Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Зошто албанците молчат?

3 posters

Go down

Зошто албанците молчат? Empty Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Сре Фед 15 2017, 20:23

За вистината односно менуванjето на етничкото име од бугари на македонци? Го не знаат?Ги е страв од репресии? Ве почитуваат? Ни едно од тоа. Едно е да си имаш работа со 2 милиони народ друго со 8 милиони.За тоа молчат. Србите молчат по истата причина на нив им е згодно да имаат едни бугаромразци креирани со голема нивна помош. грците е одамна Jасно по истата причина се пак егеjска македониjа полесно ке се одбрани од мало државче одколку од по големо.Е од време на време некоj и од грците и од србите се изпушти ама му покажиуваат дека не треба такаSmile Но албанците навистина добро jа играат играта.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Kalinda Сре Фед 15 2017, 21:13

Колку и да сакаш
да се представиш
како најпаметен ,
сепак ке се согласиш
дека е глупо
да пишуваш на сите теми
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 494
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Сре Фед 15 2017, 21:16

Не знам дали ке ми поверуваш ама ниту се сметам за наjпаметен ниту сакам само ja да пишувам. сакам да врие од дискусиjа ама ете не пишуваат..

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Сре Фед 15 2017, 21:39

Но ти калинда си во право. Ово покажува ниска форумна култура. Ке намалим темпо. а и вака е многу приjатно седим си пишувам си а работа ке ми наjде...никоj.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by трендафил Чет Фед 16 2017, 13:20

Изјаснувањето за етничка припадност е индивидуално човеково право, па како збир од тие индивидуи во една држава добиваме мнозински народ и малцинства. Прашањето дали едно малцинство треба да се изјасни за етничката припадност на мнозинството е чудно само по себе. Но околу Македонија многу работи не се нормални. Почнувајќи од моментот кога си го вративме суверенитетот што во 1944 година, по формирањето на денешна Република Македонија, го префрливме на југословенската федерација. Во која бевме единствениот народ што нема падежи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 15:17

Тоа е jасно формално е така. Ja не кажувам дека албанците морат официjакно ова да го декларираат. ама ете се изпушти некоj србин , некоj грк, а албанците молчат. Колко да jазиците без падежи во бугарскиот исто нема и ова е некакво чудо лингвистичко еден Jазик од античката и еден од татарската група да се толку блиски Cool

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Teo Чет Фед 16 2017, 19:03

трендафил напиша:Изјаснувањето за етничка припадност е индивидуално човеково право, па како збир од тие индивидуи во една држава добиваме мнозински народ и малцинства. Прашањето дали едно малцинство треба да се изјасни за етничката припадност на мнозинството е чудно само по себе. Но околу Македонија многу работи не се нормални. Почнувајќи од моментот кога си го вративме суверенитетот што во 1944 година, по формирањето на денешна Република Македонија, го префрливме на југословенската федерација. Во која бевме единствениот народ што нема падежи.

A eden platenik na tvojot pastir mozhe da se izjasnuva za site?!?!?!

трендафил напиша:Секој има право да каже за себе што е, па и Темелко. Факт е дека во Албанија е потребен попис со слободно изразување на етничката припадност. После него, според мене, европратениците ќе видат дека погрешиле. Ти мислиш дека биле во право, но изгледа дека се согласуваме сите во едно, дека во Албанија не може слободно да се изрази етничката припадност.

Здравко напиша:Ти читаш шо пишував jа? Он не тврди за самиот себе он тврди  ЗА ДРУГИТЕ што се.

Si skokash vo usta Trendafile...
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by трендафил Чет Фед 16 2017, 19:18

Еден лидер може да зборува и во името на своите следбеници. Заев на пример во името на Арачиновци или Темелко во име на жителите на Мала Преспа. Ако лаже, ќе ги загуби поддржувачите. Не знам зошто чадорот и неговите слуги во Македонија се плашат од нови избори доколку сметаат дека мнозинството мисли како нив.
Шѕо се однесува до Македонците или според Здравко и Тео Бугарите во Албанија, нели е малку чудно што во Македонија скоро и да нема Бугари, а нив да ги има во земја што не се граничи со Албанија. Се надевам дека во Албанија конечно ќе има слободен попис, без притисоци, па да се види кој е во право. Дали јас, или Тео и Здравко.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Teo Чет Фед 16 2017, 19:23

Temelko lider?!?!? Mislish kriminalec platen od familijata da gi kontrolira chovechinjata koi se drzhat za raka i glasaat??? Onie istite koi zhiveat po 50 lugje vo chetirieset kvadratni stanovi vo Centar spored Goca brk???
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 19:28

трендафил напиша:
Шѕо се однесува до Македонците или според Здравко и Тео Бугарите во Албанија, нели е малку чудно што во Македонија скоро и да нема Бугари, а нив да ги има во земја што не се граничи со Албанија. Се надевам дека во Албанија конечно ќе има слободен попис, без притисоци, па да се види кој е во право. Дали јас, или Тео и Здравко.
Ja не тврдам дека СИТЕ словеноjазични во албаниjа се декларират бугари.Не ми извртуваj зборовите.Како бе да нема бугари во РМ? Ивам Михajлов што бил според тебе Македонец?Па еве гледаj што бил:

Ова е бил единствениот добар лош убиец неубиец ама единствениот лидер и последен на историското ВМРО. Е штом он е бил бугарин какви се били многу други? Антички македонци? Инаку и формално има над 60 000 бугари со бугарски пасош.тие документи се издадени на основа на докажана бугарска роднинаска врска.Има се разбура и измами но така без документ дека дедо ти бил бугарин не дават пасош.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by трендафил Чет Фед 16 2017, 19:55

Кога ЕУ ќе почне да го почитува правото и наместо да се обидува да направи државен удар во Македонија да ја почитува пресудата што Македонија ја доби против Грција од судот во Хаг многу од овие пасоши ќе ви бидат вратени. Колку од Македонците со бугарски пасоши живеат во Бугарија? Има ли некој друг освен Љубчо.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 20:03

Па  Лjубчо доколко знам живее во Скопие. И зошто треба некоj со бугарски пасош да живее во бугариjа? Говориме за бугарите во РМ.Ти викаш немало jа ти покажувам не некоj од тие измислените со фамилиjа на ич коj што се снишавал според jужносрпскиот ветар таму. Покажувам ти лидерот на ВМРО тие "свети" според србоманската партиJа ДПМНЕ букви. Ти молчиш. Забележи он не е бугарофил како Лjубчо он е чис Бугарин. Нешто да кажаш? Имало или немало бугари во РМ?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 20:08

И да не се навредат од СДСМ Шарло коj сакал МКП да се спои со БКП а не со JKП што бил? антички?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 20:18

Аjде чисто логички да мислиме.РБ со РМ има 10 пати по долга граница одколку со Србиjа. По границата со Србиjа има едни албански населби.Една вера и практично разбирлив jазик без србизмите и реформата на Блаже Конески уште по разбирлив и близок. И нема Бугари во РМ. Ниеден.Како тоа, чисто логички? И нема од како там доjдоа jугокомунистите на власт. Пред тоа дури србите имаа здружение за борба со бугарските бандитиSmile

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by трендафил Чет Фед 16 2017, 22:06

Има Бугари во Македонија само нивниот број е мал. Немало Бугари колку што знам во времето на Кралството СХС, подоцна Југославија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 22:18

Малко знаеш еве шо пишуват србите:
„Nakon rata“, navodi Njumen, u Makedoniji, „VMRO se u potpunosti identifikovao s bugarskim ciljem“ služeći kao neka vrsta žandarmerije koja je u rukavicama radila na ‘bugarizaciji’ oblasti. Uloga VMRO u nacionalizaciji Makedonije u ratnom periodu i njene akcije protiv nebugarskog stanovništva značili su da su mnoge od njenih vođa, uključujući Todora Aleksandrova i Aleksandra Protogerova, nakon 1918. jugoslovenske vlasti proglasile za ratne zločince.
А подоцна бугарите беа тотално денационализирани  и преследувани од УДБА како евреи. Дури сега тоа и ако не води до затвор е многу вероjатно да те избркат од работа.За србоманство награди или ништо. За бугарофилство краj со тебе и политичката ти кариера ако не веруваш прашаj го Лjубчо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Пет Фед 17 2017, 12:32

Која корист тогаш имаат Шиптарите од бугарско-македонски глупости, не гледам никаква добивка за нив да подржуваат некаква бугарска страна.

Имат корист кога лапнат пар4е от МК ние да не врескаме многу
И ja така сметам.Древниот принцип "Дели па владеj".Само дека работата по деленjето е свршена од некоj друг шо е уште подобро.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Нед Фед 19 2017, 01:35

Всушност не молчат директно си го кажуват:

За тоа е истериjата околу името. Оно е грчко а сето друго бугарско.
Но албанците нема да го трпат заради комплексите и масовната хипноза да стоjат надвор до ЕУ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by трендафил Нед Фед 19 2017, 11:18

Нема сигурно да го смениме идентитетот и името на државата под притисок на непријателите на нашата држава и домашните предавници меѓу кои се и мнозинството Албанци. Но сепак на крај одлучува мнозинството граѓани. Не мнозинството на едно малцинство. Албанците инаку не само што не молчат, туку на повеќе пати и со оружје се обидуваат да ја наметнат својата волја. Последен пат во Куманово, во Диво Насеље. Наводно странци, од Косово, сакале да одржат прес конференција за нивните ставови во врска со уредувањето на нашата држава. Не можам да кажам дека немаа поддршка и во Македонија, дури и од Македонци. На пример од ЗОран Заев или Бранко Геровски и структурите на кои им припаѓаат.
Албанците сакаат да го искористат моментот, додека уште по инерција некои странски фактори делуваат како непријатели на Македонија, а што е на умирање по доаѓањето на Трамп во САД. Сега не се задоволни од предлогот на СДСМ за јазикот и спремаат свој. Секој што не е будала знае дека кога ќе се отвори едно прашање, во случајов за двојазичноста што го отвори СДСМ, може да се очекува и контра предлог од другата страна, кој ќе биде барем за нијанса повеќе во полза на непријателот од предложениот. Истото важи и за спорот со името, посебно кога имаме случај на непочитување на правото од страна на ОН, НАТО и ЕУ кои немаат направено ништо за да се спроведе пресудата на судот во Хаг. Немаше ни вербална осуда на Грција. Да не зборувам за бомбардирање како во СР Југославија, Либија и други земји.


Во врска со законот за албанскиот јазик

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Нед Фед 19 2017, 12:37

Во таа тема jа не разгледувам сеоарстистичките албански тензии ниту jазичните. Разгледувам зошто молчат се едно не знаеле дека пред 1945 Македониjа имала бугарски карактер.Окажа се не молчат.Каков идентитет ке менувате? Идентитет се не менува целата работа е шо сменивте насекаде зборот бугарски со зборот македонски коj е грчки збор.И како нема никакви етнички македонци низ вековите од МАНУ креираа некакви невероJатни глупости и национални херои се окажаа платени гркомани и србомани шо не се били и 2% од народот.Како нема никакви факти за тоа имаме дивjашки антибугаризам, превртуванJе на историJата и реална србоманиjа маскирана под jугоносталгичарство. Еве го гледав вчера "патриотот" па мене ме беше гнус од овоJ само шо не излижа мадинjата на србинот во живо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by трендафил Чет Фед 23 2017, 20:56

Македонија била под бугарска окупација, ако тоа го сметаш за бугарски карактер, во времето на Балканските војни и во времето на Втората светска војна. Во времето на српската окупација не сметале за (јужни) Срби.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Гостин Чет Фед 23 2017, 21:36

А дедо ти беше комунJарски партизанин нели па се борел со окупаторите а ти сега си прв ДПМНЕ овец.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Зошто албанците молчат? Empty Re: Зошто албанците молчат?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот