Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонско квази земјоделие, опасно по здравјето на луѓето

2 posters

Go down

Македонско квази земјоделие, опасно по здравјето на луѓето Empty Македонско квази земјоделие, опасно по здравјето на луѓето

Пишување by defo Саб Мај 23 2020, 14:09

Државата не кажува колку точно пестициди завршуваат на македонските ниви

Она што со години го тврдам и стојам зад тоа, маџун(мед од грозје) е всушност, пестицид од грозје. Купите зелка на пазарче, од 100 продавачи 2 продаваат домашно производство. Нашите „напатени“ земјоделци не трујат во трката по профит. Дури на некои места употребата на пестициди е 2.5 над дозволеното. Е сега од каде произлегува проблемот, проблемот произлегуа од самото тоа што не се достаточни само субвениците(за собирање гласови), него треба експертска анализа на земјоделието од стручни лица, агрономи. Е заради ова немаме извоз во ЕУ, не ради име, презиме и слични гомнарии, никој неќе да се труе.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонско квази земјоделие, опасно по здравјето на луѓето Empty Re: Македонско квази земјоделие, опасно по здравјето на луѓето

Пишување by трендафил Нед Јун 28 2020, 17:39

Имаме и агенции и инспекторати кои треба да контролираат што јадеме. За жал никогаш не го правеле тоа, без разлика кој бил на власт, односно кој мислел дека сме под режим. Зелените пазари ги држи ДУИ. Порано ги држеше т.н. шиптарска (нека ми прости на изразот албанската заедница) мафија. Скоро и да не постои пазар во Македонија на кој продаваат произведувачи на зеленчук од две причини. Нема кој од семејството да денгуби по цел ден на пазар и скоро сите тезги се издаваат со годишен закуп, а ниту еден земјоделец нема производство преку целата година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10631
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот