Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СОВЕТИ

4 posters

Страна 1 of 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СОВЕТИ Empty СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:44

20 брилијантни начини да заштедите време

Секој од нас има моменти во кои не успева да најде време и енергија да ги заврши сите планирани задачи за денот. Меѓутоа, постојат техники кои може да ја зајакнат продуктивноста и концентрација.

Еве 20-тина од најефикасните:
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:44

Одлучете што е важно за вас во следните 5 години. 80% од она што го правите сега, нема да се претвори во нешто, ако немате цел.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:44

Спиење, храна и вежби може да ви помогнат да се фокусирате на резултатите, бидејќи тие го зголемуваат фокусот, мотивацијата и енергијата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:45

Правилото на двете минути: ако може да направите нешто (како на пример, да одговорите на мејл), направете го сега.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:45

Правилото на петте минути: најдобро решение против одложувањето е да си ветите дека ќе завршите голема задача само за 5 минути. Се фокусирате и ја завршувате.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:45

Правило за продуктивност: ако сакате да сте добри во нешто, правете го секој ден, вклучувајќи и на Божиќ, Велигден, на празници. Без исклучок.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:45

Малите навики поврзани со петминутното правило, ви помагаат да креирате навики, со кои ќе дејствувате брзо.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:45

Вашата меморија има лимит. Не може да запаметите сѐ дури и да сте гениј. Пишувајте во тефтер, направете листа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:46

Користете што помалку алатки и апликации.Користетете Google Calendar и Gmail.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:46

Рутински обврски. За да бидете дисциплинирани, започнувајте го денот со планирање од утрото и распоредете ги обврските. Така имате приоритети, ги избегнувате непотребните активности и го правите тоа што има значење.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:46

Временски интервали. Во текот на 30 минути правете само едно нешто - без мејл, телефони, разговори, социјални мрежи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:46

Носете слушалки. Не е правило дека треба да слушате музика, но така луѓето нема да ви здодеваат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:47

Не го започнувајте денот со читање на мејл, но не го читате и на крајот на денот. Направете го тоа три пати на ден - во 11, 14 и 17 часот. Одговарајте веднаш на поштата, сортирајте ги најважните мејлови.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:47

Телефонски разговори. Не бидете секогаш на располагање. Оставете го телефонот на вибрации и враќајте само на најважните повици.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:47

Сортирајте ги малите задачи - пошта, телефон, Facebook и др.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:47

Најважните работи. Започнувајте со нив наутро и размислувајте трезвено.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:47

Носете ги најважните одлуки наутро и организирајте се потоа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:47

Во што сте силни. Прашајте се во што сте најдобри и што може да направите токму сега. Потоа применете го правилото за петте минути.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:48

Одмарајте. Одморот прави чуда. Не правете нешто што не сакате, само за да ве пофалат. Држете се до приоритетите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:48

Правете се некомпететни. Ова е дипломатски начин да го примените горното правило.http://faktor.mk/20-brilijantni-nachini-da-zashtedite-vreme
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:50

20 начини како да бидете подобри кон самите себе

Често се забораваме самите себеси, ја запоставуваме сопствената душа и како резултат на тоа паѓа самодовербата и заради тоа се прават многу грешки. Морате да научите да бидете подобри самите кон себе, а за да го направите тоа, применувајте ги овие 20 правила:
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:50

1. Ставајте се себеси на прво место, дури и ако другите ви се налутат заради тоа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:51

2. Кажувајте го гласно тоа што го мислите и чувствувате. Не ги голтајте вашите чувства.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:51

3. Грижете се за вашето тело. Не го измачувајте и не му наштетувајте.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 18:51

4. Носете алишта кои прават да се чувствувате удобно и пријатно. Не бидете роб на секој тренд.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6591
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот