Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

3 posters

Go down

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени? Empty Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

Пишување by reiter Сре Ное 18 2015, 18:50

конечно некој се реши да ја изгаси ламбата,се распаѓаме или отидовме у *урац?

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?
Додека во Клубот на пратениците паралелно со преговорите за медиумиски реформи се дебатира и на темата Рамковен договор, документот со кој ДУИ идниот месец ќе побара уставни и законски измени за статусот на Албанците е веќе готов. Документот до кој дојде Телма, кој е во форма на анализа и препораки, но неговите носители го именуваат и како Нов рамковен договор, е потпишан од страна на вицепремиерот Муса Џафери и Питер Фејт, како претставник на Европскиот институт за мир, инаку посредник во конфликотот од 2001 година. Албанскиот јазик треба да стане официјален на целата територија на земјата. На Албанците ќе им биде гарантирана комуникацијата со државните и општинските институции на мајчиниот јазик, независно дали се работи за општини каде нивниот број е над 20 проценти од вкупното население, или пак за општини каде тој број е помал или во незначителен број. Со уставни измени би требало да се избрише критериумот 20 проценти од населението на локално ниво, кој, според предлагачите, не само што на Албанците им создава чувство на навредливост туку и дека еден ден би можеле да ги загубат правата доколку нивниот број во државата падне под 20 отсто. Документот со бројните одредби практично ја издигнува албанската заедница над другите помали заедници. Анализата ќе им биде доставена на партиите, кои ќе бидат првиот филтер пред евентуалната одлука, најави минатата недела вицепремиерот Џафери. Дали за македонските партии ќе бидат прифатливи ваквите измени на Охридскиот договор или пак во нив ќе прочитаат вовед во федерализација, останува да се види. Инаку, за да можат сите институции да одговорат на комуникација различна од македонската, се препорачува основање на преведувачки центри во општините и основање на нова инспекцска служба за спроведување на Законот за јазиците. Воедно, ќе се стимулира образованието на поголем број преведувачи и ќе се водат кампањи кои ке објаснуваат дека повеќејазичноста е придобивка. Панта Џамбазоски напиша:
http://telma.com.mk/vesti/nov-ramkoven-ili-ohridski-dogovor-so-ustavni-izmeni

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени? Empty Re: Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

Пишување by defo Сре Ное 18 2015, 22:19

reiter напиша:конечно некој се реши да ја изгаси ламбата,се распаѓаме или отидовме у *урац?
Или некој се испазарил за побед на следните избори.....

Ајде вака да анализарам:
-ДУИ е мртва партија, она нешто што ја одржува во живот се странските служби кои и ја креираа...
-ДПА е мафијашко дувло.....
-Ова е само некој да си добие некој поен кај „простата“ маса, да се потикнат муабети, акоовај победи ова вака ќе биде........крај на приказната.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени? Empty Re: Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

Пишување by reiter Чет Ное 19 2015, 07:55

има една народна..ѓаволот ниту ора ниту копа...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени? Empty Re: Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

Пишување by Гостин Чет Ное 19 2015, 08:21

Вистината е малку поинаква Дефо...Некој е спремен да ја подели Македонија само за да се спаси по секоја цена, не водејки сметка за жртвите...Исто како во Куманово...

Многу е проста работата. Проста и трагична! За тапчовците што знаат и мислат дека ќе успеат да се кријат, како и за неинформираните, да го повторам она што секој може да го прочита во медиумите, дури и во провладините – на оваа конференција ќе се разговара за препораките од анализа изработена за сума од 200.000 евра, од страна на институтот на посредникот во конфликтот од 2001 година, Питер Фејт. Договорот за оваа анализа го потпишал вицепремиерот за спроведување на рамковниот договор, Муса Џафери, првиот другар на Сашо Мијалков и на Никола Груевски. Тие 200.000 евра се народни пари!

Каменот од блиску доаѓа, абдали едни! Проектот за федерализација на Македонија, ако е тоа она што ќе се предложи во тие препораки, како што се најавува, го плаќа Владата на Република Македонија! Повторувам, со наши народни пари. Нарачател – Муса Џафери. Согласен – Никола Груевски. Јасно ли ви е тоа?

http://plusinfo.mk/vest/47810/federalizacijata-e-platen-proekt-na-vladata-na-republika-makedonija-za-200000-evra-narodni-pari

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени? Empty Re: Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

Пишување by reiter Чет Ное 19 2015, 13:51

како беше,
отаде групчин не ме интересира..
и телефонскиот повик на премиерот Никола до коалициониот партнер Аљи(Ибар)во бомбите на заев кога го ЗАМОЛУВА Аљи што да прави со неговите Smileзатоа што ТОЈ незнаел што да прави Smile ...
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/11/Region/786688/Albanski+Aleksa+%C5%BDuni%C4%87.html

некој турка упорно на разнебитнување на Македонија,но верувајте како да виси во воздух и пресметки во дпмне со вмро...

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени? Empty Re: Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

Пишување by defo Чет Ное 19 2015, 22:36

Тео напиша:Вистината е малку поинаква Дефо...Некој е спремен да ја подели Македонија само за да се спаси по секоја цена, не водејки сметка за жртвите...Исто како во Куманово...

Многу е проста работата. Проста и трагична! За тапчовците што знаат и мислат дека ќе успеат да се кријат, како и за неинформираните, да го повторам она што секој може да го прочита во медиумите, дури и во провладините – на оваа конференција ќе се разговара за препораките од анализа изработена за сума од 200.000 евра, од страна на институтот на посредникот во конфликтот од 2001 година, Питер Фејт. Договорот за оваа анализа го потпишал вицепремиерот за спроведување на рамковниот договор, Муса Џафери, првиот другар на Сашо Мијалков и на Никола Груевски. Тие 200.000 евра се народни пари!

Каменот од блиску доаѓа, абдали едни! Проектот за федерализација на Македонија, ако е тоа она што ќе се предложи во тие препораки, како што се најавува, го плаќа Владата на Република Македонија! Повторувам, со наши народни пари. Нарачател – Муса Џафери. Согласен – Никола Груевски. Јасно ли ви е тоа?

http://plusinfo.mk/vest/47810/federalizacijata-e-platen-proekt-na-vladata-na-republika-makedonija-za-200000-evra-narodni-pari

На ова и мислев Тео, едноставно ништо не е свето нит народ, нит држава, дури ниту фамилија...битни се парите.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени? Empty Re: Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

Пишување by Hamad bim Khalifa Пет Ное 20 2015, 06:01

Tipiucno mafijashki! I tie u nedela sabajle odat u crkva na misa a popladne tepaat celi familii poradi rascistuvanje smetki.
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени? Empty Re: Нов Рамковен - или Охридски договор со уставни измени?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот