Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СОВЕТИ

4 posters

Страна 4 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:06 pm

13. Користете чучавец. Значително ги намалува шансите да заболите од рак на дебелото црево.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:06 pm

14. Пијте умерена количина кафе. Не претерувајте, едно кафе на ден е доволно.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:07 pm15. Работете напорно, а во пензија одите што подоцна. Ментално активните живеат подолго од оние кои се улежуваат пред време.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:07 pm

16. Прифатете го стареењето достоинствено. Луѓето со позитивен и оптимистички поглед на стареењето живеат 8 години подолго од песимистите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:07 pm

17. Јадете лук. Го намалува крвниот притисок и помага во јакнење на имунолошкиот систем.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:07 pm

18. Научете да свирите бенџо. Всушност кој било инструмент. Го одржува мозокот активен.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:08 pm

19. Јадете чоколадо. Темното чоколадо го продолжува животот. Неколку пати во неделата јадете темно чоколадо.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:08 pm

20. Клонирајте се. Верувале или не, во иднина и ова ќе биде достапно за сите.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:10 pm

20 начини на кои читањето книги нè прави подобри личности

Читањето вести и новости на Facebook не е исто како читањето книга од Толстој, факт што не треба да го занемариме.

Ви претставуваме 20 начини на кои книгите го подобруваат квалитетот на животот и нас како личности:
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:10 pm

1. Читањето го збогатува нашиот речник
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:10 pm

2. Книгите ја зголемуваат мозочната функција
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:10 pm

3. Читањето може да нè заштити од Алцхајмер
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:10 pm

4. Книгите го намалуваат стресот
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:11 pm

5. Читањето го подобрува квалитетот на сонот
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:11 pm

6. Книгите ја поттикнуваат емоционалната интелигенција кај луѓето
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:11 pm

7. Читањето книги помага во борбата со депресијата
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:11 pm

8. Читањето ве прави попривлечни личности
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:11 pm

9. Книгите можат да помогнат полесно да се справите со животните предизвици
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:11 pm

10. Луѓето кои читаат полесно ги прифаќаат културните разлики кај другите луѓе
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:12 pm

11. Читањето е подеднакво ефективна терапија како музиката или филмовите
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:12 pm

12. Оние кои континуирано читаат имаат подобра меморија и се попаметни
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:12 pm

13. Читањето може да ги подобри вашите писателски способности
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:12 pm

14. Книгите ве мотивираат повеќе да го вежбате телото
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:12 pm

15. Љубителите на книги повеќе им помагаат на другите луѓе или волонтираат во хуманитарни организации
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Luxor Чет Дек 15, 2016 7:12 pm

16. Читањето ги проширува нашите видици
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6221
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СОВЕТИ - Page 4 Empty Re: СОВЕТИ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот