Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО

2 posters

Go down

ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО  Empty ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Пишување by osa Нед Окт 27 2019, 12:32

[size=48]Ноќеска почна зимското сметање на времето , кога ЕУ ќе се договори за единствено време?[/size]
Ноќеска во Европа стрелките на часовниците се поместија за еден час наназад , со што почна зимското сметање на времето.
ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО  394806

Прегледи:[size=40]173[/size]

27 октомври 2019, 12:17

[url=https://twitter.com/intent/tweet?source=https://kanal5.com.mk/articles/394806/nokjeska-pochna-zimskoto-smetanje-na-vremeto-koga-eu-kje-se-dogovori-za-edinstveno-vreme&text=%d0%9d%d0%be%d1%9c%d0%b5%d1%81%d0%ba%d0%b0+%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%bd%d0%b0+%d0%b7%d0%b8%d0%bc%d1%81%d0%ba%d0%be%d1%82%d0%be+%d1%81%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%b0%d1%9a%d0%b5+%d0%bd%d0%b0+%d0%b2%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%be+%2c+%d0%ba%d0%be%d0%b3%d0%b0+%d0%95%d0%a3+%d1%9c%d0%b5+%d1%81%d0%b5+%d0%b4%d0%be%d0%b3%d0%be%d0%b2%d0%be%d1%80%d0%b8+%d0%b7%d0%b0+%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d0%bd%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%be+%d0%b2%d1%80%d0%b5%d0%bc%d0%b5%3f+: https://kanal5.com.mk/articles/394806/]Сподели[/url]


Иако Европската Унија минатата година донесе одлука да се укине менувањето на часовникот, денешното менување на времето не  е во никој случај последно. Следната смена на часовникот нè очекува во март, а после тоа очекуваме најмалку уште две смени на часовникот, така што во целина ќе мора да се прилагодиме барем три пати на менување на времето, сметаат европските лидери.
Иако првично се сметаше дека последнбата промена на часовник требаше да биде оваа година, тоа е одложено до 2021 година. Поточно, и покрај огромното мнозинство граѓани на ЕУ , кои гласаа за прекин на оваа практика, проблемот се појави затоа што секоја земја-членка на ЕУ би требало да се изјасни дали да остане на зимско или летно време.
Ова може да предизвика голем број потенцијални проблеми, пред се меѓу соседните земји кои можеби бирале различни временски периоди.
Практиката на поместување сега треба конечно да се укине 1 април 2021 година. Европскиот парламент го одобри предлогот за укинување на полугодишната промена на времето на ниво на ЕУ од 2021 година и остави на земјите-членки да одлучуваат за заштеда на дневно време, што треба да започне на 1 април 2021 година.
Но, земјите-членки сè уште не се согласуваат целосно за деталите околу укинувањето , па затоа во јуни се спомна уште едно можно одложување на поместувањето на стрелките  на часовникот.
Тогаш Романија предупреди дека е потребен усогласен пристап кон проблемот за да се спречи „различноста во временските зони“ и да се обезбеди правилно функционирање на единствениот пазар. Досега, само неколку земји-членки го објавија својот став, се вели во документот на романското претседателство.
Питер Алмајер, германскиот министер за економија, справувајќи се со проблемот во Германија, во писмото до соседните земји напиша дека сака да ги избегне „временските проблеми“ и додаде дека треба да постигнат заедничка позиција „најдоцна по летната пауза“, пренесе Dpa.
Усогласен пристап кон проблемот може да се постигне на следниот редовен состанок на министрите за транспорт, закажан за крајот на оваа година, по преговорите со Европскиот парламент.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО  Empty Re: ЗИМСКО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Пишување by Nebula Сре Окт 30 2019, 20:48

iskreno mi prechi,mnogu vreme za adaptacija,shto faleshe  porano koga imavme edno smetanje na vremeto

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот