Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 11 of 40 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Next

Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Саб Окт 29 2016, 22:49

трендафил напиша:Чудно е тоа како секое оцрнување на Македонија го ставате на форумов, а кога имаме успех тоа го криете. Кога се работи за економијата ајде тоа да го напишеме на оваа тема, за економија, Македонија има огромен напредок Од 94 место во 2006та година има континуиран напредок и сега се најде на 10то во светот во Дуинг Бизнис. Таков напредок е невиден до сега. Македонската економија ја фали и угледниот магазин ФОРБС.
.

Ne tresi zeleni...Toj uspeh e lazhen i pred se platen so ukradeni pari od gragjanite...

ДАЛИ НЕКОЈ ПЛАТИ ЗА ФОРБС ДА ФАЛИ: Фалби за економијата и Груевски, критики за опозицијата

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Саб Окт 29 2016, 23:11

I ako pak se stish da prodavash magla za duing biznis, prvo pogledni gi ova...

Ekonomija - Page 11 2sajgg6

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Окт 30 2016, 00:03

Ајде уште еднаш да ти напишам дека ниту јас, ниту никој друг на форумов не е будала па да не забележи дека сомнежите на Економист се однесуваат за минатата година и не за Македонија. За овогодишното рангирање нема забелешки до сега. Барем на мене, а колку што гледам и на целокупната светска граѓанска мафија платеници на Сорос не им е познато такво нешто. Патем не е сигурно и дали минатогодишниот сомнеж на Економист не е платен од панамската пари на Џорџ Сорос. Патем што стана со панамската афера што ја произведе оризовото злосторничко здружение?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Нед Окт 30 2016, 09:36

трендафил напиша:Ајде уште еднаш да ти напишам дека ниту јас, ниту никој друг на форумов не е будала па да не забележи дека сомнежите на Економист се однесуваат за минатата година и не за Македонија. За овогодишното рангирање нема забелешки до сега. Барем на мене, а колку што гледам и на целокупната светска граѓанска мафија платеници на Сорос не им е познато такво нешто. Патем не е сигурно и дали минатогодишниот сомнеж на Економист не е платен од панамската пари на Џорџ Сорос. Патем што стана со панамската афера што ја произведе оризовото злосторничко здружение?

Tochno Trendafile...Ti ne si budala...Samo se obiduvash ostanatite da gi napravish takvi...Ekonomist potochno gi doveduva vo prashanje kriteriumite po koi se rangiraat zemjite i toa nema vrska so godinata ili so zemjata... Izveshtaite za site zemji se pravat po isti kriteriumi...Koi i ovaa godina se isti kako i lani...Zatoa prestani da tresesh zeleni...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Окт 31 2016, 19:25

Бидејќи и ти не си будала, а му веруваш на Економист, подледни го ОВДЕ часовникот за глобално задолжување да видиш дека тие што тврдат дека Македонија е презадолжена земја едноставно лажат.
Помогни ми да најдам каде тоа Економист ставил сомнеж на Дуинг бизнис за оваа година. Очигледно е дека Економист не се сомнева повеќе во рангирањето на Светската банка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Вто Јан 24 2017, 09:12

Погледнав јас Трендо. И тоа што го видов значи дека сте лажеле кога сте давале податоци до меѓународните институции.

Табелата на Економост за 2015 според вашите лажни доставени податоци.

Ekonomija - Page 11 Dh50ec

И вистинскиот долг според НБРМ и Министерството за Финансии, кои патем се под ваша контрола.

Ekonomija - Page 11 2vn535z
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6594
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Фед 16 2017, 19:05

Македонија се искачи на 31 место во светот по економските слободи. Се разбира оценката не ја правеа слугите на Сорос, туку експертите на Херитаџ. Во Европа сме на 18 место, а во регионот на прво.

http://www.heritage.org/index/country/macedonia

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 19:16

Шо е ова класациjа? На кое место е по просечна и минимална плата? Не ми треси зелени за некакви класации шо ништо реално не значат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Фед 16 2017, 19:24

Рангирањето не е за социјалните права, туку за економските слободи. И Македонија е единствената слободна земја на оваа листа во регионот. Ништо од тврдењата на слугите на Сорос што сакаат Заев да го натурат како чадорски вазал во Македонија за наводна партизација на економијата. Според нив Џонсон Контрол, ВанХоол, Делфи, Дрекселмаер и други странски фирми се Вмровски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo Чет Фед 16 2017, 19:27

Kako presmetuvale??? Po toa kolku subvencii od narodni pari dava dava Grujokio na takanarechenite stranski investitori za da gi tretiraat kako robovi makedoncite koi rabotat vo tie firmi???I po shto presmetuvale??? Spored procentot koj od tie narodni pari se dolzhni da go uplatat na smetka na familijata???
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 19:44

трендафил напиша:Рангирањето не е за социјалните права, туку за економските слободи.
Па те jа сум економски слободен демек невработен. си така само малце помисли на што сум способен кога некоj ми збори дека сум на првите места во некаква измислена класациjа. Начи каменуванjето е наjмалото што ми пада првин на памет....

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Фед 16 2017, 19:50

Економските слободи носат странски инвестиции, овие нови работни места, а намалувањето на невработеноста поголеми плати. Кога некој газда ќе побара работник и му се јавуваат десетици за платата што ја дава, нема причина да ја покачува. Ако никој не сака да работи за таа плата има две опции. Да ја покачи или да го продаде бизнисот на некој што тоа ќе го направи. Заев е еден од газдите што малку ги плаќа вработените.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 20:23

Трендафиле ja сакам работа за добра плата. Кога работа нема, а платите се мизерни и некоj ми збори за бизнис класациja ми иде да го убием со голи раце...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Чет Фед 16 2017, 20:24

Ајде без зелени молам. Се е тоа платено со народни пари.


https://prizma.mk/stranskite-investitori-go-chinea-budhetot-najmalku-150-milioni-evra/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6594
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by TRAJCHE Чет Фед 16 2017, 21:22

ama si uporen na trendo da mu objasnuvas ,toj taka pisuva ,taka mu odgovara ,plus nema kapacitet da te razbere ,eve citaj sto mu pisuva osa ,ne go mislam ova samo ja
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 682
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Фед 16 2017, 21:47

luxor напиша:Ајде без зелени молам. Се е тоа платено со народни пари.


https://prizma.mk/stranskite-investitori-go-chinea-budhetot-najmalku-150-milioni-evra/
А што вели БИРН, колкава е добивката за Македонија од зоните. Плус од инвестициите надвор од зоните, во Струмица на пример. Или тоа не е важно за пропагандистите на Сорос кои мислат дека немаме ум да размислуваме па ќе ја гледаме само едната страна од медалата, што ќе ни ја покажат тие.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Гостин Чет Фед 16 2017, 23:44

Еве:
България се е преместила напред в индекса за икономическа свобода на фондация "Херитидж" за 2017 година – от 60-о място миналата година на 47-о сега.
В доклада си, поместен на сайта на организацията, фондацията отбелязва, че българският преход към по-отворена и гъвкава икономическа система е подпомогнат от съществено преструктуриране, предаде БТА.

Страшна работа, ова е истата класациjа Трендафиле херитидж? Уф како ми стана топло и мило и даже джебовите ми се наполниjа со пари.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Јун 20 2017, 21:18

Да забележам, без коментар, дека новата влада денеска се задолжи со 345 милиони денари преку државни хартии. Ќе забележам само дека кога тоа го правеше претходната влада тие што тоа го напаѓаа, сега молчат. И медиумите корумпирани од Џорџ Сорос и вие овде на форумов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC Вто Јун 20 2017, 21:57

Мора да ги враќа долговоте на небањатите затоа.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2459
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Вто Јун 20 2017, 22:08

Не сум сигурен од која година е долгот но без оглед на тоа не може да се очекува новата влада магично да пронајде пари за две недели и да ги затвори соте дупки.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6594
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Јун 21 2017, 14:28

Ако ВМРО украде како што клеветеше Зеаб 5 милијарди евра, окулу 10 милиона неделно, за три недели требаше да има вишок во буџетот од 30 милиона евра. Не да се прави задолжување од неполни 6 милиона.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by osa Сре Јун 21 2017, 16:17

трендафил напиша:Ако ВМРО украде како што клеветеше Зеаб 5 милијарди евра, окулу 10 милиона неделно, за три недели требаше да има вишок во буџетот од 30 милиона евра. Не да се прави задолжување од неполни 6 милиона.


dobro bre crep ,dpmne ne ukrade za drzavata ,tuku za partijata ,potochno za familijata...i normalno ao kradat za sebe ,kako od tie uradeni pari moze da ima vo drzavnite institucii....da ti uprostam malku za da svatish ,ako jas kradam ,nemoze ti da si bogat ,glup ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16512
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Јун 21 2017, 16:30

Не знам зошто се држиш до нападот како најдобра одбрана, кога јас не нападнав никого. Самопрашав ако ВМРО крадело по 10 милиона евра неделно, како што имаше обвинувања, каде се сега тие пари, односно каде се 30те милиона за три недели откако Алијансата на Албанците, ДУИ и СДСМ се на власт. Зошто се задолжува државата, кога едно од ветувањата беше дека тоа нема да се прави. Се надевам дека не поддржуваш лаги и лажговци. Јас не гласав за СДСМ. Тие што гласаа за оваа партија треба да се чувствуваат излажани и да бидат лути. Јас само констатирав две лаги со еден потег. Ако не сум во право дека СДСМ тврдеше дека старата власт украла 5 милијарди евра или дека државните хартии од вредност се глупава работа дајте ми такви податоци. Тешко ќе ме убедиш дека ако краде СДСМ краде за државата. За државата ли лажеше Оливер Спасовски дека мерцедесот во кој се возеше турскиот министер за внатрешни работи Чавушоглу е оштетен. Не сум јас виновен што вие сметавте дека е глупаво возило да се чува во гаража, само затоа што така кажа вашиот заменик пастир.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11193
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by nino Сре Јун 21 2017, 22:20

од утре сите во МК ќе земаат по 500евра плата

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo Сре Јун 21 2017, 22:47

Da gi pozdravime dosegashnite ekonomski uspesi na dpmneofcite...

Ekonomija - Page 11 Firesh12
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 11 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 40 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот