Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СОВЕТИ

4 posters

Страна 6 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:28 pm

20 начини како да станете посреќни само за една минута

Понекогаш, за да бидете посреќни, треба да го направите токму она што го посакувате во тој момент, а понекогаш, можете и да се сетите на сите причини зошто треба да бидете среќни и веднаш да почувствувате позитивна енергија.

Научниците решиле да направат експеримент на волонтери и да откријат што треба да направиме за да бидеме среќни.

И така ја создале оваа листа:
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:29 pm

1. Сетете се на три добри работи кои ви се случиле денес

Научниците велат дека тоа што ни се случува токму тој ден, може да не направи посреќни или потажни, а најважно е да се сетиме на оние најубавите работи од тој ден.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:29 pm

2. Купете јаболка за колегите, тоа нема да ги направи среќни само нив

Кога трошиме пари за другите, посреќни сме - научно докажано е.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:29 pm

3. Дајте пари на непознато лице

Искреното „благодарам“ кое го добиваме од некого без исклучок, секогаш нè прави посреќни.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:29 pm

4. Напијте се кафе со чоколадни колачиња

Тестирано е илјадници пати - чоколадото го зголемува ендорфинот и нè прави посреќни, а кафето будни.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:29 pm

5. Дишете правилно

Без да знаеме не дишеме правилно, а тоа многу влијае на нашето расположение. Дишете на стомак, длабоко и смирено. Веднаш ќе почувствувате наплив на позитивна енергија.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:29 pm

6. Погледнете што има околу вас

Внимателно погледнете какви бои се кријат околу вас, што се случува, како изгледаат растенијата, какво е небото, сонцето...
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:30 pm

7. Слушајте го црцорењето на птиците

Песната на птиците има неверојатна моќ да нè смири и да не исполни со позитивна енергија.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:30 pm

8. Соблечете ги чевлите и пешачете боси

Пријатните допири секогаш не прават посреќни.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:30 pm

9. Седнете исправени

Внимавајте на вашиот став. Научниците велат дека оние кои седат исправени, автоматски имаат поголема самодоверба и се порасположени.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:30 pm

10. Погледнете ги фотографиите од вашиот одмор

Фотографиите каде сте среќни, според психолозите, имаат моќ да ве расположат во секој момент. Па, чувајте по некоја слика на десктопот на работа или во вашиот мобилен телефон.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:30 pm

11. Насмевнете се

Толку е едноставно, вештачката насмевка има моќ да предизвика и природна искрена насмевка.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:31 pm

12. Подарете на некого мал подарок, без причина

Видовте во продавница нешто што знаете дека ќе ѝ се допадне на вашата мајка? Нешто убаво што знаете дека ќе го расположи вашиот татко? Купете го. Не треба да имате причина за да подарите нешто на некого.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:31 pm

13. Слушнете некоја позитивна песна

Вистина е, позитивната музика не е само добра за нашите уши, туку општо за нашата состојба.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:31 pm

14. Кажете му на некого „благодарам“

Позитивните зборови можат да изнудат насмевка на нечие лице, а таа насмевка, за возврат ќе ве направи посреќни.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:31 pm

15. Дадете на некого комплимент

Истото важи и за комплиментите.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:31 pm

16. Чекорете храбро и со големи чекори

Големите чекори ќе направат да бидете со поголема самодоверба, а автоматски и посреќни.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:31 pm

17. Јавете се на некој пријател кој одамна не сте го слушнале

Не само што пријатно ќе ја изненадите таа личност, туку и сами веднаш ќе си го подобрите расположението.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:32 pm

18. Масирајте си ги ушите

Масажата општо, има „магична“ моќ да ве релаксира и да ви го подобри расположението, а на ушите се кријат голем број на точки кои се поврзуваат со различни делови од телото.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:32 pm

19. Земете ја омилената шолја и направете си чај

Навикнати сме на секојдневните работи и забораваме на убавите или ги чуваме за некој важен ден, а секој ден треба да ни биде подеднакво важен.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Teo Чет Дек 15, 2016 7:32 pm

20. Разговарајте со некого, за било што

Разговарајте дури и за времето, не е важно. Важно е да комуницирате со другите луѓе околу вас. После се, ние сме социјални суштества, а разговорот нè прави посреќни.


http://daily.mk/zabava/20-nachini-stanete-posrekjni-edna-minuta
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 22, 2016 10:20 am

40 мали начини да станете светло во нечија темнина

Во денешниот модерен свет, љубезноста е одамна исчезната. Сè помалку има сочувствување. А, толку малку е потребно за да разубавиме нечиј живот. Кога сите ние малку би се потрудиле, кога би се отвориле кон другите, светот би бил поубав. Затоа решивме да ве потсетиме на овие 40 мали работи кои можете да ги направите за некого, а истовремено и самите вие да се чувствувате прекрасно.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 22, 2016 10:20 am

1. Насмевнете се на некој непознат.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 22, 2016 10:20 am

2. Слушајте.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 22, 2016 10:21 am

3. Понудете ја вашата помош кога ќе здогледате некој што ги носи кесите од маркетот до автомобилот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 6 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот