Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

INTERESNO

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by Bosonoga on Чет Дек 06, 2018 10:52 am

Сушете ги рацете по и миењето

Не е доволно само да ги измиете рацете откако сте биле во тоалет, треба и квалитетно да ги исушите, за да ги уништите сите бактерии, вели Мајкл Шмит, лекар. „Водата е одличен преносител на најразлични микроорганизми, особено од суви површини во јавните тоалети, на мокри раце“.
Ако ја фатите кваката од вратата од тоалетот со влажни раце, имате големи шанси повторно да ги контаминирате.
Студиите покажале и дека хартиените бришачи се многу подобри од електричните сушачи. Најдобро е да ги измиете рацете со сапун и вода и ако нема хартиени бришачи, сушете ги со електричен фен колку можете повеќе.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 851
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by Bosonoga on Чет Дек 06, 2018 10:53 am

Правете вежби за ментален одмор

Според журналот на Психијатриска пракса, луѓето треба да земат ментален одмор, што доведува до смирување. Бројни извештаи покажуваат дека медитациски терапии, во комбинација со традиционални терапии имаат поголем ефект во ослободување од болката и други психијатриски симптоми. Според една студија објавена во весникот на Американската асоцијација за срце, покажала дека афро-американците имаат 48 отсто помали шанси за срцев удар ако практикувале трансцедентални медитации.

Еден терапевт препорачува да седнете на подот да ги затворите очите да вдишите додека броите до два, а да издишите броејќи до три. Повторете го тоа десет пати, потоа фокусирајте се на стапалата од нозете, на ѕидот спроти вас и на таванот и повторете по десет пати за секое. На крај уште една серија од десет направете фокусирани на стапалата. Потоа полека отворете ги очите.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 851
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by Bosonoga on Чет Дек 06, 2018 10:53 am

Една шолја кафе за подолг живот

Вашето утринско кафе може да ви помогне да живеете подолго, споед истражувачите од Националниот институт за рак. Во истражување на 400.000 мажи и жени на возраст од 50 до 71 одина, се покажало дека оние кои пиеле кафе имале помали шанси да умрат од срцеви болести, удар, диабетес или инфекција, без разлика дали пиење кафе со или без кофеин. Споредено со ние кои не пијат кафе, оние кои пијат две до три шолји кафе имаат 10 отсто помали шанси за смрт.

https://denar.mk/194140/zdravje/deset-cekori-do-podobro-zdravje
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 851
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:32 pm

10 причини поради кои, според науката, би требало да јадете повеќе чоколада (како да ни требаат повеќе причини)

INTERESNO - Page 2 964137
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:33 pm

1. Чоколадата е одлична за вашиот мозок
Спроведено е истражување во Медицинското училиште на Харвард, чиишто резултати се објавени под насловот „Невроваскуларното спарување, интегритетот на церебралната бела материја и реакцијата на какао кај постарите луѓе“. Истражувачите избрале 60 учесници со просечна возраст од 73 години кои не страдале од деменција. Во текот на 30 дена, субјектите дневно пиеле по две чаши топло какао без да внесуваат некаков друг вид на чоколада.

Од тие шеесет учесници, кај осумнаесет бил забележан намален доток на крв во мозокот и определено ниво на мозочно оштетување. По конзумирањето на какаото, кај тие осумнаесетмина било забележано значајно подобрување во поглед на дотокот на крв, како и во поглед на подобрување на помнењето.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:33 pm

2. Чоколадата ве одржува млади
Некои видови на какао и црно чоколадо имаат посилни антиоксиданси од овошја како боровинките. Антиоксидансите се важни во борбата со клеточното оштетување предизвикано од слободните радикали. Се вели дека редовното внесување на антиоксиданси може да го спречи развојот на болести како ревматичен артритис и дијабетес.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:33 pm

3. Чоколадата е одлична за срцето
Во неколку медицински институции во Бостон биле изведено масовно епидемиолошко истражување во кое биле вклучени 4970 учесници на возраст од 25-93 години. Во текот наистражувањето се редовното конзумирање на чоколада го намалува ризикот од коронарни срцеви заболувања.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:33 pm

4. Чоколадата го подобрува вашето расположение
Според д-р Дајана Волкат, дел од полезноста на црната чоколада доаа од ресвератролот, антиоксиданс кој го има во црвеното вино. Тој го зголемува нивото на ендорфин и серотонин во мозокот. Покрај тоа, црната чоколада го поттикнува и лачењето на серотонин во стомакот, на тој начин подобрувајќи го имунитетскиот систем.

luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:34 pm

5. Чоколадата има антивоспалителни својства
Истражување наречено „Редовното конзумирање на црна чоколада се поврзува со ниските серумни концентрации на С реактивниот протеин во здравата италијанска популација“ било објавено од страна на журналот Исхрана во 2008 година. Серумниот С реактивен протеин е воспалителен маркер кој го произведува црниот дроб кога се наоѓа во состојба на стрес. Тој е поврзан со автоимунитетските заболувања и инфекции, со високиот крвен притисок, дијабетесот, срцевите заболувања и ракот. Во текот на истражувањето биле испитани илјада италијанци без хронични заболувања, помеѓу кои биле вброени луѓе кои воопшто не јаделе чоколада, такви кои јадат млечна чоколада и такви кои јадат само црна чоколада. Тие кои јаделе само црна чоколада имале најниско ниво на С реактивен протеин.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:34 pm

6. Чоколадата го намалува холестеролот
Истражувачите откриле дека зголеменото конзумирање на какао го намалува нивото на т.н. лош холестерол, без да има значителни ефекти врз т.н. добар холестерол.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:34 pm

7. Чоколадата го намалува крвниот притиск
Како што забележале научниците од Мелбурн, Австралија „умерената употреба на какао производи богати со флаванол, како што е црната чоколада, може значајно да придонесе за намалување и оптимизирање на крвниот притисок.“
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:34 pm

8. Чоколадата го намалува стресот
Една табла црна чоколада дневно за само две недели може да го намали нивото на кортизол, стресниот хормон, кај луѓето со високо ниво на стрес.
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:35 pm

9. Чоколадата ја штити вашата кожа
Германски научници неодамна спровеле истражување кое докажало дека црната чоколада е одлична за кожата. Дваесет и четири жени на возраст од 18 до 65 години конзмирале половина чаша какао дневно во текот на 12 недели. Половината пиеле какао со 329 антиоксиданси по порција, а другата половина со само 27 милиграми оксиданси. Мерењата покажале дека кај жените кои пиеле какао со повисоко ниво на антиоксиданси се покажало

– намалување на црвенилото предизвикано од ултравиолетово зрачење за 25 отсто
– намалување на перутењето на кожата за 42 отсто
– намалување на рапавоста за 30 отсто
– зголемување на цврстината за 16 отсто и зголемување на дебелината на кожата за 11 отсто
– зголемување на влажноста за 13 отсто
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by luxor on Пет Јан 25, 2019 9:35 pm

10. Чоколадата е природен аналгетик
Во истражување од 2008 година се покажало дека С-реактивниот проеин, крвен маркер кој го покажува нивото на воспаление во телото, е понизок кај тие кои секојдневно конзумираат чоколада. Па така, ако чувствувате болка како резултат на некое воспаление, јадењето чоколада ја намалува болката со смирувањето на воспалението кое ја предизвикува.

https://www.nane.mk/10-prichini-poradi-koi-spored-naukata-bi-trebalo-da-jadete-poveke-chokolada-kako-da-ni-trebaat-poveke-prichini/
luxor
luxor

Број на мислења : 5448
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

INTERESNO - Page 2 Empty Re: INTERESNO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот