Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СОВЕТИ

4 posters

Страна 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:00

9. Храната јадете ја во мала чинија.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:00

10. Користете засладувач наместо шеќер.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:00

11. Јадете бавно.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:00

12. Џвакајте мастика, наместо грисини.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:01

13. Кафето и чајот засладувајте ги со цимет или мускатно оревче наместо шеќер и мед.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:01

14. Користете маслиново, наместо сончогледово масло.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:01

15. Сендвичот делете го на два помали и јадете ги со пауза.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:01

16. Јадете печени, наместо пржени компири.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:01

17. Алкохолот помешајте го со вода за да ги намалите калориите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:01

18. Рибата во конзерва нека биде потопена во вода, наместо во масло.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:01

19. Врз салатата исцедете лимон, наместо оцет.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:02

20. Купувајте сувомеснато и сушено месо, наместо готвено.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:03

20 чудни начини да живеете подолго

Веројатно знаете дека најдобра тактика за долговечност е врамнотежена исхрана, редовно вежбање и контрола на здравјето. И покрај ова, ретко кој...


...се придржува до советиве.

Среќа, постои решение и за оние кои се малку помрзливи и сакаат да уживаат во животот.

Ова се 20 начини како да го продолжите својот животен век без да го промените својот живот и навиките.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:04

1. Имајте голем задник. Истражувањето во Универзитетот во Оксфорд покажа дека жените со нагласен задник имаат помал ризик да заболат од срцеви болести.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:04

2. Јадете јаболка. Богати се со антиоксиданси кои можат да го продолжат животниот век за 10%.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:04

3. Бидете сингл. Сингл жените живеат 5% подолго од оние кои се мажени. Но, за мажите ова не важи. Женетите имаат подолг живот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:04

4. Тргнете на училиште подоцна. Дружењето со децата го продолжува животот.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:04

5. Пијте алкохол. Американско истражување од 2010 година покажа дека статистички најдолго живеат оние кои во животот консумираат умерена количина алкохол.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:05

6. Чистете ги забите со конец. Бактериите на тешко достапните места меѓу забите можат низ годините да предизвикаат проблем на вашите артерии.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:05

7. Преселете се во Јапонија. Јапонците статистички се најдолговечна нација.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:05

8. Спијте помалку. Нешто помалку од 8 часа на ден е препорачано. Најзагрозени се оние кои спијат помалку од 4 часа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:05

9. Бидете религиозни. Луѓето кои одат барем еднаш неделно во црква живеат просечно 3 години повеќе од оние кои не одат никогаш.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:05

10. Работете покрај растенија. Билките го намалуваат стресот и ја подобруваат продуктивноста.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:05

11. Сложувајте се добро со мајка ви. 91% од луѓето кои не се во добри односи со својата мајка, развиваат некаков облик на тешко заболување во средното животно доба.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15 2016, 19:06

12. Живејте во Средна Америка. Животниот век на латино американската популација е 2 години подолг од оној на црнците и белците.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 3 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот