Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

+2
osa
defo
6 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство - Page 2 Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Сре Јан 18, 2017 11:56 am

osa напиша:
трендафил напиша:
defo напиша:Добро бе како не им е срам на репортер, за веста со Тоше. Тие покушаваат да си ја зголемат читаноста, што и не е проблематично, проблематично е начинот со кој се нанесува и удар на онаа битка која се води во моментов за слободна и демократска Македонија. Ова покажува дека во најитно време треба да се донесе закон за медиуми кои би ги опфатил и порталите, кои никнуваат како печурки после дожд.


Јас читам 90% од времето Либертас и ТВНова и одвреме на време политико.
Во Македонија на изборите сепак победи власта. Тесно со 61:59. Останува да видиме дали чадорот ќе успее да наметне изигрување на волјата на гласачите. Иако најверојатно ми изгледа дека наскоро ќе имаме нови предвремени избори. На кои тој што ќе победи ќе има доволно голема предност за да не може да биде уценуван. Со напомена дека ќе победи македонска партија. СДСМ не ќе има можност да седи на две столици. Ќе мора да одлучи дали е македонска или албанска партија. Со напомена дека македонска мора да се разбере на начин на кој тоа го прават странците, односно дека за нив во Македонија има Албанци и неалбанци. Албанците се пријатели, а неалбанците непријатели.


greshka trendafile rezultatot od izborite e 51:49 ,za drugite nenisakam da gi spomnam .....shto znachi blisku do PATA :PATA ...gledam golem kockar si pa zatoa ti pishuvam so  rechnik na kartadziite ....shto znachi isto imame pravo za vodenje na drzavata ...
Не велам дека не е успех за СДСМ што загуби со тесен резултат. Иако некои мислат дека е успех за ВМРО што победи и покрај поддршката од САД, ЕУ, НАТО, па се до Албанија и Косово дадена на партијата предводена од човекот што го црпна Алах од нива во Муртино и го донесе во политиката за да воведе двојазичност и федерализација во Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство - Page 2 Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by Teo Саб Јан 21, 2017 9:07 pm

Pa normalno Gerovski, za razlika od tebe chii avtoriteti se Drakche alias Latas, osuduvan kriminalec...Milenko isto taka kriminalec so sudska tapija i inventarot od kabinetot na Crvenkovski pijanata baba...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство - Page 2 Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by defo Саб Јан 21, 2017 9:27 pm

Во секој случај мора промена на законот за медиуми, со кои би се опфатиле и порталите. Неможе секоја џукела која ќе научи основи на WordPress, и со 50 евра во џеб да основа портал, од кој потоа агрегаторите на вести ќе преземаат информации.A народот ќе чита, па по онаа народната 100 кажана лага ќе стане вистина.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство - Page 2 Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by трендафил Пон Јан 23, 2017 8:48 pm

Интересно ми е кога поддржувачи на амнестиран криминалец, Зоран Заев, пишуваат против некој што го отплатил долгот. Борбата не треба да биде за тоа кој ќе лаже повеќе и чија лага ќе победи, туку за независно новинарство. За жал гледаме дека слична ситуација како кај нас е и во САД и секаде во светот. Да не кажам според до сега вработеното од СЈО, колку оружје за масовно уништување имаше Садам Хусеин, толку криминал има владата на Груевски.
И јас мислам дека не требаа измените во законот за медиуми (со помош на Дуња Мијатовиќ) за намалување на казните за клевета. Казните може да останат вакви, но отштетата треба да е сразмерна со причинетата штета. Не само материјална туку и морална, за стрес и слично. Јас сум и против новиот закон со контрола на државен орган врз медиумите, да не кажам со право за цензура. Новинарите треба да пишуваат слободно, но и да одговараат за своите намерни или ненамерни грешки.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9107
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство - Page 2 Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by defo Пон Јан 23, 2017 11:28 pm

трендафил напиша:Новинарите треба да пишуваат слободно, но и да одговараат за своите намерни или ненамерни грешки.

Не пишуваат слободно, одработуваат за големи количини пари или  рекетираат Трендо, поготово т.н портали.  Разгледај прочитај ќе видиш многу.

defo

Број на мислења : 2815
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство - Page 2 Empty Re: Квази портали, квази новинари, Македонско жално новинарство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот