Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СОВЕТИ

4 posters

Страна 9 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:35

2. Како да ги измиете шишињата

Измијте ја внатрешноста на шишето така што ќе ја наполните со вода и песок и протресувајте силно.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:36

3. Како да ги отстраните дамките од мастило

Ако сте го измачкале вашето марамче со мастило, веднаш ставете го во млеко. По одредено време, дамките ќе исчезнат.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:36

4. Откријте ја влагата во креветот

За да дознаете дали имате влага во креветот, ставете мало огледало помеѓу чаршафите. Ако тоа се замагли по неколку минути, дури и да е малку, подобро да не спиете таму.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:36

5. Како да запрете разбеснат коњ

Не брзајте напред, туку останете на безбедно растојание и потпрете се. Потоа, земете ги уздите и застанете го коњот со вашата слободна рака. Не бидете премногу гласни, затоа што со тоа ќе го исплашите коњот.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:37

6. Како да сварите напукнати јајца

За да ги сварите напукнатите јајца, сѐ што треба е да додадете само малку оцет во водата.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:37

7. Како да тестирате путер

Намачкајте малку путер на парче хартија и ставете го на оган. Чистиот путер ќе мириса пријатно, додека пак оној измешан со маргарин ќе има малку непријатен мирис.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:37

8. Како да извадите дел од стакло

Наполнете мало шише со топла вода и неговиот врв притиснете го до местото каде што се наоѓа стаклото. Водата што ќе се лади ќе ја цица вашата кожа, па наскоро ќе бидете во можност да го отстраните стаклото.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:38

9. Како да се справите со истегнат зглоб

Држете ги зглобот на повисоко и замотајте го со ладна влажна крпа. Нанесувањето маслиново масло исто така ќе ви помогне
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:38

10. Како да носите тежок бокал

Правилниот начин да го носите бокалот е тој да биде исправен, така што нема да дозволите тежината да го наведне надолу и да се истури течноста.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:39

11. Како да одвоите заглавени чаши

Најдобриот начин за да одвоите чаши кои се заглавени една во друга, е да ја наполните горната со ладна вода, а долната со топла вода. Така, тие веднаш ќе се одлепат.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:39

12. Како да запалите чкорче на ветрот

Направете неколку расцепкани парчиња на чкорчето, па кога ќе го запалите полесно ќе ви биде да го одржувате пламенот.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:40

13. Трик за варење компири

За да ги направите компирите суви и како во прав, додајте малку шеќер и сол. Кога ќе бидат готови, истурете ја водата и ставете го тенџерето повторно на оган, сѐ додека тресењето не ги направи компирите подеднакво суви.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:40

14. Како да исечете свеж леб

Ставете го ножот во врела вода од 10 до 15 секунди и потоа со бавни движења исечете го лебот.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:40

15. Како да ги сочувате драгоцените вазни

Делумно наполнете ги вазните со песок. Тоа ќе ги држи цврсто на нивната област, а ова е особено корисно за вазни кои имаат мало дно.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 22 2016, 19:41

16. Како да ги задржите јајцата свежи

За да ги сочувате јајцата подолго време, ставете ги во сол, а потоа ставете ги во сад, на суво место.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by kiBik Пет Дек 23 2016, 19:11

Teo напиша:16. Како да ги задржите јајцата свежи

За да ги сочувате јајцата подолго време, ставете ги во сол, а потоа ставете ги во сад, на суво место.
A? Shocked
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:08

19 работи од домаќинството за кои не знаевте дека имаат рок на траење

Ние секогаш се сеќаваме да го провериме датумот на истекување на млекото, и знаеме колку долго можеме да ги користиме нашите производи за убавина. За жал, воопшто не обрнуваме внимание на предметите во нашата куќа кои нè опкружуваат повеќе отколку што треба. Токму поради тоа, ве советуваме да започнете да ги проверувате датумите на истекување на одредени работи… и не само на работите од вашиот фрижидер!
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:08

СПАЛНА СОБА

Перници (од 2 до 3 години)

Со текот на времето, перниците од кој било вид започнуваат да стануваат дом на прашина и паразити и може да предизвикаат голем број проблеми, започнувајќи од болки во вратот, па сè до неизбежно губење на формата.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:09

Домашни папучи (6 месеци)

Домашните папучи се совршена животна средина за ширење габични инфекции. Затоа, тие треба соодветно да се чистат и перат, што е можно повеќе или пак, да се менуваат на секои 6 месеци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:09

БАЊА

Сунѓер (2 месеци) и луфа (6 месеци)

Во сунѓерите и луфите за капење со тек на време започнуваат да растат габички и мувла. Природните и синтетичките луфи можете да ги вриете во жешка вода за да ги убиете бактериите кои би можеле да растат со цел да се заштитите себеси од несакани инфекции.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:09

Пешкири (од 1 до 3 години)

Мокрите пешкири се совршена животна средина за растење на бактериите. Дури и константното перење не е решение за овој проблем, па најдобро би било да ги смените во истиот момент кога ќе забележите дека нивната текстура се менува.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:09

Четка за заби (3 месеци)

Секако, четката за заби треба да се промени кога влакната ќе започнат да паѓаат. Но, исто така треба да купите нова четка за заби откако сте имале настинка или грип, инаку ризикувате да се заразите повторно.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:10

Хидроген пероксид (од 2 до 12 месеци)

Откако ќе го отворите шишето, хидрогенот пероксид се претвора во регуларна вода во текот на 2 месеци. Неотворено шише со хидроген пероксид не би требало да го чувате подолго од година дена.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:10

БИРО ЗА РАЗУБАВУВАЊЕ

Чешел (1 година)

Чешелот и четката за коса би требало да се чистат еднаш неделно и да се менуваат секоја година. Доколку е четка за коса со природни животински влакна, тогаш би требало да се менува на секои 7 до 10 месеци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Саб Дек 24 2016, 13:10

Парфеми, колонска вода, тоалетна вода (од 1 до 4 години)

Парфемите и колонската вода кои содржат есенцијални масла траат до 3 години кога се чуваат затворени и до 2 години кога се чуваат отворени. Тоалетната вода може да се чува до 4 години кога се чува затворена и до 2 години кога се чува отворена.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6578
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 9 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот