Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

+2
osa
defo
6 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by defo Чет Мар 10 2016, 21:51

Ако, прошетате по ФБ, Твитер, ќе дојдете до чудни, портали со уште почудни „новинари“, кои прво слабо се разбираат од правопис. Не знаеш кај почнува реченица, до каде е мислата, нецелосни реченици, често пати лош гугл транслејт. Често за одредена мизерна пара се ставаат во служба на режимот. Дури и отворено повикуваат на граѓанска војна, упатуваат погрдни зборови, шират дискриминација. Повторно прашувам, како многу пати до сега , дали тие повици за конечна пресметка, кои излегуваат од уста на „новинари“,ако донесат до несакани жртви, ќе има одговорност на медумите, порталите кои им оставиле место на „новинарите“ или ги пренеле нивните објави???

defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by osa Чет Мар 10 2016, 22:00

defo mislam deka badijala prashuvash ...toa e odlika na sekoj potochno negovata sovest

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Сре Мар 23 2016, 16:15

Има и новинари што извонредно го познаваат македонскиот правопис, но пишуваат глупости според нарачките на тој што ги плаќа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by Гостин Сре Мар 23 2016, 17:13

Shto?!?!?! Kozarot, srpskiot cigan, burekot i mustaklestata go znaat makedonskiot jazik??? Ajde ne zezaj...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Нед Ное 27 2016, 22:00

Ако ова е точно имаме видовит новинар. Затоа што австрискиот министер за надворешни работи навистина го подржа ВМРО-ДПМНЕ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Нед Ное 27 2016, 22:24

Да сме живи и здрави, ќе видиме наскоро. Дали се обидувавте со помош на странци да воспоставите диктатура и да дојдете на власт без поддршка на народот или победата ви била украдена, како што според мене лажете повеќе од две години. А до моментот на вистината има само две недели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by osa Нед Ное 27 2016, 22:31

a kurc da ne e od PODRZIKONJ ,na sestra stefka ili mozebi od paljurci na dzole

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Нед Ное 27 2016, 22:46

Курц даде да кажам вербална поддршка. Не побара цензура на медиумите, диктатура односно министри од партија што ги загубила изборите. Не знам дали да п0лачам или да се смеам кога Проливер Спасовски, кој е прв полицаец две третини од оваа година јаде, морам да кажам фекалии за режим. Таква будалаштина не сум сретнал до сега. Доколку знаете за пример дека било кога и било каде министер за внатрешни работи зборувал дека неговата влада е режим, ве молам да ми го посочите тоа.
Ајде да прашам и зошто Стево Пендаровски денеска избега од ТВ дуел со Никола Поповски на ТВ Нова.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by Teo Нед Ное 27 2016, 22:50

Kako ne vi e sram Trendafile...Sakate stranci da ve donesat na vlast...Toa e ushte eden dokaz za vasheto predavstvo...

Vo odnos na lagite shto gi shirite za Stevo...

СДСМ: Телевизија НОВА лаже, не одбиваме дуели

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Pismo-sdsm-nova-703x437

Социјалдемократискиот сојуз вели дека се неточни и тенденциозни тврдењата на телевизија НОВА дека Стево Пендаровски одбил ТВ дуел со Никола Попоски. Од СДСМ велат дека телевизијата не им испратила термини со точни саатници за дебатите и тие дури и писмено побарале од нив допрецизирање на термините за да можат да се договорат, но телевизијата, според нив, не одговорила. Во прилог СДСМ го испрати и писмото пратено до нив.

Поради тоа што еден дел од термините се предвидени за во истиот ден, други за наредниот ден од денот во кој е испратена поканата, СДСМ побара прецизна покана во која точно ќе бидат наведени термините. Кандидатите на СДСМ се секогаш подготвени за соочување пред јавноста, за разлика од кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ кои бегаат од јавно соочување на други медиуми. Впрочем, СДСМ со години ги повикува кандидатите и функционерите од ВМРО-ДПМНЕ на јавно соочување, а тие постојано одбиваат, затоа што се плашат од вистината.

Носителот на изборната единица 1 на СДСМ, Стево Пендаровски не се појави на дебатата со Никола Попоски и одби да одговори на поканите кои неколкупати беа испратени од наша страна, напиша телевизијата која е во сопственост на семејството на бизнисменот Сеад Кочан.

Кочан и новинарите на оваа телевизија неодамна беа официјално примени во кабинетот на претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов каде што зборуваа за слободата на говорот и професионалста на оваа куќа, пракса непозната во досегашната работа на институцијата Претседател на РМ. Уредувачката политика на неодамна отворената телевизија е препознаена како провладина во јавноста, а фирмите на семејството Кочан се корисници на тендери вредни и над 100 милиони евра од страна на владата. Една од компаниите работи и на автопатите кои се градат со кинеските кредити, а се шпекулира дека за компанијата има и истраги од страна на СЈО.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Пон Ное 28 2016, 10:02

Еве ја поканата од ТВ Нова испратена до СДСМ. Една единствена за повеќе термини.

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Sdsm-termini-640x477

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by Teo Пон Ное 28 2016, 11:32

A shto ochekuvavte vie dpmne-ofcite od Pendarovski...Da go opravda begstvoto na Popovski od debata na 24 so toa shto celokupnata izborna kampanje kje ja prilagodi na zhelbite na dpmne-ofcite...Imavte shansa, ja ispushtivte i narodot kolku sega i da kukate nad isturenoto mleko znae koj e kukavicata i koj bega...Znaesh kako vikaat...posle Halkidiki kaenje nema...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Чет Јан 05 2017, 12:03

Гледам дека Куманово често пати е најзагаден град во Европа, но новинарите платеници на Џорџ Сорос тоа не го спомнуваат. Ниту невладините организации кои протестираат само таму кај што локалната управа не е под раководство на амнестираниот криминалец Заев и неговите потчинети. Чудно е што град кој наводно е гасифициран има толкаво загадување како последица од греењето. Патем Струмица, која е раководена директно од лидерот на опозицијата воопшто нема опрема за мерење на загаденоста.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by IVA Пет Јан 06 2017, 14:43

trendafilco ti kako papagal bre i toa onoj sto go pusase sdsm za izborite ,bilo zagadeno kumanovo pa so sto da se gree siromasen narod a
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Саб Јан 07 2017, 23:26

Читам дека и Куманово и Струмица се гасифицирани, а гасот треба да е најевтин енергенс кој е и еколошки чист. Нели и народот наводно е побогат таму кај што не е ВМРО на власт според мислењето на мнозинството на овој форум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by osa Нед Јан 08 2017, 01:11

a sushnali vo bombite koga mu kazuva silvaneva kako reketiraat dpmneovci vo strumica ....slushnali vo bombite kako vika milence deka site vrishtat pishtat od reketiranjeto ...i kako moze gradonachalnik da sprechi VOLKU GOLEM LOPOV DA KRADE NAROD SVOJ ?????

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Пон Јан 09 2017, 10:16

Во времето на големи технички можности за монтажа никој не верува во слушнато и видено доколку за снимката не постои налог од суд и сертификат од институција овластена за снимање. Работите што ги спомнуваш во моментов имаат третман на клевета. Нема ни обвинение за нив од страна на вашето обвинителство. Доколку сметаш дека СЈО е неспособно да докаже нешто очигледно, не знам зошто не си за негово укинување. Еве ти иначе едно видео за да видиш какви технички можности постојат сега и зошто никаде во светот не се сметаат како докази нелегално снимени материјали._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by defo Саб Јан 14 2017, 19:24

Добро бе како не им е срам на репортер, за веста со Тоше. Тие покушаваат да си ја зголемат читаноста, што и не е проблематично, проблематично е начинот со кој се нанесува и удар на онаа битка која се води во моментов за слободна и демократска Македонија. Ова покажува дека во најитно време треба да се донесе закон за медиуми кои би ги опфатил и порталите, кои никнуваат како печурки после дожд.


Јас читам 90% од времето Либертас и ТВНова и одвреме на време политико.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Пон Јан 16 2017, 20:42

defo напиша:Добро бе како не им е срам на репортер, за веста со Тоше. Тие покушаваат да си ја зголемат читаноста, што и не е проблематично, проблематично е начинот со кој се нанесува и удар на онаа битка која се води во моментов за слободна и демократска Македонија. Ова покажува дека во најитно време треба да се донесе закон за медиуми кои би ги опфатил и порталите, кои никнуваат како печурки после дожд.


Јас читам 90% од времето Либертас и ТВНова и одвреме на време политико.
Во Македонија на изборите сепак победи власта. Тесно со 61:59. Останува да видиме дали чадорот ќе успее да наметне изигрување на волјата на гласачите. Иако најверојатно ми изгледа дека наскоро ќе имаме нови предвремени избори. На кои тој што ќе победи ќе има доволно голема предност за да не може да биде уценуван. Со напомена дека ќе победи македонска партија. СДСМ не ќе има можност да седи на две столици. Ќе мора да одлучи дали е македонска или албанска партија. Со напомена дека македонска мора да се разбере на начин на кој тоа го прават странците, односно дека за нив во Македонија има Албанци и неалбанци. Албанците се пријатели, а неалбанците непријатели.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by osa Пон Јан 16 2017, 21:29

трендафил напиша:
defo напиша:Добро бе како не им е срам на репортер, за веста со Тоше. Тие покушаваат да си ја зголемат читаноста, што и не е проблематично, проблематично е начинот со кој се нанесува и удар на онаа битка која се води во моментов за слободна и демократска Македонија. Ова покажува дека во најитно време треба да се донесе закон за медиуми кои би ги опфатил и порталите, кои никнуваат како печурки после дожд.


Јас читам 90% од времето Либертас и ТВНова и одвреме на време политико.
Во Македонија на изборите сепак победи власта. Тесно со 61:59. Останува да видиме дали чадорот ќе успее да наметне изигрување на волјата на гласачите. Иако најверојатно ми изгледа дека наскоро ќе имаме нови предвремени избори. На кои тој што ќе победи ќе има доволно голема предност за да не може да биде уценуван. Со напомена дека ќе победи македонска партија. СДСМ не ќе има можност да седи на две столици. Ќе мора да одлучи дали е македонска или албанска партија. Со напомена дека македонска мора да се разбере на начин на кој тоа го прават странците, односно дека за нив во Македонија има Албанци и неалбанци. Албанците се пријатели, а неалбанците непријатели.


greshka trendafile rezultatot od izborite e 51:49 ,za drugite nenisakam da gi spomnam .....shto znachi blisku do PATA :PATA ...gledam golem kockar si pa zatoa ti pishuvam so rechnik na kartadziite ....shto znachi isto imame pravo za vodenje na drzavata ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16471
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by defo Пон Јан 16 2017, 22:45

Батали го ОСА, зарибана МП3-ка е....

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Вто Јан 17 2017, 22:03

Ќе видиме наскоро дали некој ќе се стекне со право да ја води државата и кој ќе биде тоа. Или ќе имаме предвремени избори од кои ќе бегате по секоја цена. Затоа што знаете колку ве сака народот по прегласувањето во Теарце. Е таму победивте. Но со недоволна разлика да смените нешто, а сами ги откривте работите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by defo Вто Јан 17 2017, 22:28

Зошо ме тераш, сам себе да се цитирам......
defo напиша:Батали го ОСА, зарибана МП3-ка е....
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Сре Јан 18 2017, 11:36

Знам дека Бранко Геровски е еден од новинарските бардови за тебе, а секој што не ги спроведува насоките на чадорот го сметаш за лажго. За жал во последно време на форумов и нема дискусија со факти. На пример дали најмногу ја сакаат Македонија Албанците од Теарце, па затоа во вториот круг гласа за амнестираниот криминалец Зоран Заев. Или помеѓу редовните избори и прегласувањето имаа предскажување дека Алах го црпнал Заев од нива во Муртино и го фрлил во политиката за да воведе двојазичност и федерализација во Македонија. Јас лично не знам дека во некоја унитарна држава има два официјални јазика. Во употреба во некои локални средини има користење на локалниот јазик.
Дали за тебе вистински новинари се тие што на македонските полицајци им посакуваат повторно да им се случи Куманово, но со желба да загинат, на да го победат непријателот. Или тие што лажеа дека во Диво Насеље загинало албанско девојче. Дали се во право новинарите што го потсетуваат Заев на ветувањето дека ќе си даде оставка ако ги загуби изборите, а ги загуби со 51:49 во однос на ВМРО , а со 101.617 : 94.780 во изборната единица 4 на свој терен од Никола Груевски. Имало ли некој друг лудак во светската историја што организирал прослава, како Заев пред владата по изборите, а после да излезе дека ги загубил изборите. Тоа што не му се лутите што ве излажа е ваше право и немам право да ве терам да изберете како лидер некој што не лаже. Всушност и тоа што Заев прифати избори во декември и прославата се базираше на лажни информации дека чадорот му обезбедил 100 илјади гласови од Албанците. Што се покажа невистинито за 30 до 40 илјади. Кои изгледа земаа пари од граѓанските здруженија од терористичкиот кампус на Џорџ Сорос, а си гласаа како што сакаа. Умно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот