Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

+2
Bosonoga
osa
6 posters

Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by osa Пон Мар 20, 2017 9:54 am

Иванов во посета на Унгарија на средба со Орбан

20.03.2017 |
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Унгарија.

Претседателот Иванов во Будимпешта, ќе има средби со претседателот на Унгарија Јанош Адер, со премиерот Виктор Орбан и со претседателот на Парламентот Ласло Ковер.

Посетата на Иванов следува по неговата посета на Азербејџан и по откажувањето на патувањето во Австралија.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by Bosonoga Пон Мар 20, 2017 9:59 am

otisol da se konsultira kako ponatamu so glupostite ,bega pizda od boisteto
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 934
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by osa Пон Мар 20, 2017 10:29 am

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата
Партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Ниту едно решение не смее да го поткопа унитарниот карактер на државата и мора да биде во насока на заштита на државните интереси на Република Македонија. Се разбира, можно решение за надминување на ситуацијата се и нови предвремени парламентарни избори на кои граѓаните ќе се изјаснат и за темите кои се наметнаа во постизборниот период, вели претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во интервју за еден од најпрестижните и најтиражните унгарски весници „Magyar Hírlap“.
„Лидерот на втората партија според бројот на освоени мандати СДСМ наместо во рок од 10 дена, ме извести по 27 дена дека има обезбедено мнозинство во Собранието со поддршка на ситепартии на етничките Албанци. Од него побарав јавно и јасно да ја отфрли и осуди оваа платформа. Го потсетив дека македонските граѓани на изборите гласаа за реформи, а не за пост-изборна платформа на туѓа држава. Таквата јавна осуда, за жал, изостана. Оттаму, како Претседател на Република Македонија, порачав дека нема да определам мандат за секој оној кој преговара за платформи на други држави со кои се уценува македонскиот народ, се загрозува унитарноста на државата, нејзиниот суверенитет и независноста“, вели Иванов во интервјуто, на прашањето за можен излез од политичката криза во Македонија.

На прашањето како ги оценува заканите од албанските настојувања во Македонија, претседателот Иванов изјави дека дел од барањата на партиите од албанскиот политички блок, се во судир со Уставот на Република Македонија и не соодветствуваат со реалната состојба во Република Македонија.

„Дел од барањата содржани во оваа платформа зависат од статистиката и реалноста на терен, а во Република Македонија 14 години не е спроведен пописна населението. Без нов попис, не може да се бараат права што зависат од статистиката“, вели Иванов во интервјуто, посочувајќи дека главната причина за продлабочување на кризата е Тиранската платформа, која стана услов за формирање на Влада.

„Како Претседател не можам и нема да дозволам тргување со Уставот и државните интереси на Македонија и поигрување со чувствата на македонските граѓани“, истакна Иванов во интервјуто за „Magyar Hírlap“.

„По објавувањето на Тиранската платформа бевме сведоци на радикална реторика и изјави од високи државни функционери на Албанија и Косово, кои не соодветствуваат со сегашноста и со 21-от век, туку со реториката од некои минати времиња. Од овие причини, неколку пати повикав меѓународната заедница јавно да ја осуди Платформата од Тирана, бидејќи оваа платформа ја дестабилизира политичката состојба и ги зголемува меѓуетничките тензии во земјата“, вели Иванов, посочувајќи дека мешање во внатрешните работи на Република Македонија е поттик за реализирање на големо националистички идеи и претставува негативен пример и преседан, не само на Балканот, туку и пошироко.

Иванов во интервјуто се заблагодари на унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, кој меѓу првите покрена иницијатива со барање до Советот на ЕУ да ја отфрли Платформата од Тирана и да се осуди мешањето на странски премиер во внатрешните работи на Македонија.

Со оглед на мултиетничката структура на државите од Балканскиот регион и случувањата од блиското минато, Иванов порача дека неопходно е политичките лидери да внимаваат на реториката.

„Република Македонија отсекогаш вложувала во унапредување на добрососедските односи. Албанија и Косово се наши пријатели и затоа е се потребни конкретни и заемни чекори во унапредување на меѓусебната доверба“, вели Иванов, додавајќи дека во Република Македонија и претходно имало обиди за предизвикување на меѓуетнички тензии, но граѓаните знаат да препознаат што е манипулација, а што е нивен интерес.

Иванов во интервјуто за „Magyar Hírlap“ говори и за улогата на Македонија во справување со мигрантската криза, како и за претстојните предизвици со кои се соочува државата во пресрет на најавите за втор мигрантски бран.

„Ние се соочивме со парадокс, Македонија која не е членка на Европската Унија ја чува Европа од Европската Унија. Република Македонија е во Европа, но не е членка на ЕУ. Не сме членка ниту на НАТО, ниту на Шенген зоната, а сепак ја штитиме Европа од членка на ЕУ, која не успеа да ја контролира бегалската криза, туку едноставно ги пренасочуваше бегалците“, вели Иванов во интервјуто.

Иванов додава дека мигрантската криза ги мултиплицира безбедносните ризици и ги загрозува добрососедските односи. – Не смее да се дозволи слободно движење на мигрантите и контакт со домашно население во подрачја каде има присуство на верски радикализам и повратници од конфликтните подрачја, вели претседателот на Република Македонија во интервјуто за унагарскиот весник.

Иванов вели дека во услови на длабока внатрешно-политичка криза, со мигрантската и бегалска криза се справуваме поуспешно од многу европски држави коишто беа изненадени и не се снајдоа најдобро.

„Надлежните институции во Македонија и субјектите на кризниот менаџмент секојдневно ги следат состојбите поврзани со мигрантската криза, настаните околу договорот меѓу ЕУ и Турција, како и состојбите во соседните држави. Секојдневно се обезбедуваат информации со цел превенирање на евентуален втор миграциски бран“, додава македонскиот претседател.
Интервјуто со македонскиот претседател беше објавено на насловната страница на најпрестижниот унгарски весник, а Иванов денеска престојува во работна посета на Унгарија, каде во Будимпешта ќе оствари средби со претседателот на Унгарија, Јанош Адер, со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан и со претседателот на Парламентот на Унгарија, Ласло Ковер.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16127
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by трендафил Пон Мар 20, 2017 10:33 pm

Ако идиотите од врхушката на ЕУ се обидат да воспостават против Македонија некакви санкции поради тоа што не им одговараат предвремени избори по изборната измама со која сакаат да постават вазалска власт која би требало да го заврши тоа што не им успеа пред 105 години во Букурешт и уште постоиме како Македонци, Унгарија ќе стави вето и не ќе биде можно да се донесе таква одлука. Да потсетам дека врхушката на ЕУ реагирала на обични изјави на на пример српски политичари за Србите во БиХ или на Косово, а молчат како мутави за потпишана платформа под патронат на албанскиот премиер. Се разбира дека Косоварите од албанско потекло или Босанците со хрватско или бошњачко потекло не ги прифаќаа српските пораки, за разлика од божем македонската СДСМ која ја прифати платформата на Еди Рама. Можеби тоа им дава за право на идиотите од Брисел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by Teo Вто Мар 21, 2017 6:48 pm

Ne zabeguvaj...Sankcii protiv Makedonija kje nema...Ama kje ima protiv tvojot pastir i kriminalcite od familijata...Dodusha vie dpmne-ofcite ste dovolno glupi da poveruvate deka vashiot pastir i kriminalcite od familijata se Makedonija...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by трендафил Сре Мар 22, 2017 3:06 pm

Чудно пишување од паметен човек што мисли дека Еди Рама е негов пастир и Македонија. Не сум ниту примитивец што сака да навредува ниту психијатар да можам да дадам оценка за твојот ум, па нема да ти одговорам директно на обидот да ме навредиш.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by Bosonoga Сре Мар 22, 2017 7:46 pm

jaaaa trendo ,more ,so naprai coek pocna da places ko pizda i ti ,pa nesakas da navreduvas,ko bebe si se storil .
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 934
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by трендафил Сре Мар 22, 2017 10:22 pm

Мислам дека нема потреба од примитивизам на форумов, кој кај поддржувачите на платформата на Еди Рама по дружењето со партиите на Албанците во последно време е многу изразена. Очигледно е дека е големо влијанието што го имаат врз вас. Не знам од каде ви е жестината што ја имате. Никој не ви брани да учите албански ако сакате. Не знам само зошто на истото сакате да ги натерате и тие што тоа не го сакаат. Не може вие сами да одлучувате во Македонија, па така немаме факултативна веронаука, а сакате да воведете задолжителен албански.
Идиотите од ЕУ вчера изјавија дека не треба да си играме со оган. Затоа што мнозинството не сака да пропадне државата. Честитки до Иванов. Првиот македонски политичар што одби да разговара, да не кажам да прима наредби од чиновници и пратеници на ЕУ. Вистински претседател.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by delta Сре Мар 22, 2017 10:25 pm

horhe pizda be so pari kucklata sarplaninec ebati precedatelot so ne vo dojde na prorest da pie po edna od taa brljata so vi ja davaat,;.m/
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by трендафил Сре Мар 22, 2017 10:38 pm

Претседателот си ја врши поважната работа контактирајќи со пријателите на Македонија, кои од ден на ден ги има се повеќе. Веќе и платениците на Сорос во странство не можат да не соопштуваат за граѓанските протести. Сакате или не предвремени избори ќе има. Дали ќе ги распишат сегашните пратеници или непосредно народот по заземање на Собранието ќе видиме наскоро. Не знам дали Хан и тројцата пратеници вчера носеа пелени. Изгледаа како посрани изненадени од цврстината на Иванов и народот на која не се навикнати затоа што според досегашното искуство изгледа не сметаат за педери. И за промената на знамето, за суспендирањето на нашето име во ЕУ, за Рамковната спогодба, за нејзиното кршење со општинските граници, за Пржинскиот договор и неговото двојно кршење со бегање од избори на СДСМ и партиите на Македонците со албанско етничко потекло.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by delta Сре Мар 22, 2017 10:41 pm

od fikus salata ne biduva./.ni za so rakija ne go biva/./.
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by трендафил Сре Мар 22, 2017 10:49 pm

За будалеење ќе треба да си најдеш друг партнер. Додека не напишеш некаков аргумент, макар и лажен, ќе те игнорирам. Да им пожелам добровечер на модераторите, односно добро утро кога ќе се разбудат од сонот во кој се паднати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by delta Сре Мар 22, 2017 10:50 pm

so ima da me ignoriras,./.,/taka vasite velat,/../samo listovi opd zelka ama zadnj put nemalo za site,.//.zatoa zajko ste go mrazele.//.konkurencija jbg./.,..
delta
delta

Број на мислења : 591
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by Kalinda Сре Мар 22, 2017 10:55 pm

Секоја чест
Трендафил.
Вистината која
им ја соопштуваш
не им се допага,
па затоа без аргументи
само пишуваат
навредливи текстови.
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ Empty Re: МУ ЈА ЛЕТНА ГОРГЕ ИВАНОВ -ПРЕЦЕДАТЕЛОТ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот