Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СОВЕТИ

5 posters

Go down

СОВЕТИ Empty СОВЕТИ

Пишување by Гостин Вто Мај 31 2016, 13:47


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Гостин Саб Сеп 24 2016, 12:24

Оваа намирница е клучот за среќен живот

СОВЕТИ Sirenje-pixa-750x563

Секојдневното конзумирање масно сирење би можело да биде клуч за среќен живот, покажало најновото научно истражување.

Научниците од Универзитетот во Копенхаген утврдиле дека конзумирањето сирење е добро за здраво срце.

Во студијата долга 12 недели, во која учествувале 139 лица, третина од испитаниците секој ден конзумирале по 80 грама стандардно, масно сирење, другa третина конзумирале по 80 грама обезмастено сирење.

Контролната група наместо сирење јадела 90 грама леб со џем.

Резултатите покажале дека кај групата која конзумирала масно сирење не смо што не дошло до промена во нивото на холестеролот, обемот на струк и крвниот притисок, туку нивното оптшо здравје било подобрено.

Иако нивото на холестеролот кај испитаниците од сите групи останало исто во просек, кај лицата кои конзумирале масно сирење забележан е пораст на нивото на „добар“ холестерол.

Едно независно јапонско истражување покажало дека конзумирањето сирење спречува таложење на масти во црниот дроб, додека други укажале на тоа дека би можело да придонесе во подобро спиење, подобро расположение, па дури и полесно слабеење.

http://gotvi.mk/2016/09/23/ovaa-namirnica-e-klucot-za-sreken-zivot/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Гостин Вто Сеп 27 2016, 20:50

sirenje u sopska i so lzova more./.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Гостин Сре Окт 12 2016, 18:29

Зошто треба да јадете костени

СОВЕТИ Peceni-kosteni5

Сто грама печени костени имаат околу 245 калории, па затоа плодовите се сметаат за производи со висока енергетска вредност.
Интересно е што калориската вредност двојно се зголемува со термичка обработка, а се зголемува количината на протеини и јаглено хидрати.
Костените се одличен извор на влакна кои го намалуваат нивото на лош холестерол во крвта, но и ја поттикнува работата на цревата .
Костените се богати со калиум и фосфор, како и со незаситени масти. Има значајни количини на витамини А, Б и Ц, манган, калциум, хлор, железо и магнезиум.
Бакарот е минерал кој ги зајакнува коските, помага во производство на црвени крвни зрнца, ја подобрува работата на нервите и го зајакнува имунитетот.

http://mama365.mk/%D0%B7%D0%BE%D1%88%D1%82%D0%BE-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D1%98%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D1%82%D0%B5-%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Гостин Чет Окт 13 2016, 21:12

so sto gi biva za meze?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Гостин Пет Окт 14 2016, 12:29

Есента е тука а со неа доагаат и настѕинките, грипот и ослабениот имунитет. Еве што може да ви биде од корист.

Есенски топ производи за добро здравје

СОВЕТИ Karfiol1476400683_thumb_medium490_0

Јаболкото помага во намалување на лошиот холестерол и изобилува со антиоксиданси кои овозможуваат подобар проток на кислород во белите дробови. Исто така, тоа е одличен извор на витамин Ц, кој помага при јакнење на имунитетот и борбата против настинката.

Карфиолот, слично како и јаболкото, изобилува со витамин Ц. Тој е богат со антиоксиданси кои ги бришат брчките, но и состојки кои го намалуваат ризикот од рак на бели дробови, па поради тоа им се препорачува на пушачите.

Калинката и шипинката се овошја кои се богати со витамин Ц, фолна киселина и витамини А и Е, како и со калиум. Во сокот на шипинката се наоѓаат три важни полифеноли кои се моќни аксиоксиданси, а според чие делување шипинката е подобра од брусницата, зелениот чај и црното вино. Има антибактериски својства, штити од рак и појава на дијабетис, но и помага во борба против депресијата. Освен тоа помага и во намалуање на килограмите и симптомите на остеоартритис.

Тиквата е одлична за сите оние кои ги страдаат од алергија. Таа е богата со витамин Ц кој го намалува нивото на хистамин, како и со витамин А и цинк кои го зајакнуваат имунолошкиот систем.

http://duma.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=22147:2016-10-13-23-18-12&catid=9:zdravje&Itemid=45

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Гостин Чет Окт 20 2016, 17:42

Делта, ми должиш ракија и нешто меснато за мезе. СОВЕТИ Happy-smiley21 СОВЕТИ Happy-smiley21

Еве зошто не е добро да се биде вегетаријанец

Научниците направиле големо истражување на 1.320 лица поделени во четири групи.

Во една група биле само вегетаријанци, во друга луѓе кои јадат месо, како и многу овошје и зеленчук, луѓе кои јадат малку месо, и луѓе кои јадат многу месо.

На основа на анализите на навиките на луѓето поделени во групи, заклучено е дека вегетаријанците почесто се разболуваат, и дека често имаат полош квалитет на живот отколку лицата кои конзумираат месо.

Научниците наведуваат дека вегетаријанците почесто добиваат рак и срцев удар, а се покажало и дека почесто имаат психолошки проблеми.

Вегетаријанците имаат двојно повеќе алергии од лицата кои јадат многу месо (30.6 отсто во однос на 16.7 отсто) а кај нив рак се јавува 166 отсто повеќе (4.8 отсто во однос на 1.8 отсто).

Исто така се покажало дека имаат 150 отсто повеќе шанси за срцев удар (1.5 отсто во однос на 0.6)

Проучувани се 18 различни хронични болести. Кога ќе се споредат со оние кои јадат многу месо, вегетаријанците 14 од тие 18 болести ги имаат повеќе (78 отсто), а тие вклучуваат астма, дијабетес, мигрени и остеопороза.

http://gotvi.mk/2016/10/20/eve-zosto-ne-e-dobro-da-se-bide-vegetarijanec/

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Пон Ное 28 2016, 18:09

Како да употребите артичока?

СОВЕТИ Arti-300x145

Големите артичоки обично имаат потешки листови со месна база и се највкусни кога се полнети или печени. Тие го имаат најголемото срце!

Само исечете ги врвовите и искорнете ги надворешните листови, ако ги има, и артичоките се спремни! Средните артичоки имаат мали, нежни срца и се идеални за динстање или варење.

Артичоките имаат антиоксиданси со кои можете да се борите против ракот. Не ги мешајте артичоките со вино, има лош вкус!

Исечете ги горните листови на една средна артичока и исечете ја на два дела по должината. Извадете ја артичоката, варете ја, а потоа печете ја на скара. Ставете малку лимон одозгора!

Земете домати и направете оригинални брускети од артичока. За Вашата фамилија направете пица со артичока и спанаќ. Употребете француски леб! Збогатете го вашиот туна седнвич со спанаќ и артичока!

Слободно комбинирајте ја артичоката со месо: телешко или пилешко. Карпачо од Артичока: мали маринирани артичоки за Ваше задоволство!

Од артичоките може да се направи супа, се мешаат со морска храна, а многумина ги користат како предјадење. Одлични се со лук, песто и лешници. Измиксирајте ги заедно со домат за да направите одличен сос.
Teo
Teo

Број на мислења : 5077
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Delta Сре Ное 30 2016, 12:42

sogvet od mene drug da gotvi ti da jades.
Delta
Delta

Број на мислења : 597
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by IVA Чет Дек 01 2016, 20:08

ej pa ti ko kuznae sto si napravil
IVA
IVA

Број на мислења : 365
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by SHARENI Нед Дек 04 2016, 00:21

a moj sovet e da gotvish toa shto sakash da jadesh ,no sam
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Сре Дек 21 2016, 19:11

Не ве лажеле: Ова е причината зошто не треба да пиете вода додека јадете

Пиењето вода пред и за време на јадењето е навика која ја имаат многумина. Новите сознанија укажуваат на тоа дека пиењето вода за време на оброкот прави повеќе штета отколку корист.
Зошто не е добро да се пие вода за време на оброкот? Нутриционистката Робин Јоукилис во својата книга 'Go With Your Gut’ тврди дека таа навика му штети на варењето и апсорпцијата на хранливи материи во организмот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Сре Дек 21 2016, 19:11

Јоукилис препорачува да не се пие вода половина час пред и еден час по јадењето. Ако мора да се напиете вода додека јадете за полесно да ја проголтате храната, земајте мали голтки. Во спротивно, односно ако испиете поголема количина вода одеднаш за време на оброкот, може да дојде до разредување на резервите на хлороводородна киселина во желудникот која е клучна за правилна разградба на храната.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Сре Дек 21 2016, 19:11

„Пиењето вода за време на оброкот може да направи повеќе штета отколку корист. Преголемата количина на течност за време на оброкот може да предизвика надуеност, проблеми со варењето и да ја спречи правилната апсорпција на хранливи материи“, потврдува нутриционистката Али Милер.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Сре Дек 21 2016, 19:12

Идеалниот pH во желудникот, додава Милер, изнесува 1 до 2 и таквото ниво на киселост помага во разградувањето на протеините, поттикнува ослободување на ензими за варење, помага во апсорпцијата на витамини како Б12 и во претворањето на храната во каша што го олеснува варењето. Кога пиете додека јадете, целиот тој процес се забавува и тогаш доаѓа до надуеност и лошо варење.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Сре Дек 21 2016, 19:12

Во тој случај, кога е најдобро да се пие вода? За здрава дигестија во текот на оброкот испијте најмногу два децилитри вода (во мали голтки). Во текот на остатокот од денот пијте вода помеѓу оброците што ќе ви помогне да ја избркате „лажната“ глад која ја чувствувате кога всушност сте дехидрирани.

http://tocka.com.mk/3/216645/ne-ve-lazele-ova-e-pricinata-zosto-ne-treba-da-piete-voda-dodeka-jadete
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Delta Чет Дек 22 2016, 16:10

najdobro e da ne pies voda,../se menjava so pivo, vino i ralkija//..zolta oti zoltata boja nosi sreka.?
Delta
Delta

Број на мислења : 597
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот