Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ...ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА 2020 Г

Go down

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ...ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА 2020 Г  Empty УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ...ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА 2020 Г

Пишување by osa Чет Aвг 27 2020, 22:20

Празникот Успение на Пресвета Богородица меѓу народот познат како Голема Богородица се празнува на 28 август според новиот (односно на 15 август според стариот) календар. За подостоинствено празнување на овој празник му претходи двенеделен пост што започнува на 14/1 август, односно на празникот Св. седум маченици Макавејски. Иако култот на Пресвета Богородица имал значајно место во христијанскиот свет уште од најстари времиња сепак празникот на нејзиното успение не се празнувал од почетокот. Во почетокот се празнувал празникот Собор на пресвета Богородица, веднаш по Божик, а подоцна од овој општ празник на мајката Божја како и другите нејзини празници се одделил и празникот на нејзиното Успение.

Именден празнуваат: Марија...Марјан ....Марика ...Маре и други

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ...ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА 2020 Г  Empty Re: УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА ...ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА 2020 Г

Пишување by osa Пет Aвг 28 2020, 09:47

chestitki po povod praznikot do site koi slavat i do onie koi go slavat imeto

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16415
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот