Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ekonomija

+23
Albatros
Bosonoga
misterija
SHARENI
OPOZICIONER
Dino
Kalinda
nino
PRVOBOREC
TRAJCHE
Teo
Luxor
IVA
defo
ribar1
osa
Hamad bim Khalifa
трендафил
Sotir
sokoli
kiBik
Arhimed
tmoro
27 posters

Страна 38 of 40 Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Next

Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Фед 01 2021, 19:06

Пандемија има во цел свет, не само во Македонија.

Ајде да спомнам бидејќи темата е сепак економија дека владата само во декември, за еден месец, има направено дупка во буџетот од 295 милиони евра.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by PRVOBOREC Вто Фед 02 2021, 18:45

Ало небањати, нели за чиста средина се боревте ? Како тоа сега вашите небањати медиуми промовираат загадување?

Ekonomija - Page 38 Img_2851

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Фед 02 2021, 19:18

Искуството со бугарските фирми во Македонија не говори баш многу позитивно во однос на почитувањето на екологијата и правата на вработените. Во фабриката за хартија во Кочани, на пример, тврдат дека не загадуваат, а сите мерења го потврдуваат спротивното. Смешно е кога стадото на Заев што се бунеше против Иловица и го избрка канадскиот газда, сега се побива себе си. Истото стадо ја напаѓаше и поранешната влада за 62 место за корупција, а сега 112 место, најлошо во историјата на Македонија е супер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Albatros Вто Фед 02 2021, 20:14

трендафил напиша: Во фабриката за хартија во Кочани, на пример, тврдат дека не загадуваат, а сите мерења го потврдуваат спротивното. Смешно е кога стадото на Заев што се бунеше против Иловица и го избрка канадскиот газда, сега се побива себе си.

Fabrikata vo Kocani ja zatvorija samite sopstvenici, ne im se isplatelo da rabotat na metan kako sto im nalozija od inspekcijata. A kako tie sto go izbrkaa kanadskiot investitor sega se pobivaat sebe si? So toa sto go brkaat i ovoj investitor da ne im zagaduva? Cuden nacin za da se pobies sam sebe.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Фед 03 2021, 15:28

Тоа што Макпетрол единствен во Македонија продава метан, не значи дека нема и други еколошки горива.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Сре Фед 03 2021, 17:07

Те фатиле со спуштени гаќи како твоите дпне оФци промовираат бугарски загадувачи ама ти за тоа ги обвинуваш граѓаните кои се борат против загадувањето. Интересно е што си станал поголем бугарин и од бугарите бидејки ГДУ и Петар Колев лично побараа затварање на таа фабрика.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Nebula Вто Фед 23 2021, 13:25

Zgolemena e prosecnata plata.

Просечната плата во декември 28.294 денари, забележан раст од 5,4 отсто

Автор:
Деск
23/02/2021 13:04

https://mk.tv21.tv/prosechnata-plata-vo-dekemvri-28-294-denari-zabelezhan-rast-od-5-4-otsto/

I sto e ohrabruvacko toa se dolzi na zgolemuvanje na platite vo realniot sektor.

Според објавените податоци, ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите информации и комуникации за 15,5 отсто, рударство и вадење на камен за 10,5 отсто и дејности на здравствена и социјална заштита за 10 отсто.

Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите информации и комуникации за 14,4 отсто, финансиски дејности и дејности на осигурување 12,5 отсто и рударство и вадење на камен за 10,6 отсто.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во декември 2020 година, изнесува 42 227 денари.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Фед 23 2021, 16:16

Дали извор на информации е државниот завод што спрема фалсификат на пописот?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Вто Фед 23 2021, 16:26

Намали со лицемерие, ти прв ги користиш нивните статистики ако можеш да пронајдеш било што негативно во нив.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Фед 23 2021, 16:44

Пишувам врз основа на покачувањето на мојата пензија од 1,2%, а покачувањето на зејтинот на пример од преку 30%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Вто Фед 23 2021, 16:51

Тоа нема врска со зголемувањето на платата. Пеиватен сектор и пензиски фонд се две различни работи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Фед 24 2021, 18:27

Од нето платата 18,8% одат во фондот ПИОМ. Ако платата е поголема поголем е и приходот во државниот и приватните фондови. Од 28.294 денари просечна плата одат 7.964 денари за пензии. Вкупниот приход е просечниот допринос по бројот на вработени. Ако просечната плата е поголема и приливот во фондот е поголем.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by OPOZICIONER Сре Мар 03 2021, 19:10

Pak mora da se zadolzime za da gi vrakame parite sto dpmne gi ukrade. Za sreka vladata i ekonomijata se dovolno kredibilni za da dobieme istoriski najniska kamatna stapka.

Ekonomija - Page 38 Img_2262
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Сре Мар 03 2021, 20:24

1,625% е годишна камата. по 7 години ќе се дадат уште околу 100 милиони евра по истекот на 7 години. Посреќен би бил ние да дадеме на некој кредит, да му подариме вакцини ...
Чудно никој не одбележал дека падот на БДП на Македонија во минатата година е 4,5%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by alienmk Чет Мар 04 2021, 17:17

Pa zosto togas vie ne ste davale krediti tuku ste zemale 500 milioni zaradi koi sega se izdava nova obvrznica? Sreka sto kamatata e najniska dosega od osamostojuvanjeto inaku ke vrakavme poveke.

alienmk

Број на мислења : 378
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Чет Мар 04 2021, 17:33

Треба да се вратат 500 милиона, а се земаат 700. Што значи дека ќе враќаме 200 милиона повеќе само главница, плус околу 100 милиона евра за камата. За мене 100 милиона не е мала камата. Овој кредит не беше скриен и власта требаше да обезбеди пари за него место да ги троши за вработување на партиски војници. Колку вакцини на пример може да се купат за 100 милиона. Хибридниот реѓим ќе користи дел од тие 200 милиона вишок за предизборен поткуп.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 10:34

Нели требаше да има бројчаник на порта Македонија што ќе го покажува задолжувањето на Македонија. Ќе полудеше сега од вртење со задолжувањата на Заев во последните години. Во времето на ВМРО имаше фиктивни долгови. На пример фабриката за катализатори ќе добиеше платина во вредност од неколку стотини милиони евра и тоа се сметаше за нејзин долг кон централата, односно на Македонија кон Велика Британија. Сега за жал поради намаленото странско вложување нема такви долгови, туку најголем дел од долгот кон странство е тој на државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Нед Мар 07 2021, 10:58

Ајде не лажи, во јавен долг спаѓаат само долговите на државата, општините и јавните претпријатија. Заради вашите „фиктивни" долгови сега мораме да исплатиме половина милијарда евра.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 16:52

Не лажи дека сум напишал јавен долг, туку пишувам за долг на Република Македонија. СДСМ имаше 4 години да заштеди пари со кои ќе се врати овој долг наместо да ги троши парите за непотребни повеќејазични табли, за вработени преведувачи и воопшто непотребни административци. Знаеш ли колкав е долгот кон странство на градот Скопје со кој во последниве неколку месеци се перави нешто во градот? Ако се зема кредит за враќање на стари долгови, нема да се зголеми вкупното задолжување. Земаш на пример 100 милиона, за да вратиш 100. Салдото е нула. Да не мислиш дека ВМРО не враќаше долгови направени во време на СДСМ? Зошто сега тие што бараа бројчаник занемеа?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Нед Мар 07 2021, 17:11

Гледам не ти е јасно па да ти објаснам. Јавен долг и долг на Македонија е една иста работа. Во него влегуваат долговите на владата, на општините и на јавните претпријатија. И кога веќе тресеш зелени зошто твоите дпне оФци кои од 2006 до 2014 имаа 8 години не заштедиле да го изградат криминалниот проект СК 2014 за кој се позајмени тие 500 милиони кои потоа ги украдоа? Исто зошто вие дпне оФците не ја спроведувавте генијалната замисла земеш сто вратиш сто салдо нула туку го триплиравте долгот?

Ekonomija - Page 38 Img_2910
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Нед Мар 07 2021, 20:49

Сигурно е дека еден дел е украден, но има многу објекти од Скопје 2014 што се гледаат. Театар, згради на симфонијата, обвинителството, министерства, два музеја комплетно опремени, два пешачки моста, многу споменици на видни личности од македонската историја што сакате да ја избришете или подарите на странци. Со тие пари Македонија и прилично лесно ја помина светската економска криза. Сега освен за двојазичните табли и партиско етничките вработувања, не гледам зошто се потрошени парите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Пон Мар 08 2021, 09:04

Ако не беше жално ќе беше смешно. Затоа што ова твоето се сведува на крадеа ама градеа. Штом оправдуваш крадење и потоа лажеш дека СДСМ не задолжува иако тоа го прави за да ги врати парите што вие како што признаваш сте ги украле очигледно е дека не можеш да се надминеш себе си и да излезеш од матрицата на партиски бот. Да не ја спомнувам лагата дека СДСМ за 4 години требало да заштеди половина милијарда евра и да го врати долгот. Нешто што вие за десет години не сте успеале да го направите туку сте се задолжиле за таа сума за да најголемиот дел го украдете а за минорни суми да го наполните Скопје со гипс и стиропор за да го прикриете грабежот на народни пари.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Пон Мар 08 2021, 19:10

Од обвиненијата против старата власт не видовме некои спектакуларни кражби. Не пример Сеад Кочан лежи во затвор и одземен му е целиот имот за наводни манипулации со ископувањето на јаглен во РЕК Битола, а цената тогаш е скоро двојно пониска од таа што сега се исплаќа за истата работа. Не напишав дека тогаш не се крадело, за жал секогаш се краде и ќе се краде, туку дека буџетот беше помал, а се градеше повеќе. Фиксните трошоци се фиксни. Од тука логично е да се мисли дека сега се краде повеќе.
Патем да те потсетам дека Никола Груевски беше премиер до почетокот на 2016 година, до 18 јануари. Во 2016 година Македонија беше во војна која за жал ја загуби од северџаните. Но една загубена битка не значи и загубена војна. 
За твоја информација преку буџетот во 2016 година се потрошени 139 милијарди денари, а за оваа година предвидените буџетски расходи се 247 милијарди денари.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Luxor Вто Мар 09 2021, 09:09

Да Македонија беше во војна против злото наречено криминално мафијашка организација дпне или како што сами себе се нарекувате северџани. А сосема нормално е буџетот да биде зголемен кога оваа влада треба да ги враќа парите украдени од вас северџаните или дпне оФците како сакаш. Инаку сеуште чекам одговор како не ти е срам да бараш СДСМ за 4 години да заштеди 500 милиони евра со кои не задолживте и ги украдовте преку СК 2014? Иако вие наместо да штедите сте краделе и за десет години сте не задолжиле 3,5 милијарди евра од кои најголемиот дел сте го украле.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by трендафил Вто Мар 09 2021, 17:12

Ајде да се обидам да почнам од почеток. Сам пронајди на интернет колкав бил буџетиот во времето на ВМРО и колкав е сега. Колкав бил процентот на задолжување тогаш и колкав е сега. Колкави беа даноците и доприносите тогаш и сега. Исто и за акцизата пред се за нафтените деривати. Сите кредити и тогаш и сега се дел од буџетот. СДСМ пред да дојде на власт не ветуваше зголемување на задолжувањето, туку обратно. Ниту еден долг не беше сокриен, туку беа изгласани во Собранието. Градот Скопје немаше некое поголемо задолжување, а сега зема 70 милиона евра кредит за да се направи нешто пред изборите. СДСМовската општина Арачиновио не ги собира парите од своите жители, туку ги плаќа владата со странски кредити или зголемување на давачките за другите граѓани.
Не одговори на едноставно прашање, ако порано се крадело, како што тврдиш, каде се тие пари сега. Колку пари нели според тебе повеќе биле „крадени“ ппорано толку повеќе вишок во буџетот треба да има сега. Ако сега не се краде.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Ekonomija - Page 38 Empty Re: Ekonomija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 38 of 40 Previous  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот