Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Албанизација

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 9:19 pm

Точно е дека по законот не мора, но за неколку месеци тешко дека некој беровчанец ќе може да научи албански. Во Берово и нема од кого да учи. Најверојатбо би требало да учи во Скопје, Куманови, Тетово или некое друго место во кое има училиште за СТРАНСКИ јазици во кое се изучува и албанскиот. По законот не е предвидена заедничка служба која би опслужувала повеќе подрачни единици на министерствата и дрѓавни јавни претпријатија, а сите не се на иста локација. Повторно раскажуваш соништа или пренесуваш депеши добиени од штабот на ДУИ или СДСМ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 9:26 pm

A zoshto mora da e berovchanec? Na makedoncite na primer od Tetovo im e zabraneto da rabotat vo Berovo? Inaku po zakonot institucijata e dolzna da i obezbedi na strankata komunikacija na nejziniot jazik, nikade ne pishuva deka mora vraboten od taa institucija da bide preveduvachot.

Osven toa gledam deka si dovolno glup da mislish deka kje isprovocirash reakcija na vpushtanje vo rasprava za chlenovi na forumot imputirajki somnevanja na nekolku mesta. Kje tresnesh glupost i bi sakal jas da pochnam da demantiram shto e osnoven nachin da preminesh od odbrana vo napad. Za tvoja nesrekja vo diskusiite so mene ti si bil i kje ostanesh glupiot, ne samo na ovoj forum.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 9:36 pm

Ако те разбирам добро ти поддржуваш албанизација на Македонија за која треба да платат даночните обврзници, односно во секоја општина на Македонија да се населат Албанци за да нишаат врата и да примаат плата. Законот не предвидува агенција за превод, туку агенција што ќе ги казнува институциите што нема да ја спроведат албанизацијата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 9:39 pm

Kolku treba da si glup da ne go razberesh ova podolu napishanovo?

Teo напиша:A zoshto mora da e berovchanec? Na makedoncite na primer od Tetovo im e zabraneto da rabotat vo Berovo?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 9:44 pm

Зошто би се селел некој од Тетово во Берово за да ниша врата и да прима плата. По мои сознанија до сега немало случај во Берово некој да бара документ на албански јазик. Не знам зошто тогаш би се вработувале познавачи на јазик кој не се користи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 9:45 pm

A zoshto ti gi mrazish makedoncite od zapadna Makedonija i ne sakash da se vrabotat?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 01, 2019 9:48 pm

Затоа што сум за намалување на администрацијата и за продуктивно вработување. Очигледно си заборавил дека Заев пред изборите лажеше дека ќе ја намали администрацијата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Пет Фед 01, 2019 9:52 pm

Pa zoshto togash ne se bunish kaj tvoite dpne-predavnici da stavat vo programata deka site teroristi koi ne odat na rabota a SDSM gi plakja kje bidat izbrkani? Ne gledam deka rtvoite pastiri i pastirchinja najavuvaat takvo neshto. Ili i pokraj glupokjata svesni ste deka bez niv nema vlada? Pa bidejki niv ne mozhete dajte da im nashtetite na makedoncite.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Саб Фед 02, 2019 11:44 am

Се сложувам со тебе дека не треба никој да се плаќа со наши пари, а да не работи ништо. И Македонците со албанско или косовско потекло треба да се придружат, пред се тие што имаат индивидуални квалитети, а не можат да добијат државна работа ѕатоа што не сакаат да бидат дел од некое партиско стадо.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Саб Фед 02, 2019 6:50 pm

Hmmm, konechno vo neshto da se slozhime iako ne sum siguren vo tvojata iskrenost vo odnos na partiite i partiskite vojnici.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пон Фед 04, 2019 12:47 pm

Да дополнам и дека сите тие што примаат плата, а не одат на работа, не ги плаќа власта, ни поранешната ни сегашната, туку ги плаќаме ние. Ја плаќаме и власта и сите што се закачени на буџетска цицка со плата, тендери, фондови или било кој друг начин.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Пон Фед 04, 2019 12:57 pm

Tochno Trendafile i protiv tie raboti treba da se borime sekogash bez ogled koja politichka opcija e na vlast.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 08, 2019 8:12 pm

Денешни вести.
Половина од парите на министерството за култура одат кај проекти на албамски проекти. Танец за кореографија добива 150 илјади денари, а фолклорниот ансамбал на Албанците 800 илјади за истата намена. Операта Скендербег доби минатата година вонредни 3 милиона, оваа повторно и повеќе, 3,5 милиона денари. Пари добиваат анониомни фестивали во Тетово, а нема ни денар за скопскиот џез фестивал, за ОФФЕСТ/
Албанците обвинети за Сопот од времето на Хари Костов и Владо Бучковски, а ослободени откако случајот го презема кој друг ако не СЈО кое се откажа од обвинението на првото закажано судење ќе добијат 1,2 милиона евра (да повторам евра, а не денари). Треба ли да напишам дека се етнички Албанци.
Баџанакот на Талат Џафери стана и со гласот на нелегално избраниот претседател на Собранието.
Македонските пензионери во дијаспората 8 месеци немаат земено пензија. Со ПИОМ раководи Албанец. нели?


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Пет Фед 08, 2019 9:03 pm

Makedoncite, (koi ti i Zhmicko patem gi priznavate spored dogovorot za dobrososedstvo deka postojat od 45) vo dijasporata zemaat penzii od Makedonija?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Пет Фед 08, 2019 9:37 pm

Ова ли е постерот на тетовскиот џез фестивал што доби пари од министерството за култура, за разлика од скопскиот.

Албанизација - Page 2 Dy5pFXfXQAECtbO

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Пет Фед 08, 2019 9:40 pm

Pojma nemam, ti kako chlen na sorosoidno-zhmickovistichko-predavnichka treba povekje da znaesh.

Албанизација - Page 2 11110
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Саб Фед 09, 2019 11:21 am

Ако добро разбирам ти мислиш дека ако има фер и демократски избори, без крадење односно полнење кутии, ќе победи ВМРО-ДПМНЕ. Јас напротив мислам дека треба да се обедини овој пат целата опозиција, некој вид мирна револуција со која ќе се сруши октроираната власт односно да се сруши тоа што го направија со државата. Не мислам на огради или некој споменик, затоа што физички градби нема, туку на воспоставување на нормален општествен систем. Во тоа што е тема, албанизацијата, да се знае дека не може едно малцинство да воведе апартхејд и да владее со државата во ниту еден сегмент. Треба да имаме граѓанска држава со почитување на индивидуалните човекови права. Тука не исклучувам и можност некој во Берово да даде барање на албански јазик, на пример, но сам да си го плати преводот и другите трошоци и да чека додека документите не се преведат во некое друго место кај што има над 20% Македонци од албанско или косовско потекло.
Во врска со скандалозното доделување на средства во културата да напишам дека операта Скендербег минатата година има добиено 3 милиони денари, а проектот не е реализиран. Наместо да се бараат парите назад им се доделуваат нови 3,5 милиони денари. Тоа го можат само СДССМ и ДУИ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Саб Фед 09, 2019 12:28 pm

Jas mislam deka ti uporno se obiduvash da go dostignesh vrvot na glupokjata branejki neodbranlivo. Zmichko te pika vo chmarot na Soros tebe ti mirisa na lavanda. Vekje si pochnal i da ja propagirash Sorosovata doktrina za nekakvi mirni revolucii. Sepak vie ste tolku glupi i licemerni shto ni Soros nema da uspee da vi pomogne sose site begalci shto kje gi donesete da ja potkrepite muslimanizacijata na Makedonija.

Албанизација - Page 2 22210
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Саб Фед 09, 2019 2:03 pm

Оваа тема е за албанизација, а не за бегалци или општа политичка.

Еве неколку изјави во врска со последната распределба на пари од министерството за култура. Прво од премиерот.Смешно е и трагично што за џес фестивал им требаат пари на луѓето или слично. Јас и моите соработници играме на џес музика долги години и евро не сме побарале за нас. Но, за да докажеме дека многу сакаме џес музика во Македонија, на директорот Белопета ќе му биде поклонет дел од оградата која ја отстранивме од пред владата, којашто тој ќе може да ја продаде како старо железо и со паричките да прави џес фестивали, соопшти премиерот Заев.
Со овој гест меѓудругото Заев симболично сака да прати порака до граѓаните.
Концептот едно опшесфо за сите значи дека еднакви шанси за успех треба да имаат сите џес пејачи како Цеца, Северина или слично и со поклонувањето ограда јас сакам да се оградам од обвинувањата дека не го слушам звукот на џес. Напротив, само џес си слушам и тоа го знаете сите, убедливо додаде Заев.
https://republika.mk/dvogled/zaev-na-belopeta-kje-mu-pokloni-del-od-otstranetata-ograda/

Еве и други реакции:

https://republika.mk/vesti/kultura/oliver-belopeta-skopski-dzez-festival-e-odbien-poradi-lichni-prichini-na-chlenovite-na-komisijata-i-diletantizam/
https://republika.mk/vesti/kultura/belopeta-za-izjavata-na-zaev-kompletna-laga/
https://republika.mk/vesti/kultura/tasevski-ova-e-aparthejd/
https://republika.mk/vesti/kultura/tanec-vredi-5-pati-pomalku-od-noviot-albanski-ansambl-spored-ministerstvoto-za-kultura/
https://www.slobodenpecat.mk/kultura/skandalozna-raspredelba-na-parite-vo-kulturata-nema-sredstva-za-skopskiot-dhez-festival-i-off-fest/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Саб Фед 09, 2019 4:18 pm

Video bez glas, tekst lazhen napishan od kurtonite na republika, za na kraj kako bejt da stavish link do Sloboden pechat koj ne potvrduva nishto od lagite na republika osven deka navistina ima nepravilno rasporeduvanje na parite, neshto za shto premierot vekje reagirashe i najavi deka del od konkursot kje bide ponishten. I ti so takvi gluposti mislish da postignesh neshto? Na natprevar za glupokja kje osvoish vtoro mesto, za prvo si premnogu glup.


Албанизација - Page 2 Untitl18

https://plusinfo.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B5%D0%B2-%D1%9C%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B8-%D0%B4%D0%B5%D0%BB-%D0%BE%D0%B4-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0/

Tuku dodeka premierot Zaev cvrsto stoi zad makedonskata kultura shto se gleda i od ponishtuvanjeto na podelbata na parite do kaj stignavte vie od zhmickovistichko-predavnicha so mekata revolucija shto pochnavte da ja propagirate? Kako kje ja izvedete taa revolucija i kje ja srushite legitimno izbranata vlada? Kje se samoproglasi zhmicko za premier i kje barate priznavanje od strana na Grcija shto ovozmozhivte  promena na imeto, od Bugarija shto ovozmozhivte brishenje na istorijata, od Albanija shto kje ja muslimanizirate Makedonija i od ostatokot na Evropa shto kje im go reshite problemot so begalcite?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Саб Фед 09, 2019 9:53 pm

На сличен начин на кој вие предизвикавте предвремени избори, само без уништување на државниот имот и мешање на странци треба да се предизвикаат предвремени избори. Во најлош случај следната година имаме редовни парламентарни избори. Ако нема предвремени на нив народот ќе си наплати со камата.
Министерот од одметнатото тетовско крило на БЕСА покрај оваа поделба на финансиски средства со која огромен дел од парите оди во Тетово имаше и унапредување на дваесетина вработени во министерството за култура. Сите до еден без исклучок беа македонци од албанско потекло.
За евентуална ревизија на конкурсот не одлучува Заев сам.
Еве ти вести од медиуми на кои би требало да им веруваш.
https://www.24.mk/details/zoja-buzalkovska-so-pismo-do-zaev-dade-ostavka-od-sovetot-za-kultura
https://www.24.mk/details/umetnici-obvinuvaat-za-skandalozna-raspredelba-na-pari-vo-resorot-kultura
https://telma.com.mk/se-baraat-ostavki-i-odgovornost-po-skandalot-so-raspredelbata-na-parite-vo-kulturata/

Да напишам и дека министерот Адеми си ја вработи сестрата во ЕЛЕМ. Со ќерката истото го стори и спикерот Талат Џафери со ќерката.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Саб Фед 09, 2019 10:13 pm

Narodot? Ti navistina mislish deka vie od zhmickovistichko-predavnichka ste narodot? Ne me teraj da puknam od smeenje. Narodot, toa se onie koi tvojot pastir Grujokio go srushija od vlast, tie koi sega kritikuvaat i ne dozvoluvaat i ovaa vlast da zabega kako prethodnata. A tie za koi ti pishuvash se klientelistite na sekoja vlast, amdievci koi kje glasaat za toj shto gi plakja i sekogash kje bidat so vlasta t.e. so onoj koj e na vlast.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Нед Фед 10, 2019 11:21 am

Така мислам не само јас, туку и многу други. Владата на пример, па затоа партиите од власта бегаат од избори. Така мисли и опозицијата па Гордана Силјановска се има пријавено како претседателски кандидат на конкурсот на ВМРО. Оваа власт не може да забега, туку е забегана. Не знам врз основа на што велиш дека на минатите избори народот гласал за СДСМ, кога ги загубивте изборите од ВМРО. Провери ги фактите и ќе видиш дека твојата партија победила на избори само во 1994 година (кога опозицијата ги бојкотираше изборите) и во 2002 година. Победуваше и од 1944 година до 1989 година, кога беше диктаторска партија. Што би рекле, во целата историја на Република Македонија само еднаш, во 2002 година сте победиле како опозиција. Друг пат сте победувале како власт, со сомнеж за лажирани избори. Но да не прорекуваме, нека има избори и ќе видиме кој е во право.
Бидејќи темата е албанизација, македонците со албанско и косовско потекло ве донесоа на власт и во 1992 година и во 2017 бгодина иако ги загубивте изборите. Првиот пат на стотина илјади косовари им дадовте македонско државјанство, сега затоа што не го знаат македонскиот јазик, што беше услов за државјанство им овозможувате да користат албански и таму кај што не им треба, во Берово на пример затоа што не одат таму. Веројатно од исти причини од кои беровчани не одат во Шипковица во државната администрација.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Teo on Нед Фед 10, 2019 1:42 pm

Ova shto si go napishal "македонците со албанско и косовско потеклове донесоа на власт и во 1992 година и во 2017 бгодина  " ja otslikuva tvojata glupost zatoa shto samo teshko glupa lichnost uporno mozhe da se obiduva da gi podeli gragjanite na edna drzhava po etnichki linii i da implicira deka samo tie za koi kje glasaat samo makedonci treba da bidat na vlast, iako ostanatite etnichki zaednici se ramnopravni gragjani i imaat pravo kako i site drugi da odberat na koja politichka opcija kje i se prikluchat. Posebno e interesno tvoeto licemerie shto tie istite ne gi spomnuvash koga koaliciraat i koga glasaat za tvojata dpne-predavnichka, toa zasluzhuva seriozna i temelna opservacija.

PS. Ushte pogolema glupost e chovek chii predci, rodnini pa i toj samiot i sluzhel na taa partija shto sega ja narekuva diktatorska i toa tochno vo vremeto koga toa diktatorstvo go locira da zboruva bez sram za toa vreme amnestirajki se ili mozhebi "amnezirajki" se od svojot doprines za toa za koe sega obvinuva deka se sluchuvalo.

PPS. Ja otstrani li tetovazhata od JNA?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by трендафил on Нед Фед 10, 2019 9:37 pm

Само напишав што се случуваше во Македонија. Не е моја вина што во Македонија има етнички партии, па имаме во власта на пример социјалдемократи, либерал демократи и Албанци, Турци, Роми ... Излегува дека во Македонија Албанец, Турчин, Влав, Бошњак, Ром, Србин и други се политичка опција, а не етничка група која според бројноста е мнозинство или малцинство.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6705
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Албанизација - Page 2 Empty Re: Албанизација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот