Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

3 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 16:36

Kapital na Zikov prenese delovi od intervjuto na Johanes Han za sofiskiot vesnik Kapital, vo koj Han odgovara na nekoi prashanja povrzani so krizata vo Makedonija...Ova e statijata od Kapital na Zikov...

ХАН: НЕ Е ВАЖНО ДАЛИ СИТЕ ЌЕ УЧЕСТВУВААТ, ВАЖЕН Е КВАЛИТЕТОТ НА ИЗБОРНИОТ ПРОЦЕС


Објавено на 26 јануари 2016, 13:11 од Редакција на Капитал во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА


Ова го изјави во интервју за софиски „Капитал“ еврокомесарот Јоханес Хан, кој учествуваше на средбата меѓу бизнисот и бугарската Влада организирана од овој медиум. Две од прашањата во интервјуто се за политичката криза во Македонија, односно за можниот развој на настаните низ призмата на евро-атланската перспектива на земјата.

Како очекувате да се развие ситуацијата во Македонија откако премиерот Никола Груевски даде оставка и беше назначен технички кабинет, но опозицијата претставена од СДСМ одбива да оди на избори во април, зашто се сомнева дека тие ќе бидат фер? Што ќе се случи ако СДСМ го бојкотира гласањето, и што е подобро – гласањето да биде спроведено без нив или да се бара компромис?

Договорот меѓу опозицијата и Груевски за разрешување на политичката криза во Македонија има многу елементи, и изборите во април се само еден од нив. Дел од тие елементи се исполнети, макар и по крајниот рок што беше предвиден. Се разбира, во таква чувствителна ситуација е убаво да има национален консензус. Но, треба да прифатиме дека тоа може и да е недостижно. Она, што е значајно за нас, е изборите да се фер и демократски. Работиме со ОБСЕ и тие ќе испратат повеќе луѓе од вообичаено да набљудуваат, како во подготвителната фаза, така и на самото гласање на изборниот ден. Во Турција, на пример, на последните избори имаше 30 набљудувачи, а сега, во Македонија, многукратно помала држава, ќе има 24. ОБСЕ се подготвени да ѝ помагаат на македонската ДИК, ако таа побара помош. Пак ќе речам, за нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес. На оваа основа можеме да правиме следни чекори и да продолжиме напред.

Ако има позитивен резултат од ова, очекувам дека државите од ЕУ ќе работат проактивно за решавање на проблемот со името. Зашто блокирањето на преговорите за членство од страна на Бугарија и на Грција придонесува за создавањето на оваа атмосфера, и за ситуацијата што во Македонија ја имаме во моментов. Неопходни се политички решенија. Пред десет години Македонија беше првенецот во балканското одделение. Сега е во далеку полоша форма. И искуството покажува дека ако државите немаат европска перспектива нештата се изјаловуваат.

До кој степен ЕУ е подготвена да ја притиска Македонија, која со години под управата на Груевски оди во лоша насока?

Прво, важно е дека ние ја оценуваме подготовката и реализацијата на изборите. Ова го прават експерти од меѓународни организации. Ние сметаме на нивните извештаи.

Второ, ако една држава има статус на кандидат за членство десет години по ред, и уште шест години Европската комисија препорачува да се почнат преговори, но тоа не се случува, зашто нема едногласност, секако, не е лесно. Сепак мислам дека успеваме процесот да го вратиме на патеката, но неопходно е и ЕУ да направи нешто, инаку сѐ е бесмислено. Ако Македонија докаже дека е ориентирана кон ЕУ и кон НАТО, тоа треба да биде наградено, и навистина ќе добие покана за почнување преговори. Ако тоа не се случи, ќе имаме поинаков развој, а тоа не е во интерес на мнозинството граѓани.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 16:39

A ova e originalot od sofiski Kapital...

Как очаквате да се развие ситуацията в Македония, след като премиерът Никола Груевски подаде оставка и бе назначен служебен кабинет, но опозицията в лицето на СДСМ отказва да отиде на избори през април, защото се съмнява, че те ще бъдат честни? Какво ще се случи, ако социалистите бойкотират вота, и какво е по-добре - той да бъде проведен без тях или да се търси компромис?

Споразумението между опозицията и Груевски за разрешаване на политическата криза в Македония има много елементи и изборите през април са само един от тях. Част от тези елементи са изпълнени, макар и след крайния срок, който беше предвиден. Разбира се, в такава чувствителна ситуация е хубаво да има национален консенсус. Но трябва да приемем, че това може и да не е постижимо. Това, което има значение за нас, е изборите да са честни и демократични. Работим с Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и те ще изпратят повече хора от обичайното да наблюдават както подготвителната фаза на вота, така самото гласуване в изборния ден. В Турция например на последните избори имаше 30 наблюдатели, а сега в Македония, многократно по-малка държава, ще има 24. ОССЕ са готови да оказват съдействие и на македонската избирателна комисия, ако тя поиска помощ. Пак ще кажа, за нас решаващото е изборите да се случат по честен, прозрачен и демократичен начин. Не е важно дали всички ще участват, важно е качеството на избирателния процес. На базата на това може да направим следващи стъпки и да продължим напред.

Ако има положителен резултат от това, очаквам, че страните от ЕС ще работят проактивно за решение на проблема с името. Защото блокирането на преговорите за членство от България и Гърция допринася за създаването на тази атмосфера и за ситуацията, които имаме в Македония в момента. Нужни са политически решения. Преди десет години Македония беше отличникът в балканския клас. Сега е в далеч по-лоша форма. И опитът показва, че ако държавите нямат европейска перспектива, нещата се изплъзват. Също така знаем, че по време на преговорите за членство ЕС има най-голямо влияние и възможност да оказва натиск за постигане на нужните промени.

До каква степен е готов ЕС да използва този натиск по отношение на Македония, която от години при управлението на Груевски върви в неприятна посока?

Първо, важното е, че не аз оценявам и подготовката и осъществяването на изборите. Това се прави от експерти в международни организации. Ние разчитаме на техните доклади.

Второ, ако една държава има статут на кандидат за членство в продължение на десет години и от шест години ЕК препоръчва да се започнат преговори за членство, но това не се случва, защото няма единодушие, няма как да е лесно. Все пак мисля, че успяваме да вкараме процеса обратно в релси, но е нужно и ЕС да направи нещо, иначе цялото упражнение е безсмислено.

Ако Македония докаже, че е ориентирана към ЕС и НАТО, това трябва да бъде възнаградено и наистина да получи покана за започване на преговори. Ако не се случи това, ще имаме друго развитие, а то не е в интерес на мнозинството от гражданите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 16:48

Kolku li mu platil pastirot na ovoj korumpiran evrobirokrat pa da se osmeli da go izjavi ova...

Пак ќе речам, за нас одлучувачко е изборите да се случат на фер, транспарентен и демократски начин. Не е важно дали сите ќе учествуваат, важен е квалитетот на изборниот процес.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 16:56

Na ovoj kockarsko-gradezhen politikant bi trebalo da mu se postavat nekolku prashanja...

1. Koga veli "za nas", na kogo misli? Na Ek, na EU ili na grupa politikanti koi blagodarenie na spletki, intrigi i korupcija stignale do odredeni pozicii vo EK?

2. Da objasni kakov e toj fer, transparenten i demokratski nachin na izbori, na koi ne uchestvuva celata opozicija i od koj kje bidat isklucheni dve tretini od glasachite?

3. Koj e kvalitetot na izboren proces na koj uchestvuva samo edna edinstvena partija od  mnozinskoto naselenie zatoa shto site drugi koi kje se obidat da izlezat samostojno na izborite kje bidat vsushnost privrzocite na dpmne koi kje glumat opozicija?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 17:05

Ponatamu, politikantot ja otkriva svojata vistinska namera...Raznebituvanje na Makedonija i konechno unishtuvanje na makedonskiot narod...

Ако има позитивен резултат од ова, очекувам дека државите од ЕУ ќе работат проактивно за решавање на проблемот со името.

Jasni se dve raboti...Diktatorot za da ja spasi glavata vekje se soglasil na promena na imeto na drzhavata, narodot i jazikot...So shto konechno Makedonija i makedoncite kje prestanat da postojat, no za toa toj kje si ja sochuva slobodata i parite koi gi ukrade od narodot chie ime kje go prodava...

Vtorata rabota e deka Han kje profitira na dve polinja...Kje prodolzhi da se zbogatuva od kazinata vo Makedonija kakoi od firmite koi rabotat na izgradbata na SK 2014, shto znachi na grbot na makedoncite koi ima namera da gi izbrishe od istorijata, no i kje dobie poeni na profesionalen plan kako politichar koj konechno uspeal da go reshi prashanjeto za imeto...

Dali toa navistina kje ne vnese vo NATO i EU e drugo prashanje...Zatoa shto za vlez vo tie institucii odluchuvaat drugi...Koi ne se korumpirani birokrati i koi gi shtitat interesite na svoite drzhavi i grahjanite koi zhiveat vo niv...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 17:12

Zapletkuvajki se vo sopstvenite lagi i manipulacii, politikantot kje go izjavi slednoto...

Прво, важно е дека ние ја оценуваме подготовката и реализацијата на изборите. Ова го прават експерти од меѓународни организации. Ние сметаме на нивните извештаи.

E pa kako togash moronot odnapred proglasuva deka ednopartiski izbori koi se bojkotirani od opozicijata mozhat da bidat demokratski?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 17:14

I za kraj, koristejki zakani, lagi kleveti, kako i prazni vetuvanja, kje go izjavi slednoto...

Второ, ако една држава има статус на кандидат за членство десет години по ред, и уште шест години Европската комисија препорачува да се почнат преговори, но тоа не се случува, зашто нема едногласност, секако, не е лесно. Сепак мислам дека успеваме процесот да го вратиме на патеката, но неопходно е и ЕУ да направи нешто, инаку сѐ е бесмислено. Ако Македонија докаже дека е ориентирана кон ЕУ и кон НАТО, тоа треба да биде наградено, и навистина ќе добие покана за почнување преговори. Ако тоа не се случи, ќе имаме поинаков развој, а тоа не е во интерес на мнозинството граѓани.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 17:18

Lazhe deka opozicijata e vinovna za nedobivanjeto datum za pregovori...Demek ako site mislat kako diktatorot koj go korumpiral ministrite od EU vednash kje dadat datum za pregovori...


шест години Европската комисија препорачува да се почнат преговори, но тоа не се случува, зашто нема едногласност

Iako vo izveshtaite na EK i zakluchocite od sostanocite na ministrite za nadvoreshni raboti na zemjite chlenki na EU posveteni na proshiruvanjeto, jasno pishuva deka datum ne e dobien zaradi nazaduvanje vo demokratskite procesi...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 17:22

Se sluzhi so lazhni vetuvanja...

Ако Македонија докаже дека е ориентирана кон ЕУ и кон НАТО, тоа треба да биде наградено, и навистина ќе добие покана за почнување преговори.

Zatoa shto odreduvanjeto datum za pregovori ne zavisi od dokazhuvanjeto na Makedonija deka e orientirana kon NATO i EU...Nie toa vekje sme go dokazhale...Zavisi pred se od toa dali kje prifatime promena na imeto na drzhavata i narodot, no po merka na Grcija...Ime koe konechno kje gi izbrishe makedoncite od mapata na narodi...Zatoa shto toa e edinstvenoto neshto shto im odgovara na grcite...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 17:25

Na kraj verojatno da gi opravda parite koi gi dobil i od diktatorot, no ushte poverojatno i od grcite, zatoa shto toj nitu oddaleku ne e nadlezhen za reshavanje na sporot za imeto koj se vodi vo ON, korumpiraniot retard duri i se osmeluva da im se zakanuva na makedoncite koi ne se soglasuvaat da ja prodadat svojata drzhava, sloboda i nacionalen identitet...

Ако тоа не се случи, ќе имаме поинаков развој, а тоа не е во интерес на мнозинството граѓани.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Вто Јан 26 2016, 17:40

Mi se chini deka gragjanite na zemjite chlenki na EU, no i del od nivnite politichari ne se zapoznaeni so mnogu zatkulisni raboti koi vo nivno ime gi prezemaat evrobirokratite...Bi trebalo zakanite po stabilnosta i demokratijata na Makedonija, kako i opasnosta za raznebituvanje na makedonskiot narod koja doagja odvnatre, od kriminalnata familija koja e spremna na se za da se spasi, no i odnadvor vo vid na poddrshka od korumpirani evrobirokrati na koi ne im e vazhna sudbinata na makedoncite tuku nivnite lichni interesi da se sfatat seriozno...Natalozhenite problemi i obidite da se zacvrsti diktaturata vo Makedonija so cel da mu se ovozmozhi na diktatorot da gi ispolni ochekuvanjata na grcite i konechno da go unishti makedonskiot narod i makedonskata drzhava treba da se aktueliziraat ne samo vnatre pred makedonskata javnost, tuku i pred poshirokata megjunarodna zaednica...Pa site zaedno da se zaprashame dali vredi da se voveduva diktatura i ednoumie vo ime na nekakvi drzhavni celi i interesi...Kade interesite na drzhavata kje bidat pred interesite na nejzinite gragjani...I kakvi se tie interesi koi ne se sovpagjaat so interesite na mnozinstvoto gragjani na edna drzhava???

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by трендафил Сре Јан 27 2016, 10:51

СИгурно е дека СДСМ не може да воведе диктаура во Македонија и да одлучува во името на сите. Вие всушност ги бојкотирате сите избори на кои не победува вашиот лидер, што би рекле освен локалните избори на кои тој победи во Струмица, откако лидер ви е Зоран Заев. Ако ЕУ смета дека Македонија ги исполнува условите за одржување на избори, зошто мислите дека Хан треба да се лаже самиотѕ себе си и да ги лаже другите дека не е така. Ајде да напишам и овде дека најинволвирана партија во организација на изборите е токму СДСМ и опозицијата. Која раководи и има мнозинство во ДИК, а министер за внатрешни, кое е главен асистент за фер и демократски избори е генералниот секретар на вашата партија. Ако сте неспособни да организирате избори повлечете се.
Што се однесува до евентуално продавање на името, колку што ми е познато го продаде уште, според некои од вас „ретардот“ Црвенковски. А според вас тоа го направи и Груевски уште во Букурешт 2008та година.
Претпоставувам напротив дека Грција ќе биде натерана да го почитува договороти пресудата од Хаг. ЕУ има таков мезанизам кој до сега не го користеше. Ако некоја комисија на ЕУ тоа го побара, европскиот суд може да донесе одлука дека со името што ни го наденавте, БЈРМ, може да продолжиме на патот кон НАТО и ЕУ.
Работата е друга. На ЕУ и САД им досади СДСМ со бојкотите на изборите, односно по бојкотот на резултатите сега претите и со неизлегување на избори. Тоа е ваше право, но не може да го наметнете како диктат на другите партии во Македонија и на меѓународната заедница. Која сакаше да ве искористи за промена на името и затоа ве подржуваше, но бидејќи очигледно сте неспособни да придобиете мнозинство македонски граѓани, дури и со прислушкувани материјали кои ги добивте, дигнаа раце од вас. Посебно откако се откри дека дел од тие материјали имате препродавано на разни групации на Балканот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Сре Јан 27 2016, 22:28

Ajde, ajde Trendafile...Dzhabe se koprcash...Fateni ste na delo kako go prodavate makedonskiot identitet...Toa shto vo megjuvreme kje go napravite malcinstvo vo negovata sopstvena zemja i kje ja marginalizirate negovata pravoslavna vera, shto duri ni turcite posle 500 godini ropstvo ne uspeale da go napravat kje go nosite na dusha dodeka ste zhivi...A vashite potomci kje raskazhuvaat kako grupa moroni narecheni dpmne-ovci na chelo so alchniot diktator Grujokio se najzasluzhnite za ischeznuvanjeto na makedonskata nacija, jazik i vera...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Сре Јан 27 2016, 22:59

Еве и Геровски се сетил.

Хан се вади на контекст

Бугарскиот весник „Капитал“ не е еден од куртонските медиуми од пропагандата на Никола Груевски, за така лесно да го проголта „демантот“ во кој портпаролката на еврокомесарот за проширување тврди дека Јоханес Хан бил „изваден од контекст“ и потоа објаснува „што сакал писателот да каже“.

Интервјуто на Хан е пренесено целосно точно и ништо од него не е извадено од контекст, изјавила авторката Светломира Ѓурова за Дојче Веле. Да биде бељата поголема, Хан не побарал исправка на било кој дел од интервјуто, за кое има и аудио-снимка. Каков контекст, какви бакрачи?

Јас на Хан не му верувам. Неодамна, откако во еден коментар веќе го „заклав“ претседателот на ДИК, Чичаковски, разбрав како Хан го излажал, измислувајќи дека дечково му рекол дека избирачкиот список можело да се прочисти до 24 април. Мислам дека Хан има непријатна навика самиот да ги превртува туѓите и сопствените изјави, за да ја прикрие својата непринципиелна поддршка за идејата на Груевски на 24 април да се организира изборна кланица.

На Хан треба упорно да му се кажува следново - ако Европската унија ги поддржи и ги легитимира таквите избори, таа официјално ќе склучи пакт со диктаторот и директно ќе придонесе за продлабочување на кризата во земјата. И тука нема вадење на контекст. Македонија добро знае кон кого утре да го впери прстот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by defo Сре Јан 27 2016, 23:03

Се на се, кога ќе се повлече линија, Македонија очигледно е фино распродадена, а  ќарот од продажбата го има ДПМНЕ.
Друго не ми е јасно дали сите оније плукања против ЕУ, УСА на грујо му беа параван за неговата заднинска намера да ја понуди Македонија на продажба како да е половен автомобил???
И што ќе биде со нас Македонците во целава приказна????? И дали ние сакаме да си ја продадеме државата???
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 18:10

Ako pastirot uspee vo svoite nameri i ostane na vlast, kje nema makedoci vo Makedonija...

Најмалку 40 македонски граѓани дневно се иселуваат во ЕУ

Анализата на БИРН пак која се базира на достапните податоци на европската статистичката служба Еуростат за периодот од 2010 до крајот на 2013 сепак покажува поголем тренд. Имено во тој период, за само четири години, вкупно 58.713 граѓани добиле прва дозвола за престој или државјанство во Европската Унија.

Тоа значи дека во тие четири години, само во земјите на ЕУ од Македонија најмалку по 40 македонски граѓани или повеќе од еден школски клас секој ден со спакувани куфери заминале кон Европската унија. Во тој период според статистиките на европската агенција од Македонија се „иселил“ цел еден град што според бројот на жители би бил поголем од Тетово.

Дополнително, ако се земе предвид дека одреден, но непознат број, македонски граѓани заминуваат да си ја пробаат среќата на европскиот пазар со бугарски пасош или работејќи на црно, тогаш е лесно да се претпостави дека бројката на иселени е уште повисока.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by трендафил Чет Јан 28 2016, 20:01

За почеток од тие наводно 40 иселени македонци дневно, се помалку од 20 Македонци, а повеќе од 20 од други националности. Пред се Албанци, па Роми. Патем бројот на иселени Бугари од Бугарија, Грци од Грција, Романци од Романија, Косовари од Косово, Албанци од Албанија, Срби од Србија е поголем. И изразено во проценти. За жал тоа е судбината на сите балкански народи. Не беше помал ни бројот на македонци заминати во странство и кога СДСМ беше на власт. Без разлика дали со ова име или како СКМ (КПМ). Тоа нема никаква врска со Груевски, а уште помала со Хан, кој е предмет на оваа тема.
Во обид да се вратиме на темата ќе запрашам. Сериозно ли мислите дека Хан тера своја индивидуална политика, а не политика на Е“У. Поткрепена пред се од Германија и Франција. Земји кои се меѓу позагрозените од бегалскиот бран од бегалскиот бран предизвикан од војската на САД на Блискиот Исток - од ИСИЛ. Со вртењето на западот против ИСИЛ, очигледно е дека и СДСМ ја губи поддршката.
Смешно е кога партија што тврди дека зад неа стои народот на секој начин сака да побегне од изборите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:08

A be ti mrdnat si? Cela Makedonija se iseli ti albanci i cigani sonuvas. Prvo i prvo siptarite i ciganite gi vrakaat uste nasite od granica a tie gore vednas im udiraat kloca. A vtoro kaj ti bea makedoncite vo kicevo pa sipterite so carter letovi mu go zedoja na Kitanoski?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:15

delta напиша:A be ti mrdnat si? Cela Makedonija se iseli ti albanci i cigani sonuvas. Prvo i prvo siptarite i ciganite gi vrakaat uste nasite od granica a tie gore vednas im udiraat kloca. A vtoro kaj ti bea makedoncite vo kicevo pa sipterite so carter letovi mu go zedoja na Kitanoski?

Tie koi gi spomnuvash se Albanci i Romi...Vakov propust povekje da ne ti se povtori...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:17

Be taka site gi vikaat. I oni sami taka si vikaat. Vie tuka mnogu korektni.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:28

"Site" i "oni" ne se chlenovi na forumot i ne me interesiraat...Ti drzhi se dopravilata i nemoj nikogo da navreduvash na nacionalna osnova...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by трендафил Чет Јан 28 2016, 20:36

delta напиша:A be ti mrdnat si? Cela Makedonija se iseli ti albanci i cigani sonuvas. Prvo i prvo siptarite i ciganite gi vrakaat uste nasite od granica a tie gore vednas im udiraat kloca. A vtoro kaj ti bea makedoncite vo kicevo pa sipterite so carter letovi mu go zedoja na Kitanoski?
Што се однесува до Кичево, исто како и во Струга додадовте општини со етнички Албанци за да станат Македонците малцинство. ВО Скопје ги додадовте Сарај и Кондово за да има повеќе од 20% Албанци и албанскиот јазик да биде официјален во нашиот главен град. Но ја одвоивте и мојата општина Чаир за да бидат во неа Македонците малцинство.
Во Кичево Албанците што живеат во странство го искористија законското право на глас што го имаат сите државјани на Македонија. Не е ли малку шизофрено тоа што на едно место тврдите дека имаме многу иселеници, а на друго не ви е јасно зошто на изборниот список бројот на гласачи е поголем од бројот на жители во Македонија. А на него се и тие што живеат во странство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Гостин Чет Јан 28 2016, 20:42

Трендо доста со лажење. Илија Kитановски беше градоначалник пред Дехари. Како тоа во претходниот мандат тогаш градоначалничките избори ги доби Благоја Деспотовски од дпмне? Албанците гласаа за него? Па сега вие им вративте гласајки за Дехари?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by трендафил Чет Јан 28 2016, 20:54

Ти изгледа си паднал од Марс. Во Кичево беше одложено спроведувањето на територијалната поделба што вие ја зацртавте и први локални избори со споени Зајас и Осломеј беа последните, во 2013 година. Прочитај на Википедија
Чудно е што изгледа од Марс се паднати и другите поддржувачи на амнестираниот криминалец и обвинет за повеќе дела Зоран Заев, па се прават дека не знаат дека први избори со новата територијална поделба се токму последниве.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by defo Чет Јан 28 2016, 21:09

Плус инфо: ЕУ се спрема да ги делегитимира изборите на 24 април?

Очигледно, дека ЕУ и Вашингтон полека ја сфаќаат играта, дека некој има добиено некое куферче пари , некое  тендерче. Убеден сум (оптимист повеќе)  дека ЕУ ќе му даде црвен картон на Хан, а преку тоа и на ДПМНЕ, се со цел да се расчисти ситуацијата во Македонија. Е сега ако ЕУ не го стори тоа, поминат изборите на 24 Април, со Македонија е готово тоа на ЕУ му е јасно, јасно и е дека ќе има трусно подрачје. Според мене се можни два случаеви:
-Избори без опозиција, непризнати од ЕУ , што ке ја пролонгира кризата, ке има видна нервоза во ДПМНЕ и револт насочен кон ЕУ, па можно е и некоја санкција од ЕУ да добиеме.
-Избори кои ке се одржат во тек на Јуни, после детално прочистување  на изборачкиот список, после спроведување на клучните закони од Пржинскиот договор.
А да не се залажуваме прифаќање на опозицјата да оди на избори на 24 Април од сегашен гледан аспект е рамно на харихири.......
– Постои идеја меѓу европските дипломати, што зрее веќе некое време, во случај Никола Груевски да инсистира на избори на 24 април, Брисел да се огласи со официјално коминике, во кое ќе каже дека во земјава не се создадени услови за фер и демократски избори и потоа ОБСЕ да ги повлече набљудувачите, со што Европа практиќчно ќе ги делегитимира изборите – вели за Плусинфо дипломатски извор.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto Empty Re: Korumpiraniot Han i pastirot koj go prodava imeto

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот