СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by osa on Саб Јун 02, 2018 4:06 pm

Јанкулоска со отворено писмо до Дескоска и Царовска

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска која сега е обвинета во повеќе случаи преку отворено писмо до министерките за правда и за труд и социјала Рената Дескоска и Мила Царовска, денеска побара, како што пишува, “остварувањето на нејзините права во областа на судството и заштита на правата на децата и жените”.

Јанкулоска, која е во поодмината бременост, пишува дека тие права и се грубо повредени и дека од министерките бара во рамките на нивните надлежности да преземат соодветна акција со цел непречено остварување на нејзините права кои се загарантирани со националното законодавство и меѓународните договори ратификувани во согласност со Уставот на РМ.

Заеднички именител, како што наведува поранешната функционерка, на повредите на нејзините човекови права било постапувањето на судечкиот совет чиј претседател е судијата Добрила Кацарска во случајот Тенк поради што таа била загрижена дека во следниов период претстоела сериозна закана за нејзиното здравје и за здравјето и животот за нејзиното се уште неродено дете. Јанкулоска вели дека иако веќе е во деветтиот месец од бременоста и има реална спреченост да присуствува на судењата и дека согласно законско право отворила породилно отсутсво и доставила документација, судијката наредила вештачење на нејзината состојба.

Поранешната министерка ги обвинува судијата и Специјалното јавно обвинителство за бескрупулозност со која се повредувале повеќе меѓународно загарантирани права и домашни права и бара од министерките да сторат се што е во нивна надлежност.

“Сега е вистински момент од осмомартовски флоскули, фрази и маршеви за заштита на правата на жената да се премине на дела, да се побара одговорност и да се покаже вистинска грижа, која ќе ги убеди граѓаните дека не живееме во земја од третиот свет туку во земја со апсирации за евроатлански интеграции”, пишува Јанкулоска.

Поради отсуство на Јанкулоска вчера се одложи судењето против неа за случајот „Тенк“, односно за блиндирнаиот Мерцедес за кој постапката за неа беше одвоена во април поради бременоста. Дел медиуми јавија дека судијата побарал вештачење на Клиниката за гинекологија.Поради здравствената состојба на поранешната министерка вчера беше одложено и судењето за „Титаник“ за изборните нерегуларности.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15746
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by osa on Саб Јун 02, 2018 5:06 pm

a kade beshe da gi zashtitish pravata na idnata majka koja go IZGUBI BEBETO poradi tvojata surovost i surovosta na tvojot shef vo sluchajot " A 1 televizija " ....zoshto togash se smeesh CINICHKI a sega molish za pomosh .....BOLI ????? e da BOLI I TAKA MORA DA BIDE

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15746
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by Bosonoga on Саб Јун 02, 2018 7:25 pm

more taka treba da kvichi ,zar kolku grev stori na narodot so svoeto vladeenje ,i sega ja boli pa kvichi ,i narodot go boleshe a ona se smeeshe so Stavreta na telefon
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 833
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by osa on Саб Јун 02, 2018 9:55 pm


Зоран Кардула@zkardula55m
Идната мајка заборави дека и Мартин имаше мајка кога покушаваше да го сокрие неговото убиство #сиктер https://t.co/iEPnPsrOAi
9RETWEETS19FAVORITES


ova ti e brko za da si znaesh

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15746
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by osa on Нед Јун 03, 2018 1:18 pm

Јовановска до Јанкулоска: Кога со Протуѓер договаравте да ги сотрете моите деца мислевте на правата на мајката и децата?


Лидерката на ПЕП21 и директорка на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Билјана Јовановска на Фејсбук ја потсети поранешната министерка Горгана Јанкулоска на нејзините зборови „Да ги сотреме“, однесувајќи се на Јовановска и нејзиниот сопруг Томче.

„Се најубаво посакувам за нејзиното дете. Но жалам, не можам да жалам. Простете, но никогаш нема да простам. Јанкулоска, кога со Протуѓер договараше да ги сотрат моите две деца не помисли на правата на мјаката и правата на децата. Кога моите две деца на возраст од нешто повеќе од 1 годинка ги остави без приходи, со кредити и долгови не помисли дека ќе имаат стресови и трауми. Кога не маплтретираа со полиција, судски процеси, не беше загрозување на правата на една жена, мајка и малолетни деца? Кога моите шестгодишни деца ги слушаа како ќе не кренеле на клоци беа збунети, потресени, вознемирени“, напиша Јовановска.

Во една од „бомбите“ кои ги објави премиерот Зоран Заев како тогашен опозиционер, а која се однесува на апсењето на Љубе Бошкоски, се слуша разговорот на Јанкулоска со Мартин Протуѓер, кои разговараат што по изборите.

ЈАНКУЛОСКА: Треба да направиме Мартин и еден список, да ги сотреме.
ПРОТУЃЕР: Како да ги сотреме?
ЈАНКУЛОСКА: Па така, не може некој што душа ни вадел во кампањава плата да му даваме ние во институцииве. Еве кај мене на пример тие што му биле обезбедување, нема бе да работат во МВР. Нигде нема да работат.
ПРОТУЃЕР: Не, не, не, вака сега, на главните луѓе тие што ни беа највака, треба показна вежба. И више на Билјана, на Томче тие ги бркаме му кажав на овој, од денеска, на клоци.
ЈАНКУЛОСКА: Да, да, епа види овие што се џандарите од кај мене на пример му биле на листи на Љубе.
ПРОТУЃЕР: Значи тие луѓе најмногу што не плукале. Другите оние обичните што се завеани, од некои други, и знаеш некои имало…
ЈАНКУЛОСКА: Да де наше членство, што би рекол Б.Ц гревови го излажале. Ама Томче не може бе цела фамилија во ПИОМ да му работи, Билјана не може, не знам…
ПРОТУЃЕР: Тоа јас ќе го завршам.
ЈАНКУЛОСКА: Тие што му се, не знам оваа Наталија кај му работи, сите тие што му се вака најекспонирани треба вака да им се отчита лекција. И плус на комуњарите исто. Не може бе некој кај Рада у штаб вчера седи на прес, а да работи во институција државна. Е сега ја не ги знам кои се, ама претпоставувам дека. Треба една јака анализа, до формирње на нова Влада да ги исчистиме.
ПРОТУЃЕР: Дозволи.
ЈАНКУЛОСКА: Се претераа. Мислам душа ни извадија.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласам за  СДСМ ,гласам за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15746
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by defo on Нед Јун 03, 2018 3:16 pm

Тешко со нејзиниот памет.И детето и е наменско.

defo

Број на мислења : 2256
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by Kalinda on Нед Јун 03, 2018 8:46 pm

Секој има право
да си ги бара своите
права загарантирани
со закон и устав .
Ти Биљана зошто
не ја тужеше министерката
и да докажеш дека си
во право ?
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by SHARENI on Нед Јун 03, 2018 8:53 pm

bravo defo i jas mislam deka deteto i e namensko ,ama glej nikoj ne ja ismejuva ,site chutat ,site i se plashat izgleda ,mislam me nervira i ovaa vlast shto e popustliva tolku ,pa nema smisla ,pa greota ,pa vaka, pa taka,zatoa  narodot se luti shto nema odluchni potezi

a ti mori ke kazuvash da tuzela ,u koj sud ,toj na grujo ,i sudiite od teftercheto na trudnava da presudat spored pravoto ? abe odi ne go tresi !
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 611
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by OPOZICIONER on Пон Јун 04, 2018 11:46 pm

mnogu jaki i iskreni odgovori od ministerkite Carovska i Deskoska ,sekoja chest ,bravo.

Дескоска: Заврши времето на тефтерчиња и судии од тефтерчиња
04/06/2018 joki 0 Comments

Во врска со писмото од поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, во кое таа се жали за повреда на нејзините права во судењето за предмет на СЈО, новата министерка за правда Рената Дескоска изјави :

– Сакам да порачам не само на госпоѓата Јанкуловска, туку и на сите кои што имаат постапки пред судовите, дали во улога на обвинети или странки во други постапки, дека времето на тефтерчиња и судии од тефтерчиња заврши. Мојата заложба ќе биде судството да го направиме независно и немам намера да се мешам, ниту во диктирање на водење на постапки во судовите, ниту пак какви судски одлуки ќе носат судиите.

Секој граѓанин, посочи таа, без оглед во која улога бил или се наоѓа во моментот, треба да биде свесен дека судството е власт, која што е независна од извршната власт.

– Извршната власт нема право ниту да се меша, ниту да укажува како да се водат одредени судски постапки, а уште помалку какви да бидат судските одлуки во постапките, рече Дескоска.

Царовска: Јанкуловска нема потреба да се вознемирува, како и сите граѓани ќе биде третирана по закон
04/06/2018 petar 0 Comments

Гордана Јанкуловска нема причина воопшто да се вознемирува затоа што таа, како и сите граѓани ќе биде третирана по закон, одговори министерката за труд и социјална политика Мила Царовска на писмото на поранешната министерка за внатрешни работи во кое се обраќа до неа и до новата министерка за правда Рената Дескоска за повреда на нејзините права во судењето за предмет на СЈО во кој таа е една од обвинетите.
Царовска додаде дека доколку има некаков проблем кој е од ресорот со кој таа раководи би помогнала без никаков проблем, но, рече, такво нешто засега нема.

– Во однос на она што го поставува во писмото, а се однесува на судските пракси одлуки и процедури, тоа не е во моја надлежност, рече Царовска одговарајќи на новинарско прашање пред Втората меѓународна конференција „Жените во енергетиката 2018“.

Јанкуловска во отвореното писмо што до Дескоска и Царовска го упати во саботата се пожали на остварувањето на нејзините права во областа на судството и заштита на правата на децата и жените, односно нивната груба повреда.

OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 735
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!! Empty Re: СЕГА КВИЧИШ КОГА НЕ СИ ВЛАСТ !!!!!!!!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот