќе вложи големи пари во Македонија. За жал се покажа дека е измамник, но од него Македонија немаше штета. Тој не живееше од нашите пари како што се шпекулира дека ќе живее Александар Обрадовиќ, кој за да ја заслужи платата би требало да ги продаде македонските централи на странец.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Вто Jул 04, 2017 6:53 pm

Izmamnik so izmamnici se druzhi pochituvan Trendafile...No da go ostavime toa zatoa shto spagja vo domenot na shpekulacii isto kako i tvoite tvrdenja...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Вто Jул 04, 2017 7:39 pm

Нема да шпекулирам. Еве еден факт. Владата денеска се задолжи со нови 27,2 милиони евра, што носи просек за задолжување од 2 милиона евра дневно од доаѓањето на новата влада, која самата себе си се нарекува реформска. Нема да бидам како кучињата на Џорџ Сорос, да објавувам само задолжувања без да спомнувам и враќање на долгови, па еве ќе напишам дека утре владата треба да врати долг од 7,8 милиони евра направен во времето министер за внатрешни работи беше Оливер Спасовски, но премиер беше Емил Димитриев. Уште еден податок. Во првите 5 месеци од годинава, кога министер за внатрешни работи беше сегашниот заменик, Нухиу, има пораст на извозот за 15%, а на увозот за 12%.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Jул 05, 2017 1:01 am

Znachi ushte nedojdena na vlast novata vlada pozitivno vlijaela na ekonomskata klima vo drzhavava...Bravo za Zaev i SDSM...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Jул 05, 2017 5:11 pm

Задолжување од 20,25 евра во секоја секунда од владеењето од 34 дена за мене не е позитивно. Сега Заев изјавува дека никогаш не ветиле дека нема да ја задолжуваат државата. Нашиот премиер очигледно не смета сите за лоботомирани или чукнати.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Сре Jул 05, 2017 7:43 pm

Не бе сите, само вас небањатите чии долгови мораме да ги враќаме.

PRVOBOREC

Број на мислења : 128
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Сре Jул 05, 2017 8:01 pm

Vrakame i nivni i vasi stari dolgovi, losoto ke dojde koga ke treba da gi vratinme onie od masovnite zadolzuvanja na dpmne od Dojce banka i kineskite krediti.

Dino

Број на мислења : 181
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Сре Jул 05, 2017 8:10 pm

Разликата меѓу задолжувањето на СДСМ и небањатите е од небо до земја. Бевме должни приближно две милијарди евра во 2006 година а сега сме повеќе од пет.

PRVOBOREC

Број на мислења : 128
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Dino on Сре Jул 05, 2017 8:14 pm

300 milioni godisno sto ukradeno sto razdadeno na partiski vojnici a sega ke gi vrakame site.

Dino

Број на мислења : 181
Join date : 2016-11-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by luxor on Сре Jул 05, 2017 8:56 pm

трендафил напиша:Нема да шпекулирам. Еве еден факт. Владата денеска се задолжи со нови 27,2 милиони евра, што носи просек за задолжување од 2 милиона евра дневно од доаѓањето на новата влада, која самата себе си се нарекува реформска. Нема да бидам како кучињата на Џорџ Сорос, да објавувам само задолжувања без да спомнувам и враќање на долгови, па еве ќе напишам дека утре владата треба да врати долг од 7,8 милиони евра направен во времето министер за внатрешни работи беше Оливер Спасовски, но премиер беше Емил Димитриев.

Ова си го напишал вчера Трендо и според твојот стар обичај веднаш си излажал.

МФ го отплати долгот кон Дојче банка во висина од 77,3 милиони евра

5.07.17   14:48
Прочитано : 157

Министерството за финансии (МФ) денеска во целост го отплати заемот кон Дојче банк од 2012 година во висина од 77,3 милиони евра. Заемот беше со каматна стапка од 6,456 проценти и беше наменет за финансирање на буџетскиот дефицит и рефинансирање на обврските кои достасуваат по основ на редовна отплата на државниот долг.

– За таа цел од Буџетот на Република Македонија исплатени се 75 милиони евра наменети за отплата на главнина и 2,3 милиони евра за отплата на камата.  Овој износ е скоро три пати поголем од вчерашното задолжување на Министерството за финансии на домашниот пазар, кое беше со просечна стапка од 2,25, соопшти Министерството за финансии.

Со оваа исплата, јавниот долг, како процент од БДП, ќе се намали за 0,7 процентни поени.

http://www.libertas.mk/mf-go-otplati-dolgot-kon-dojche-banka-vo/
avatar
luxor

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Teo on Сре Jул 05, 2017 9:11 pm

C c c pochituvan Trendafile, pak te fatija so spushteni gakji...
avatar
Teo

Број на мислења : 3397
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by трендафил on Сре Jул 05, 2017 9:51 pm

Долгот е вратен од 160те милиони евра што ги наследи актуелната влада од претходната и беа земени преку еврообврзница токму за оваа намена. Да не бидам баба Ванѓа, ама сигурно е дека во следните 2-3 месеца, можеби и порано ќе има задолжување со еврообврзница. Затоа што каматата на тоа задолжување е многу помала отколку на кредитот што го вративме. Знам дека си фашист што ги мрази сите што не ја сакаат неговата партија па затоа се обидуваш да ме наклеветиш, но ништо немам излажано. Владата се одлучи за предвремена исплата на целосното задолжување кај Дојче Банк а не само за доспеаната рата и тоа вчера не беше најавено. Иако не ми е јасно зошто се задолжуваше за тоа кога за враќање на вакви долгови минатата власт остави 160 милиона евра на девизната буџетска сметка.

_________________
Негација на негативното.

трендафил

Број на мислења : 2769
Join date : 2015-04-23

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC on Чет Jул 13, 2017 12:13 pm

Не те прашуваат од кои пари е вратен долгот небањат туку зошто лажеш, долгот што е вратен е направен во 2012.

PRVOBOREC

Број на мислења : 128
Join date : 2016-11-25

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by nino on Пет Jул 14, 2017 12:07 pm

владата наследи еве да речиме 200 милиони евра, што не е ни важно.
зема кредит 27 милиони, отплаќа минат кредит од 75 милиони.
надворешниот долг се намалува или зголемува?

nino

Број на мислења : 160
Join date : 2017-06-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 15 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот