Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Spinovi

+2
Sotir
Hamad bim Khalifa
6 posters

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Пет Апр 10, 2015 12:55 pm

Pa dobro bre, za shto ne misli moronot zadolzhen za dodeluvanje tenderi na Ivonche-milionche i negovite mediumski prishupaci...Dosega nemalo kontinuirana zdravstvena zashtita na praznicite, pa toa da se pretstavuva kako uspeh na prishupakot Nino...

ЗА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ 24-ЧАСОВНА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА

Министерството за здравство соопшти дека за време на претстојниот празник и продолжен викенд се обезбедува континуирана здравствена заштита на граѓаните преку дежурства во здравствените домови и службите за итна медицинска помош, како и преку организирани дежурства од матичните лекари.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=8F939C4BBD4585459DD52118F25F0B4E&arc=1

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Саб Мај 16, 2015 6:08 pm

Koi pregovarachki taktiki...Deka pastirot i bratuchedot prifatile ime po grchki predlog??? Spinovi - Page 2 Smiley-angry049

ВМРО ДПМНЕ: Заев ги разоткри преговарачките тактики на Македонија

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Саб Мај 16, 2015 6:12 pm

Хм...Од тоа што го слушнав на бомбата, сметам дека во случајов токму ти правиш спин. Но тоа отсекогаш бил главниот проблем на нашето општество, или си наш или си нивен, црно или бело, затоа никогаш и немало национален надпартиски консензус по однос на прашањето за името, освен секако т.н. карт бланш од Црвенковски, а што во суштина значеше сменете го, ние нема да ви се мешаме (но нема ни да превземеме одговорност, нали такА?)

Слушнавме дека преговарале. Е ОК, а зошто преговарале, веројатно за Македонија да влезе во Евразија?
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Саб Мај 16, 2015 6:18 pm

Ne bre...Ti samo zhalish shto mu se odbrojani denovite na pastirot...Inaku, ako dpmne-ovcite jadat govna tripati na den deka imeto ne go davaat a zad kulisite pregovaraat za da go promenat tokmu toa ime, prifakjajki pri toa grchki predlog, togash se znae koj spinuva...

A zoshto pregovarale??? Evroazija??? Pa neli bre imeto ne go davame??? Patrtioti...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Саб Мај 16, 2015 6:23 pm

Токму тоа ти велам, наместо аргументирано да разговараш со мене, ти...пастирот, жалиш, ова, она...

СДСМ кога беа на власт отворено ли преговараа? Но, проблемот е едноставен, прашањето со името е политички капитал кој опозицијата (која и да е во моментот) штедро го користи. Ете тоа е. А инаку со оваа бомба всушност направивте услуга на ВМРО-ДПМНЕ, право да ви кажам, бидејќи е очигледно дека се бореле Р и М да стојат заедно.

Или да, се разбира, поентата било да се докаже дека Груевски лажел дека името не го даваме...Многу површен аргумент ви е овој.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Саб Мај 16, 2015 6:35 pm

Od "imeto ne go davame" i "ako komunjarite dojdat na vlast kje go smenat imeto" devetgodishni manipulacii, shto ne ti e jasno??? Edinstvenata usluga e napravena na chesnite chlenovi na dpmne, konechno da sfatat komu mu ja davale doverbata...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Саб Мај 16, 2015 6:39 pm

Името не го даваме беше на последниве случувања, пред тоа беше референдум и разумен компромис. Инаку, секој во Македонија знае дека се преговара.

Но, како што кажав, чесно би било да се каже на македонските граѓани, преговараме, мачно е, но на крај пак ќе бидете известени. А не да си играат одбојка и мижитатара по однос на тоа прашање и да печалат политички поени. Зборувам за било кој. Плус тоа, чесно би било по однос на тоа прашање да се формира некакво надпартиско тело од експерти.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Саб Мај 16, 2015 6:41 pm

E tuka vekje mozhe da se slozhime...Imeto se koristi za dnevno politichki potrebi...I treba da se prestane vednash so toa...

Da,ekspertsko telo za pregovori so Grcija bi bilo edno od mozhnite reshenija...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Саб Мај 16, 2015 8:38 pm

Значи, Тео, многу интересно ми е како тоа говориш за спинови, а ова вашето денес излезе не спин, туку чиста вртелешка бре - мери го раунд Very Happy

За што говорам? Имено, слушав на 24 вести, и во најавата и коментарот за бомбата многу често место зборот преговара се употребува изразот „се пазари“. Многу ефтино ова бре, или можеби тоа на мене така ми се чини бидејќи сум ги читал Орвел и Бернајс.

Второ, вели „се пазари на паралелни преговори“. А што мислите, зошто тие преговори се „паралелни“? Па затоа што прашањето е чувствително од политичка гледна точка и во Македонија и во Грција. Грчкиот преговарач да не бил официјален од грчкото МНР случајно?

Енд ласт бат нат лист, со зборот „пазари“ во најавата за „бомбата“ се прави внушение (доколку зборот внушение ви е премногу бугарски, на античкомакедонски тоа се преведува со инсинуација) дека некој „се пазари со македонскиот идентитет“, а на снимката се слуша дека (цитирам, приближно): „македонскиот идентитет ни е многу важен и не може да биде предмет на разговор.“

Значи, никако да се ослободите од старата комуњарска: „Не е како што читаш, и не е како што слушаш.“ Evil or Very Mad
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Саб Мај 16, 2015 10:21 pm

Spin = devet godini prodavanje lazhen patriotizam "imeto ne go davame", a vo isto vreme zad grbot na narodot shto go lazhete deka "komunjarite kje go prodadat imeto" vie go pravite istoto toa...I sega da bev novinar od kurir i shitel kje te prashav: "A kade se parite od imeto shto go prodadovte"... Twisted Evil Twisted Evil

PS. Stvarno, kolku zedovte za da go prifatite grchkiot predlog??? Spinovi - Page 2 Smiley-laughing025

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Саб Мај 16, 2015 11:18 pm

А не, кај нас аргументите се малку поинакви. Имено, Груевски денес кажа дека СДСМ повторно спинува; работата е во тоа што името е веќе сменето - од страна на СДСМ Very Happy

А инаку, слушам после вести на Телма, и вели вака во најавата „Од ВМРО-ДПМНЕ се пазареле (демек, за пари ли тоа бре, па нели плачете дека сакаме во ЕУ и НАТО што поскоро) со името прифаќајќи име посложено дури и од фиром. Дури и самите соговорници на снимките го признаваат тоа.“

И на снимката го слушам Милошоски вели (слободен цитат, по сеќавање): „Има две опции, едната е Република Горна Македонија и другата е со политичка додавка Независна, Демократска, Суверена, пред Република Македонија и со додавка во загради со географска одредница. Нема да има никаква кратенка а ќе си го користиме уставното име. Мене како Македонец повеќе би ми одговарала втората опција, таа со додавка во заградата и со политичка одредница пред Република.“

И сега, моето прашање кон тебе Тео е, каква е таа психологија? Како може да те убедува во нешто што веднаш потоа те демантира? Ајде и тоа, но тие што веруваат, како можат да веруваат, што е тоа, хипноза ли е, што ли е, мајката?

Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Нед Мај 17, 2015 11:03 am

Pa sega, ne mozham da zboruvam vo vashe ime, mislam na dpmne-ovcite, no moe lichno mislenje e deka toa e nekoja droga vo kombinacija so gluposta na poddrzhuvachite na en kleine diktator...Inaku, kje se zaprashavte za shto voopshto pregovara pastirot, ako SDSM vekje go smenile imeto??? Za ushte edna promena??? A ushte podobro da se zaprashate, koe e segashnoto ime na Republika Makedonija??? Zoshto vashiot pastir e uporen vo povtaranjeto deka nema da prifati promena na ustavot so cel promena na ustavnoto ime na Republika Makedonija??? Koe e toa ustavno ime??? Neli e vekje smeneto??? Pastirot ja brani referencata FYROM??? Vo ustavot taka e zapishano??? Koe ime vie ne go davate??? Na koe ime mislite koga lazhete deka SDSM kje go smeni imeto??? Pa neli pastirot vi objasni deka SDSM vekje go smenile imeto??? I najvazhnoto neshto, zoshto vashiot pastir saka referendum za imeto??? Koe ime, za koe se kolnete oti ne go davate, kje menuvate na referendumot???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Мај 17, 2015 11:11 am

Mozam donekade da gi razberam dupeglavcive koi za debeli pari si ja prodale dushata, cesta, moralot, obrazot, sopstvenata familija i prijateli. Mozam donekade da gi razberam istoto toa koga go pravat za osum iljadi mesecno.....Ama nikako nemozam da gi razberam onie koi toa go pravat bez pari i na sila se pravat glupavi, za sokce i prazen sendvic, samo vo inat na Branko (pardon sega e Zaev loshata veshterka).
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Нед Мај 17, 2015 11:19 am

Toa se obidi da se prefrli odgovornosta kalifu...Kao SDSM plachele za vlez vo EU i NATO, i go prinuduvale kutriot Grujokio da go smeni imeto...Iako, SDSM nikade ne izjavile deka baraat od Grujoshesku da go smeni imeto...osven se razbira ako baranjeto da se reshi problemot so Grcija vo bolnite dpmne-ovski umovi ne znachi promena na ustavnoto ime...Jas i ponatamu tvrdam deka se na teshki drogi, verojatno kordiceps, zatoa shto pastirot gi dupi u mozok...On ne prifakjal promena na ustavot so cel promena na ustavnoto ime, koe patem SDSM go smenile...Ako e smeneto kako toa go ima vo ustavot...Vo najmala raka toj go pravi istoto...Dogovara "Dodavka Republika Makedonija (geografska odrednica)" za sevkupna upotreba, a najgolemiot idiotizam shto im go prodava na zombiranite, e deka ne prifakja promena na ustavot, so cel promena na ustavnoto ime...I oni mu veruvaat deka deka toa e odbrana na imeto...Pa isto e i so dodavkata FYROM...Vo ustavot i ponatamu sme Republika Makedonija...so taa razlika shto imeto koe pastirot kje im go odbere, kje bide zasekogash, a dodavkata FYROM e od vremen karakter...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Нед Мај 17, 2015 9:08 pm

Глупости, пак спинуваш - каде тоа вели „за севкупна употреба“ бидејќи јас не слушнав такво нешто на снимките. Во уставот може да пишува и дека сме Американци, но тоа што се важи е меѓународното признание, барем за таму за кај што сме тргнати.

Да не речеш дека сум пристрасен, еве ќе ти споделам еден спин од провладините медиуми од денес. Се даваше тежест на антидржавното, загрозувачкото итн. ју гет д пикчр, при што се спомна непризнавањето на македонскиот јазик и нација од страна на Станишев и Фуере, и се истакна дека на протестите се вееше знамето на Р. Албанија. Се вееше и знамето на Турција, Бугарија и Србија, и на сите митинзи и на двете политички партии редовно се вејат српското и турското знаме, но тоа не се спомнува, бидејќи тоа се техники на спинување и пропаганда кои треба да го ангажираат гласачкото тело, т.е. просто кажано простата маса, при што се дразнат нејзините најосновни инстинкти. Истото се однесува и за македонскиот национален идентитет, кој денес го допре и Заев, кој откако одржа навистина инспиративен одговор во поглед на тоа како би требало да биде организирано македонското општество, заврши велејќи „го гарантираме зачувувањето на македонскиот национален идентитет и посебност.“

А зошто би ни биле потребни некакви гаранции во поглед на тоа прашање? Во современиот свет на западната цивилизација се признаваат џедаи само затоа што се изјаснуваат како такви. Јас пак ви велам, додека македонското општество во сите негови сегменти и слоеви и национални блокови не се образова, доколку не се создаде граѓанско општество коешто ќе биде независно од партиите, т.е. се додека партиите вработуваат и се додека не се почитуваат институциите, ќе паѓаме на најефтините спинови, ќе бидеме поделени, со жиг на ВМРО или СДСМ на челата како и секоја стока, ќе се јадеме едни со други, а потоа ќе потонеме во длабоката наркоза на турските серии и српските риалити шоуа и звезде гранда - но важно ќе бидеме сигурни дека ни е загарантиран националниот идентитет.
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by osa Нед Мај 17, 2015 10:23 pm

Пат напиша:Глупости, пак спинуваш - каде тоа вели „за севкупна употреба“ бидејќи јас не слушнав такво нешто на снимките. Во уставот може да пишува и дека сме Американци, но тоа што се важи е меѓународното признание, барем за таму за кај што сме тргнати.

Да не речеш дека сум пристрасен, еве ќе ти споделам еден спин од провладините медиуми од денес. Се даваше тежест на антидржавното, загрозувачкото итн. ју гет д пикчр,  при што се спомна непризнавањето на македонскиот јазик и нација од страна на Станишев и Фуере, и се истакна дека на протестите се вееше знамето на Р. Албанија. Се вееше и знамето на Турција, Бугарија и Србија, и на сите митинзи и на двете политички партии редовно се вејат српското и турското знаме, но тоа не се спомнува, бидејќи тоа се техники на спинување и пропаганда кои треба да го ангажираат гласачкото тело, т.е. просто кажано простата маса, при што се дразнат нејзините најосновни инстинкти. Истото се однесува и за македонскиот национален идентитет, кој денес го допре и Заев, кој откако одржа навистина инспиративен одговор во поглед на тоа како би требало да биде организирано македонското општество, заврши велејќи „го гарантираме зачувувањето на македонскиот национален идентитет и посебност.“

А зошто би ни биле потребни некакви гаранции во поглед на тоа прашање? Во современиот свет на западната цивилизација се признаваат џедаи само затоа што се изјаснуваат како такви. Јас пак ви велам, додека македонското општество во сите негови сегменти и слоеви и национални блокови не се образова, доколку не се создаде граѓанско општество коешто ќе биде независно од партиите, т.е. се додека партиите вработуваат и се додека не се почитуваат институциите, ќе паѓаме на најефтините спинови, ќе бидеме поделени, со жиг на ВМРО или СДСМ на челата како и секоја стока, ќе се јадеме едни со други, а потоа ќе потонеме во длабоката наркоза на турските серии и српските риалити шоуа и звезде гранда - но важно ќе бидеме сигурни дека ни е загарантиран националниот идентитет.

.....a shto ima strashno shto se veelo albansko zname ?????
pod toa zname ON zboruvashe ALBANSKI VO MAKEDONIJA ...i nikomu nishto ...edinstven premier koj zboruval albanski pod nivnoto zname .....i toa demek e vo red

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16139
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Пон Мај 18, 2015 10:03 am

Пат напиша:Глупости, пак спинуваш - каде тоа вели „за севкупна употреба“ бидејќи јас не слушнав такво нешто на снимките.


Grujo jasno kazhuva na snimkata, prifativme grchki predlog...A grchkite crveni linii se jasni, sekoj den ti gi nabivaat vo glava...Slozheno ime so geografska odrednica, erga omnes...Znachi, lesno e da sfatish ako sakash da razmisluvash...Ili ako mozhesh da razmisluvash, posle tretmanot vo zholtata kukja...

Пат напиша:Во уставот може да пишува и дека сме Американци, но тоа што се важи е меѓународното признание, барем за таму за кај што сме тргнати.

E pa koga ne e vazhno shto pishuva vo Ustavot, zoshto togash lazhete deka imeto ne go davate??? Zoshto go manipulirate narodot deka so neprifakjanjeto na promena na ustavot so cel promena na ustavnoto ime, a so prifakjanje na grcite za kumovi, vie ste go zachuvale imeto??? Ili tie manipulacii se samo za vnatreshna dpmne-ovska upotreba i deluvaat samo na zombiranite dpmne-ovski papagali???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Пон Мај 18, 2015 11:35 am

Папагал си е папагал, било од небањатите било од комуњарите. Ти во која група се пронаоѓаш? Very Happy

Спин: Рада вчера кажа дека имало 100.000. Тоа како се мери, според колку квадратни метри се зафатени? Very Happy
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Пон Мај 18, 2015 11:37 am

osa напиша:

.....a shto ima strashno shto se veelo albansko zname ?????
pod toa zname ON zboruvashe ALBANSKI VO MAKEDONIJA ...i nikomu nishto ...edinstven premier koj zboruval albanski pod nivnoto zname .....i toa demek e vo red

Нема ништо страшно, токму тоа го велам и јас. Прочитај повнимателно Wink
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Пат Пон Мај 18, 2015 11:42 am

Тео напиша:

Grujo jasno kazhuva na snimkata, prifativme grchki predlog...A grchkite crveni linii se jasni, sekoj den ti gi nabivaat vo glava...Slozheno ime so geografska odrednica, erga omnes...Znachi, lesno e da sfatish ako sakash da razmisluvash...Ili ako mozhesh da razmisluvash, posle tretmanot vo zholtata kukja...?

Не се напив кафе денес, па ова го заборавив. Комрад, Грците имаат црвени линии, и ние имаме црвени лини, а се преговара паралелно и од едната и од другата страна. Кој дел од зборот паралелно не ти е јасен? Wink
Пат
Пат

Број на мислења : 252
Join date : 2015-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мај 18, 2015 12:53 pm

Mene ne mi ne jasno vozenjeto na paralel slalom na Grujoshesku ?!?!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Пон Мај 18, 2015 3:17 pm

Пат напиша:Папагал си е папагал, било од небањатите било од комуњарите. Ти во која група се пронаоѓаш? Very Happy

Greshish...Edinstveno kaj nebanjatite ime zombirani papagali... Twisted Evil

Пат напиша:Спин: Рада вчера кажа дека имало 100.000. Тоа како се мери, според колку квадратни метри се зафатени? Very Happy

Kje bide spin vo onoj moment koga kje dokazhesh deka Rada ne ja govori vistinata...Dotogash, ova tvoevo e laga... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Пон Мај 18, 2015 3:19 pm

Пат напиша:
Тео напиша:

Grujo jasno kazhuva na snimkata, prifativme grchki predlog...A grchkite crveni linii se jasni, sekoj den ti gi nabivaat vo glava...Slozheno ime so geografska odrednica, erga omnes...Znachi, lesno e da sfatish ako sakash da razmisluvash...Ili ako mozhesh da razmisluvash, posle tretmanot vo zholtata kukja...?

Не се напив кафе денес, па ова го заборавив. Комрад, Грците имаат црвени линии, и ние имаме црвени лини, а се преговара паралелно и од едната и од другата страна. Кој дел од зборот паралелно не ти е јасен? Wink

Pak si tresel zeleni...Koj del od izjavata na tvojot pastir: "Go prifativme grchkiot predlog ne ti e jasen???"...Ili pod dejstvo na kordicepsot imash iluzii deka grcite se povlekle od nivnata crvena linija vo korist na Makedonija???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Гостин Пон Мај 18, 2015 5:30 pm

Prashanje za svinjata koja se pretstavuva kako direktor na AVRM, i ostanatite vuvuzeli okolu nego, direktno izvlecheni od shupakot na Grujo, za potrebite na centarot za lagi i manipulacii......Kade toa vo Makedonija, vo koja toa firma, navedenite kategorii vraboteni zemaat od 500 do 1.500 evra plata??? Vo drekselmaer??? Ili samo vo nivnite mozoci potonati vo salo formirano od fekaliite vo shupakot na nivniot pastir???

Со обука и преквалификација до стручен кадар

Spinovi - Page 2 Komora_2

На македонското стопанство му е потребен квалификуван кадар. Компаниите имаат најголема потреба од машинобравари, ракувачи со дигалки, водоводџии, готвачи, заварувачи, кранисти. Затоа и платите за овие дефицитарни струки се движат од 500 до 1.500 евра.

http://grid.mk/read/news/510279543/10027656/so-obuka-i-prekvalifikacija-do-struchen-kadar

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Мај 18, 2015 5:57 pm

Krmakov e notorna lazhovcina. Uostalom koj od vladinive kurtoni ne e?
Inaku pred pola godina dade slicna izjava deka gradezni inzeneri se non stop deficitarni i deka prosecna plata im bila okolu 60-70.000 denari ?!?!? Na zalost vistinata e deka tokmu ovoj kadar se masovno otideni nadvor: koj na gurbet koj trajno, ama ne zaminale od alcnost tuku od NEMANJE RABOTA, ili rabota za 10-12K denari.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Spinovi - Page 2 Empty Re: Spinovi

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот