Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СЛУШНЕТЕ ДОБРО

4 posters

Go down

СЛУШНЕТЕ ДОБРО  Empty СЛУШНЕТЕ ДОБРО

Пишување by osa Пет Апр 13 2018, 19:37

Царовска: Нема да се зголемува старосната граница за пензионирање

И  покрај препораките на меѓународните финансиски институции Владата нема да ја зголеми старосната граница за пензионирање. Се бара друго решение за спас на ПИОМ. На кој начин ќе се пополнува дефицитот во фондот министерката Царовска не открива. Сеуште се работи на анализата.

Пред неколку дена од Светска банка  повторија дека зголемувањето на возраста  е една од можните опции за подобрување на состојбата на пензискиот систем. Можна е и промена на методологијата на пресметка. Тие работат на реформите но, и покрај нивните препораки велат крајното решение зависи од Владата.

- Прашањето е која ќе биде усвоената комбвинација на мерки во текот на времето но сеуште сме далеку од одлука на Владата и тоа не е наше. Ние само обезбедуваме техничка анализа на симулациите во оваа фаза, вели Мантованели од Светска банка.

Претходно и ММФ препорача продолжување на работниот век. Домашните експерти излегоа со истото решение. Според нив најдобро е старосната граница и придонесите постепено да се зголемат. На ова бурно реагираа синдикатите кои посочија дека за дефицитот во фондот најмалку се виновни работниците и го отфрлија ваквиот  предлог.

https://sitel.com.mk/carovska-nema-da-se-zgolemuva-starosnata-granica-za-penzioniranje

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16274
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЛУШНЕТЕ ДОБРО  Empty Re: СЛУШНЕТЕ ДОБРО

Пишување by TRAJCHE Саб Апр 14 2018, 13:26

ova e dobro za mladite ,ke ima rabotni mesta otkako ke si zaminat vekevrabotenite vo penzija ,no e dobro i za idnite penzioneri ,nema da umiraat na rabota ,tuku ke se penzioniraat
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 663
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЛУШНЕТЕ ДОБРО  Empty Re: СЛУШНЕТЕ ДОБРО

Пишување by nino Саб Апр 14 2018, 14:09

se dodeka penziite se povisoki od platite i ima повеке од 50% penzioneri наспрема vraboteni tesko deka penziskiot fond moze da opstane

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СЛУШНЕТЕ ДОБРО  Empty Re: СЛУШНЕТЕ ДОБРО

Пишување by SHARENI Чет Апр 26 2018, 16:52

da sme zivi pa ke vidime kako ke bide
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 823
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЛУШНЕТЕ ДОБРО  Empty Re: СЛУШНЕТЕ ДОБРО

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот