Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

3 posters

Go down

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА  Empty УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by osa Пон Aвг 28 2017, 13:42

Денеска е Успение на Пресвета Богородица
Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана…
Плусинфо ● 09:39 28 август 2017 ● Прочитано 380
Денеска е Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица, празник на мајката на животот

Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој празник го нарекува уште и Голема Богородица. Во македонските цркви и манастири можат да се сретнат прекрасни претстави на настанот што црквата го слави денес. Обично се наоѓаат над влезната западна врата на црквата. Инаку, самиот збор успение значи заспивање; поинаку кажано, не се слави смртта, туку вознесувањето на Богородица во небесните живеалишта. Се слави нејзиното заспивање, бидејќи таа не помина низ смртта како враќање на правот на правот. Веднаш по нејзината смрт таа е земена на небото во Христовите прегратки, вознесена е заедно со телото и станува прв и најголем застапник на луѓето пред Бога.

Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана…

Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот попознат како Голема Богородица. Поради големиот култ што го има мајката Божја меѓу верниците, овој празник се празнува многу свечено со големи народни собири.

Меѓу позначајните празници што македонскиот народ ги празнува со посебно внимание се и неколкуте празници на Пресвета Богородица, мајката на Спасителот Исус Христос. Поради тоа и повеќе цркви низ цела Македонија го носат нејзиното име.

Народот верува дека Богородица е заштитничка на леунките и на жените им помага при породувањето. Исто така и жените што немаат деца веруваат дека со милоста на Пресвета Богородица ќе добијат рожба поради што ги посетуваат нејзините цркви, изведуваат некои обичаи, се молат и принесуваат дарови. Македонскиот народ со повеќе свечености, но и со народни собири, панаѓури и сл. што траеле и по неколку денови ги прославувал празниците на Пресвета Богородица како што се: Мала и Голема Богородица, Собор на Пресвета Богородица, Воведение на Пресвета Богородица (празник познат уште и под името Света Пречиста), Свето Благовештение, Богородичин појас, Покров на Пресвета Богородица, и сл.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА  Empty Re: УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by osa Пон Aвг 28 2017, 13:49

Денеска е Успение на Пресвета Богородица
Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана…
Плусинфо ● 09:39 28 август 2017 ● Прочитано 380
Денеска е Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица, празник на мајката на животот

Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден од најзначајните. Затоа народот овој празник го нарекува уште и Голема Богородица. Во македонските цркви и манастири можат да се сретнат прекрасни претстави на настанот што црквата го слави денес. Обично се наоѓаат над влезната западна врата на црквата. Инаку, самиот збор успение значи заспивање; поинаку кажано, не се слави смртта, туку вознесувањето на Богородица во небесните живеалишта. Се слави нејзиното заспивање, бидејќи таа не помина низ смртта како враќање на правот на правот. Веднаш по нејзината смрт таа е земена на небото во Христовите прегратки, вознесена е заедно со телото и станува прв и најголем застапник на луѓето пред Бога.

Именден празнуваат: Марија, Мара, Марена, Марица, Марјан, Маријана…

Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот попознат како Голема Богородица. Поради големиот култ што го има мајката Божја меѓу верниците, овој празник се празнува многу свечено со големи народни собири.

Меѓу позначајните празници што македонскиот народ ги празнува со посебно внимание се и неколкуте празници на Пресвета Богородица, мајката на Спасителот Исус Христос. Поради тоа и повеќе цркви низ цела Македонија го носат нејзиното име.

Народот верува дека Богородица е заштитничка на леунките и на жените им помага при породувањето. Исто така и жените што немаат деца веруваат дека со милоста на Пресвета Богородица ќе добијат рожба поради што ги посетуваат нејзините цркви, изведуваат некои обичаи, се молат и принесуваат дарови. Македонскиот народ со повеќе свечености, но и со народни собири, панаѓури и сл. што траеле и по неколку денови ги прославувал празниците на Пресвета Богородица како што се: Мала и Голема Богородица, Собор на Пресвета Богородица, Воведение на Пресвета Богородица (празник познат уште и под името Света Пречиста), Свето Благовештение, Богородичин појас, Покров на Пресвета Богородица, и сл.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА  Empty Re: УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by IVA Вто Aвг 28 2018, 17:52

Cestit praznik na site.
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА  Empty Re: УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by misterija Вто Aвг 28 2018, 20:52

Za mnogu godini neka ni e praznuvanje..inaku da dopolnam, denesniov den e praznik i na rudarite.

Bev denes vo sv.Bogorodica vo centar i sto da vi opisam(ako ste bile znaete)..ogromni dolgi redovi za da se vleze vnatre vo crkva, redovi za da zapalis sveka..pa dobro bre majku mu, pa kako ne se naucija tie popovi lopovi, pa na praznik barem da obezbedat korita za palenje sveki a ne da se pravat ogromni guzvi...

Ne vlegov vo crkva, pari dadov na tie sto baraat milostina...i taka....

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА  Empty Re: УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот