Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

+2
хан Ацо
Пат
6 posters

Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Пат Чет Мај 14 2015, 16:31

Еве јас да го дадам своето гледиште, па вие продолжете. Слични се во тоа што и во двата случаи се крена народ со повредено достоинство и кој си ги бара своите права, се крена интелегентен, млад народ.

Големите разлики:

- На чело на протестите во Бугарија застанаа прогресивни и прозападни сили, протестите беа слика за тоа како луѓето се свесни за своите демократски права и беа вистински пример за демократија на дело.

- На чело на македонските протести се наметнуваат уфилмани комунисти кои сакаат и тие да го изживеат патот на нивните предци во борба со .......(сами пополнете си ги точките) фашистички окупатор. За време на бугарските протести се свиреа бугарски народни песни, рок песни итн. т.е. во секој поглед испраќаа порака дека се ГРАЃАНИ и со месеци протестираа на тој начин. А челниците на македонските протести се угледуваат на српски отпор, пееја партизански песни (Бела, чао), а еве денес читам и отворено заговарање на насилство со употреба на багери по пример на -епа на кого друг - српски отпор!

http://okno.mk/node/46995
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by хан Ацо Чет Мај 14 2015, 16:40

Мислиш ли дека ако СДСМ дойде на власт ке приклучи МК уште повекье кон Србия?
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Гостин Чет Мај 14 2015, 17:50

Хацоне, остај го ти него. Пред било какви избори ќе има техничка влада 12 до 18 месеци. И никој не може да каже кој ќе победи на изборите тогаш. Освен тоа Македонија е независна и суверена држава и таква и ке остане. Кој и да биде на власт. Единствено каде што ќе се приклучиме ќе биде ЕУ и НАТО.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Мај 14 2015, 17:53

luхor напиша:Хацоне, остај го ти него. Пред било какви избори ќе има техничка влада 12 до 18 месеци. И никој не може да каже кој ќе победи на изборите тогаш. Освен тоа Македонија е независна и суверена држава и таква и ке остане. Кој и да биде на власт. Единствено каде што ќе се приклучиме ќе биде ЕУ и НАТО.

Jas znam koj nema da pobedi!!! Da se kladime? Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Гостин Чет Мај 14 2015, 17:53

Инаку Грујо е готов. Амстердамската тројка и форумот на слободоумни патриоти повикаа на масовно излегување на вистинските ВМРО-вци на сенародниот митинг против Грујошеску во недела. Партиските поделби се надминати. Сега е многу поважно да обезбедиме сигурна иднина за државата и народот. После тоа ќе можеме во демократска атмосфера да разговараме за идеолошките разлики.

„ИМА ИДНИНА“ ГИ ПОВИКА ГРАЃАНИТЕ ДА СЕ ПОЈАВАТ НА ОПОЗИЦИСКИОТ ПРОТЕСТ

Од здружението Има иднина, предводено од Владимир Лазаревиќ, Јове Кекеновски и други кои бараат промени во ВМРО-ДПМНЕ и во Македонија, ги повикуваат сите граѓани да учествуваат на опозицискиот протест во недела на 17 мај во Скопје.

„Изминатите четири месеци сме сведоци на една неверојатна реалност во која живеат граѓаните. Една реалност на поделби, на уцени, присилби, на целосно погрешна претстава за тоа што е нормално, а што не е нормално. Сведоци сме на целосно уназадување на демократските процеси. Целосно блокирање на медиумите и тенденциозно известување со цел да се манипулира јавноста. Сведоци сме на целосно блокирање на европерспективата на Македонија. Сведоци сме на тоа како неуспесите и загубата на човечки животи се продава како победа. Како лажните и искривоколчени вредности се наметнуваат како државно наметнат став за тоа како треба да мислиме и во што да веруваме. Сведоци сме дека една мала група луѓе ги има окупирано јавни институции со години и со нив располага како што не се располага ниту со приватна сопственост. Со секој изминат час се ближи крајот на таквото владеење. Се ближи крајот на системот кој го наметна стравот да ни биде водечка општествена вредност“, стои во повикот.

http://fokus.mk/ima-idnina-gi-povika-graganite-da-se-pojavat-na-opozitsiskiot-protest/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Гостин Чет Мај 14 2015, 17:54

Hamad bim Khalifa напиша:
Jas znam koj nema da pobedi!!! Da se kladime? Twisted Evil

Знам и јас. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Гостин Чет Мај 14 2015, 17:59

Се повеќе невладини и граѓански организации повикуваат на масовна излезност на граѓаните на сенародниот митинг во недела.

Нови поддржувачи на „Граѓаните за Македонија“ со повик за митингот на опозицијата


Претставници на невладини организации и активисти се приклучија кон граѓанската и натпартиската коалиција „Граѓаните за Македонија“ и најавија учество на протестот во недела на 17 мај.

Неодамна формираното здржение „Има Иднина“ во кое се активираа и поранешни државни функционери од владеачката партија, писмено ги повика граѓаните да си ја побараат слободата и да кажат не на системот на поделби и лажни вредности со тоа што ќе излезат на протестот во недела.

Со слични повици се огласија и други организации.

Предвидено е протестот во недела да започне во 14 часот под слоганот „Доаѓаме“.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty На едно евро за општината и државата две евра за Заев.

Пишување by трендафил Чет Мај 14 2015, 21:22

Сигурно е дека во Македонија не одлучуваат само странските платеници (соросоиди) и иселениците во Астердам. Ако овие тројца амстердамци се нови, сите други се стари противници на актуелната власт. Во секој случај тројца нови се премалку за да се надоплнат 200те илјади гласови разлика од последните избори. А додека Заев сака да влезе во владата, пред општина Струмица народот бара оставка од корумпираниот градоначалник.
А закажани се и протести на противниците на насилна промена на власта за 18 мај. По протестите ќе биде многу појасно на која страна е народот. Дали сака на власт да дојде градоначалникот на Струмица кој пуши во канцеларија додека бара ити. На секое евро по две евра.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by defo Чет Мај 14 2015, 22:17

трендафил напиша:Сигурно е дека во Македонија не одлучуваат само странските платеници (соросоиди) и иселениците во Астердам. Ако овие тројца амстердамци се нови, сите други се стари противници на актуелната власт. Во секој случај тројца нови се премалку за да се надоплнат 200те илјади гласови разлика од последните избори. А додека Заев сака да влезе во владата, пред општина Струмица народот бара оставка од корумпираниот градоначалник.
А закажани се и протести на противниците на насилна промена на власта за 18 мај. По протестите ќе биде многу појасно на која страна е народот. Дали сака на власт да дојде градоначалникот на Струмица кој пуши во канцеларија додека бара ити. На секое евро по две евра.
Ај..сериозно Трендо......убаво викам...некои луѓе се точни, неточни, делимично точни......
defo
defo

Број на мислења : 3249
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Гостин Пет Мај 15 2015, 08:51

Трендо, а бе што е ова со вашиот коалиционен партнер. Ве пуштил по вода.

Ахмети: Излезете во недела сите на мирни протести без насилство

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, чија партија е долгогодишен коалиционен партнер во владата на Груевски вечерва во емисијата Патот кон на Алсат М повика на мирни протести во недела.

“Излезете сите во недела на протести, рече Али Ахмети во интервјуто со уредникот Мухамед Зекири.

Тој изјави дека ДУИ дава подршка на протестите организирани од коалицијата „Граѓаните за Македонија“, закажани за во недела 17 мај,
и како што рече, тие треба да бидат мирни без било какво насилство.


http://libertas.mk/%D0%B0%D1%85%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BD/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Мај 15 2015, 08:57

Ne samo toa, tuku Alji ke drzi govor na protestite pred shampitata, a Taci ke go drzi kaj Sushiko! Isto taka ostavena e moznosta dokolku Mercedest na Gujo mu bide otstapen na Taci ovoj za vozvrat da se otkaze od ucestvo vo protestite i govorot pred Sushiko!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Гостин Пет Мај 15 2015, 09:00

А bre neli Tachi beshe veren do grob? Evil or Very Mad

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Мај 15 2015, 09:05

Da be! Pa za vakov mercedes beshe muabetot:Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести 9k=
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by tmoro Пет Мај 15 2015, 09:13

Тео напиша:А bre neli Tachi beshe veren do grob? Evil or Very Mad

На кочијашот Тачи му верувам дека му е верен на НЕБАЊАНИТЕ,тој ја шпиунираше опозицијата едно време кога се преправаше дека е со нив,тоа копиле може да бидит во коалиција само со НЕБАЊАНИТЕ.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Мај 15 2015, 09:23

Cim je taka menjame mercedesot:Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести 9k=
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Гостин Пет Мај 15 2015, 09:56

E ova vekje povekje im lichi...ja pretskazhuva idninata na nivnata politichka kariera...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by трендафил Пет Мај 15 2015, 10:31

Ептен очекувате реприза на 2001 година. Дури и Али Ахмети да ве донесе на власт. Да се разбереме. Јас сум за тоа секој криминалец да си одговара за делото. Без разлика дали се работи за корупција, нелегално прислушкување, злоупотреба на службената положба, кражба или било кој вид на криминал. Но не може во тоа име да се воведе диктатура и лидерска четворка да одлучува за се` во државата. Најмалку со концензус во кој и лидерот со најмала подршка има ист глас како и останатите. А што ќе биде ќе видиме. Иначе СДСМ со лидерите на Албанците може и без протести да формира нова влада. ДОколку ја подржи и ДОМ. Ќе имаат мнозинство во Собранието. Но тоа ќе значи дека ви иднина ВМРО ќе може да формира влада без учество на членовите на оваа коалицвија. А СДСМ никогаш не победил на избори два пати едно по друго.
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Гостин Пет Мај 15 2015, 10:49

Epten si demokrat Trendafile...Liderska chetvorka ne mozhe da odluchuva...Ama pastirot sam i edinstven mozhe...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Мај 15 2015, 12:32

Grujco ne se sekiraj, obezbedeno ti e prevoz od vladata do institucijata, soglasno visokite standardi adekvatni na tvojata pozicija! Eve go:Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Images?q=tbn:ANd9GcRNi5wvaN7AVuyjVBSgl4HaDpWW0cXseFnfu9i2COAH5pl0EhuQcQ

P.s. Ima i televizor da se zabavlljash a i Medo i Masha ke ti spremat na DVD! Twisted Evil
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by трендафил Пет Мај 15 2015, 14:38

Тео напиша:Epten si demokrat Trendafile...Liderska chetvorka ne mozhe da odluchuva...Ama pastirot sam i edinstven mozhe...
Ако има подршка во Собранието може да одлучува и лидерската четворка. Од четворицата само еден ја бојкотира роботата на парламентот.
Еве иначе мислење на друг дел од меѓународната заедница.
Русија изразува голема загриженост поради послендите случувања во Македонија, ситуацијата во Косово која не влева оптимизам и искажувањето големоалбански претензии, изјави денеска во Белград рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

- Ја повикуваме Европската унија преку своето присуство на Балканот да обрне посебно внимание на тие многу вознемирувачки тенденции, посебно оние кои можат да се подвлечат под терористички концепт, изјави Лавров на заедничката прес-конференција со шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ, пренесува Танјуг.

Тој оцени дека нападите во Куманово се добро подготвени терористички акции. ЕУ, според него, не треба да зазема кукавички став дека станува збор за одделна епизода.

- Убеден сум дека Брисел знае, но со тоа ја правдаат неефикасноста на сопствените напори, потенцира рускиот министер.

Тој истакна дека можеби и овде станува збор за менталитет на конфронтација, но потенцираше и дека има впечаток дека сето тоа се случува и во контекст на тоа дека Македонија одби да и воведе санкции на Русија и за подготвеноста на официјално Скопје да учествува во Турскиот тек.

- Не можеме да се оттргнеме на чувството дека постои некаква врска, нагласи Лавров.

Дачиќ, од своја страна рече дека идејата за албанско обединување на Балканот не наишла на позначајна осуда од Брисел и Вашингтон, што за последица има, како што рече, политички, но и некои други активности, како оние во Македонија.

- Не смеат да постојат двојни стандарди. Србија не ја интересира кој ќе владее во Македонија, нас не интересира политичката стабилност и безбедност, бидејќи таа е од значење за целиот регион, потенцира Дачиќ.

- Заинтересирани сме ОБСЕ да има активна улога на Балканот, потенцира Лавров, дополнувајќи дека изјавите за формирање Голема Албанија противречат на базичните принципи на ОБСЕ, пренесува ТАСС.

Истовремено, Лавров ја повика Европската Унија да го поддржи реализирањето на проектот „Турски тек“, кој ќе овозможи зајакнување на енергетската безбедност на Европа.
http://24vesti.mk/rusija-zagrizhena-za-situacijata-vo-makedonija-i-golemoalbanskite-pretenzii
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Мај 15 2015, 15:43

Trendo te pozdravi Martin, martin Protugjer! Gledaj u Idrizbeg da bidesh so nekoe cigance so homoseksualni sklonosti! Bolje peder u kjelija otkolku nekoj Martin Hanibal!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести Empty Re: Во што се слични и во што се разликуваат македонските и бугарските протести

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот