Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОЈ ШТО РАБОТИ

5 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Сре Aвг 12 2015, 00:14

Наидов на ова интересна статија на нетот.

Што направи Груевски, а што опозицијата овие 10 дена

Па иако е објавена во курирско-шителските медиуми, решив навистина да видам кој што работел.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Сре Aвг 12 2015, 00:15

Па, одиме по ред. Еве што опозицијата работела.

ЗАЕВ: НЕМА ДА БИДЕМЕ ПАНДАН НА ПОПУЛИЗМОТ НА ГРУЕВСКИ

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Сре Aвг 12 2015, 00:22

Во меѓувреме, еве што сработил Грујо за само еден ден.

КОЈ ШТО РАБОТИ 5arseh

А освен тоа, како додаток, малку крадење од програмата на СДСМ.

Груевски: Ќе се реши проблемот на земјоделците околу пензискиот стаж

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Сре Aвг 12 2015, 00:23

Заклучокот ќе ве оставам да го донесете сами, секој за себе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Сре Aвг 12 2015, 00:32

Да, и уште нешто сработела опозицијата. Ќе се враќале во парламентот од 1-ви септември. Би сакал да го знам одговорот на прашањето, кои тоа услови се исполнети, па опозициските пратеници да се вратат таму од каде што во последно време ги исфрлаат на клоци.

Заев: Од 1. септемрви се враќаме во собрание

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Aвг 12 2015, 06:51

Navistina e golema steta sto Zaev i opozicijata ne se isti kako Gruevski i DPBNE!
Pravata merka za "uspeshnost" vo Makedonija ?!?!?! Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Aвг 12 2015, 06:56

luхor напиша:Во меѓувреме, еве што сработил Грујо за само еден ден.

КОЈ ШТО РАБОТИ 5arseh

А освен тоа, како додаток, малку крадење од програмата на СДСМ.

Груевски: Ќе се реши проблемот на земјоделците околу пензискиот стаж

p.s Mala dopolna vo srabotenoto na DPBNE za mesec juli-avgust 2015:
Tepanje novinari,
tepanje navivaci,
Zamena na frlanje lopati so frlanje bombi
Davenje gragjani i umiranje pacienti poradi pregolemata grizha za narodot...............
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by трендафил Сре Aвг 12 2015, 10:59

Условите опозицијата да биде во парламентот беа исполнети веднаш по изборите. Тоа не е мое мислење, туку мислење на ДИК, на чело со Рилковски, на ОБСЕ и ОДИХР, на ЕУ и најважно, на мајголемиот дел Македонци. Сега им се исполнети и дополнителни услови. На пример барање за специјален обвинител во чиј избор несразмерно, со право на вето, ќе учествува и опозицијата иако за тоа нема добиено мандат од гласачите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Чет Aвг 13 2015, 22:49

Kalifu, prochitaj go Arsim vnimatelno, pa razmisli, dali treba da bideme konstruktivni ili da se radikalizirame...

Цинично е што Бејли ја релативизира кризата односно криминалот на власта

Posle toa prochitaj go i Gerovski, pa uste ednash razmisli...

Време за колење

Postojat nachini za pritisok vrz vlasta koi mozhat da se primenat a nema da ne napravat isti kako niv...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Aвг 14 2015, 08:22

Koj bre da se radikalizira? makedonceto so maloto m i plasticnoto kubure skrieno megju igrackite da ne mu go najdat pa da odrapa 3 godini u Idriz beg???
Idi begaj Teo.... Tie so golemo M se vekje nadvor od Makedonija ili so edna noga...
Gi slusham penzionerine i strucnjacune, denovive: dve nedeli go OTEKOA: Dali bilo ispravno 5% procentualno zgolemuvanje ili ramno 500 denari ??!?!? majko zemjo goltni me. Posle vikaat mudrosta doagja so godinite!?
p.s Ova so penzinerive e samo edna od 10tinata nebulozi vo zadniov mesec...
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by osa Пет Aвг 14 2015, 20:51

konechno Kalifu se razbirame...e i mene ova me nervira ...koj chekame da ni ja zavrshi rabotata ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Aвг 14 2015, 22:33

Epa eve go toa sto go zborime:http://www.dokaz.mk/ajdee-varena-ubava-pchenka-mumuruz-kukuruz/

koj razbral -razbral, koj ne ...epa chorba!1
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by defo Саб Aвг 15 2015, 09:48

Јове Кекеновски: Власта и опозицијата уплашени од предвремените избори

Али уствари добра анализа кој што работи, ДПМНЕ аттакува на терен, лаже дури во одредени моменти праи будали од нас...демек во Охрид е завршен и пуштен во употреба затворен базен Very Happy..A СДСМ е на одмор, или па можда спрема нешто.....

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by osa Саб Aвг 15 2015, 10:20

SDSM se tolku prepotentni shto mislam deka e krajno vreme nekoj da im go pokaze "choshot za pod kazna" i ko decana loshi da gi kazni .....ke se vratele vo sobranie !!!!! zoshto ?????? za da izglasaat ushte EDEN IZBOREN FALSIFIKAT ......mislam deka treba da se SAMORASPUSHTAT ili da pochnat da chitaat shto im pishuva NARODOT po internetot ....ednostavno da prati na dnevna osnova koj shto ima da im kaze i da prestanat da se zamisluvaat deka se najpametni i deka znaat se ,tuku da pochne da go primenuvaat toa shto im go porachuva obichniot graganin ...samo taka ke uspeat

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by defo Саб Aвг 15 2015, 10:54

osa напиша:SDSM se tolku prepotentni shto mislam deka e krajno vreme nekoj da im go pokaze "choshot za pod kazna" i ko decana loshi da gi kazni .....ke se vratele vo sobranie !!!!! zoshto ?????? za da izglasaat ushte EDEN IZBOREN FALSIFIKAT ......mislam deka treba da se SAMORASPUSHTAT ili da pochnat da chitaat shto im pishuva NARODOT po internetot ....ednostavno da prati na dnevna osnova koj shto ima da im kaze i da prestanat da se zamisluvaat deka se najpametni i deka znaat se ,tuku da pochne da go primenuvaat toa shto im go porachuva obichniot graganin ...samo taka ke uspeat
Се слагам......ја имаат шансата ако сега не ја искористат „наебавме“ сите...
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Саб Aвг 15 2015, 20:06

Kalifu, chitaj go Boki...Go preporachuvam, duri i slika kje mu stavam, iako toj ne me saka mnogu...A i mi dolzhi i edno izvinuvanje...No se soglasuvam so nego vo ovoj sluchaj...КОЈ ШТО РАБОТИ Happy-smiley17 КОЈ ШТО РАБОТИ Happy-smiley17 КОЈ ШТО РАБОТИ Happy-smiley17

Пред април…

Идиотизмот на боксеристичката власт не се менува, туку се ампутира како метастазирано ткиво, како црн опасен тумор од преостанатиот здрав организам. Со апашите од боксеристичката власт, со приватизираните клучни институции во државата не се водат судски процеси, не се конкурира на тендери и огласи за вработување, не се обезбедува социјална помош, не се обезбедуваат земјоделски субвенции, квалитетни здравствени услуги, поголеми пензии и плати, со нив не победува вистината, затоа што секој нивни чекор е концентриран кон апашлук, маниулации, лаги и арамијство, кон заштита на сопствениот г’з, со фрлање трошки на одредена група граѓани од нашите пари. Со идиотите од власта не се води реален слободен бизнис, со нив нема вистински уметнички и спортски дострели, нема преполни театри и кина, нема вистински уметнички колонии, со нив нема ништо друго, бре, освен криминал. Секоја институција е претворена во апашанаат на врхушката, во страшило кое дење сее страв меѓу граѓаните, ноќе се тресе да ги заштити апашите. Со нив нема натпреварување со изборни кампањи, со бесмислени пароли за моќтта на загушената вистина, најмалку со шетање транспаренти од населба во населба, од село во село…

КОЈ ШТО РАБОТИ 11836924_863170490403793_2305567729768491154_n

Се’ уште постои минимална шанса да се вратиме и да тргнеме од почеток по вистинскиот пат, но, неопходна е смена на заглавените ментални склопови во давањето шанси на злото под закрила на демократијата, на мирот во окупираната територија, на преговарањата и договарањата со злосторот. Потребна е смена на резонот на вистината, во интерес на вистината. Ако минерот стана главен експерт за деминирање, па поставените експлозивни направи самиот ги деактивираше во интерес на демократијата, соживотот и мирот, ја спласна еуфоријата, ги згасна ентузијазмот и енергичноста, ја покри со пепел граѓанската подготвеност за конечна пресметка со злото, сега, му остана само уште една шанса – Да прекине да му дава шанси на злото, и да си даде шанса на себе…

Дури и враќањето во Парламентот нема да биде лош чекор ако се знае конечната цел – На избори ќе одиме, тогаш, кога оваа власт под присила ќе си поднесе оставка, кога под присила ќе падне, кога ќе ја срушиме. Господине Хан, почитувана Европо, мистер Бејли, хелоу Стејт департмент, немаме повеќе шанси за Боксерот, а преговорите за нас се последната бомба во куферчето на Солунските атентатори. Немаме намера да си ја ставиме во пазувите и да викнеме: ЗА МАКЕДОНИЈА. Затоа ве информираме дека ја оставаме власта да ги спроведе реформите и барањата од договореното во Пржино, ќе учествуваме во секој позитивен чекор во тие процеси, но, на избори со оваа власт, не одиме. Ноу, њет, никс. Апашите и фалсификаторите немаат право да се појават на избори. Се насобраа доволно аргументи за само две недели кои од сега ни укажуваат и на развојот и на исходот од сите понатамошни преговарања и договарања, и медиумски натпревари со бандитите, а за резултатите од евентуалните фер избори во април, ептен, за да си дозволиме да си ја ставиме бомбата во пазувите. Не, ќе му ја фрлиме нему. Како? Со примена на вистинските демократски алатки и средства. Кога? Пред април…

Боки Бургија

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Саб Aвг 15 2015, 20:40

A ne e na odmet da prochitash i shto napishal Trichkovski...Vredi...

Развластување на Груевски и разреволуционизирање на Заев!

Уште не се бев смирил од возбудата што ми ја предизвика потпретседателката на Социјалдемократскиот сојуз со фантастичниот фолклорен рефрен: “сите сме и потребни на Македонија” ( најмногу ме расплака отсуството на зборот “чеда”), кога, еве ти го и претседателот Зоран Заев, уште покатегоричен и побуквален во таа кенедистика- македонистика (кај ја открија, си велам), ги моли луѓето кои не знаат што да прават со себе, да се запрашале што можат да сторат за Македонија!

КОЈ ШТО РАБОТИ Branko-trickovski

Не знам што му одговориле во Центар Жупа, во таа ненадјебива вукојебна периферија на која Македонија реши да и земе се кога на времето ја прашале што можеш, о, Македонијо, да сториш за тие луѓе долу, но јас посакав веднаш да му одговорам дека би можел да ја задавам, да ја прободам со пикадо стрелка на големата карта на Европа што ми виси на вратата или да си го избришам газот ако најдам некоја тоалетна хартија со жолтиот вентилатор или со сликички од познатите светители без кои никогаш немаше да ја пронајдене дупката во која сме сега!

Ако пак Заев мисли на тоа дека Македонија е уништена, опљачкана, геноцидирана, раскултуризирана, идиотизирана, обесмислена, обесчестена, силувана повеќе од Руанда и Сиера Леоне заедно, и дека треба да и се помогне, да се обнови, да се рехабилитира, да заличи, што би се рекло, да не се срами од себе пред себе и пред светот, тогаш тој мора да има категоричен однос кон политиките, праксите и актерите на оваа невидена драма, кон културата која можеше да произведе и цело време да поднесува вакво срање, мора прво себе си да се праша како ќе го елиминира тој самоуништувачки бран и порив, подмачканите механизми на таа суицидалност, па како ќе го врати и што ќе прави со опљачканото богатство и со пљачкашите, значи, мора да ги убеди луѓето дека тој не ги повикува во битка за изградба на разурнатата Македонија за да има елитата што да краде во наредните десет години, туку за да можат на здрави основи да си ги уредат животите!

Бев главен и одговорен уредник на Утрински весник кога пред петнаесетина години објавивме една анкета меѓу младите кои студира надвор, а во случајот со Бугарија имаа и државјанство на земјата домаќин. Не се сеќавам на другите показатели од таа анкета, но на еден одговор многу добро се сеќавам: младите тврдеа дека на Македонија не гледаат како на фактор кој е пресуден или многу важен, најмалку пак како на фактор кој ќе ги фиксира во нивните животи и кариери! Луѓето почнуваа да имаат лефтерен однос кон Македонија, како кон својот велосипед или како кон гаќите за капење, така некако, односно престануваа на Македонија да гледаат како кон нешто во што се спремни да го вложат последниот атом од своите сили!

Зошто луѓето би се запрашале што можат да сторат за Македонија ако Македонија не само што не прави ништо за нив туку е и факторот кој нон стоп ги хендикепира и ограничува во секој поглед, им ги спушта до под земја животните шанси и тука, а особено, пак, во глобализираниот свет, плус ги прави блесави и без елементарна самопочит со својата ултраапашка репрезентација од идиоти и бандити на чело на државата и на сите локални нивоа, со кретенски и кретенизирачки медиуми, со грозотии инаугурирани како култура, со образование опремено да им испорача на младите чисти и гарантирани, екстрадевичански глупости, со здравството како организиран систем на смртта, со странски дипломати отровни во својот цинизам и со домашни осуденици во дипломатски мисии?!

Патетиката во прашањето на Заев е трансформација на познатиот одговор на луѓето што пролетва и на почетокот на летово го даваа по улиците и плоштадите во Скопје и ширум Македонија: луѓето, имено, беа спремни за Македонија и за себе, да се борат за да се ослободат од режимот на чипираните идиоти, на психопатите и клептоманите на културоцидните ударници, на тие што од нив направија најголем срам!

Тоа беа спремни луѓето да го направат, да се жртвуваат за таа кауза!

Транаформацијата на одговорот во прашање не е случајна. Не знам кој беше рекол дека доаѓаат времиња на револуции без револуционерни исходи, дури на перманентни револуции без револуционерни исходи. Доаѓаат агонични времиња! Позната е определбата на Соединетите американски држави да ги пренасочуваат народните востанија во институциите на системот, колку се тие покорумпирани- подобро! Европа ја следи таа филозофија и тоа се виде низ посредништвото на тројката како своевидно замочување на бомбите на Заев. Дали е тоа така затоа што така се гради концентрациониот логир за ефтина работна сила и просторот без каков и да е субјективен, морален и вредносен отпор кон какви било планови на кој било, е друго прашање, но, на крајот, односно на почетокот, доаѓаме до нас, до нас како народ и како политичка конфигурација, посебно како опозиција, како фактори без доволно страст, енергија и памет да изнесеме одредени важни промени, да ја казниме власта кога е таква каква што е ова што ја трпиме десет години, да ги чуваме своите институции од узурпаторските амбиции на власта, да го чуваме својот систем на вредности од доминацијата на примитивните слоеви!

На ова треба да се додадат следниве анализи за да се разбере процесот на “нормализацијата на државата” (Заев) кој влегува во важна фаза со веселото, речиси разиграно ( така ние како деца одевме на поберка по овчеполските лозја) враќање на опозицијата во собранието и целиот алхемиски циркус што таму ќе се води:

Прво, СДСМ и партнерите немаат идејна, политичка и кадровска, за финансиската да не говориме, база за да го соборат режимот и особено да ја контролираат на задоволителен начин ситуацијата ако се случи врз основа на бомбашкиот пристап да го соборат!

Второ, режимот на Груевски е декапацитиран да ја води државата со сегашната идејна и кадровска поставеност и се појасно и поопасно се јавува како фактор на дезинтеграцијата на земјата со опасни регионални импликации! Оттука и кадровските промени и политичките повлекувања од многу решенија, процес што ќе продолжи и на други нивоа.

Трето, развластувањето на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ односно на Груевски и Ахмети и разреволуционизирањето на СДСМ и на Заев, се оценети како најадекватен модус во оваа ситуација, нешто како легнување на главните политички актери во креветот на кој Американците и Европјаните ќе му ја подолабават пружината и сите ќе се буткаат кон средината! Зеколи вели дека ќе се случи тренсфер во владата, но, не и на власта односно благо вшмукување на опозицијата до одредени ресурси, лефтерна корупција, како сакате крстете го!

Така е произведена алхемичната идеја апашите да си бираат специјален обвинител што ќе ги гони! Така е произведена идејата од калта да не вадат оние што калта ја замешаа. Така е произведена алхемичната идеја да се обрнува поголемо внимание на државните, а не на личните и на партиските интереси од страна на оние кои имаа и имаат сосема спротивна филозофија. Со други зборови, така е дојдено до неподносливо лесните решенија на кризата кои можат и да дадат некакви резултати ако луѓето прифатат дека нема да се мрднат од статусот на морони.

Овој пристап ја решава, веројатно, политичката криза, но никако не може да ги реши ниту изворите на кризата ниту последиците на кризата. Општеството останува без минимум морална оснива, без минимум самопочит, без минимум страст и енергија да произведе каква било вредност, останува без смисла надвор од, можеби, некои чисто физички релации, мал резервоар на преостанати ресурси што чекаат некој да ги лапне, без можноста да формулира или да спроведува или да биде предмет на спроведување на какви било смислени политички и културни процеси. Општеството е заробено како некаква мала кампуш која добива леб и вода и служи за силување и севозможно друго изживување на киднаперите на својата иднина.

Еве, земете го случајот “Макпетрол” и “Оилко”! Власта тврди дека со трансферот на акциите и на реалниот имот, биле оштетени акционерите на ” Макпетрол”! Лехко могоче! Обаче, што е со акционерите на Македонија кои во изминативе десет години систематски беа оштетувани од страна на бесконтролната, апашанатска и психопатска власт. Вредноста на македонските акции на светската берза е драстично намалена. Трансферот на нашите пари и акции во “оилката” на власта какви што се сите грозни зградурини од Скопјанг 2014, имаат просто епохални димензии. Дури и по прашањето на “Макпетрол” и “Оилко” имаме основа да се сомневме дека не станува збор за истерување на правдата туку само за трансфер на вредностите на бизнисот во вистинското ” Оилко” на власта!

Не, јас не сакам да ја опструирам постапката против Андреја Јосифовски и негивите компањони. Јас само сакам да кажам дека државата што светот фатил да ја крпи во салоните на Пржино, значи, без катарзична основа на своето реконституирање, е правно и морално и демократско чудовиште, на кое му фалат уште избори за да може на таа софра да се изеде самото себе. Но, еве го, април се ближи!

Дали во овој гнилеж, во оваа агонија, дали во оваа криза во која и Џес Брјли гледа некоја шанса, може да се роди нешто ново. Некоја нова структура, нова филозофија, ново разбирање! Не знам! Но знам дека без тоа смртта на Македонија ќе биде толку страшна што ќе пожалиме што некогаш воопшто се родила, а со тоа ново, ако ништо друго ќе можеме макар раат да умреме! И тоа не е малку, да се разбереме! Освен тоа, може и да биде нешто од нас!

Бранко Тричковски

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by osa Саб Aвг 15 2015, 21:58

interesni analizi i viduvanja na segashnosta ....e sega ushte da PROCHITAAT OVIE OD SDSM I DA PRIFATAT ONA SHTO E VO OVIE ANALIZI MNOGU DOBRO KE BIDE no ne veruvam deka ke prifatat bilo shto ...ednostavno nivnata SAMOBENDISANOST gi dovede do dnoto kaj shto se sega ...moze da se iskachat samo ako go slushaat glasot na narodot ,ideite i razmisluvanjata na graganite(megu niv i na vakvi analizatori kako boki i trichko )

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Aвг 16 2015, 10:04

Citam Teo, citam i pratam! i nemozam da se iznacudam na poedinci koj sto se u8porni vo baranjeto SDSM da ja smeni vlasta, nesfakjajki deka vlasta treba da ja smenat tokmu tie t.e. nie. Zalosno e da zborish za samopbendisanost na nekoja pudla i da ja pishtish u kafez so hijeni, zgora na toa da sedish od strana i da neznaesh za kogo da navivash!
Pogore napishanoto od Boki, Brane, Marijan...Zekoli e vo toj konteks...ama koj razbral, koj ne corba!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Нед Aвг 16 2015, 10:57

Znaeme bre deka nie treba da ja smenime vlasta...No...Toa ne go osloboduva od odgovornost SDSM...Eve ti nekolku prichini zoshto e toa taka...

1. Ne smeeshe da se prifatat pregovori so neligitimna vlada i premier...Site chuvme deka izborite se falsifikuvani...Site znaevme deka posrednicite od Eu se korumpirani, posebno Han...I sega, so dogovorot, vsushnost se soglasivme da go legitimirame Grujoshesku...Nastrana shto site znaeme deka dogovorite potpishani pokraj drugite i od pretstavnici na EU, Grujoshesku gi tretira kako toalet papir...

2. Gluposta da se otkazhe od najsilnoto oruzhje, bombite, samo za da pochne pregovori so en kleine dikltator lezhi na dusha na SDSM...Tie bea najgolemata motivacija za nezadovolstvoto i gnevot na narodot...Od ofanziva, preminame vo defanziva i mu dadovme shansa na patorot za protivnapad...A i samiot znaesh deka napadot e najdobra odbrana...

3. Dodeka Grujokio e vo najgolemata dosega predizborna kampanja, chelnicite na SDSM odat na odmor...Ne zboruvame ovde za populizam i slichni, shto bi ne izednachile so dpmne-ovcite...Zboruvame za aktivno promoviranje na programata na SDSM...Imame pravo na toa kako shto imame pravo i da gi razgoluvame lagite na pastirot...Namesto da se pravime deka se e vo red, odlichno ni odi, i eve kaj i da e padna diktatorot...

4. Kratko kje se osvrnam na glupostite na SDSM, vo samite pregovori...Moronskiot predlog, izbirachkiot spisok da se popolni na nachin, sekoj shto saka da glasa sam da se prijavi e na SDSM...Pa kade zhiveat tie?!?!?! Kancelariite na izbornite komisii se vo institucii koi se pod celosna kontrola na dpmne-ovcite...Da ne zboruvame deka koga procesot kje pochne, pred sekoja od niv kje imash grupa na zombirani siledzii koi kje se obidat masovno da gi zastrashat gragjanite koi ne se od nivnata politichka proviniencija...

Imam dosta da pishuvam no zasega tolku...Samo kje dodadam deka rokovite sigurno kje bidat probieni...Opstrukciite kje bidat sekojdnevie...A SDSM mozhe edinstveno, ili da se povleche od pregovorite za postiganje dogovor potpishan na toalet hartija, ili da bara revidiranje na dogovorot i odlozhuvanje na izborite se dodeka ne se ispolnat site ostanati dogovoreni tochki...I se razbira, dovolno vreme i za nivno implementiranje...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Aвг 16 2015, 13:21

Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Нед Aвг 16 2015, 19:08

Bre kalifu...Narodot se krena...170K izlegoa na ploshtadot vo Skopje...Nemashe zname, od makedonsko, albansko, srpsko, bugarsko, shto ne se veeshe toj den za poddrshka na Zaev...I shto napravi SDSM so toj kapital...Go izgubi vo lavirintot Grujosheskuvi manipulacii plasirani preku korumpiranite EU pregovarachi...Vo nekakov pregovarachki proces za nov dogovor od toaletna hartija...A potencijalnite lideri, namesto da prodolzhat so narodot, namesto da otidat do kraj so razgoluvanjeto na diktatorot, otidoa na odmor, srekjni shto diktatorot odluchil da sedne na ista masa so niv, i vo ochekuvanje da stavat potpis na konechnata presuda za propasta na Makedonija pod vlasta na Grujokio...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Hamad bim Khalifa Нед Aвг 16 2015, 20:59

Go gledav narodot kolku beshe angaziran i jadosan ... vo kampot pred vladata, 2 meseca.... sekoja cest na retkite isklucoci. Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Гостин Нед Aвг 16 2015, 22:33

A kade bea bombite, neprekinato da eksplodiraat vo kampot tie dva meseca? Izgubeni vo maglite na nametnatite pregovori od korumpiranite Grujovi EU-platenici? Sfati kalifu, popushtanjeto pred pritisocite na EU birokratite, i sednuvanjetto na masa so diktatorot ne e pobeda... Poraz e... Predavstvo...Morashe da se odi do kraj...Nepriznavanje na vlasta...Objavuvanje na site kriminali...Po sekoja cena...A ne opravduvanje od tipot: "kje ima nemiri ako go objavime ova"..."kje naneseme shteta ako go objavime ona"..."se dogovorivme da ne gi objavuvame bombite dodeka traat pregovorite"...I slichni...A najgolemata glupost, dogovaranje na datum za izbori, pred da se preciziraat pravilata i uslovite za odrzhuvanje na tie izbori, ne sakam nitu da ja smislam, a kamoli da ja komentiram...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by tmoro Нед Aвг 16 2015, 22:54

Ниедна диктатура не е срушена на избори.

tmoro

Број на мислења : 547
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

КОЈ ШТО РАБОТИ Empty Re: КОЈ ШТО РАБОТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот