Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 20 of 40 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Next

Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Пет Сеп 28 2018, 21:48

За тебе и останати дпмне-офци краток спој е експлозија? Поточно ОГРОМНА ЕКСПЛОЗИЈА како што наведува порталот на продавачката на сопартијците.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Сеп 29 2018, 09:58

Ти очигледно беше 100% сигурен прво дека не се случило ништо, што после е исправено во званичното соопштение дека имало само куса врска, со објаснување дека тоа е всушност краток спој, на ќелиите за висок напон кои наводно се реновирани пред кусо време за највисока цена до сега откако постои РЕК Битола. Новинарот не е експерт и куса врска на 6.000 волти му изгледала како експлозија. Ако при реновирањето е користен квалитетен материјал и работеле обучени лица, краток спој не е возможен , посебно не толку брзо по завршената работа.
Веќе ти напишав дека Инфомакс само ја пренесе веста од „Економски лидер“.
Што мислиш, дали дефектот е отстранет или РЕК нема да не удостои со таа информација. До сега нема ново соопштение. Вест ќе добиеме изгледа после референдумот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Саб Сеп 29 2018, 10:15

Па зошто тогаш новинарот, а и ти со него ширите паника и дезинформирате пишувајки за ОГРОМНА ЕКСПЛОЗИЈА? Зошто не чекавте или побаравте званично соопштение? Јасна е намерата, и јасно е дека бевте фатени во лага. А ако толку те интересира дали дефектот е отстранет искористи го правото за слободен придстап до информации. Ако не ти тогаш курирските портали нека го направат тоа. Ама тогаш нема да мошете да лажете нели?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Сеп 29 2018, 18:31

Овој начин на информирање во Македонија го воведе Џорџ Сорос и се покажа успешен, па тоа што е „добро“ изгледа го применуваат и други. Во случајов има два сигурни факта. Дека РЕК Битола не би соопштила за дефектот ако ја немаше веста на „Економски лидер“ што ја пренесоа и други и дека деловите што се оштетени се скапо платени при скорешната замена. Нема абер од РЕК дали деловите се на пример во гаранција. Ниту дека блокот е ставен во работа, еве јас да соопштам.
Да се вратам на општите економски показатели. На крајот од вториот квартал минатата година надворешниот долг на нашата држава е 8,794 милијарди евра. На крај на вториот квартал оваа 9,831 милион. зголемувањето е 1,037 милијарди евра зголемен надворешен долг за една година.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo Саб Сеп 29 2018, 18:45

Ako opravduvanjeto e "i drugite taka pravat" ne te pravi nishto podobar od niv, nitu lagite i manipulaciite gi pravi vistina...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Сеп 29 2018, 21:20

Веројатно мислиш на РЕК Битола, затоа што податоците за надворешниот долг се од Народната Банка. Блокот 2 на РЕК Битола заврши пред 3 недели и чинеше повеќе милиони евра, а ова е веќе втор проблем. Пред десетина дена откажаа електричните филтри што доведе до енормно загадување, да не кажам труење на Битола, а сега изгореа две киловолтни ќелии затоа што пожарот во првата не е локализиран веднаш. Штетата од неработење на еден блок е 180 илјади евра дневно плус 150 илјади литри мазут. Што би рекле штетата од вчерашниот испад е колку половина од Мерцедесот во кој се возеа Меркел, Курц, Столтенберг, Хан и други, а за возилото се зборува со години, а овој случај требаше да не биде споменат ако тоа не го направеше, признав сензационалистички, Економски лидер. Ако вакви хаварии има сега кога блокот работи со намален капацитет поради помалата потрошувачка, не знам што ќе биде ако имаме ладна зима. Ваљда Анѓушев ќе ни увезува струја. Настрана што тогаш бадијала се дадени и милионите евра на фирмите блиски до СДСМ што ги добија тендерите за ремонт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo Саб Сеп 29 2018, 21:28

Mislam na site neprovereni i nadueni vesti so cel da se postigne lazhen efekt na nekakva nevidena katastrofa...Chesto naslovot duri i nema vrska so napishanoto a se se sveduva na klik bejt...I ne e tochno deka Soros ima neshto uvedeno vo nachinot na informiranje vo Makedonija...Taa chest mu pripagja na centarot za lagi i manipulacii na dpne...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Окт 02 2018, 20:45

Кој пишуваше за 500 милиона евра украдени пари годишно, а сега кога истите пари ги нема никаде молчи. А сега буџетот е нешто малку и поголем од тогашниот, Задолжувањето е зголемено по сите званични податоци. Не се почитува волјата на народот односно резултатите од референдумот. Зошто водевте кампања за излезност ако излезноста не е важна како што тврдите по успешниот бојкот на референдумот од страна на мнозинството етнички Македонци. Никој не демантира дека 250 илјади Албанци гласале на референдумот како што кажа Бујар Османи во присуство на Шеќеринска. По тоа, еве и да не одбиваме колку Роми, Турци, Власи, Срби, Бошњаци и други гласале, останува дека околу 350 илјади етнички Македонци гласале за Преспанскиот договор, а другите биле против. Дека повеќе од двотретинското мнозинство Македонци биле против, да заклучам.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Вто Окт 02 2018, 21:07

Не се замајувај сега со небитни прашања кој што и кога вовел во македонското новинарство. Концентрирај се на пратениците од твоето дпмне од кои некои може веќе донеле одлука да го пополнат двотретинското мнозинство.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 08:32

Темата е економија и на неа се концентрирам на парите. Вчера марионетската влада се задолжи со нови 2,77 милијарди денари или 42 милиони евра со што се продлабочува катастрофата во македонската економија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Сре Окт 03 2018, 09:19

Пак ли треба да враќаме пари што сте ги украле, сосе камата? Ќе треба време и работа да се поправат штетите нанесени на државата од вас.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Окт 03 2018, 17:15

Наместо да повторуваш едно те исто како папагал, признај си самиот на себе дека лажеш. Враќате краткорочен долг што го зема владата на Бејли на чело со Заев. Прашај ги твоите ако не се плашиш дека ќе те прогласат за руски платеник.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo Сре Окт 03 2018, 17:44

Znachi sme morale da zemame i kratkorochni krediti da gi vrakjame vashite dolgovi...Ama pa gledaj, od druga strana shto zele SDSM kako kredit vednash i go vrakjaat, ne gi kradat parite kako vas pa drug da go vrakja dolgot posle niv...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 11:18

Во принцип долговите немаат врска со БДПто на начин што ти сакаш да го прикажеш. Да беше така, земавте толку кредити што требаше да имаме раст од над 10%. Кај нас е среќа што претходната власт воведе такви економски мерки, што и во услови на економска или политичка криза економијата е жилава и одржлива. Откако прекинавте со непријателскиот однос кон странските инвестиции во Македонија веднаш има пораст на БДП. Не знам што ти е чудно ако некој кредит се земе со враќање по една година, дека ако една влада замине порано, не може да го врати, затоа што не се работи за влада на ВМРО или СДСМ, туку влада на Република Македонија. ВМРО враќаше кредит што го имате земено уште во времето на СФРЈ, кога се викавте СКМ. Но последните задолжувања ви се за враќање на ваши кредити земени во минатата година. Но тоа е најмалку важно. Важно е што правите со кредитите ако не ги крадете или инвестирате во промена на името на државата и идентитетот на Македонците во неа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo Пет Окт 05 2018, 11:40

трендафил напиша: Но последните задолжувања ви се за враќање на ваши кредити земени во минатата година. Но тоа е најмалку важно.

Toa i jas kazhuvam...SDSM vrakja krediti shto gi zemashe da gi otplati vashite krediti shto gi zemavte a parite gi ukradovte...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by SHARENI Пет Окт 05 2018, 14:29

Golem uspeh na SDSM, ke imame poevtin avtopat, toj istiot za Grujo i Mile mi tekna se prasuvaa da ne se 20% provizija mnogu i sto mu ja utnaa trasata.

Поевтинува изградбата на автопатот Охрид-Кичево

Со третиот анекс на договорот за изградба на автопатската делница Охрид – Кичево, што е во завршна подготовка ќе бидат дефинитивно разрешени сите дилеми и проблеми околу градежните активности на трасата. Ќе се направи јасна динамика по која ќе се изведуваат градежните активности на патот, како и експропријацијата на имотите на граѓаните.

Директорот на „Државни патишта“ Китанов истакна дека сега веќе е јасна сликата за тоа како ќе продолжат градежните активности на терен и, како што нагласи, по многу пониски цени споредено со оние според кои досега се работело.

https://www.novamakedonija.com.mk/ekonomija/%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B1%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82-%D0%BE/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Окт 05 2018, 18:49

Ќе му верувам на Анѓушев кога просечната плата ќе бие 500 евра. Ќе напишеш ли еднаш по која ставка од буџетот се враќаат пари од поранешно задолжување и да ја споредиш сумата со новите задолжувања што ги прави владата на Бејли. И да напишеш што е направено со новите задолжувања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Пет Окт 05 2018, 19:05

Пак си се правел смешен, демек дали автопатот ќе биде пофтин или не зависи од тоа дали ти ќе му веруваш на Анѓушев.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Окт 09 2018, 13:43


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo Вто Окт 09 2018, 13:54

Ne se glupiraj...Koj da se grizhi za zashtitata na naselenieto od HIV vo drzhavata ako ne vlasta??? Gledaj od posvetlata strana, dpne-ofcite kje mozhat da skratat od troshocite za Halkidiki...

Тендерската документација за набавката до која стигна Економски Лидер е обилна, а во неа стои дека оваа невладина организација во склоп на „Програма за заштита на население од ХИВ во Република Македонија 2018“ со државни пари, ни помалку, ни повеќе – ќе набавува 20.000 шишиња лубриканти. Понудите за набавка на лубрикантите, заинтересираните компании може да ги достават најдоцна до 15ти месецов.

https://lider.com.mk/ekonomija/bizarno-vladata-finansira-nabavka-na-lubrikanti-raspishan-tender/
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Окт 12 2018, 10:01

Сега уште Заев ќе излезе научник кој прв во светот со лубриканти се бори против ХИВ, па откако му избега нобеловата награда за мир сега се бори за нобелова за медицина. Лубриканти се користат за да влезе нешто полесно. Што сака да ви турат вие си знаете. Владата сигурно не троши пари на опозицијата освен за купување на пратеници, па лубрикантите се наменети веројатно за вас, односно за колегите на Павле Богоевски. До сега нив ги финансираше Сорос и амбасадите. Сами си ги подмачкуваа сами си ги онадеа. Сега СДСМ го враќа долгот со наши пари. За подмачкување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC Пет Окт 12 2018, 10:52

Градација на глупоста

глуп

поглуп

најглуп

небањат

а највисокото признание оди директно кај тебе.

Медиумот ја дезинформира јавноста со тврдењето дека „лубрикантите немаат никаква врска со заштита од ХИВ вирусот“. Напротив, лубрикантите претставуваат основно средство за превенција и од нив зависи ефективноста на кондомите, бидејќи тие ја намалуваат можноста кондомот да се скине. Светската здравствена организација препорачува дека кондомите како средство за превенција ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да се промовираат и да се направат достапни заедно со лубриканти, со цел успешна превенција на ХИВ за клучните популации засегнати од овој вирус.

Ја информираме јавноста дека во Република Македонија, лубрикантите се дел од основниот пакет за превенција во согласност со светските стандарди пропишани од Програмата за СИДА на Обединетите нации (УНАИДС) уште од 2005 година. Во таа насока, лубриканти се набавуваат во континуитет од страна на Министерството за здравство повеќе од 12 години наназад и се дел од сите национални стратегии за ХИВ на Република Македонија.

Истакнуваме дека програмите за превенција на ХИВ кај клучните засегнати популации се во континуитет поддржани од сите влади од 2004 година до денес, преку Министерството за здравство.


https://hera.org.mk/demant-na-statijata-za-finansiranje-lubrikanti/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Окт 12 2018, 19:30

Признавам дека за разлика од владата на СДСМ немам искуство со хомосексуалните односи, но знам дека има подмачкани кондоми. Да кажам две во едно. Лично мислам дека парите покорисно може да се искористат за лечење на деца, а дека личното задоволство сите, па и хомосексуалците треба сами да си го платат. Посебно ако лубрикнтите и кондомите се плаќаат со кредити што треба да ги отплаќаат моите деца и внуци. Додека тие работи ги плаќаа странци не ме интересираше трошењето на пари, но сега се трошат мои пари и пари на другите даночни обврзници, па имам право да реагирам. Посебно кога владата стално се задолжува. Во вторник со нови 53,6 милиони евра. При тоа имаме најнизок раст на БДП во регионот. Двојно и повеќе помало од другите земји.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Teo Пет Окт 12 2018, 19:46

Trendafile zosto toa tvoe lichno mislenje ne si go kazhal koga vladata na dpne 11 godini gi nabavuvala istite kondomi i lubrikanti za istata gragjanska organizacija??? Osven toa lazhesh deka nekogash toa go plakjale stranci, tie samo kofinansirale neznachitelen del od parite...Na primer tvojot pastir vo 2014 godina za ista cel potroshil 116 milioni denari...Zagrizhuva tvojata isfrustrirana opsednatost so hmoseksualnosta...Mora mnogu da te zlostavuvale na Halkidiki...
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC Саб Окт 13 2018, 12:14

Небањат зошто сте ги купувале овие во 2012 година. Ги користевте по штабовите на дпмне? Или веќе сфативте колку блиску е крајот па спремни сте за жолто комбе.

Ekonomija - Page 20 A10

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 20 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 20 of 40 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот