Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:20 pm

Еве неколку интересни, а и некои бизарни факти што можеби не сте ги знаеле за Втората светска војна:


Последната промена е направена од luxor на Саб Мај 21, 2016 12:25 pm. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:21 pm

* Првиот германски војник што загинал во Втората светска војна бил Јапонец.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:21 pm

* Првиот американски војник што загинал во Втората светска војна бил убиен од Русин.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:21 pm

* Повеќе од 100.000 члена на екипажите на сојузничката авијација загинале над Европа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:21 pm

* Повеќе американски војници загинале во воздухопловните единици отколку во копнените сили.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:22 pm

* Полската католичка бабица, Станислава Лезинска, помогнала во раѓањето на 3.000 бебиња во логорот Аушвиц за време на холокаустот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:22 pm

* Во текот на Втората светска војна британските војници добивале три листа тоалетна хартија дневно, а американските 22.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:22 pm

* Четири од пет мртви германски војници загинале на Источниот фронт.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:22 pm

* Само 20 отсто од мажите родени во Советскиот Сојуз во 1923 година ја преживеале Втората светска војна

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:22 pm

* Најмладиот американски војник што учествувал во војната имал само 12 години. Колку години навистина има тој им признал на лекарите дури кога бил ранет.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:23 pm

* Еден од четворица морнари што служеле во подморниците ја преживеал Втората светска војна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:23 pm

* За време на опсадата на Сталинград биле убиени повеќе Руси (војници и цивили) отколку американски и британски војници вкупно во текот на целата Втора светска војна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:23 pm

* Внукот на Хитлер, Вилијам Хитлер, во Втората светска војна служел во морнарицата на САД.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:23 pm

* Хитлер и Хенри Форд на своите работни маси си држеле фотографии еден од друг.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:23 pm

* Најголемиот шпионски центар на Јапонија во Втората светска војна бил во Мексико.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:23 pm

* Стапката на смртност во руските кампови за затвореници била 85 проценти.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:24 pm

* Ако Јапонија не потпишела капитулација, следниот град на кој ќе била фрлена атомска бомба ќе бил Токио.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:24 pm

* Првата бомба што била фрлена врз Берлин прво убила слон во зоолошката градина.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:24 pm

* Кога во 1945 година Токио потпиша капитулација, потпоручникот Хиро Онода не поверувал во веста и мислел дека тоа е пропаганда на непријателот, па продолжил да ја води герилската војна. Дури во 1974 година, кога неговиот поранешен командант лично допатувал во Филипините, каде што Онода продолжил со герилската борба, и го ослободил од должноста, Онода се „предал“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Гостин on Саб Мај 21, 2016 12:24 pm

* Се претпоставува дека вкупниот број на жртвите во Втората светска војна бил помеѓу 50 и 70 милиони луѓе. Околу 80 проценти од овие жртви биле жители на само четири земји - Германија, Русија, Кина и Полска. Повеќе од 50 отсто жртви во Втората светска војна биле цивили.

http://www.mkd.mk/zabava/stranska/kogo-ubile-prvite-bombi-babicata-od-aushvic-vnukot-na-hitler-i-drugi-bizarni-fakti

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by luxor on Пет Јан 27, 2017 8:09 pm

Еве еден интересен факт.

Норвешка сака да ѝ подари врв од планина на Финска за 100-тиот роденден од независноста

http://www.libertas.mk/norveshka-saka-da-podari-vrv-od-planina-na-finska-za-100-tiot-rodenden-od-nezavisnosta/

За разлика од нас што ќе се испотепавме со Бугарија заради една спомен плоча на жртвите од ПСВ меѓу кои имало голем број македонци. И што е најлошо психопатот што ја кршеше спомен плочата сеуште е на слобода и нема да понесе никаква одговорност за тој гнасен чин.
luxor
luxor

Број на мислења : 5838
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот