Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

УТРЕ Е БАДНИК А ЗАДУТРЕ БОЖИЌ

Go down

УТРЕ Е БАДНИК А ЗАДУТРЕ БОЖИЌ Empty УТРЕ Е БАДНИК А ЗАДУТРЕ БОЖИЌ

Пишување by osa Нед Јан 05, 2020 2:22 pm

Никако не треба да се заборави и зафрли - Каде се чува паричката за Бадник
Facebook8TwitterViberMessenger

УТРЕ Е БАДНИК А ЗАДУТРЕ БОЖИЌ Posna-badnikova-pogacha
Векови наназад е традиција да се крши леб со паричка за Бадник, а оној кај кој ќе се падне ќе има среќа, здравје и бериќетна година.
Секогаш парчето леб кое било наменето за вас треба да го изедете, а ако ви се падне паричката има важно правило.
Никако паричката не треба да се фрли или заборави.
Треба да се стави до икона и да се чува до наредната година.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 16042
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот