Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Свесно кршење на законот или превид

+4
OPOZICIONER
SHARENI
treta opcija
Luxor
8 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Luxor Саб Јан 11, 2020 8:58 am

Дали техничкиот министер свесно го крши законот доведувајки го во опасност премиерот Оливер Спасовски и неговото семејство,? Се спрема ли атентат на техничкиот премиер Оливер Спасовски? Дали со тоа некој сака да внесе страв меѓу народот? Дали целта е стравот да ги примора грѓаните да не излезат на гласање и да гласаат по сопствена волја плашејки се за своите животи? Дали одредени политички структури сакаат насилно да дојдат на власт како што сакаа насилно да се задржат на власт? Дали дури и да не се случи никаков напад на Спасовски сепак се испраќа порака до граѓаните дека се во опасност ако не гласаат за или гласаат против партијата чиј технички министер ја загрозува безбедноста на премиерот? Гласи ли пораката дека ако премиерот не е безбеден тогаш вие кои како обични граѓани ќе ни се спротивставите и гласате против нас сте лесна мета? Дали ова е продолжение на операцијата од 27 април за насилно преземање и одржување на власт, дело што судскиот совет на кривичен го потврди и покрена обвинение и за организаторите а дел од извршителите се веќе осудени?

Свесно кршење на законот или превид Img_2141Свесно кршење на законот или превид Img_2142

Свесно кршење на законот или превид Img_2143
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by treta opcija Саб Јан 11, 2020 10:03 am

luxor напиша:Дали техничкиот министер свесно го крши законот доведувајки го во опасност премиерот Оливер Спасовски и неговото семејство,? Се спрема ли атентат на техничкиот премиер Оливер Спасовски? Дали со тоа некој сака да внесе страв меѓу народот? Дали целта е стравот да ги примора грѓаните да не излезат на гласање и да гласаат по сопствена волја плашејки се за своите животи? Дали одредени политички структури сакаат насилно да дојдат на власт како што сакаа насилно да се задржат на власт? Дали дури и да не се случи никаков напад на Спасовски сепак се испраќа порака до граѓаните дека се во опасност ако не гласаат за или гласаат против партијата чиј технички министер ја загрозува безбедноста на премиерот? Гласи ли пораката дека ако премиерот не е безбеден тогаш вие кои како обични граѓани ќе ни се спротивставите и гласате против нас сте лесна мета? Дали ова е продолжение на операцијата од 27 април за насилно преземање и одржување на власт, дело што судскиот совет на кривичен го потврди и покрена обвинение и за организаторите а дел од извршителите се веќе осудени?
Уште една тема која треба да се занимава со плитка естрада.
Прво, тврдењето дека се спрема атентат на Оливер Спасовски е во најмала рака смешно. Било кој функционер може во еден момент да се вози во еден автомобил. не може да биде на две места. физички невозможно. Плус едва три автомобили за обезбедување , резерва и тн. Но не десетици и десетици. Тоа е луксуз. Дополнителната заменичка на Наќе Чулев не може да има повеќе автомобили на располагање од министерот. Ако за Наќе се предвидени 1 или 2 во редовни усови, не може за пониските по ранг да има десетина. Тука заменичката Славјанка греши. Слично и за Оливер Спасевски. Тој не е веќе министер за внатрешни работи. туку заменски технички премиер. За таа функција си има одредена група и обезбедување и возен парк. Не може да го влече возниот парк од МВР со себе каде и да оди, и на место односно функција каде по закон следуваат толку и толку возила и луѓе и веќе го чекаат на новот место.
Функцијата му е висока, но е привремена и како вели титлот- технички министер, значи колку да го има, до избори
Никој нема интерес да се занимава со атентати кон човек кој реално не значи многу во општеството. Да беше Заев во прашање или пред тоа Груевски, Црвенковски друга би била приказната.
Сеење на страв меѓу народот е исто така излитена фраза. Со тоа што ќе е врателе возилата во гаражите за да не секој шофер да си вози скап службен автомобил, кога не е на должност туку за приватни потреби, не треба да се дешифрира како страв меѓу народот.
Разбирливо е дека сето тоа е партиска пропаганда во интерес на предизборна кампања, но?
но, СДСМ може(ше) и подобро!
Злоупотреба на службени возила има(ше) многу. Се обзнани со налачникот Лазо, кога ќерка му се возеше со џип и шофер од МВР на шопинг во Грција.
Одлична предизборна позитивна кампања и пропаганда ќе беше да се среди тоа веднаш и тоа од кадрите на СДСМ тука ќе се стекнеа позитивни поени и доверба од народот.
Фактот дека функционерите на СДСМ се вмешани во злоупотребата на службени возила го искористи Наќе Чулев. Со свој камен по своја глава , вели народот.
Тоа не е нелегално ниту незаконски. во ВМРО ДПМНЕ може да си го толкуваат како заложба на Наќе за враќање на однесувањето во законски рамки и прописи
во интерес на нивната кампања предизборна. Но далеку од умот е дека Наќе го паркирал прекумерно употребуваниот возен парк на функционери на СДСМ за да им олесни на атенатори.
Тоа е погрешен пристап намерен или испаничен во секој случај нереален. И двете партии треба да се свесни дека се е веќе видено од нивното работење и народот ги провалува овие ефтини предизборни непотребни работи. СДСМ има(ше) одличе тајмиг да се покаже дека е спротивост од режимот. Го надмина.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by SHARENI Саб Јан 11, 2020 10:20 am

Lazes, nezakonski e odzemanjeto na obezbeduvanjeto, jasno pisuva vo prilogot na A1on. Ima duri i skrinsot. A vie ste dokazani nasilnici.

Свесно кршење на законот или превид Img_2031
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 763
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by SHARENI Саб Јан 11, 2020 10:27 am

Ili prasanje na poremeten metalen sklop na platenikot na dpmne Apasiev.

Свесно кршење на законот или превид Img_2032

Си ја промашил темата.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 763
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by OPOZICIONER Саб Јан 11, 2020 10:44 am

Ajdee trendafil registriral nov nik i pak pocnal so referatite. 😂
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 885
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by treta opcija Саб Јан 11, 2020 11:10 am

На власт е СДСМ а СДСМ да се жали дека за една заменик-дополнителна министерка 5-10 автомобили службени, во текот на работен ден може да менува нов автомобил на секои 45 минути , под услов да се вози по цел работен ден само во службените автомобили , воопшто да не излезе од автомобил да јаде и да нужда во службените автомобили.

Велам, тврдам сведочам. СДСМ може(ше) многу повеќе и далеку подобро.
Кадарот е собран а не одбран. СДСМ ја имаше таа приилегија да покани кадар а не да посочува. Овие три години
буквално се собира што може да заврши работа .

сега и луѓе како заменик-дополнителната министерка со која се спори Наќе Чулев, се ставени во позиција да не размислуваат со свои глави , не е лоша жената но е ставена во позиција да пропагира она што не може да помине , а тоа е дека им се намалувал возниот парк а со тоа се предизвикуваат вакви небулози дека сега, новофункционерите на СДСМ станувале мета на атентати.
Не е малку ( многу ) претерано за да некој навистина поверува?

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by PRVOBOREC Саб Јан 11, 2020 11:19 am

Јасно е дека небањатите го планирале ова па дури однапред се обиделе да си најдат алиби а целта веројатно била да прикажат моќ за да го охрабрат дезориентираното и апатично членство. Заборавиле дека ниту се во можност ниту пак ќе успеат некого да уплашат. Жестоките реакции на јавноста покажуваат дека никој не им се плаши, напротив само се зголемува револтот против нивното безобзирно кршење на законите и обидите за притисок врз граѓаните а со тоа рапидно се зголемува поддршката за СДСМ. Народот не сака злото наречено дпне да го врати на власт.

Свесно кршење на законот или превид Img_2141
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1934
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Teo Саб Јан 11, 2020 12:18 pm


Gluposti, detska pakost, infantilnost, taka slobodno mozhe da se okarakterizira potegot na Chulev. Ne deka neshto seriozno sakale da postignat tuku ednostavno vo svojata infantilnost sakale da im napakostat na protivnicite. Mega glupokjata se utvrduva so faktot shto ne bile svesni shto navistina pravat i kako toa ke odekne vo javnosta. Nepopravlivata shteta od sopstvenata nepromislenost nitu ja ochekuvale nitu znaat kako da ja izmenadziraat. SDSM mozhe spokojno da gi docheka izborite protiv takov anemichen i nesposoben protivnik. Mici i pajtashite sobrani okolu nego ne mu se nitu do kolena na Gruevski i ekipata. Ne mozham a da spomnam deka Gruevski verojatno se vodel od maksimata „posle mene potop” pa zatoa so maksimalen pritisok na chelo na dpsmne stavi chovek so 2% rejting koj patem ne donel nikakva vazhna samostojna odluka vo zhivotot pa i karierata moral da ja pochne kako asistent na tatko mu isto kako shto magistraturata i doktoratot gi steknal na fskultetot na tatko mu, znaejki deka onie koi kje gi sobere okolu nego kje bidat ushte po nesposobni pa toj kje ostane zapishan vo istorijata kako najuspeshniot vodach na dpsmne.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by PRVOBOREC Саб Јан 11, 2020 12:32 pm

Со жестока заушка Славјанка му покажа на Чулев кај му е местото, колкави му се овластувањата и како се почитува законот. Обидот на небањатите од МВР да направат ново мвро-вмро неславно пропадна.

Свесно кршење на законот или превид Img_2142

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 1934
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Luxor Саб Јан 11, 2020 12:53 pm

Лудата дпне-оФца заборавила да напише ”незаконска одлука на технички министер“. А да, и неписмена оФца, во реченица министер се пишува со мала буква.

Свесно кршење на законот или превид Img_2144
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Luxor Саб Јан 11, 2020 3:31 pm

Па он се замислува цар на Македонија. Нека му каже некој дека е обичен технички министер со врзани потписи, дека сам не смее да одлучи ништо и дека доаѓа 12 април и после изборите нема ни м од министер да биде. Ама па може променил страна и со сите тие смешни потези го брука дпне и одработува СДСМ само поубедливо да победи.

Свесно кршење на законот или превид Img_2148
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by OPOZICIONER Саб Јан 11, 2020 4:19 pm

Koga ke ja zloupotrebis sluzbata ova sleduva. Mislea ova Grujovo vreme e ke go zloupotrebuvaat MVR.

Свесно кршење на законот или превид Img_2029

https://fokus.mk/petrovska-podnesuva-krivichni-prijavi-protiv-chulev-so-odluka-ja-zagrozil-bezbednosta-na-drzhavata/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 885
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by treta opcija Саб Јан 11, 2020 9:07 pm

Игледа заменичкава малку се понела во улогата. Наредбите на Министерот кој и е претпоставен а не потчинет, важат и за неа. Демократско право е да поднесе тужба, жалба или претставка секако.
Но симптоматично е како ги пречекаа новодојденците во сите министерства, на нож, крајно неколегијално субјективно и непрофесионално. Одбраните луѓе кои ги завземаат позициите кои ги одобри одстапи и се согласи владата на СДСМ, немаат ништо лично, одбрани се за да ги пополнат тие функции до избори. Не се од режимските груеви избраници, туку избрани токму за да не им се префрла за минатото или евентуални криминали . Но испадна сосема поинаку. Многу нервоза во редовите на СДСМ, многу ниско играат.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Luxor Саб Јан 11, 2020 9:23 pm

Пак си ги помешал лончињата, всушност Чулев е еднаков со заменичката, си чул ли ти за врзани потписи? Или си ги прочитал ли овластувањата на министерот и заменикот во законот? Или само да треснеш зелена?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by treta opcija Саб Јан 11, 2020 9:29 pm

напротив, за вакви работи не морам да „чујам“ туку знам , затоа што тоа се -чита а не се слуша.
немам намера да навлегувам во спиновиве само ова ќе го кажама а просто е за сваќање.
врзаните потписи се една работа и се ограничени строго за одредени активности, немаат врска со рангот , но да не губиме енергија за тоа . Доволно е да се прочита -кој -е кој, зошто овој има титула МИНИСТЕР а оваа ЗАМЕНИК и на дете од 2 години ќе му биде јасно како ден, кој е кој. ако е министерот еднаков на заменичката (би сакал да се насмеам на ова, но за жалење е) . Ќе имавме Наќе заменик а Славјанка министерка .
или два заменски заменици. или два министри.Но не е така како некој си замислува.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Luxor Саб Јан 11, 2020 9:36 pm

Ајде пак па да научиш нешто, затоа што ништо не знаеш. Заменик министер е една работа, а дополнителен заменик министер сосема друга. Излези од филмот дека си информиран, поим немаш што предвидува законот за техничка влада.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by treta opcija Саб Јан 11, 2020 9:48 pm

за жал сам себе си си рипаш во стомак.
„Заменик министер е една работа, а дополнителен заменик министер сосема друга“

не важно дали е заменски, дополнителен, или што и да е.
изгледа не ги дочитуваш постовите и брзаш да одговориш а сепак ништо да не кажеш
ќе бидам колегијален и фер со тебе:
не е важно како се вика ВТОРАТА по ранг функција. дали ја сваќаш сега...?
Министер е еден.една позиција. ВТОРАТА позиција , заменска, дополнска.
сега?

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Teo Саб Јан 11, 2020 10:00 pm

E pa gluposta ovde e shto pozicijata na dopolnitelniot zamenik minister ja opredeluvash tochno spored nazivot iako tvrdish negirajki se sam sebe deka ne e vazhno kako se vika funkcijata. Vsushnost nadlezhnostite se tie shto go odreduvaat rangot i tie nadlezhnosti dopolnitelniot minister go pravat ednakov so ministerot pa po difolt ministerot ne mozhe da mu bide pretpostaven na dopolnitelniot zamenik.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by treta opcija Саб Јан 11, 2020 10:07 pm

којзнае зошто тогаш Министерот именува позиции, а не заменичката/дополничката?зошто тој иницира прекин на сомнителните поставувања, деградирања и поставувања пред Нова Година,и тој издава задачи да се приберат возилата. Можеби затоа што е министер а не заменски допунски?

чуден свет.

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Teo Саб Јан 11, 2020 10:26 pm

Ima pravo da napravi 15 promeni, tolku e dozvoleno so zakon. A toa proizleguva od faktot deka poranesniot minister bil od partijata na vlast a dopolnitelniot zamenik isto taka. Spored toa ako i dopolnitelniot minister ima pravo na raspredelba na pozicii togash vladeachkata partija bi ja zadrzhala spsolutnata kontrola vo ministerstvoto shto pak go pravi bespredmeten zakonot za tehnichka vkada kako i samata tehnichka vlada. Toa shto Chulev se obiduva da gi nadmine dodelenite ingerencii ne znachi deka kje mu bide dozvoleno. Vo sluchsj na razlichni stavovi pomegju ministerot i dopolnitelniot zamenik krajniot zbor spored zakonot go ima DIK. A obvinitelstvoto kje reshava za prashanjeto dali so prechekoruvanje na ovkastuvanjsta Chulev ja zagrozil bezbednosta na drzhavata. Negoviot zbor vo nikoj sluchaj ne e posleden, vo zakonot kako posledna instanca se predvideni drugi institucii. I osnovnata greshka shto ja pravish e toa shto ne znaesh ili namerno zaboravash deka Chulev e tehnichki minister vo tehnichka vlada chii ingerencii se dakeku pomali od ingerenciite na regularen minister vo regularna vlada.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by treta opcija Саб Јан 11, 2020 10:32 pm

Teo напиша:Ima pravo da napravi 15 promeni, tolku e dozvoleno so zakon. A toa proizleguva od faktot deka poranesniot minister bil od partijata na vlast a dopolnitelniot zamenik isto taka. Spored toa ako i dopolnitelniot minister ima pravo na raspredelba na pozicii togash vladeachkata partija bi ja zadrzhala spsolutnata kontrola vo ministerstvoto shto pak go pravi bespredmeten zakonot za tehnichka vkada kako i samata tehnichka vlada. Toa shto Chulev se obiduva da gi nadmine dodelenite ingerencii ne znachi deka kje mu bide dozvoleno. Vo sluchsj na razlichni stavovi pomegju ministerot i dopolnitelniot zamenik krajniot zbor spored zakonot go ima DIK. A obvinitelstvoto kje reshava za prashanjeto dali so prechekoruvanje na ovkastuvanjsta Chulev ja zagrozil bezbednosta na drzhavata. Negoviot zbor vo nikoj sluchaj ne e posleden, vo zakonot kako posledna instanca se predvideni drugi institucii. I osnovnata greshka shto ja pravish e toa shto ne znaesh ili namerno zaboravash deka Chulev e tehnichki minister vo tehnichka vlada chii ingerencii se dakeku pomali od ingerenciite na regularen minister vo regularna vlada.

не брзај. греши правиш. синтактичи , на тие мислев
а за другото, јасно ми е како стојат работите.
само да те дополнам , во правец на твоево размислување, дека тој е само технички министер, имај на ум дека и заменскиот -доплнителен е само заменик - на техничкиот.
па сега...

treta opcija

Број на мислења : 238
Join date : 2020-01-03

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Teo Саб Јан 11, 2020 10:38 pm

Ne, ne e zamenik na tehnichkiot, toj e tamu vo svojstvo na kontrolor na tehnichkiot minister. Tochno zatoa vo sluchaj na nesoglasuvsnje po odredeno prashanje reshavaat drugi institucii a ne e posleden znorot na tehnichkiot minister. Ajde sega pak negiraj se sam sebe so ona tvoeto, ne e vazhno kako se vika ama imeto kazhuva, pri toa negirajki go notorniot fakt deka statusot proizleguva od ingerenciite a ne od nazivot na funkcijata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by TRAJCHE Пон Јан 13, 2020 5:23 pm

Culev ekspertot naleta na vistinski ekspert.

Двајцата министри во МВР се договорија за возилата и систематизацијата
Техничкиот министер Наќе Чулев и дополнителната заменичка Славјанка Петровска во МВР се договорија. Проблемот со користењето на возилата ќе го решава внатрешната контрола, доколку постои сомнение за нивно несоодветно користење. Ќе се повлечат само оние возила кои се нужно неопходни за кабинетот и министерот, без притоа да се наруши секојдневното работење на службениците, се вели во соопштенито на МВР издадено по средбата на министрите. Тие уште се договориле дека ќе се прави соодветна распределба на возилата, водејќи сметка и за нивните два кабинети.

За телеграмата пак со која министерот Наќе Чулев ги извести раководителите на единиците министрите се договориле дека е надлежен директорот на БЈБ. Тој веќе ги распределувал работниците кои добија решенија од претходниот министер Оливер Спасовски, на ден пред неговото заминување од функцијата. Инаку претходно Чулев издаде наредба, решенијата да престанат да важат.

Билјана Николовска

https://telma.com.mk/dvajtsata-ministri-vo-mvr-se-dogovorija-za-vozilata-i-sistematizatsijata/
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 615
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Zhane Пон Јан 13, 2020 8:34 pm

Tassno.😂😂😂

Свесно кршење на законот или превид Img_2017

Zhane

Број на мислења : 155
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by SHARENI Вто Јан 14, 2020 2:59 pm

Zaludno se raduvaa demek MVR nivno bilo.

Свесно кршење на законот или превид Img_2039Свесно кршење на законот или превид Img_2040
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 763
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Свесно кршење на законот или превид Empty Re: Свесно кршење на законот или превид

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот