Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЈАЈЦА

Go down

ЈАЈЦА Empty ЈАЈЦА

Пишување by Гостин Вто Апр 19 2016, 10:37

ДОБРО УТРО: ВРЕМЕ Е ЗА СОВРШЕНО СОЧНИ ЈАЈЦА НА ИТАЛИЈАНСКИ НАЧИН

ЈАЈЦА Tocka-193580

Дали ви здосадија јајцата подготвени на традиционален начин? Тогаш е вистинското време да ги пробате овие неодоливо вкусни јајца подготвени на италијански начин.
Потребни состојки за осум лица:

● 4 лажици маслиново масло
● 1 главица кромид
● 3 чешниња лук
● 1 мала лажичка зачинска пиперка
● 400 ml доматен сос
● 8 поголеми јајца
● ¼ шолја изрендан кашкавал
● сецкан босилек
● сол
● бибер

Продинстајте ги на масло кромидот и лукот, а потоа додадете ја зачинската пиперка. После осум минути додадете го доматниот сос, добро измешајте и оставете да се крчка уште десетина минути.

Додадете ги јајцата, кашкавалот, солта и биберот. Запечете се заедно на околу 200 степени Целзиусови околу 12 до 15 минути. На крајот само додадете го сецканиот босилек.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот