Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КИВИ и здравјето што ни доага од нив

4 posters

Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by osa Сре Јан 28 2015, 18:02

Киви - Дар од природата - Природен лек против многу заболувања
Киви (или кинеско диво грозје) е едно од највкусните, но и најздравите овошја. Потекнува од јужна Кина, од кинеската провинција Шанжи. Ова егзотично овошје е признаено како национален симбол на Кина.На почетокот на дваесеттите години од минатиот век, семките од киви биле пренесени во Нов Зеланд од мисионери. Таму овошјето било натурализирано. Од Нов Зеланд било распространето низ целиот свет и сега се одгледува на многу места во Европа, а во Северна Америка најмногу плантажи има во Калифорнија. Своето име го добило по птицата тркачка која живее во Нов Зеланд.

Плодовите на кивито се богати со фито-хемикалии, витамини и минерали и други корисни состојки кои го одржуваат и подобруваат здравјето. Често го нарекуваат и овошје на вечната младост.

Бројните истражувања потврдиле дека кивито, поради богатсвото на здрави и корисни нутритиенти, поволно влијае на здравјето, но помага и за спречување и лекување на многу заболувања и други здравествени проблеми. Поради тоа, кивито е прогласено за „супер храна“ и е на листата на „супер намирниците“ каде се наоѓаат и боровинките, малинките, капинките, сливите, брокулата, кељот...

Кивито е богато со антиоксидансот полифенол, кој го содржи во поголема количини од портокалот, мандарините или јаболкото.

Природен лек против многу заболувања
Резултатите од студијата која ја спровеле научниците од Универзитетот „Teikio“ во Токио покажале дека полифенолите од кивито имаат силна антиоксидативна активност и ги уништуваат слободните радикали кои се создаваат во организмот, а кои можат да доведат до оштетување на клетките и до развој на многу заболувања. Кивито спречува развој на болести предизвикани од оксидативниот стрес, како и оштетувања предизвикани од болести како артериосклероза, срцев застој, Алцхајмерова болест, Паркинсова болест, малигни болести...

Специфичните биолошки активности на кивите го штитат срцето и крвните садови, го регулираат крвниот притисок и го намалуваат ризикот од кардиваскуларни болести како атеросклероза. Исто така, го намалуваат и ризикот од срцев и мозочен удар.

Кивито е содржи растворливи растителни влакна (3,8 грама во 100 грама овошје, што е 10 % од дневно препорачаната доза). што значи дека е одличен физички лаксатив. Растителните влакна за заштитуваат слузницата на цревата, така што го намалуваат времето на изложеноста на токсичните материи, но и со врзување на канцерогените состојки во дебелото црево.

Плодовите од кивито се богати со витамин Ц, А и Е, К, омега-3 масни киселини, растителни влакна, калиум, магнезиум... Помага и во регулирањето на шеќерот во крвта, па затоа им се препорачува на лицата кои боледуваат од шеќерната болест.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Фири Сре Јан 28 2015, 21:26

Не е лошо, jaдем го но само кората му да е олупена од убава женска рака инаку сам..мрзи ме.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Боко Сре Јан 28 2015, 22:07

Само да надополнам.Кивито се одгледува масовно и во струмичко,во подмножјето на Беласица.Може да ви се пофалам оти и јас го одгледувам.

Боко

Број на мислења : 66
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Фири Сре Јан 28 2015, 22:11

Личи на компир како компир ли се одгледува или како смоквите на дрво?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Боко Сре Јан 28 2015, 22:13

Фири напиша:Личи на компир како компир ли се одгледува или како смоквите на дрво?
Нешто како лоза...одрина(не знам как му викате во Бг)

Боко

Број на мислења : 66
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by хан Ацо Сре Јан 28 2015, 22:15

Боко напиша:Само да надополнам.Кивито се одгледува масовно и во струмичко,во подмножјето на Беласица.Може да ви се пофалам оти и јас го одгледувам.

И яс на дворот имам киви,таа година роди некаде 20 кила Very Happy
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Фири Сре Јан 28 2015, 22:17

Лоза ако е ова од кое се бере грозге лоза му викаме.Ама од каде иде лозинка и до сега не можам да разберам Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by хан Ацо Сре Јан 28 2015, 22:18

Боко напиша:
Фири напиша:Личи на компир како компир ли се одгледува или како смоквите на дрво?
Нешто како лоза...одрина(не знам как му викате во Бг)

Лозница.Садат се по две,едно мажко и едно женско.Иначе нема да дава плод.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Гостин Сре Јан 28 2015, 22:22

Мислам дека станува збор за начин (форма) на одгледување на лозата.Нека ме поправи Боко ако грешам ама мислам дека ова на сликата е одрина.


КИВИ и здравјето што ни доага од нив 2Q==

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Фири Сре Јан 28 2015, 22:23

А jас па гледам крокодили !

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Боко Сре Јан 28 2015, 22:23

хан Ацо напиша:
Боко напиша:
Фири напиша:Личи на компир како компир ли се одгледува или како смоквите на дрво?
Нешто како лоза...одрина(не знам как му викате во Бг)

Лозница.Садат се по две,едно мажко и едно женско.Иначе нема да дава плод.
Хан Ацо мора да има машко и женско да се чифтосат

Боко

Број на мислења : 66
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Боко Сре Јан 28 2015, 22:24

luxor напиша:Мислам дека станува збор за начин (форма) на одгледување на лозата.Нека ме поправи Боко ако грешам ама мислам дека ова на сликата е одрина.


КИВИ и здравјето што ни доага од нив 2Q==
Да,това е одрина

Боко

Број на мислења : 66
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by хан Ацо Сре Јан 28 2015, 22:27

luxor напиша:Мислам дека станува збор за начин (форма) на одгледување на лозата.Нека ме поправи Боко ако грешам ама мислам дека ова на сликата е одрина.


КИВИ и здравјето што ни доага од нив 2Q==

Така,ова на сликата кай нас се вика лозница или асма.Другиот начин за одгледуванье на грозйе е како и вие му викате- лозе.Ете,кивито се одгледува като на твойта слика.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by хан Ацо Сре Јан 28 2015, 22:29

Боко напиша:
хан Ацо напиша:
Боко напиша:
Фири напиша:Личи на компир како компир ли се одгледува или како смоквите на дрво?
Нешто како лоза...одрина(не знам как му викате во Бг)

Лозница.Садат се по две,едно мажко и едно женско.Иначе нема да дава плод.
Хан Ацо мора да има машко и женско да се чифтосат

Ние му викаме-"опрашат".
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by хан Ацо Сре Јан 28 2015, 22:30

Фири напиша:А jас па гледам крокодили !

Дрн,дрна яриньа.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Фири Сре Јан 28 2015, 22:33

Се шегувам шо трева или животно да фатим и одма мрие само жените и машините се задоволни од моите раце Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by хан Ацо Сре Јан 28 2015, 22:34

Фири напиша:Се шегувам шо трева или животно да фатим и одма мрие само жените и машините се задоволни од моите раце Smile

Па нели и жената е животно бре Wink
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Боко Сре Јан 28 2015, 22:37

Летото кога пушта цвет малку замирисува на лошо ама сето тоа се занемарува кога знеш што произлегува од тој цвет

Боко

Број на мислења : 66
Join date : 2015-01-27

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Фири Сре Јан 28 2015, 22:38

Еднаш имав рибки. Па февруари изгре сонце па ги изнесов на балконот да му се порадват и тие на сонцето нели. Кога ги наjдов на утринта замрзнати нешто ме прободе во срцето.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

КИВИ и здравјето што ни доага од нив Empty Re: КИВИ и здравјето што ни доага од нив

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот