Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЛЕТНО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Go down

ЛЕТНО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО Empty ЛЕТНО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Пишување by osa Саб Мар 28 2020, 09:50

[size=40]Во два часот по полноќ преминуваме на летното сметање на времето[/size]
/ 28.03.2020
[size=15]Од ноќеска во два часот по полноќ почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час напред што значи дека наместо два ќе биде три часот.


Летното сметање на времето завршува на 25 октомври во 3 часот по полноќ.

Веќе од следната година треба да стапи во сила предлогот за укинување на задолжителното поместување на часовникот во земјите од Европската унија. Предлогот беше усвоен од страна на Европскиот парламент, но оставена е можност секоја членка на Унијата да избере дали ќе остане на летното или на зимското сметање на времето.
[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот