Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ВО НЕПАРЕН БРОЈ ОВИЕ ЈАДЕЊА СЕ СЕРВИРААТ ЗА БАДНИК

Go down

ВО НЕПАРЕН БРОЈ  ОВИЕ ЈАДЕЊА СЕ СЕРВИРААТ ЗА БАДНИК  Empty ВО НЕПАРЕН БРОЈ ОВИЕ ЈАДЕЊА СЕ СЕРВИРААТ ЗА БАДНИК

Пишување by osa Нед Јан 05 2020, 23:34

[size=32]Овие јадења во непарен број треба да се најдат на бадниковата трпеза- не го заборавајте зачинот

[ltr]watch_later[/ltr] 05. ЈАНУАРИ 2020. @ 21:14 [ltr]timelapse[/ltr] 2 МИН.

[/size]

ВО НЕПАРЕН БРОЈ  ОВИЕ ЈАДЕЊА СЕ СЕРВИРААТ ЗА БАДНИК  Badnik-2

[url=whatsapp://send?text=%D0%9E%D0%B2%D0%B8%D0%B5 %D1%98%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D1%9A%D0%B0 %D0%B2%D0%BE %D0%BD%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD %D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%98 %D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0 %D0%B4%D0%B0 %D1%81%D0%B5 %D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B4%D0%B0%D1%82 %D0%BD%D0%B0 %D0%B1%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0 %D1%82%D1%80%D0%BF%D0%B5%D0%B7%D0%B0- %D0%BD%D0%B5 %D0%B3%D0%BE %D0%B7%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%98%D1%82%D0%B5 %D0%B7%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D1%82https://kurir.mk/magazin/zivot-i-stil/ovie-jadenja-vo-neparen-broj-treba-da-se-najdat-na-badnikovata-trpeza-ne-go-zaboravajte-zachinot/][/url]

ВО НЕПАРЕН БРОЈ  ОВИЕ ЈАДЕЊА СЕ СЕРВИРААТ ЗА БАДНИК  Lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=164&loc=https%3A%2F%2Fkurir.mk%2Fmagazin%2Fzivot-i-stil%2Fovie-jadenja-vo-neparen-broj-treba-da-se-najdat-na-badnikovata-trpeza-ne-go-zaboravajte-zachinot%2F&referer=https%3A%2F%2Fkurir
[size]
Се вели дека на Бадник птиците престануваат да пеат, лисјата на дрвјата престануваат да треперат, а водите во реките престануваат да течат.
Според традицијата на трпезата на Бадник треба да има непарен број јадења.
Неопходно е да се стави храна што ќе ви донесе среќа, здравје и плодност. Јадењата потребно е да се со непарен број – 7, 9, 11 – колку повеќе се – толку подарежлива ќе е новата година во домот. Задолжително е јадењата да се само посни.
Лебче со паричка – Лебчето замесено со сода или квасец, зазема централно место на трпезата на Бадник. Во него се става паричка. Се украсува со фигури како житни класови, плуг, крст и др.
Суви пиперки со грав / сарма со зелка – Карактеристика на полнети пиперки за трпезата на Бадник е дека се користат суви пиперки, кои претходно треба да се потопат во топла вода за да омекнат и потоа да се измешаат со сварен грав. Другата опција се традиционалните сарми, полнети со ориз.
Компот од суви сливи – тоа е вид компот од суво овошје. Ако не ви се допаѓа, може да додадете кое сакате суво овошје.
Овошје (јаболка, ореви, мушмули, дуњи) – Во минатото на Бадник се кршеле оревите кои биле наречени за секој член од семејството. Ако јатка им е бела и голема, човекот ќе биде здрав и ќе има среќа во текот на годината.
Кисела зелка – Ги заменува свежите салати и добро оди со оние кои пијат топла ракија, која се подготвува во многу домови.
Печена тиква – Важно е трпезата на Бадник да има и нешто слатко за да е благ животот на семејството во текот на следната година. Медот е носител на мудроста на пчелите затоа него можете да го ставите врз печената тиква.
Лук – Лукот има ритуално значење. Може само да се стават неколку глави, слободно расфрлани на трпезата, но важно е и од секоја храна да се каснете барем малку. Лукот штити од зло и болести.
Покрај наведената храна на трпезата на Бадник задолжително треба да се стави и сол. Куќа без сол не треба да биде, зашто каде нема сол, таму влегуваат болестите и несогласувањата.
[/size]

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16247
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот