Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кој ги учи Македонските правници?!?

+4
zozoti
Nebula
трендафил
defo
8 posters

Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by defo Чет Jул 09 2020, 08:55

хаха, кој ги учи нашиве правници, ме интересира: Каракамишева, Гога, Ванкоска, Фрчко, Хорхе.....Па од вакви професори такви и стручњаци излегуваат.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by трендафил Вто Окт 06 2020, 15:28

За жал кај нас политиката секогаш го ставала правото во свои рамко. Бидејќи форумов е за политика, а не за историја ќе пишувам за актуелната власт. Чудно е што судот откако власта добила барање од Европскиот суд за човекови права да дојде до спогодување на оштетените на кои не им се признава помилувањето дадено од Претседателот на државата, наместо да ги стави во мирување процесите , забрзано работи да оштети што повеќе помилувани. Ваљда за да направи поголема штета за државата која ќе треба да плаќа одштета за сите непотребно малтретирани. Ќе си помисли човек дека судиите добиле наредба од некој лудак да постапуваат така за да ги задоволат неговите болни ментални фрустрации.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by Nebula Вто Окт 06 2020, 17:32

Netocno e deka e dobieno baranje za spogodba so obvinetite. Sudot go prifatil baranjeto na obvinetite da rasprava po nivniot predmet a od Makedonija se bara da se proiznese po slucajot kako vtora stranka vo raspravata. Dodeka ne gi dobie dokumentite od dvete strani sudot ne rasprava i ne donesuva nitu presudi nitu preporaki. Duri otkako ke go dobie odgovorot od Makedonija sudit ke zakaze rasprava i potoa ke bide donesena presuda koja ne mora da bide vo korist na tuzitelot. Vo odnos na pretsedatelo toj nema nikakvi ingerencii vo sudstvoto i na nikoj nacin po nikoj osnov ne moze da stava bilo sto vo miruvanje.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by трендафил Вто Окт 06 2020, 17:45

Не знам за случај кога судот прифатил да разгледува барање тоа да го направи без да ги разгледа приложените докази од страна на оштетените. Ајде и овде да напишам дека до сега сите судови надвор од Македонија одговориле позитивно на барањата на помилуваните на кои македонското трас трас судство (да не кажам трас трас муртинска власт) им ги прекршила човековите права и не им ја признава амнестијата. Таков е случајот со судовите на Грција, Унгарија и Шведска.
Чудно е кога тоа го прави влада на чие чело се Заев (амнестиран за Глобал) и Ахмети (амнестиран за војната во 2001 година).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by Nebula Вто Окт 06 2020, 17:57

Tocno, prilozenite dokazi od strana na obvinetite se razgledani i odluceno e da se otvori postapka. No sudot ne resava razgleduvajki ednostrani dokazi i pred bilo sto da odluci bara drugata strana vo slucajov Makedonija da gi dostavi svoite argumenti , potocno da dostavi odgovor na tuzbata sto e podnesena od strana na licata koi smetaat deka se osteteni. Ottuka manipulacija e deka sudot odlucil bilo sto ili donel nekakvi preporaki. Presudite na nacionalnite sudovi koi gi spomnuvas ne se i ne mozat da bidat presedan za sudot vo Strazbur od pricina sto nacionalnite sudovi se podlozni na pristrasnost i se smeta deka pred se gi sledat nacionalnite interesi. Zatoa e i formiran toj sud. Vo slucajov relevantna ke bide samo i edinstvemo presudata na sudot za covekovi prava.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by трендафил Вто Окт 06 2020, 18:19

Имало ли до сега во ваков случај судот да не пресудил во полза на тие што државата им го поништила еднаш добиеното помилување? Не би се сложил дека македонските судови ги гледаат националните интереси, тукусудат према интересите на власта. Сега има многу повеќе сомнителни судења од било кога порано.
Не го прочита изгледа делот во кој ги споменувам азилите на четворица македонски државјани што пред странски судови добија потврда на амнестијата од Иванов, а тоа грчкото судство во два случаја, шведското и унгарското во по еден. Друг не побарал до сега помош во странство. Сега е тоа помасовно пред судот во Стразбург. Штета е што и јас ќе морам да плаќам за будалаштините направени по наредба на еден тоталитарец што мисли дека само тој има право на амнестија.
Не знам ниту зошто власта премолчи за добиеното барање од Стразбург, затоа што сега и на будала му е јасно дека Маричиќ лажеше кога тврдеше дека се работи за тајни податоци, а истите се достапни на интернет.

http://plusinfo.mk/advokatot-vlatko-ilievski-kontra-ministerot-marichi-sudot-vo-strazbur-n-povikuva-na-pri-atelska-spogodba-do-18-dekemvri/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by Nebula Вто Окт 06 2020, 18:28

Ne citas vnimatelno, tocno za tie presudi pisav deka ne mozat da bidat presedan zatoa sto se nacionalni sudovi. Ilievski ima licen interes i mozam da go razberam ama ne sfakam sto ke postigne ako kaze deka sudot povikuval na nekakov dogovor osven ako ne misli deka so toa ke izvrsi javen pritisok na vlasta pa namesto da se brani pred sudot taa ke se nagodi so obvinetite sto licno ne veruvam deka ke se sluci. Toa ne e nitu vo ingerenciite na sudot nitu pak vo praksata. Edinstveno validen dokument ke bide presudata koja ke bide donesena posle razgleduvanjeto na odgovorot od Makedonija.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by трендафил Вто Окт 06 2020, 18:45

Зошто тогаш онеме власта? АКо се чека на пресудата, колку подоцна ќе биде донесена толку пари повеќе ќе платиме како одштета на оштетените. Ова го пишувам затоа што не верувам дека судот во Стразбург ќе донесе пресдуа како македонското трас трас судство, туку како Врховните судови во Унгарија, Грција и Шведска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by Nebula Вто Окт 06 2020, 18:54

Tvoeto veruvanje e subjektivno i irelevantno isto kako i tvrdenjeto deka vlasta onemela. Verojatno vo momentov se sostavuva tim koj ke go podgotvi i zastapuva odgovorot na tuzbata sto licata koi mislat deka se osteteni ja podnele. Bi bilo mnogu neodgovorno od timot koj toa go pravi javno da gi prezentira svoite argumenti pred da gi dostavi vo sudot. A dali voopsto licata koi podnele tuzba ke dobijat i dali ke treba da im se isplaka otsteta e prejudiciranje na sudska presuda i pausalno prorokuvanje so cel politicka propaganda vo korist na ednata stranka.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by трендафил Вто Окт 06 2020, 22:27

Гледам дека судот комуницирал со државата на 18ти и 22 септември, а по демантот на Маричиќ истиот ги објави на 5ти октомври. Интересно е прашањето зошто не е спроведена пресудата Лексус против Словачка за поништено помилување во еден од предметите. Истиот случај го спомена професорот Калајџиев уште пред една година. АКо се работеше за тајна, како што лажеше министерот за правда, судот немаше да ги објави документите на интернет.

https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-205137%22]}
https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-205253%22]}

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by zozoti Вто Окт 06 2020, 23:40

Koj za sto kriminalcite za sudovi i presudi.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by трендафил Сре Окт 07 2020, 17:48

Власта веќе неколку години зборува за судови и обвинителства вклучувајќи го тука и СЈО, обвинителство кое потроши многу пари и ваљда украде, ако незаконско присвојување на пари е кражба, 4,6 милиони евра според државниот завод за ревизија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by defo Сре Ное 18 2020, 10:45

Кој ги учи Македонските правници?!? Luda_110
Најче, шо ни еба Мајче, ја личи на нејзината титула вакви изјави да дава.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3476
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by Dino Пон Дек 14 2020, 13:31

Koj i da gi uci decata nepismeni ke si ostanat.

Кој ги учи Македонските правници?!? Img_2107

Учебници по Кембриџ: Како ВМРО ДПМНЕ ја почна, а СДСМ ја продолжи лагата со учебниците вредна 30 милиони евра

https://irl.mk/uchebnitsi-po-kembri-kako-vmro-dpmne-a-pochna-a-sdsm-a-prodolzhi-lagata-so-uchebnitsite-vredna-30-milioni-evra/

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by трендафил Пон Дек 14 2020, 15:35

Еден од тие што ги учел и учи македонските правници сега е главен преговарач во распродавањето на македонската историја, а со самото тоа и идентитет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by Luxor Пон Дек 14 2020, 16:02

Ги учел и ги учи според криминалните програми на дпне преку кои твоето криминално здружение крадеше народни пари. Патем уште ли барате оставка од владата за неприфаќањето на бугарските услови?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by трендафил Пон Дек 14 2020, 20:32

Не се малку и условите што владата ги има прифатено. Заев не спомнува веќе подолго време ништо постаро од АСНОМ. Ќе излезе дека во манастирот Свети Прохор Пчински почнала антифашистичката борба, а не дека е само круна на повеќегодишната борба против бугарските фашисти. Не знам како гледаш на идентитетот, но со бришење на било што од историјата, на пример прогласувањето на свети Климент на пример за Бугарин секој нормален Македонец го става пред дилема зошто би почитувал Бугарин, што би рекле непријател чии современици го блокираат патот на Македонија кон ЕУ, користејќи го нашето членство за безобразни уцени.
Во врска со учебниците изгледа дека македонските деца нема да учат со учебници како британските деца, туку како бугарските деца, кога се работи за историјата на Македонците. Не и на малцинствата во нашата земја. Исто како што сите етнички заедници имаат право да користат етничко знаме освен Македонците.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11172
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by OPOZICIONER Пон Дек 14 2020, 21:02

Im propadna lagata na dpne za nekakva prodazba na identitetot i jazikot pa sega mora da lazat deka Zaev vetil ama oni sprecile.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by PRVOBOREC Пон Дек 14 2020, 21:46

Мороните небањати со масовноста ли го спречиле Заев.

Кој ги учи Македонските правници?!? Img_2771

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кој ги учи Македонските правници?!? Empty Re: Кој ги учи Македонските правници?!?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот