Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Протести - жолто-црвена линија

+9
delta
osa
Luxor
Bosonoga
tmoro
OPOZICIONER
Teo
defo
трендафил
13 posters

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Пон Мар 06 2017, 22:23

Во Македонија немало до сега толку бројни и толку мирни протести, па заслужуваат одамна да се одбележат со посебна тема. Денес тие се одржаа во 21 град ширум нашата татковина. Можете да замислите што ќе се случи ако проалбанскаѕа коалиција се обиде да реализира нешто од договореното.
_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by defo Пон Мар 06 2017, 22:58

трендафил напиша:Во Македонија немало до сега толку бројни и толку мирни протести, па заслужуваат одамна да се одбележат со посебна тема. Денес тие се одржаа во 21 град ширум нашата татковина. Можете да замислите што ќе се случи ако проалбанскаѕа коалиција се обиде да реализира нешто од договореното.

Што ќе се случи, ќе излезете на улица и ќе убивате!!! Друго не ми текнува баш нешто дека може да направите!!!!
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Сре Мар 08 2017, 22:28

Се надевам дека нема да има потреба од убивање, но тоа не зависи само од Македонците. Лично мислам, барем така покажува досегашната пракса дека Албанците и нивните поддржувачи полесно посегаат по оружје. Да потсетам на 2001 година кај нас или на 1999 година во Србија.Овие протести се исклучително мирни за разлика од тие што ги правеше СДСМ заедно со идиотите на Џорџ Сорос. Да не зборувам за тоа што го направивте во кумановско Диво Насеље.
Точно ли е дека ако СДСМ успее да изврши државен удар и без добиен мандат состави влада, ќе го укине бесплатното возење на учениците, студентите и пензионерите, а ќе воведе бесплатни часови по албански јазик кои ќе ги држат платени албански учители. Можеби мандат ќе побарате од претседателот на Албанија Нишани, затоа што нели спроведувате Тиранска, што би рекле албанска платформа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Teo Чет Мар 09 2017, 11:32

Eve jas kje ti ja otkrijam tajnata...Edinstveno shto e tochno e deka vladata na SDSM kje go prodolzhi mandatot na SJO i kje go donese zakonot za zashtiteni svedoci pluis reizbor na sudiite pa vashiot pastir i familijata kje zavrshat vo Idrizovo osudeni za kriminalite shto deset godini gi pravea na shteta na Makedonija...Zatoa dodeka e vreme smenete go kriminalnoto rakovodstvo i spasete si ja partijata...Mozhebi taka za edno dvaesetina godini pak kje stanete relevanten politichki faktor...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Чет Мар 09 2017, 21:11

Секој криминалец треба да си плати за стореното, тоа го напишав повеќе пати. За разлика од тебе и другите поддржувачи на СДСМ кои сметаат дека амнестираниот криминалец Заев и амнестираниот терорист Ахмети повторно треба да бидат амнестирани, овој пат од СЈО. Не знам кој лаик ти го кажал тоа, но за да се изгласаат закони во сферата на правото потребно е 2/3 мнозинство, што партиите собрани окулу Тиранската платформа го немаат. Не разбирам ни зошто бегате од предвремени избори, кога можете да излезете на нив со вашата нова платформа, од која една точка е продолжувањето на работата на СЈО. Можеби ќе добиете мнозинство потребно за промена на законите потребни за продолжување на работата на СЈО, а можеби и ќе ги направите евроатлантските „реформи“ односно ќе не укинете како народ, а ќе го смените името, знамето и химната на Македонија. По западен, да не кажам албански терк.
Колку што гледам имате 67 пратеници, што значи дека моѓже да изберете претседател на Собранието кој треба да распише локални избори. Зошто бегате и од локалните избори кога мислите дека народот ве сака.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Teo Чет Мар 09 2017, 23:28

Pa za koj kur togash protestirash i go branish kriminalot na tvojot pastir i vashiot brat uchkata Alji za koi sme sigurni deka ja smislile tiranskata platforma ushte vo maj 2008 za da izbegnat sudenje za krazhbata na makedonskoto bogatstvo i raznebituvanjeto na makedonskata drzhava...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Саб Мар 11 2017, 22:05

Да беше така ВМРО и ДУИ ќе составеа влада и без тиранската платформа затоа што го имаа потребното парламентарно мнозинство. Но очигледно е дека ВМРО не го прифаќа диктатот на Еди Рама. Јас протестирам затоа што не прифаќам мешање на странци, не само на Еди Рама туку и на цијашите, не само од САД туку и од ЕУ кои за среќа се во умирање. Се очекува најекспонираниот во Македонија, Бејли, да си замине во мај, на пример.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by OPOZICIONER Саб Мар 11 2017, 22:10

ke sostavea vlada zosto Grujo prifatil se ama go izduppija za SJO
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 940
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Пон Мар 13 2017, 20:27

Не знам за какво СЈО пишуваш кога терминот во кој треба да работи ова обвинителство е утврден со т.н. Пржински договор. Не може албанските партии, СДСМ, ДУИ, БЕСА и АЛијансата на Албанците да ги прекршуваат договорите како што ќе им падне на ум. Ниту идиотите од врхушката на ЕУ не може секогаш да поддржуваат прекршување на договорот од вашата, албанската страна. Без разлика дали се работи за тоа дека нема територијални решенија за етничките проблеми, до двократното одлагање на изборите затоа што не ви обезбедиле доволно албански гласови па до продолжувањето на проалбанското СЈО. Протестите од ден на ден се се побројни. Ваков револт не сме имале до сега и нека ви биде јасно дека идиотите од чадорот што се претставуваат како меѓународна заедница нема да успеат да ве инсталираат како нивна квислиншка власт.
Еве како беше денес во Скопје.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Teo Пон Мар 13 2017, 21:12

Ova od protestite na sharenata revolucija i studentite si go stavil...Ili toa ili kako shto ste rodeni predavnicvi ste go prodale znameto makedonsko i aleksandrovo od Kutlesh popoznato kako dzvezdata od vergina...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Сре Мар 15 2017, 15:40

Гледаш дека ги нема идиотите на Сорос кои опогануваат споменици. Нема ни напади врз полицајци. Нешто не се сеќавам дека шарените имаа протести во 31 град истовремено. Во Скопје имавте ваков број само со собирање на луѓе од цела Македонија и Косово. На протестите има знамиња на Република Македонија. Ова се најбројни протести во Република Македонија. Нека се обиде предавникот од Муртино да направи нешто, па дури тогаш ќе видите колкав е гневот на народот против обидите да се растури Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Teo Сре Мар 15 2017, 20:33

Zoshto predavnik Trendafile?!?!?! Zatoa shto ve sprechuva da ja unishtite drzhavata za da nema koj da go goni vashiot pastir za kriminalot i parite shto gi ukrade...Chitaj vnimatelno...SDSM kje napravi vlada i kje ja spasi Makedonija...Ako samo se obidete da prodolzhite so raznebituvanjeto na makedonskiot narod i makedonskata drzhava, togash vistinskite makedonci a ne dpmne-ofcite kje vi pokazhat kako se brani  Makedonija...Inaku vas ve vidovme vo 2001...Dodeka vistinskite makedonci ginea vie kupuvavte stanovi na mama Nada koi sega gi branite...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by tmoro Сре Мар 15 2017, 22:24

Мене уште не ми е јасно против кого протестираат НЕБАЊАНИТЕ?

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Сре Мар 15 2017, 23:26

Бидејќи очигледно ти е направена хигиена, односно ти е испран мозокот, еве ќе ти објаснам. Македонците протестираат против врхушката што себе си се нарекува меѓународна заедница, а Верушевски ги нарекува чадор и нивните домашни слуги кои сакаат да ја понижат Македонија со т.н. Тиранска спогодба. Против редефинирање на Македонија со кое едно малцинство вештачки се подига на ниво на над народ, а за еднакви права на сите според меѓународно важечките норми. За нови избори на кои ќе се гласа за или против ваквото редефинирање на Македонија од страна на странци и домашните предавници, од кои очигледно си еден и ти. Еве ти снимка од денешните протести во Скопје кои од ден на ден стануваат поголеми, бидејќи гледам дека платениците на Сорос избегнуваат да извесѕуваат за протестите кои денес се одржаа во 31 град. Секој протестира дома. Нема носење од други места со автобуси.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by defo Сре Мар 15 2017, 23:39


Како смеете да го блатите името на Григор Прличев и Охридската Архиепископија, и жртвата дадена за нејзино зачувување, во корист на најобичен клептоман.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3303
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Bosonoga Сре Мар 15 2017, 23:42

defo напиша:
Како смеете да го блатите името на Григор Прличев и Охридската Архиепископија, и жртвата дадена за нејзино зачувување, во корист на најобичен клептоман.

eh more defo ne gleash so ovoj nema napred ,a ti bre idiotu svetski glumec shto se praish kolku LAPASH za da GLUMISH BRANITEL NA DRZAVAA
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 966
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Чет Мар 16 2017, 00:02

Не знам од каде ви се утувило во глава дека протестите се поддршка на ВМРО-ДПМНЕ. Протестите се поддршка на унитарна Македонија, за мултиетничко општество, а не за привилегирање на албанското малцинство, кое со 15% според вас треба да командува со Македонија. Голем број од луѓето кои протестираат се и против Груевски затоа што дозволи еден амнестиран криминалец од Муртино да ја тероризира целата држава наместо да го смести таму кај што му е местото, во затвор, уште на почетокот на кризата. Протестите се и против изборната измама, односно обидот да се протури на мала врата платформата на Еди Рама иако со неа ниту една партија не излезе на избори и протестите не се за тоа Груевски да го добие мандатот, туку за нови избори. На кои може и да победи и Еди Рама преку своите претставници во Македонија, СДСМ, ДУИ, БЕСА и алијансата на Села. Овој последниов смета дека не постојат Македонци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Teo Чет Мар 16 2017, 14:14

Bravo Trendafile...Vreme beshe nekoj da ja kazhe vistinata...Tochno e...Protestite ne se za poddrshka na VMRO tuku na kriminalnata banda na chelo so pastirot koja ja uzurpirashe partijata...Zatoa najpametno kje vi bide vednash da se oslobodite od niv...Kolku pobrzo tolku podobro i za dvaesetina godini mozhebi pak kje bidete kakov takov faktor na makedonskata politichka scena...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Чет Мар 16 2017, 22:50

Не замајувај. Приказната за криминалот, која не ја потврди СЈО до сега, е друга тема и нема никаква врска со протестите. За тоа пишувај таму кај што е местото. Овде е тема една друга врста криминал, велепредавство. Обиди се да ми објасниш зошто по втор пат би го менувале знамето. Дали на вашите коалициони партнери можеби им пречи затоа што со него се боревме во 2001 година и ако не се замешаа странците со тоа знаме ќе победевме. Што и фали на химната која не им пречи на Турците, Ромите, Србите, Власите Бошњаците и другите, туку на вас и на Албанците. Зошто сте за тоа задолжително да се учи албански од прво одделение, а Албанчињата сега учат македонски од трето и зошто ви пречеше факултативна веронаука кога во Македонија има многу повеќе верници отколку Албанци. Зошто се плашите под избори ако сметате дека народот ве сака? Зошто не ви пречи кога Села тврди дека Македонците се вештачка нација и дека не станува на македонската химна. Не е ли тоа понижување на државата?
Еве како изгледаше на протестите денес, на 18-тиот ден.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Luxor Чет Мар 16 2017, 23:33

Што не замајувај? Се пишмани што призна дека наместо Македонија го браните криминалот на фамилијата или тешко ти падна дека ќе мора да се разделите или од пастирот или од партијата?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6495
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Пет Мар 17 2017, 11:28

Очигледно не си бил на протестите и лажеш или некој те излажал. Протестите се за заедничка Македонија, против двојазичност на целата територија и кантонизација или федерализација, за попис кој ќе покаже дали се точни сомневањата дека нема 20% Македонци со албанско етничко потекло, против мешање на Еди Рама во внатрешните работи на Македонија. Никаде не се спомнува ниту една политичка партија освен тие што ги прекршуваат овие принципи. ВМРО-ДПМНЕ не е од таквите, па не се спомнува. Овие протести иако најбројни се со најмал број на инциденти, без оставени отпадоци на местото на настанот и во секој поглед најцивилизирани протести во нашата историја. За разлика од минатогодишните протести на идиотите на Џорџ Сорос дресирани за тоа што го правеа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Пет Мар 17 2017, 12:44

Еве и една колумна во врска со темава.
Kога во 2011 година на плоштадот Македонија спонтано излезе едночудо народ за заеднички да се радува на високиот пласман на ракометната, а потоа и на кошаркарската репрезентација, а такви масовки се случуваа и во Македонија, во извештаите на странските амбасади (сосе тајните им служби), како и кај многуте странски новинарски екипи, суштинска беше забелешката за невообичаената атмосфера. Никогаш и никаде не виделе вакво нешто. На наше прашање што е тоа што толку ги впечатлило, одговорот беше еден. Толку гласна радост, а толку мир и спокој на кренат адреналин кај толку многу народ не доживеале. И притоа да не се случи ниту една кражба, ниту една сообраќајка, ниту една меѓуетничка или меѓупартиска провокација во мултиетничка Македонија. Во ниедна мешана средина да нема ниту еден скршен прозорец или глава гарнирана со тепачка. Им се чинело, како што кажуваа, дека над Македонија тој ден како да имало некоја заштитна покривка. Ние тоа го викаме како да се беше спуштил Светиот дух врз Македонија и Македонците. Оваа способност да се сплотуваме и за арно и за лошо во нужда и без подготовки ја опишуваа и спортските коментатори што ги следеа натпреварите и им се восхитуваа на неагресивните македонски навивачи и нивниот цивилизиран и инспиративен патриотизам. Многумина новинари беа истражиле, па констатираа дека ниту еден балкански, а уште помалку европски народ, нема испеано толку многу песни за својата земја како Македонците. Ме потсети сето ова на една дамнешна изјава на Владимир Дедиер дека од сите европски народи, само македонскиот има шанси да опстане како етникум со сите свои изворни својства затоа што има силен и богат фолклор и чувство за национална припадност која ја изразува преку својата музика, уметност, поезија и литература.
И еве н` денес пак сме им загатка со илјада непознати на „западњациве“. Па, да. Оти кај може на збирштина дегенерици со загубени човечки својства да им е јасна црвено-жолта Македонија, која во мир, спокојно, а самоуверено и решително, со недвосмислени пораки во звукот на тапаните, со денови ги шпарта улиците. Пак не можат да се дочудат како на онолкава маса луѓе нема тензии, нема омраза, нема провокации или испади. Зошто не им успева да ја испровоцираат? Пак ли небото ги штити Македонците? Па ајде што се чудат, туку почнаа да се плашат! Ги фаќа нервоза. Слушам центрите за регрутација на платеници, кои гравитираат околу Џес Бејли и оној несреќник Гарет од Англија, објавиле интерен шуш муш оглас за провокатори и тепачи што ќе ги плаќале од вечер по сто долари. Ако ова е точно, тогаш тврдам дека лузерите Бејли и Могерини, Заев и Рама, Радмила и Хашим, Трифун и неговиот личен Албанец, Агим Kрасниќи, со кого си тераат соживот (вопреки Борис Дамовски Егеецот кој им пречи во сношајот), ехеее уште од кога Трифунчо се заљуби како дрт тетреб на прв поглед во „лепотанот“ од Kондово и кој случајно во тоа време кога се крчкаа локалните избори, заедно со својата банда, пола година го држеше во заложништво Скопје, сега се посрани од страв. Се курчат, ама се плашат дека вака оставени без американска заштита и на отворено ќе мора кај и да е да се раскурчуваат. Нежно! „Пластелинов“ од народ кој не знаел кој е и што е да ти бил поцврст од гранит. Ем тоа кубур уште не извадил.
И од што се усрани, ете ги кај го извадија сценариото В. Оти Б експресно им пропадна. Немало да влегуваат насилно во Собранието!? Ќе ги активирале малите ноќни поглавички разговори!? Со олеснувачи, разбира се. Додека се крчка „идејава“ на европскиве лејки, а пред оваа глупост да им се види рационална за излегување од пиздаријава на македонските политичари и нивната експертска свита, многу добронамерно ќе потсетам на моментната ситуација. Оти да нема после не знаевме, не сме се разбрале, тоа, ова. Морално беше, Пиги! Ме притиснаа, сила бога не моли, сега веќе не игра! Kако прво, Шумарот веќе втрча на теренот. Со тоа пржинскиот натпревар е прекинат со службен резултат во корист на Шумарот. Ова е народен „егзекјутив ордер“ без Уставен суд, кој се прогласи за екстериторијален, односно во егзил. Со ѓоа влада и ѓоа Собрание. Партиите се во соблекувални. Судиската тројка е љубезно изнесена надвор од теренот. Исходот се знае: Ќе се игра нов натпревар откако Шумарот ќе воспостави ред, поредок, ќе утврди правила на играта, на легален конкурс ќе избере екипи, тренери, судии. Без протекции и врски. Ајде да појаснам за политичките курсисти во партиите што сакаат да владеат со Македонија. Оти ова добро го знае секој учесник во тековните демонстрации: партиите и нивните поглавици не се веќе главен политички фактор во Македонија. Фактор е македонскиот народ, лојалните државјани на Република Македонија од сите етникуми кои како малцинства живеат под македонско небо. Тие се владетелите и стопаните на државата. Македонскиот народ не сака повеќе да договара, преговара и разговара со неписмени дивјаци од западното европско поднебје за теми и прашања кои се наши внатрешни, а уште помалку за тоа како ќе си ја уредиме, за кого смееме да гласаме, кога ќе гласаме и кога ќе се попишеме, како ќе ја викаме државата, како ќе се самопрепознаваме сите ние, на кој јазик ќе говориме службено и неофицијално. Штом досега не се најде политичар да го повика народот во одбрана на државата како што е ред, со повик „по мене јунаци“, сега фино сите четворица ОД ПРЖИНО ќе си статираат и ќе чекаат одназад конкурс на кој суверенот, Шумарот, ќе избира свои служители. На фино организирани избори и локални и парламентарни. Без помошта од ОБСЕ и оценките на „трансџендерот“ Прибе Шеќери моментално бонбона-експерт за откривање геноцидни народи, мониторингот на МОСТ, преку кој се перат мафијашки пари, надзорот на некоја шуша Бејли и лобирањето на профитери од подземјето на ЕУ. На тие избори ќе се натпреваруваат нормални партии, а не криминални гангови. Откако ќе им земе мерка, црвено-жолтата Македонија ќе им утврди психофизички и умствени капацитети на кандидатите, ќе им измери поштење. Море, ќе ги истресе од гаќи како што на аеродроми проверуваат потенцијални терористи или кариеристи профитери. Со други зборови, ќе им стегне политичка евалуација каква што досега не виделе ни УKИМ ни интелектуално автономна Мала Речица. Па кога ќе се попишеме без надворешни интервенции, а со отпечаток од прст, плус биометрија, имотни листови, уредна документација за имот, градба, даноци, ќе тргнеме во уставна и законска генералка, кадровско чешлање во сите правци, собирање на сметот на ура, темелна дезинсекција во судството, МВР, АРМ и МНР. За државните и националните големи теми што ги засегаат темелите на државната градба фино ќе се организираат референдуми за своето да го каже суверенот. Политика во затворени естаблишментски мочвари нема да има. Странци што Македонија ја замислуваат како свој приватен имот ќе летаат со клоца во газот. Домашни контракторски наемници и спонзоруши, такуѓере.
Не можело така? Е, богами овој пат „морално е“. Ова е НОБ, бре! Четврти Илинден! Во Македонија се крчка втор АСНОМ: Јасно? Ова општество нема повеќе да толерира лажни елити, неграмотни интелектуалци, глупи и алчни политичари, самобендисани експертутки, неписмени, а корумпирани ПРЕСтитутки, кодоши и агенти одметници, административни полуинтелигенти, партиски устоличени академици, искомпромитирани владици, воинствени оџи, маскирани учки, демаскирани балисти, соросоиди, недоправени суштества без интегритет, а со тешки карактерни нарушености. Kако она скороевичко копито што со пари ги купи деканатот и професорите на „Јустинијан Први“ за да стекне козметички статус на ѓоа умен, а со пари мисли дека ќе го поткупи и Господ Исус Христос оти изградил црква во своја егоцентрична слава. Тој де, Трифун, градоначалникот на Скопје, кој сакаше да ги протера скопјани оти не биле бечлии, а сега реши да ги подели Македонците на подобни и неподобни како Јан Смит во Родезија на бели и црни, на егејски Македонци емигранти и автохтони балисти, со кои е во соживотно партнерство. Речит и бистар како што му е и сосељанката Kатица Јанева и лепотанот Kрасниќи ни кажа кој каде смее да дејствува политички. Ебате авторитетот тетовиран во дебелото му мозочно црево! И неговиот и оној на колегата по интелигенција и морал, Перо Штикла, кој со светоглед на гребло кое нагло се истоварило во цивилизацијата, ги перципира уметниците што си ја сакаат Македонија како стока што се смирува со зоб. Знае Гошев по себе. Така и евалуира други на кои тој сосе штикли не им е ни до колена. Него Милошевиќ и генерали на ЈНА, а подоцна и кој стигна, со празна слама го држеа на узда да врти крукчиња околу гумно.
Сиот овој џган кој две години нахално парадира против Македонија и македонскиот народ, на крајот на епопејата ќе заврши како токсичен отпад во „Дрисла“. Поточно, како срамна енциклопедиска одредница во пучираната Македонска енциклопедија што се чува во занданата на МАНУ. Kако антиисториски инцидент, диво месо на националниот колективитет и малиген општествен тумор. Оти во неа ќе е содржан и овој тековниот историски попис што се прави на илјада години еднаш. Секој од оваа генерација тукушто го остава својот личен и единствен, а неизбришлив во времето отпечаток.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Teo Пет Мар 17 2017, 17:07

Nemoj ti tuka so kolumni...Podobro kazhi dali ne ti e sram koga tamu protestirash za da mozhe Sead Kochan da gi zadrzhi bez da odgovara 17 miliona evra ukradeni od makedonskiot narod...Ama pa shto ti e grizha tebe za makedonskiot narod...Ti si na stranata na kriminalot...
Teo
Teo

Број на мислења : 5074
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by трендафил Саб Мар 18 2017, 19:30

Во принцип не протестирам пред суд, затоа што не сакам да вршам притисок врз судот, Дури и да погреши во некоја инстанца, верувам дека на крај ќе има правична пресуда и во овој случај. Не знам дали повторно лажеш или им веруваш на лажговци, но ниту СЈО нема обвинение за плаќање на непостоечка или неизвршена работа. Работата барана со тендерот е завршена. Во прашање е само дали работата е завршена со машина послаба за неколку проценти од бараното со тендерот. Но повторно како да ти фали нешто, забегуваш од темата. Оваа тема е за протестите ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА и истите немаат врска со протестите за притворот на Сеад Кочан.
Се враќам на темата. Народот очигледно ја презема контролата над државата во свои раце. Прво нема да дозволи изборна измама, односно влада што ќе ја спроведува платформата на Еди Рама со која не излезе на избори, ниту наметнување на договори од странци какви што во минатото беа т.н. Рамковна спогодба од 2001 година или Пржинските договори. Не може некој идиот од странство да наметне свое мислење преку 4 идиоти кои наводно се претставници на народот, а всушност во диктаторски стил му наметнуваат на народот нешто што друг им го наметнал. При тоа наметнувачите до сега биле секогаш против македонскиот народ и поголемиот дел на малцинства во Македонија, а во полза на албанското малцинство. И во полза на македонските предавници.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10635
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by osa Пон Мар 20 2017, 17:57

глеј кој е организатор и се ке ти биде јасно ....кој те брани Македонијо ...сега одработува што го пуштиле тогаш....и не му е СРАМ ...

патриот што брани криминал ...

Акција Шпион: Режисерот на Еднооки Борис Дамовски пуштен на слобода
Режисерот Борис Дамовски кој утрово беше уапсен во акцијата „Шпион“ по распитот во полициска станица вечерва е пуштен на слобода, дознава Press24 од полициски извори. Според нашите информации, неизвесно е дали тој ќе се најде меѓу осомничените кои ќе биат опфатени со пријавата за шпионажа и злосторничко здружување.
Информацијата нема официјална потврда од МВР.
Борис Дамовски заедно со уште 16 лица утрово беше уапсен во полициската акција „Шпион“.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16275
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Протести - жолто-црвена линија Empty Re: Протести - жолто-црвена линија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот