Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 39 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Сре Мар 10 2021, 18:47

Нема што јас да барам на интернет. Новинарите завршиле работа и пресметале дека дпне оФците од 2008 до 2016 не задолжиле 3,5 милијарди евра. Кои патем ги украдоа преку гипсано стиропорни проекти.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Мар 10 2021, 18:57

Затоа што новинарите платени од Сорос кои изгледа ги следиш „забораваат“ да напишат колкава е сумата на кредити што се вратени во тој период.
Повторно ќе те замолам за твое добро да размислиш ако тогаш се крадело повеќе отколку сега, како сега со поголем буџет нема пари, туку и понатаму се задолжуваме и тоа повеќе од порано.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Сре Мар 10 2021, 19:02

Како тоа кога истите новинари ќе објават нешто неповолно за СДСМ не се платени од Сорос туку такви се само кога ги објавуваат криминалите на дпне. Толку за твојата објективност и неопределеност.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Мар 10 2021, 19:18

Се согласувам дека по промената на Уставот Сорос повеќе скоро и да не финансира во Македонија. Сега владата им дава на божем не владините пари. Последно 30 милиони евра годишно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Сре Мар 10 2021, 19:21

Владата сега не ги полни медиумите со пари. Тоа беше специјалност на дпне оФците затоа Ивона купуваше гаќи од 500 евра.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Мар 11 2021, 18:38

Прво почнаа странци (Сорос и некои амбасади) да купуваат новинари, па газдите на медиумите се опаметија и почнаа да ги земаат парите, па некои новинари се трансформираа во експерти и аналитичари за се и сешто. По капитулацијата во Преспа странците веќе не финансираат ништо во Македонија. Таа улога ја презема владата. Медиумите веќе не се толку битни. Телевизиските вести ги гледаат само возрасни луѓе што не можеш да ги лажеш дека биле Бугари, па сега се финансираат интернет порталите и ботовите по социјалните мрежи. СПоред неутрална оценка времето за кое пишуваш и не сакаш да погледнеш во сегашноста бевме демократија со недостатоци. Сега сме хибриден режим, што би рекле диктатура што глуми демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Чет Мар 11 2021, 20:18

Ајде да одбележиме уште една лага. Први што почнаа да купуваат медиуми беа дпне оФците со народни пари. Тие што не можеа да ги купат ги апсеа и убиваа. Кога конечно добивме демократска власт почна купувањето на медиуми од Будимпешта каде побегна фирерот на дпне. А сопственичката структура на порталите покажува дека 90% се финансираат од Унгарија. Освен оние што извршуваа самоубиства со два куршуми.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мар 14 2021, 11:23

Не знам дали

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Нед Мар 14 2021, 11:54
Следниот пат кога ќе сакаш да се занимаваш со мене и мојата личност ќе му се придружиш на бања на твоето бот другарче PRVOBOREC без предупредување.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мар 14 2021, 16:56

Ајде ќе напишам во трето лице. Тие што биле бебиња во времето кога СДСМ ја приграби власта, а тоа е од 1992 година до 1988 година, не знаат дека во тоа време немаше ниту една опозициона телевизија, а само кусо време имаше опозиционен весник. Сител стана опозиционен или владин медиум во однос на тоа дали Социјалистичката партија е на власт или опозиција во 1997 година. Претпоставувам и дека не знаете зошто вашите сегашни поддржувачи Љубчо Георгиевски и Петар Гошев како лидери на ВМРО и Демкратската партија ги бојкотираа изборите во вториот круг. Одговорот е едноставен, поради кражба во првиот круг. За А1 која банкротира поради милионско затајување на данок од нејзиниот газда Велија Рамковски уште се зборува. За затворањето на НОВА телевизија никому ништо. Нејзиниот сопственик е уште во затвор поради наводно криминално ископување на јаглен за РЕК Битола, а никој не кажува дека тогаш цената по тон јаглен била двојно помала отколку што е сега кога ископот го вршат фирми во сопственост на близок роднина на Заев (сопственик на менувачница во Струмица во која се уплатуваше по 1 евро од квадрат државно земјиште) и на поранешен градоначалник на Битола од редовите на СДСМ. Сите медиуми тогаш беа финансирани од тајкуните што добија фирми како подарок од државата во процесот на приватизација. На таа сума треба да се додадат и десетина милиони евра годишно што ги даваше Сорос прво за купување на новинари и луѓе прогласени за експерти кои водеа пропаганда во полза на СДСМ. Сега државата плаќа 30 милиони евра за невладини организации што ја поддржуваат владата затоа што по Преспанскиот договор странците престанаа да ги финансираат.
Сега не станавме демократска земја, туку од демократија со недостатоци станавме хибриден режим, односно диктатура што глуми демократија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER Сре Мар 24 2021, 12:51

Ekonomija - Page 39 Img_2263
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Bosonoga Сре Мар 24 2021, 13:28

I minimalecot se zgolemi za skoro 500 denari.

Ekonomija - Page 39 Img_2144
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 980
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC Сре Мар 24 2021, 14:04

А бе нели тоа е заслуга на небањатите морони? Нели се на власт од 17 февруари кога обезбедија 61 пратеник. Или само јадеа говна?

Ekonomija - Page 39 Img_2959

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Dino Сре Мар 31 2021, 20:23

Rabotnicite se siromasni ne mozat da davaat donacii za partiite.

Ekonomija - Page 39 Img_2120

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Саб Апр 03 2021, 14:03

Еве како расте просечната плата во Македонија според Дете Лошо.

Јас имам плата 18.000, Симе 19.000 а Зоки 50.000 ден.
Просек 29.000 . Јас останав без работа, Симе овој месец зема 16,000 а Зоки 50.000 ден. Просек 32.000 ден. Ете на што се должи растот на плати секој месец.Линк до Твитер

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER Чет Апр 08 2021, 15:58

Doaga Lidl, se vraka Mekdonalds.

Ekonomija - Page 39 Img_2264Ekonomija - Page 39 Img_2265
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Апр 08 2021, 16:13

И двете фирми сакаат да ни продадат нешто, што не велам дека е лошо. Но нема фирми што ќе произведуваат стока за извоз.
Од друга страна гледам зејтинот Ле Бон што до скоро во КАМ беше 49 денари, сега е 89. Покачување од 45%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER Чет Апр 08 2021, 16:28

Sto ke ni se stranski, mozat i nasite da izvezuvaat.

Ekonomija - Page 39 Img_2266
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC Пет Апр 09 2021, 17:38

Станете небањати и Путин ве предаде.

OPOZICIONER напиша:Sto ke ni se stranski, mozat i nasite da izvezuvaat.

Ekonomija - Page 39 Img_2266
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Апр 09 2021, 20:30

Тоа е затоа што АРМ е референца за вакцината Спутник В. Можат да се пофалат дека војници на НАТО се вакцинираат со нивната вакцина.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Пет Апр 09 2021, 20:33

Што е резултат на владата на СДСМ, министерката Шеќеринска и премиерот Зоран Заев.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пет Апр 09 2021, 20:42

Резултат е на Бучиќ кој ни подари вакцини, а истото го направи и Русија. Практично со руска донација се вакцинираа војници на НАТО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Пет Апр 09 2021, 20:50

Лага, Вучиќ не може сам од себе да ја вакцинира македонската армија. Што е тој супермен кој вакцинира туѓи армии? Армијата беше вакцинирана од страна на државата, заслугите одат кај СДСМ, Заев и Шеќеринска.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Апр 22 2021, 19:30

Да ги купеше Македонија вакцините ќе беше во право. Да не ни подареа вакцини Србија и Русија пред се, малку и подоцна и ЕУ, во Македонија вакцинирањето дури сега ќе почнеше. Први вакцини што ги купиле Филипче и Заев се овие од Фајзер што уште не се почнати да се користат, но ќе почнат деновиве.
Што се однесува до текстилот и кожните производи ние се придруживме кој економските санкции кон Русија затоа што не мислат да дозволат на Русите во Украина да им се прави тоа што им се прави на Македонците во Бугарија, Грција и Северна Македонија кои едноставно сакаат да не претопат нас Македонците во Грци, Бугари и граѓани на република северна Македонија.
Што стана со автопатот Кичево-Охрид, ако се исклучи тоа дека власта му ја подигна цената за 200 милиони евра. Што промашувања има во проектот како што се лажеше, па да чинат 2/3 од основната цена?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by zozoti Саб Апр 24 2021, 16:43

Osven Trifun i nekoi stedaci vo propadnatata banka, drugite mislat deka guvernerkata Bezoska e edna od najdobrite vo svetot.

Ekonomija - Page 39 Img_2066


https://nezavisen.mk/central-benking-ja-izdvoi-angelovska-bezhoska-megju-trite-guvernerki-od-svetot-koishto-uspeshno-se-spravuvaat-so-aktuelnata-kriza/

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 39 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 39 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот