Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

+5
Teo
reiter
defo
Luxor
OPOZICIONER
9 posters

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by osa Сре Мар 01, 2017 11:07 pm

defo напиша:Поздрав од мене, мислам дека доволно кажав.

defo car si ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by трендафил Сре Мар 01, 2017 11:54 pm

Од сето тоа што сте го напишале гледам дека ја поддржувате платформата на Еди Рама. Не ми е јасно зошто ако според мене не сте предавници и ако не сте Албанци, но тоа е ваше право. Но останува фактот дека не излеговте на избори со таа програма и дека друг дел од македонскиот народ не сака повторно да дојдете на власт со измама како кога ветувате дека нема да коалицирате со терористи и дека ќе вработите по еден од секое семејство. Битката во секој случај продолжува, па ќе видиме кој ќе победи. И мене ми е јасно дека ако во САД победеше Клинтонка сега Заев веќе ќе беше премиер. Вака тешко дека тоа ќе се случи, а и вториот амнестиран криминалец во политиката, Ахмети, ќе мора да замине од политичката сцена доколку ДУИ некогаш сака да биде власт. Интересно ми е кога за криминал кај други пишуваат луѓе што поддржуваат коалиција во која има двојца амнестирани криминалци, Ахмети и Заев кој има и повеќе обвиненија и со разни правни трикови бега од судењата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by osa Чет Мар 02, 2017 12:08 am

[quote="трендафил"]Од сето тоа што сте го напишале гледам дека ја поддржувате платформата на Еди Рама. Не ми е јасно зошто ако според мене не сте предавници и ако не сте Албанци, но тоа е ваше право. Но останува фактот дека не излеговте на избори со таа програма и дека друг дел од македонскиот народ не сака повторно да дојдете на власт со измама како кога ветувате дека нема да коалицирате со терористи и дека ќе вработите по еден од секое семејство. Битката во секој случај продолжува, па ќе видиме кој ќе победи. И мене ми е јасно дека ако во САД победеше Клинтонка сега Заев веќе ќе беше премиер. Вака тешко дека тоа ќе се случи, а и вториот амнестиран криминалец во политиката, Ахмети, ќе мора да замине од политичката сцена доколку ДУИ некогаш сака да биде власт. Интересно ми е кога за криминал кај други пишуваат луѓе што поддржуваат коалиција во која има двојца амнестирани криминалци, Ахмети и Заев кој има и повеќе обвиненија и со разни правни трикови бега од судењата.[/quot

trendafile toa e MAJSKIOT DOGOVOR pomegu DPMNE i DUI ....taka kaza sam tvojot gujo koga mu go dade horhe mandatot i koga pochna  DPMNE da pregovara so DUI ....e sega ,DUI i ALI AMETI nesakaa da prifatat da prestane rabotata na SJO i zatoa ne se dogovorija ....a okolu kriminalot i kradenjeto samo ke ti povtoram deka NIKOJ NE REKOL DEKA GUJO UKRAL VOLKU TOLKU ,TUKU ON SAMIOT KAZUVA A NIE SAMO GO SLUSHAVME VO BOMBITE KAKO SAM KAZUVA SHTO UKRAL ,KOGO UTEPALE VO ENDEK ,I SITE RABOTI KOI GI PRAVELE ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by osa Чет Мар 02, 2017 12:27 am

СРЕДБА ЗАЕВ - АХМЕТИ. ЌЕ ИМА ЛИ ПРЕДЛОГ ЗА НОВ СПИКЕРЛидерот на ДУИ Али Ахмети пристигна вчера на нова средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев - во партиското седиште на социјалдемократите во Скопје.

До затворањето на овој број на весникот немаше повеќе детали од разговорите меѓу потенцијалните нови партнери во владејачката коалиција, кои се реализираа откако Заев достави кај претседателот Ѓорге Иванов 67 пратенички потписи – како основа за добивање на мандатот за формирање влада, а во очекување на денешната посета на Скопје на високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Фредрика Могерини.

Неофицијалните информации од средбата меѓу лидерите на СДСМ и на ДУИ се во насока на тоа дека, меѓу другото, се разгледувала опцијата за деблокада на процесите преку избор на нов претседател на парламентот, кој потоа би свикал седница за избор на влада. Има и очекувања дека предлогот за нов спикер би можел да биде доставен до парламентот уште во текот на денешниот ден, односно за време на престојот на Могерини во Скопје.

Средбата Заев – Ахмети почна пред обраќањето на Иванов, кој соопшти дека нема да му го даде мандатот на Заев, поради тоа што ја прифатил платформата што ја иницираше ДУИ. Иванов соопшти дека претходно во текот на денот имал средба со Заев, на која побарал СДСМ да ја отфрли платформата на Албанците. Според тоа, средбата на Заев со Ахмети се одиграла по состанокот на лидерот на СДСМ со шефот на државата, кој реши да го „чува“ мандатот - и покрај потписите на сите 67 пратеници од коалицијата на СДСМ, ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by osa Чет Мар 02, 2017 12:32 am

БЕСА: МЕЃУНАРОДНАТА ЗАЕДНИЦА ДА ИНТЕРВЕНИРА И ДА ЈА ВРАТИ ПРАВНАТА ДРЖАВА

Движењето БЕСА ја повика меѓународната заедница, САД и Европската унија(ЕУ) да интервенираат за враќање на правната држава, како и за враќање на Македонија во евро-атлантскиот пат.


„Иванов е најголемиот прекршител на Уставот, било тогаш кога неуставно му го довери мандатот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ или кога не му го довери мандатот на претседателот не СДСМ. А кога се има во предвид дека тој ја претставува највисоката институција во земјата, а во име на таа институција тој само што не повика на линчување на Албанците од Македонија, само затоа што Албанците потпишале една заедничка декларација на албанските политичките партии од Македонија, ова е веќе алармантно“, велат од БЕСА.

Тие ги повикаа граѓаните да останат смирени, а денешните случувања, според нив, се уште еден аргумент дека спасот на ова земја е само нејзиното редефинирање во согласност со мултиетничката реалност на земјата.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by osa Чет Мар 02, 2017 12:37 am

Платформата е потпишана на 07.01 а тој му го даде мандатот на Груевски на 09.01
Тогаш не му пречеше Платформата?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by osa Чет Мар 02, 2017 9:49 am

ako navistina imashe SOVEST kako shto vchera kaza i ako navistina e na strana na drzavata ,a ne na strana na kriminalcite ,togash trebashe vcherashniot govor da go KAZHE vednash posle potpishuvanjeto na platformata ,potochno ushte na 7.01.vednash otkako se poptpisha platformata ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by osa Чет Мар 02, 2017 9:52 am

Django‏ @BataDjango 16h16 hours ago
More
Платформата е потпишана на 07.01 а тој му го даде мандатот на Груевски на 09.01
Тогаш не му пречеше Платформата?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by трендафил Чет Мар 02, 2017 11:58 am

Груевски не ја прифати платформата на Еди Рама и не се обиде да коалицира со сите партии потписнички на истата, туку само со досегашниот коалиционен партнер. Се случи тоа што јас го посакував и го напишав на форумов, дека е добро тоа што ДУИ се откажа од платформата за два победника што успеа да ја наметне во 2008 година, затоа што сега победникот на изборите, а тоа според бројките може да биде само македонска партија, може да бира со кого ќе коалицира и дали воопшто ќе коалицира ако има мнозинство во Собранието.
Ако сметате дека Претседателот на нашата држава згрешил, треба да побарате Собранието да го разреши. Ви треба само да обезбедите 2/3 од Собранието тоа да го поддржи и после истото да го потврдат 2/3 од Уставниот суд. Доколку тоа не се случи, а мислам дека нема, одлуката на Иванов да не додели мандат е легитимна и ќе се спроведува. Кој не е задоволен нема да гласа за Иванов ако реши да се кандидира за некоја функција во иднина.
Беса гледам се става на црна македонска листа со тоа што бара странска интервенција. Ваљда се работи за воена, затоа што сите други видови на интервенции и мешања од странци во полза на Албанците се изнагледавме од осамостојувањето до денес. Само што изгледа дека Иванов е првиот македонски политичар што не потклекна под притисок, иако за волја на вистината му е полесно отколку на Борис Трајковски, затоа што сега сигурно нема да има претење со бомбардирање како кога не принудија да ја прифатиме Рамковната. Не верувам ни дека ќе има брзање по предвремените избори и нема да има потреба од укинување на насилно направените измени во него. Едноставно со првиот попис ќе се укинат најголем број одредби самите.
Не знам дали може Парламентот да избере претседател на влада што не добил мандат од Претседателот или тоа би било државен удар, но работата на Собранието е многу лесно да се блокира со долги говори и процедурални проблеми доколку 51 пратеник сакаат да го прават тоа. Од друга страна секаков обид да се официјализира платформата од Тирана ќе го зголеми гневот кај Македонците, Турците, Србите, Ромите, Бошњаците, Власите и другите, па ќе биде интересно. Посебно во ситуацијата во која немате контрола врз армијата која Иванов како Врховен командант има право да ја активира поради непочитување на неговата одлука, а изгледа не и врз полицијата. Затоа најдобро решение се предвремени избори на кои многу веројатно би имало апсолутен победник.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Зоран Заев (Agim Zajeviqi) сака да изврши државен удар

Пишување by трендафил Чет Мар 02, 2017 1:54 pm

Деловодникот на Собранието е јасен. Без доверен мандат од Претседателот не може да се избере премиер и влада.

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Delovnik

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by Teo Чет Мар 02, 2017 5:14 pm

Grujokio ne mozhe da prifati nikakva platforma od Edi Rama, zatoa shto taa platforma e negovo delo kako i na vashiot brat Aljija shefot na uchkite...Zatoa i dvajcata kje bidat osudeni za obid za drzhaven udar a so niv i fikusot koj im pomaga po sekoja cena uchlite i dpmne-ofcite da dojdat na vlast i da ja federaliziraat i kantoniziraat Makedonija soglasno majskiot dogovor, objaven na sajtot na vladata na Grujoshesku...Toa shto sega za da se spasite toj dokument go pretstavuvate kako nekakva tugja platforma nema da vi pomogne...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by OPOZICIONER Чет Мар 02, 2017 6:34 pm

trendafil od obicni kriminalci stanavte pucisti ima da skapete na robija
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 890
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by defo Чет Мар 02, 2017 8:22 pm

Опасна игра, играат. Пикаат и малолетници во игра ....Се и свашта, лошо во секој случај, јас сум рекол уште пред месец се што доаѓа од ДПМНЕ, треба да се земе со доза на одредена резерва и треба да се пристапи со ладни глави. Не смее да се подлегне на провокациите. Забите што ги покажуваат кон ЕУ и кон сите се за пред нивните главоњи. Инаку со овие постапки, кога „интелектуалци “ излегуваат во подршка на еден обичен клептоман(Дамовски) и лице со интелектуален хендикеп(Бетмен Велит), си газат и плукаат на професијата и интелектот.

defo

Број на мислења : 2848
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Зоран Заев (Agim Zajeviqi) сака да изврши државен удар

Пишување by трендафил Чет Мар 02, 2017 9:02 pm

Не ме чуди леснотијата на лажење посебно кога изигрувате експерти за се и сешто. Мандатот за Груевски беше сосема нормален затоа што досегашната власт, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаа доволно гласови за состав на влада. Никој не очекуваше дека ДУИ ќе ја напушти својата платформа и ќе пристапи кон увоз на наметната платформа од премиер на странска држава. Со таква платформа се крши членот 1 од Уставот според кој Македонија е суверена држава, а не вазалска на една Албанија. Доста беше мешањето на странци кои поддржуваат само една политичка опција, таа која би ни го сменила името на диктаторски начин. Гкледам оваа идиотката од ЕУ што дојде денес имаше состанок со платениците на Сорос, а тоа се води како состанок со граѓанскиот сектор иако кучињата на Сорос се дел од мафијата што сака да наметне власт во Македонија, што договара или наметнува нешто, а после го прекршува договореното. Без разлика дали се работи за извештајот на Бадинтер во 1992 година или за одлагањето на изборите  на два пати во минатата година. Денеска идиотката од ЕУ не сакаше да разговара со претставник од граѓанскиот сектор зад кој денеска застанаа 100тина илјади граѓани во 13 македонски градови. Не знам за каков криминал блада опозиционер, но за каков и да се работи е помал криминал од велепредавство. Ако не клеветиш напиши кој и зошто е осуден, бидејќи јас немам такви информации. Не знам ниту дека СЈО има некое поголемо обвинение за било кој. А доколку сте имале помош од странци на изборите, како што тврдат конгресмени од САД вие ќе одите во затвор. Ќе знаеме за еден месец кога инспекторот на Стејт департментот ќе ја заврши истрагата.
Роковите во кои нашиот претседател требаше да даде мандат се истечени. За да се ресетира тој рок треба сега Собранието да се состане и да побара од претседателот предлог за премиер. За тоа прво треба да се избере Претседател на Собранието, кој по мои информации би требало да биде Албанец, а не најдобриот за таа работа од наводно граѓанската коалиција.
Должност на претседателот е да го брани суверенитетот на Македонија, со самото тоа и да не дозволи да имаме премиер на кого премиерот од Албанија му одредува што ќе треба да прави. Мене лично не ме измамивте на изборите, затоа што бев свесен дека битангите од чадорската меѓународна заедница сакаат да ве инсталираат како вазалска власт многу одамна, но на протестите гледам многумина што наседнале на вашите лаги. Во секој случај гласовите ги добивте со изборна измама, без јасно да им ставите на знаење на гласачите дека после изборите ќе примените друга платформа наметната од странец. Ништо не одговоривте ниту на понудата од Груевски да ја отфрлите платформата на Еди Рама, а за возврат сами да составите влада која ќе биде поддржана и од пратениците на ВМРО. но под услов да ја отфрлите албанската платфорна, а да не зборувам за промена на името или идентитетот. Но изгледа сте ја продале душата на ѓаволот, кој за среќа на човештвото е во одумирање. Дај Боже Македонија да биде првата земја што успеала да се ослободи од естабилишментот на Клинтоновци, Бушовци но и Меккејн или во Европа Ангела Меркел, Могерини, Рама и други фашисти во јагнешка кожа. Мислам дека излез од ситуацијава се предвремени избори, но без сомнежи за странска помош и менување на платформата по изборите. Во спротивен случај веројатно ќе имаме револуција затоа што изгледа на многумина им е преку глава во мометов повеќе од СДСМ и неговите коалициони партнери, но и од ВМРО кое педерски (во карактерен смисол)  ја поднесува тортурата што ни ја вршат СДСМ, странските платеници во Македонија и некои странски земји преку своите амбасадори неколку години во континуитет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by Teo Чет Мар 02, 2017 9:22 pm

трендафил напиша: Мандатот за Груевски беше сосема нормален затоа што досегашната власт, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ имаа доволно гласови за состав на влада.

Nemoj da lazhesh...Fikusot mu go dade mandatot na vashiot pstir na 9 januari, a platformata Aljija vashiot uchka brat ja objavi na 7 januari...Srekja Zaev i SDSM bea prisebni i uspeaja da ve sprechat da go sprovedete raznebituvanjeto na Makedonija prdvideno so majskiot dogovor objaven na sajtot na vladata na Grujoshesku kogo sega go narekuvate albanska platforma...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by трендафил Пет Мар 03, 2017 10:13 am

Бројките зборуваат или дека не знаеш математика или дека имаш проблем со логиката. Ако ДУИ и ВМРО сакаа да ја спроведат платформата на Еди Рама ќе формираа влада со своите 61 пратеник и ќе ја завршеа работата. Можеби грешам, но мислам дека и пратениците од СДСМ од албанско етничко потекло ќе гласаа за тоа. Аналитичарот на Вашингтон пост на пример мисли дека целата ујдурма со местенките окулу изборите е со мешање на Џорџ Сорос и амбасадорот Бејли. Види повеќе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by Teo Пет Мар 03, 2017 10:37 am

Pak si lazhel...Grujo vashiot pastir i brat vi Alji sakaa da go sprovedat majskiot dogovor objaven kako platforma na sajtot na vladata na dpmne-ofcite no prisebnosta i patriotskite zalaganja na SDSM i Zoran Zaev gi sprechija vo toa da ja raznebitat  drzhavata na makedonskiot narod...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by трендафил Пет Мар 03, 2017 10:54 am

Малку или мнооооооооооооогу е чудно некој да верува дека ДУИ не сака да се исполни платформата на Македонците со албанско етничко потекло па заради тоа се здружува со СДСМ, откако стана и LSDM. Но секој има свој ум колку Господ му дал и тука ниту можам ниту сакам да се мешам. Да не си заборавил дека влада не прави СДСМ само со соросоидите и другите партнери од предизборната коалиција, туку и со партиите што повеќе го почитуваат двоглавиот орел од македонското сонце. Не бев јас тој што изјави дека доколку СДСМ не ја прифати тиранијата, односно платформата од Тирана, ќе премине во Беса, туку еден од лидерите на твојата партија Мухамед Зеќири.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by трендафил Пет Мар 03, 2017 11:52 am

Ајде малку да продискутираме за Уставот. Имаме

Член 90

Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата.
Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.
Не знам кој лаже, но според тоа што го видовме Претседателот Иванов во првите 10 дена по формирањето на парламентот не доби доказ за тоа дека некоја партија има мнозинство во Парламентот. Таков доказ Заев достави многу по овој рок. Претседателот постапи по
Член 90

Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието. Мандаторот во рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието му поднесува програма и го предлага составот на Владата.
Владата, на предлог на мандаторот и врз основа на програмата, ја избира Собранието со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.
Груевски не успеа да обезбеди мнозинство, а Уставот не предвидува што понатаму. Лекот е Собранието да избере Претседател, овој да побара од Иванов да определи мандатар. Но ако се избере Претседател на Собранието тој ќе мора да распише локални избори, од кои изгледа СДСМ бега затоа што како стојат работите изгледа нема да освои ниту едно градоначалничко место.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by Teo Пет Мар 03, 2017 1:31 pm

Trenadfile, tolku ste uplasheni shto vekje i ne lazhete kako shto treba...Ako ova:
Претседателот на Република Македонија е должен во рок од десет дена од конституирањето на Собранието мандатот за состав на Владата да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието.
e tochno, zoshto togash fikusot mu go dade mandatot na tvojot pastir Grujoshesku vednash po izborite bez ovoj da ima obezbedeno mnozinstvo vo parlamentot...Ochekuvam da ne tresesh gluposti deka dpmne-ofcite imaat najmnogu pratenici zatoa shto najmnogu pratenici i mnozinstvo vo pralamentot, ili parlamentarno mnozinstvo se dve razlichni raboti...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by OPOZICIONER Пет Мар 03, 2017 5:22 pm

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 890
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by Dino Пет Мар 03, 2017 5:40 pm

I vospitnite samari od Frcko.

Вмровски тројки поминале неславно кај Фрчкоски на Правен

Вмровци пратиле „тројка“ да го чека професорот Фрчкоски на паркингот на Правниот факултет во Скопје.Поминале неславно при обидот да го прашаат „дали му е срам“. Едниот од „тројката“ добил „педагошки шамар“, по што се собрале и избегале со трчање.

Настанот бил проследен од група асистенти и професори кои биле присутни.

Правниот факултет ќе го пријави настанот по службена должност.

http://plusinfo.mk/vest/106725/vmrovski-trojki-pominale-neslavno-kaj-frckoski-na-praven

Dino

Број на мислења : 618
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by reiter Пет Мар 03, 2017 7:14 pm

Dino напиша:I vospitnite samari od Frcko.

Вмровски тројки поминале неславно кај Фрчкоски на Правен

Вмровци пратиле „тројка“ да го чека професорот Фрчкоски на паркингот на Правниот факултет во Скопје.Поминале неславно при обидот да го прашаат „дали му е срам“. Едниот од „тројката“ добил „педагошки шамар“, по што се собрале и избегале со трчање.

Настанот бил проследен од група асистенти и професори кои биле присутни.

Правниот факултет ќе го пријави настанот по службена должност.

http://plusinfo.mk/vest/106725/vmrovski-trojki-pominale-neslavno-kaj-frckoski-na-praven
хахаха бегандус Very Happy ,требало фрчко да го фати и истегни за уво и да стои како балерина на прсти и да го праша КОЈ те прати.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by osa Пет Мар 03, 2017 8:25 pm

reiter напиша:
Dino напиша:I vospitnite samari od Frcko.

Вмровски тројки поминале неславно кај Фрчкоски на Правен

Вмровци пратиле „тројка“ да го чека професорот Фрчкоски на паркингот на Правниот факултет во Скопје.Поминале неславно при обидот да го прашаат „дали му е срам“. Едниот од „тројката“ добил „педагошки шамар“, по што се собрале и избегале со трчање.

Настанот бил проследен од група асистенти и професори кои биле присутни.

Правниот факултет ќе го пријави настанот по службена должност.

http://plusinfo.mk/vest/106725/vmrovski-trojki-pominale-neslavno-kaj-frckoski-na-praven
хахаха бегандус Very Happy ,требало фрчко да го фати и истегни за уво и да стои како балерина на прсти и да го праша КОЈ те прати.


trebashe porano da mu kazesh reiter ...dzabe sega sovetot...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by трендафил Саб Мар 04, 2017 10:43 pm

Шамарите се иначе заштитен знак на Љубомир Фрчковски. Шамараше и жена за место за паркирање. На знам дали нормален човек може да се воодушевува кога некој идиот на усно прашање одговара со физички напад, посебно кога насилникот е дел од „интелектуалната елита“ на предавниците.
Леснотијата на лажење станува навика за непријателите на Македонија и нивните платеници во Македонија. Не е повреден ниту еден член од Уставот. Претседателот си ја исполни должноста. Во првите 10 дена по конституирањето на Собранието никој не му презентира доказ дека има мнозинство, тој го даде мандатот на партијата што победи и за која претпоставуваше дека бидејќи заедно со коалициониот партнер има мнозинство ќе може да формира влада, и со тоа му завршија уставните обврски.
Не знам од каде иначе потребата на идиотите од т.н. меѓународна заедница од тиранијата, односно од странската Тиранска платформа на партиите на Македонците со албанско етничко потекло. Мислам дека идиотите сакаат со еден удар да убијат два зајака, односно да помине нивната налудничава идеја дека во Македонија живеат Албанци и недефинирано безимено мнозинство и очекуваа дека Груевски ќе потклекне пред нивниот притисок со монтирани докази за негов наводен криминал и ќе ја прифати платформата и со тоа еднаш за секогаш да го избришат ВМРО од генетскиот код на Македонците. Но излезе дека Груевски не е криминалец како Заев и дека верува дека Македонците не се предавници, како што мислат странците. И се случи ова што се случува. Единствен излез се избори, а странците и домашните предавници знаат дека на нив ќе загубат катастрофално откако јавно си ги прикажаа намерите едно малцинство да го стават во улога на поголемо мнозинство од македонското. Господ нека им е на помош на предавниците. Нема да им биде лесно затоа што не се сите спремни да им простат за малтретирањето од првите чекори на нашата независност. Господ нека им а на помош и на Албанците затоа што сите до еден ќе трпат последици поради тоа што избираат ненормални лидери кои си замислуваат дека 15% е еднакво со 68%. Да уточнам. Не сите Вмровци се и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, но за жал кога раководството на СДСМ се одлучи за измама на сопствените гласачи, на кои не им вети дека Македонците од македонско потекло ќе ги стават во подредена ситуација во однос на Македонците со албанско потекло, доколку во следните денови не дојде до револуција која раѓа нови лидери, единствен излез од новонастанатата ситуација ќе биде ВМРО-ДПМНЕ. За тоа најзаслужни ќе бидат НАТО, ЕУ, Џорџ Сорос, СДСМ, ДУИ и останатите домашни предавници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9178
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR - Page 2 Empty Re: HORHE I GUJO IZVRSHIJA DRZHAVEN UDAR

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот