Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

+7
Delta
TRAJCHE
Luxor
Teo
IVA
osa
reiter
11 posters

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Нед Фед 07 2016, 22:32

Брз викенд оброк: Топен кашкавал во сланина

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Topen-kaskaval-i-slanina-682x341

Уште еден лесен оброк за оние кои се мрзеливи преку викендот и немаат идеја за вкусно јадење. Со овие состојки до совршен залак кој се топи во уста.

Потребни состојки:
* Моцарела или било каков кашкавал исечкан на долги ленти
* Парчиња сланина
* Презла
* Јајце

Начин на подготовка:
Лентите кашкавал потопете ги во матено јајце, а потоа и во презла. Околу нив замотајте ја и сланината, па наредете ги на тава обложена со мрсна хартија. Печете на висока температура околу 15тина минути. Послужете со доматен сос, мед и сенф или тартар.

http://grid.mk/read/news/511830952/11041983/brz-vikend-obrok-topen-kashkaval-vo-slanina

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 11:36

A da si kupis burek?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 11:37

Уживај во храната додека можеш. После ке треба да плакаш данок за сланината.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Пон Фед 08 2016, 11:39

Pa sto? Ke preminam vo vegetarijanci. Ionaka vo drzavata cel narod treva pase.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Чет Фед 11 2016, 17:46

Ajde de kade se novite interesni recepti?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Чет Фед 11 2016, 18:09

Еве ова за да не пасеш трева и ти.

Пржено свинско месо со бело вино и јогурт

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ SDC12070.JPG-5613

Состојки
500 гр свинска удина
1 филџан (100 мл) бело вино
1 филџан јогурт
1-2 лажици сенф
1 лажица мешан зачин, вегета

Го сечеме месото на помали парченца, па малку го подваруваме. Потоа го пржиме додека убаво порумени,. Го додаваме белото вино, јогуртот, сенфот ,зачините , мешаме и оставаме некоја минутка да извари течноста.

http://moirecepti.mk/post/%D0%BF%D1%80%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D0%BC%D0%B5%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%BE-%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%BE-%D0%B8-%D1%98%D0%BE%D0%B3%D1%83/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Чет Фед 11 2016, 23:33

A se sluzi so belo ili crno vino?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Саб Фед 13 2016, 11:59

Можеш да бираш но јас ти препорачувам розе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Саб Фед 13 2016, 23:48

Podobro pivo. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Нед Фед 14 2016, 10:03

Најдобро со лута ракија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Нед Фед 14 2016, 10:04

Taka ke moze i salata da jade da ne se zdebeli?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Нед Фед 14 2016, 10:05

Ако има пари за месо има и за данок на дебелина.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Пон Фед 15 2016, 13:38

Бомбици со чоколаден ликер

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ 5-b7c90e-800x600

Состојки
50мл слатка павлака
100гр црно чоколадо(70% какао маса)
40мл чоколаден ликер (или друг по ваш избор)
50гр мелени бисквити
50гр мелен орев
50гр мелени несолени фстаци
80гр чоколадни трошки за валкање

Едноставни, а многу вкусни бомбици.
Во мала касерола се ставаат на тивок оган слатката павлака и чоколадото да се изедначат.
Се трга од оган и по желба може да се додаде една лажица шеќер во прав. Се промешува и се додаваат ликерот, бисквитите, оревите, фстаците.
Убаво сето се соединува и од млаката смеса веднаш се прават бомбици, со големина на орев и се валкаат во чоколадни трошки.
Се редат во хартиени корпи.

http://moirecepti.mk/post/%D0%B1%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D1%87%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B5%D1%80/#ixzz40EvRIdXK

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Пон Фед 15 2016, 16:33

antej напиша:Ако има пари за месо има и за данок на дебелина.

Majka ti e debela razbra?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Вто Фед 16 2016, 17:38

Cokolada se jade koga si najaden be a koga si gladen prvo rakija i salata a posle snicla i pivo.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by reiter Вто Фед 16 2016, 19:58

luxor напиша:Бомбици со чоколаден ликер

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ 5-b7c90e-800x600

Состојки
50мл слатка павлака
100гр црно чоколадо(70% какао маса)
40мл чоколаден ликер (или друг по ваш избор)
50гр мелени бисквити
50гр мелен орев
50гр мелени несолени фстаци
80гр чоколадни трошки за валкање

Едноставни, а многу вкусни бомбици.
Во мала касерола се ставаат на тивок оган слатката павлака и чоколадото да се изедначат.
Се трга од оган и по желба може да се додаде една лажица шеќер во прав. Се промешува и се додаваат ликерот, бисквитите, оревите, фстаците.
Убаво сето се соединува и од млаката смеса веднаш се прават бомбици, со големина на орев и се валкаат во чоколадни трошки.
Се редат во хартиени корпи.

http://moirecepti.mk/post/%D0%B1%D0%BE%D0%BC%D0%B1%D0%B8%D1%86%D0%B8-%D1%81%D0%BE-%D1%87%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B5%D1%80/#ixzz40EvRIdXK
е така ми направи да сега трчам право во слаткарница Twisted Evil

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Сре Фед 17 2016, 19:07

Blaze si ti berem imas pari da si kuppis.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by reiter Сре Фед 17 2016, 20:16

delta напиша:Blaze si ti  berem imas pari da si kuppis.
скромни 60 денари од златната резерва Smile ...иначе лижам шеќер кога немам пари за слаткарница Very Happy

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Саб Фед 20 2016, 10:21

E arno e sto imas i za seker. Very Happy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Вто Фед 23 2016, 12:13

Ima i za sol.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Вто Фед 23 2016, 12:14

Богаташ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Сре Фед 24 2016, 18:46

Ama skrzav. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Нед Фед 28 2016, 09:48

Рецепт:Гулаш со пире од карфиол

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Recept-%20gulash%20so%20karfiol

Состојки:

за гулашот:
4 свински шницли
4 главици кромид
2 чешниња лук
100 мл доматно пире
вода
маст
сол
бибер
црвен пипер

за пирето:

неколку главици карфиол
бибер
сол
кисело млеко
2 чешниња лук
ловоров лист

Подготвка:

За подготвка на гулашот во тава издинстајте го исечканиот кромид со една лажица маст за да омекне, и додавајте вода по потреба. Месото исечкајте го на коцки , ставете го во тавата и динстајте го со кромидот. Потоа прелијте го одозгора доматното пире, зачинете по желба, намалете го огнот и оставете месото да се крчка се додека не се издинста целосно.

Во едно тенџере ставете малку вода и сол, и кога ќе почне да врие во водата ставете ги главиците карфиол, ситно исечканиот лук и ловоровиот лист. Варете го карфиолот 15 минути се додека не омекне. Кога ќе омекне процедете ја водата, ловоровиот лист исфрлете го, а сварениот карфиол изматете го со миксер. Во пирето може да додадете неколку лажици кисело млеко или павлака, и зачинете со сол и бибер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Сре Мар 02 2016, 00:00

Салата од лосос со боровинки

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ 422600_losos-salata_f

Вкусен витамински оброк.

Потребни состојки:
500 г чаден лосос
300 г печена тиква, исечкана на коцки
една чаша варена пченица
1 чаша сушени боровинки
20 милилитри маслиново масло
2-3 лажици оцет
сол и бибер

Подготовка:
Однапред испечете ја рибата и издробете ја на ситни парчиња. Тиквата исто така треба да се испече и да се исече на ситни парченца пред да се стави во салата. Измешајте ги сите останати состојки во подлабок сад и зачинете ги.

http://mama365.mk/salata-od-losos-so-borovinki/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Гостин Саб Мар 05 2016, 18:10

So salata e ova be. da mu se zgadi na covek pred da ja proba.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ Empty Re: ИНТЕРЕСНИ РЕЦЕПТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот