Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

3 posters

Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo Чет Јун 15 2017, 21:49

Ова што деновиве се случува во Струга е кулминација, на еден долгогодишен проблем, кое според мое познавање се провлекува од далечната 2002 година. Толку власти поминаа, и проблемот со депонии не се реши. Целата територија на Македонија има нефункционални и опасни депонии, изградени и користени вон сите стандарди. Проблемот со депонијата во општина Струга, требаше да биде решен уште далечната 2002 со ЕУ фондови. Меѓутоа ради немањето интерес некои структури не го потпишаа тој договор со ЕУ фондовите. А требаше да има двостепено решение на проблемот локани + регионална депонија, со можност за преработувачки капацитети на отпад, од кои би се креирала секундарна суровина од рециклираниот отпад.
Нејзе ова во Струга е веќе еколошка катастрофа, која може да ги зголеми своите димензии ако не се пристапи кон решавање на проблемот со отпадот.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo Чет Јун 15 2017, 21:55

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија 19113552_10213271790610468_6571846512473443279_n

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo Нед Јун 18 2017, 17:13

ДОМ: Досега немало политичка волја за проблемот со депониите

И на овааа сега и текна, па кај беше бе вошле една 10 години.....

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by TRAJCHE Нед Јун 18 2017, 21:03

Napikana dlaboko u supakot na Grujo. Ako proverime listingot od parlament sigurno i ona glasala protiv amandmanot na SDSM za resavanje na struskata deponija.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 663
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo Нед Јун 18 2017, 21:23

сега имаше гласање, или порано...ако имаш некој линк те молам најљубезно сподели...

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo Нед Јун 18 2017, 22:49

Фала...

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by Bosonoga Пон Јун 19 2017, 22:57

i sea bez gram sram ja kritikuvaat SDSM
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by defo Вто Јун 20 2017, 07:55

Види реално и СДСМ е дел од проблемот, овие депонии се санираат, требаше уште во (од) 2002 година. Резултати 0. Сем Дрисла, каде Коце почна да увезува радиоактивен италјански отпад, од фантом фирма.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија Empty Re: Општина Струга, депонија, генерален проблем во цела југозападна Македонија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот