Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТОРТИ

4 posters

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 18:49

ТОРТИ - Page 4 1382030808_44

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 18:50

ТОРТИ - Page 4 1382030747_45

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 18:50

ТОРТИ - Page 4 1382030748_46

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 18:50

ТОРТИ - Page 4 1382030825_47

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 18:50

ТОРТИ - Page 4 1382030787_48

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 18:51

ТОРТИ - Page 4 1382030757_49

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 18:51

ТОРТИ - Page 4 1382030782_50

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Нед Окт 23 2016, 18:51

ТОРТИ - Page 4 1382030790_51

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Гостин Пон Окт 24 2016, 19:21

u salati taka da si stail nesto poarno ker bese./

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Teo Сре Фед 01 2017, 12:36

БИСКВИТ ТОРТА

ТОРТИ - Page 4 1485881705-biskvitena-torta-a-s-plodove6
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Teo Сре Фед 01 2017, 12:37

Потребни производи:

500 грама бисквити

500 милилитри течен крем (33% масленост)

150 милилитри сок од јаболко

2 круши

1 банана

50 грама темно чоколадо

20 грама ванилин шеќер
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Teo Сре Фед 01 2017, 12:37

Начин на приготвување:

Прво подгответе ги плодовите, ичистете ги крушите од семето и пресечете ги на тенки парчиња, бананата излупете ја и исто така исечете ја тенко по должина.

Претходно однапред оладениот крем, измешајте го со ванилин шеќер.

Истурете го јаболковиот сок во сад и во него потопете секоја бисквитаи за неколку секунди (не треба да се распаѓаат, но не треба и да остануваат суви).

Наредете неколку една до друга во соодветен сад.

Намачкајте ги скршено со крем врз која ставете тенки парчиња круши.

Овошниот ред исто покријте го со крем, ставете уште еден слој бисквити и парчиња банани.

Следуваат повторно крем, бисквити и продолжете со истиот ред до снемувањето на производите.

Завршете ја бисквит тортата со шлаг во која се ставени мелени бисквити (или ореви) и парчиња овошје.
Се топи чоколадото врз неа и по ова се става десертот.

http://lokalno.mk/biskvit-torta/
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by IVA Вто Дек 12 2017, 10:13

Чоколадна торта со бадеми

Направете вкусна торта со чоколадо и бадеми од која сите ќе ви го бараат рецепт, но и парче повеќе.

Ова е сè што ви треба за ова слатко задоволство:

СОСТОЈКИ.
5 јајца
120 гр шеќер
1 лажица ванилин шеќер
малку сол
50 гр брашно
50 гр мелени бадеми
30 гр какао
густин
800 гр темно чоколадо
400 гр павлака за готвење
100 гр путер
малку рум
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Жолчките пенасто се матат со 60 грама шеќер и ванилин шеќер, додека во посебен сад се матат белките со малку сол и 60 грама шеќер. Потоа се соединуваат и се матат со жолчките.
Се додаваат брашно, бадеми, какао и малку густин.
Смесата се става во калап, посипан со брашно, а се пече во загреана рера на 180 степени околу 35 минути.
Додека се пече тестото, се крши чоколадото, се растопува на оган, па се додава павлаката за готвење. Путерот се сече и се додава во смесата да се соедини. На овој начин го добиваме филот.
Се трга смесата да се излади.
Печената кора или пандишпан се сече хоризонтално на 2 дела, па секоја кора испрскајте ја со рум.
Двете кори филувајте ги со кремот по редослед кора, фил, па повторно кора, па фил одозгора.
Декорирајте на крај по желба.
На здравје!
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by IVA Чет Сеп 27 2018, 11:05

Сон торта - торта што не се пече

Состојки
22 крем банани
300 гр. мелени бисквити
400 гр. пишкоти
2 маргарина
2 кесички по 250 гр. шеќер во прав
4 кесички пудинг од ванила
1 л. млеко
3-4 свежи банани
по потреба газиран сок од портокал

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Составена е од 8 слоја.


- 1 слој - Половина од пишкотиите се натопуваат во газираниот сок и се редат во послужавник (јас ја редев на даската за пица бидејќи сакав да има кружна форма).

- 2 слој - Мелените бисквити исто се потопуваат во газираниот сок, за да се добие еднолична смеса. Во друг сад се мати 1 маргарин со 1 кесичка шеќер во прав. Потоа смесата со маргарин и шеќер во прав се соединува со смесата од мелени бисквити. Се мачка филот врз пишкотиите.

- 3 слој - Чоколадните бананки се сечат по должина и се редат врз вториот слој, односно филот со мелени бисквити.

- 4 слој - Во 1 л. млеко се варат 4 пудинзи од ванила. Се трга настрана за да се олади. Во меѓувреме се мати останатиот 1 маргарин со кесичката од 250 гр. шеќер во прав, и се соединува смесата со пудингот. Потоа се дели филот на два дела и едната половина се става врз слојот од чоколадни бананки.

- 5 слој - Останатата половина пишкотии се натопуваат во млеко и се редат врз филот од пудинг.

- 6 слој - Се става останатиот пудинг.

- 7 слој - Свежите банани се сечат на кругови и се редат врз филот од пудинг.

- 8 слој - Се премачкува целата торта со шлаг.

https://moirecepti.mk/post/%d1%81%d0%be%d0%bd-%d1%82%d0%be%d1%80%d1%82%d0%b0-%d1%82%d0%be%d1%80%d1%82%d0%b0-%d1%88%d1%82%d0%be-%d0%bd%d0%b5-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%b5%d1%87%d0%b5
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by EVITA Пет Ное 09 2018, 12:42

Torta so jabolka.

Есенска торта со јаболка

Состојки
Тесто
500гр брашно
2,5 лажици пециво
1 паковка ванила
2 јајца
200 гр путер
150 гр шеќер
Фил
1 паковка бурбон ванила
50 гр шеќер
1/2 паковка цимет
4 големи јаболка
1 парче лимон (сокот)
50 гр шеќер за попрскување

За почеток на оваа торта потребно е да се излупат и да се исецкаат јаболката на тенки ленти.
Исечете еден лимон, исцедете го сокот, па полејте ги јаболката и благо промешајте.
Со бурбон ванилата, циметот и 50 грама обичен шеќер, зачинете ги јаболката.
Оставете на страна да си впијат јаболката.
Во сад на страна се замесува тесто од следните состојки
500 гр брашно се помешува со 2,5 лажици пециво.
Се додава 150 гр.шеќер,1 ванила,2 јајца и 200 гр путер кој е со собна температура.
Замесеното тесто се дели на два дела. Едниот дел веднаш се расплеснува во тавата како подлога.
Јас ставив хартија за печење на подлогата, па ја расплеснав кората.
Направив венец од страната кај ѕидовите од тавата, за кога ќе го ставам филот да има пречник.
Јаболката веќе спремни ги префрлам во тавата и ги распоредувам насекаде.
Од останатото тесто, кинам ситни парченца и ги фрлам по периферијата на садот.
Така со мали делчиња ја покривам цела тава, цел фил од јаболката.
Земам уште 50 гр шеќер и попрскувам на површината, па ја ставам тавата да се пече во загреана рерна.
Печеме 40 минути на 180 степени.
(ЗАВИСИ КАКО ВИ ПЕЧЕ РЕРНАТА, ЈАС НАМАЛИВ НА 150 ПОСЛЕДНИТЕ 10 МИНУТИ )
Откако е печена тортата од јаболка, извадете ја и оставете да излади, па сечете.
Колку повеќе стои, толку е повкусна.

Прочитај повеќе: https://moirecepti.mk/post/%d0%b5%d1%81%d0%b5%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%82%d0%be%d1%80%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%be-%d1%98%d0%b0%d0%b1%d0%be%d0%bb%d0%ba%d0%b0

EVITA

Број на мислења : 269
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ТОРТИ - Page 4 Empty Re: ТОРТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 4 Previous  1, 2, 3, 4

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот