Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

4 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by osa Вто Окт 13 2015, 19:28

трендафил напиша:Тоа што не си спремен да прочиташ мислење различно од твоето и што не прифаќаш дека мнозинството одлучува за тоа што ќе се прави во државата е твој проблем. И проблем на многу симпатизери на опозицијата. Времето на едноумие е иначе одамна поминато, а јас сум еден од ретките поради кој на овој форум не владее едноумие. И покрај тоа што не ми се допаѓа дискусијата на многу учесници на форумов баш поради неспремноста да дискутираат по одредени проблеми, туку се обидуваат да го наметнат своето мислење. Дури и со користење на недозволени средства како што се говорот на омраза, лични навреди и слично.
Ајде да се обидам да се вратам на темава. Колку што гледам за прв пат ВМРО=ДПМНЕ не се однесува како исполнувач на желби, туку цврсто стои во одбрана на гласањето на дијаспората. Патем, не е ли чудно тоа што дијаспората гласа за партијата на власт, а сигурно е дека не е поткупена со државна служба, социјална помош или нешто друго од тврдењето на опозицијата што наводно било причина за гласовите на сегашната власт. Демек не било важно тоа што во времето на СДСМ немавме ниту една гринфилд инвестиција, а сега имаме повеќе десетици. Или не е важно што тогаш не ги исполнувавме условите за членство во ЕУ и НАТО, а сега ги исполнуваме.

pa neli gujo ne e od SDSM ? pa toj lichno i drugite  negovi  sorabotnici od potesniot krug JASNO I GLASNO ZBORUVAA KAKO GI FALSIFIKUVALE IZBORITE ...za chovechinjata ,za liftovite shto gi rasipuvale(chitaj iskluchuvale)namerno za da ne odat na glasanje ne zboreshe samo Zaev ,tuku tokmu TIE shto te lazat deka ti e super ziveachkata ....gocka ,gujo ,stavre ,milence  i drugi ....i sega demek ni kazuvash deka i na niv ne im veruvash deka gi falsifikuvale site izbori ???i ne gi saka narodot ,tuku tie "glasaat"(so falsifikat) namesto NARODOT

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by osa Сре Окт 14 2015, 17:12

shtom ste gi prekinale pregovorite ,ajde vednash imate uslovi da gi pukate bombite ...shto chekate ....ne mudruvajte mnogu ...narodot e so vas ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by трендафил Сре Окт 14 2015, 18:49

osa напиша:
трендафил напиша:Тоа што не си спремен да прочиташ мислење различно од твоето и што не прифаќаш дека мнозинството одлучува за тоа што ќе се прави во државата е твој проблем. И проблем на многу симпатизери на опозицијата. Времето на едноумие е иначе одамна поминато, а јас сум еден од ретките поради кој на овој форум не владее едноумие. И покрај тоа што не ми се допаѓа дискусијата на многу учесници на форумов баш поради неспремноста да дискутираат по одредени проблеми, туку се обидуваат да го наметнат своето мислење. Дури и со користење на недозволени средства како што се говорот на омраза, лични навреди и слично.
Ајде да се обидам да се вратам на темава. Колку што гледам за прв пат ВМРО=ДПМНЕ не се однесува како исполнувач на желби, туку цврсто стои во одбрана на гласањето на дијаспората. Патем, не е ли чудно тоа што дијаспората гласа за партијата на власт, а сигурно е дека не е поткупена со државна служба, социјална помош или нешто друго од тврдењето на опозицијата што наводно било причина за гласовите на сегашната власт. Демек не било важно тоа што во времето на СДСМ немавме ниту една гринфилд инвестиција, а сега имаме повеќе десетици. Или не е важно што тогаш не ги исполнувавме условите за членство во ЕУ и НАТО, а сега ги исполнуваме.

pa neli gujo ne e od SDSM ? pa toj lichno i drugite  negovi  sorabotnici od potesniot krug JASNO I GLASNO ZBORUVAA KAKO GI FALSIFIKUVALE IZBORITE ...za chovechinjata ,za liftovite shto gi rasipuvale(chitaj iskluchuvale)namerno za da ne odat na glasanje ne zboreshe samo Zaev ,tuku tokmu TIE shto te lazat deka ti e super ziveachkata ....gocka ,gujo ,stavre ,milence  i drugi ....i sega demek ni kazuvash deka i na niv ne im veruvash deka gi falsifikuvale site izbori ???i ne gi saka narodot ,tuku tie "glasaat"(so falsifikat) namesto NARODOT
Тоа што го спомнуваш се однесува на локалните избори во општина Центар и само го потврдува моето мислење дека во Македонија не може да се фалси8фикуваат избори. Колку и да посакува некој. Во Центар победи Жерновски, а доколку мислите дека има неправилности таму имате мнозинство. Советот и градоначалникот се со ваше мнозинство и можете веднаш да распишете предвремени избори.
Патем не знам зошто СДСМ ги прекина преговорите кои ги води со ВМРО, ДУИ и ДПА. Ниту една од овие партии со ништо го нема прекршено договорот. И покрај тоа што во некои делови е противуставен. Обвинителството и советот на обвинители не се обврзани да почитуваат политички договори, уште помалку диктатура од странски амбасадори и мило ми е што некој конечно се осмели да се спротивстави на односот на некои амбасадори како да е Македонија под окупација на нивните земји. Доколку некој од тие што се спротивставуваат на ропскиот однос се одлучи да влезе во политички води ќе го има мојот глас. Затоа што Груевски има помалку слугаторски однос кон странците во однос на Заев, но во последно време почна да премолчува некои работи и да дозволува директно мешање во нашите внатрешни работи. Дури тоа да се прави јавно, без трошка срам поради кршењето на основните дипломатски начела. Ако се појави партија што на изборите ќе вети протерување на амбасадорите на САД, ЕУ, Германија, Франција и некои други земји, ќе го има мојот глас. Да потсетам дека немам ништо против народите на земјите од ЕУ. Всушност тие со години по ред преку своите представници, пратениците во европарламентот, изгласуваат дека ЕУ треба да ги почне преговорите со нашата земја. Но потоа ЕУ врхушката ја поништува таа одлука. А амбасадорите очигледно не се претставници на европските народи, туку на режимите во тие земји. Кои преку лаги пласирани по пропагандистичките медиуми, поддржувачи на режимите, го уништија животот во арапските и северно африканските земји. Сега се обидуваат такво нешто да направат и кај нас.
Штом преговорите се прекинати нека почне веќе некој да ги пука бомбите во кои се гледа која странска земја стои зад обидот на дестабилизација на Македонија и преку кои невладини и политички сили се обидува да го направи тоа. Дали можеби тоа ќе биде некој од обвинителите. Од редовното. Не се надевам во специјалното обвинителство. Специјалните обвинители секогаш работеле во полза на диктатори и окупатори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by reiter Сре Окт 14 2015, 19:50

osa напиша: shtom ste gi prekinale pregovorite ,ajde vednash imate uslovi da gi pukate bombite ...shto chekate ....ne mudruvajte mnogu ...narodot e so vas ...
некако тегав ми стое заев..ги има сите карти во рацете а се тегави..ако вака продолжи да биде нерешителен ништо нема да направи...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Окт 14 2015, 19:58

A inaku , sto bi trebalo da se prevzeme - za da ne go tegavi ?
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by reiter Сре Окт 14 2015, 19:59

Hamad bim Khalifa напиша:A inaku , sto bi trebalo da se prevzeme - za da ne go tegavi ?
да продолжи со бомбите...и да го запали булдожерот

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Окт 14 2015, 21:35

Jok, ni edno od dvete! Druga mandza mu spremile megjunarodnive...... mora taka!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by reiter Сре Окт 14 2015, 22:15

чорба ќе го прават..
ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcQxrU--j52E8W8H0-DEE7Q8E2QEOfQkt_yLPuc63149eTwkD1VM

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by osa Сре Окт 14 2015, 22:54

баш би сакала да гледам јавно додека ја јаде ....многу ме интересира колку му е вкусна ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16413
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by трендафил Чет Окт 15 2015, 00:25

Изгледа дека ги испукал масовниот прислушкувач Заев бомбите погодни за монтажа и „интересни“ за слушање. Или разузнувачите што му ги спремаа бомбите не соработуваат повеќе со него. Место да фантазирате, ајде да се спуштиме на земја. Не е ли безобразно да се напуштат преговорите поради одлуката на советот на обвинители која е потполно легална и логична. Специјалната јавна обвинителка не може да има повеќе телохранители отколку обвинителот што го води случајот со припадниците на терористичката исламска држава, на пример. Потоа во моментов не се очекува ова обвинителство да има повеќе од дваесетина предмети, па споредбено огромен е бројот на предложените 14 помошници. Не може ниту специјалната обвинителка да има поголема плата од државниот обвинител. Според македонскиот Устав не е можно да има две паралелни обвинителства. Очигледно е мешањето на странци кои не го познаваат нашето право и притисок на странците да се прифати законот за специјално обвинителство таков каков  што е. Иако сето тоа можеше да се сведе во законски рамки. Би требало да не чуди повеќе тоа што СДСМ се откажа од посебна контрола на избирачкиот список, но нема ништо за чудење, затоа што избирачкиот список има многу малку пропусти. Бројката на државјани на Македонија, а сите државјани имаат право на глас, е поголема за бројот на иселеници од бројката на жители. Не верувам дека албанските партии би посакале расчистување, затоа што тогаш најверојатно не би имале градоначалник на Кичево и Струга. А можеби и некое друго место. Мислам дека ова напуштање на преговорите ќе биде како борбата против законот за забрана на објавување на т.н. бомби. Кој за кусо време ќе се донесе во Собранието. И со гласовите на СДСМ. Ќе има некој усвоен амандман, но ќе го имаше и без непотребната врева направена повеќе од соросоидите, а следена од СДСМ. Токму тоа следење на невладините странски платеници и го прави СДСМ неинтересен за гласање на голем број гласачи. Истото важи и за желбите на некој странци да ја донесат нивната партија на власт. Јас лично повеќе би проголтал македонски диктатор од странски вазал. Вазал не може да биде демократ. Мора да го слуша тој што го донел на власт. А во Македонија народот го има донесено Груевски на власт. И ќе го донесе повторно. Според сите анкети. Доколку не се појави до изборите лидер кој ќе им покаже заби на странците повеќе и од актуелниот премиер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by трендафил Чет Окт 15 2015, 09:34

Еве го членот од законот кој се однесува на изборот на помошници на обвинителката.
Член 9
(1) Функцијата јавен обвинител кој раководи со Јавното обвинителство ќе биде извршувана од јавен обвинител лично и јавните обвинители избрани во Јавното обвинителство кои му/и помагаат.
(2) Јавниот обвинител ќе предложи листа на кандидати до Советот на јавни обвинители од редот на постојните јавни обвинители за избор во Јавното обвинителство. Советот ќе ги избере јавните обвинители во Јавното обвинителство на седница на која се присутни најмалку 2/3 од вкупниот број на членови, при што има мнозинство од гласови од членови кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство.
Јасно е дека обвинителката ги предлага, а советот ги бира нејзините помошници од листата предложена од неа. При тоа Албанците повторно имаат право на вето. Па не знам зошто СДСМ ги напушти преговорите. Дали затопа што советот не дозволи диктат на обвинителката и опозиционата партија, па донесе самостојна одлука. Генерално, мислење на советот е дека во моментов не се потребни 14 обвинители, 15 со специјалната, туку е доволен бројот 7+1. Со можност доколку бројот на предмети стане поголем да се зголеми и бројот на помошници. Не може ова обвинителство да ги испрази останатите кои и така се преоптеретени, имаат окулу илјада пати повеќе предмети отколку што се очекува да има т.н. специјално обвинителство. Лидерската четворка не е институција во Македонија, туку пронајдок на меѓународната заедница за полесно наметнување на своите ставови. Не знам што е дискутирано таму, но сигурно е дека одлуката на советот на јавни обвинители е законска. Очигледно е и дека со напуштањето на преговорите СДСМ сака да изврши притисок врз судската власт. Со ова ја става под прашалник и неутралноста на специјалната обвинителка. Превише е синхронизирана со СДСМ и странците. Кои сакаат да бидат власт во Македонија. И едните и другите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by трендафил Вто Окт 20 2015, 21:04

На секој што има малку акал во главата му е јасно дека законот за објавување на криминално снимените прислушкувани разговори не беше со рок на усогласување до вчера. Па тоа не може да е причината за неуспехот на преговорите. Јасно е и дека ниту еден новинар не може да објави т.н. бомби ако не ги добие од нарачателот на прислушкувањето - Зоран Заев. Лично не се потресувам многу поради неуспехот на преговорите, затоа што е јасно дека и ако потклекнеме под притисоците на САД и ЕУ повторно ќе добиеме пре3порака за почеток на преговорите која советот на ЕУ ќе ја претвори во тоалетна хартија и ќе ја повтори уцената дека додека не си го смениме името и идентитетот нема да бидеме дел од т.н. евроатлантска демократија. Па еве ќе го пофалам Заев што не ја витка сопствената кичма. Иако повикуваше да ја свиткаме нашата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ - Page 2 Empty Re: ПРЕКИН НА ПРЕГОВОРИТЕ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот