ХРАНА

Страна 6 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:00 pm

Најголемиот лимон ‒ 5,3 кг.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:00 pm

Според стара чешка легенда, пивото го измислил Радегаст (Сварогче), словенскиот бог на Сонцето.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:00 pm

Плутениот чеп треба да биде шест милиметри поширок од грлото на шишето.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:01 pm

Ацтеките не смееле да се опијануваат пред да навршат 70 години.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:01 pm

Тофу е сирење од соја. Бурманското тофу е сирење од леблебија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:01 pm

Леблебијата е третата најважна мешунка на светот, после грашокот и гравот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:01 pm

Постојат повеќе од 100 сорти на ананас.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:01 pm

Во Индија постојат 200.000 сорти ориз.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:01 pm

Тартуфите не смеат да се мијат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:01 pm

Грицкањето сирење го намалува ризикот од расипување на забите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:02 pm

Внатрешната страна на кората од банана е одлично средство за намалување на отоци од угризи на комарци. Добра е и за светнување на чевли.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:02 pm

Поп култура

За глумците да не загинат за време на снимањето на акционите сцени, во првите денови на филмот целиот „стаклен“ инвентар бил направен од шеќер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:03 pm

Чевлите коишто Чарли Чаплин ги изеде во филмот „Златната треска“ биле направени од зељастата билка по име сладок корен (Glycyrrhiza glabra).

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:03 pm

Јадливиот долен веш се изработува главно од нанижани шеќерни перлички (бонбончиња) или од ароматизиран желатин. Но може да се најде и од тенко нарежано усолено говедско.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:03 pm

Составот на Кока-Кола е строго чувана тајна, но главните состојки се шеќер, карамел, кофеин, фосфорна киселина, сок од лимета, ванила и „7Х“. Во 1993 година компанијата објави дека „7Х“ е мешавина од лимон, портокал, цимет, нероли, мускат и кориандер. Не ги наведоа мерките.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:04 pm

Најголемата куќа од медени колачи, со површина од 139 квадратни метри и висина од 20,42 метри, била составена од шест и пол тони медењаци и нешто повеќе од две тони шеќерна глазура; плус една тона шарени слатки.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:05 pm

Куќата на вештерката од „Јованче и Марика“ во оригиналот на браќата Грим била од леб и со прозорци од шеќер, а не од медени колачи. Куќичките од медењаци се појавиле во Германија дури во 19 век.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:05 pm

Во теренските порции на француската војска се наоѓаат, меѓу другото, и четири карамели со вкус на ванила.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:05 pm

Во земјите во кои коката традиционално се одгледува, чајот од листовите на кока, mate de coca, е сосема легален и се продава во филтер-вреќички.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:05 pm

Во повеќето развиени земји постојат библиотеки на тркала, т.н. библиобус. Во Велика Британија постои и кујна на тркала, т.н. Cooking Bus, кој кружи од училиште до училиште и во кој професионалци држат часови по готвење за наставниците и децата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:05 pm

Освен во детските градинки најстроги закони за санитарна исправност на храната владеат во авионите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:05 pm

Во САД секоја година се трошат околу 55 илјади тони прехрамбени бои.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:05 pm

Колку и да го избегнуваме јадењето на копнените месождери, морските ни се омилена храна (туна и лосос). Во природата тие се хранат со помали риби, а во рибниците ги хранат со отпадоци од живинарски фарми.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:06 pm

Кората на ананасот се состои од 8 редови штитести сегменти кои спирално се спуштаат налево и од 13 редови кои се спуштаат надесно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:06 pm

Сончогледовите семки главно растат наредени во 34 спирали во насоката на движење на казалка на саат и во 55 спирали во обратна насока, или во 55 спирали во смер на казалка на саат и 89 спирали обратно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Re: ХРАНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот