Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ТУРЦИЈА БРОИ ЖРТВИ ...

2 posters

Go down

ТУРЦИЈА БРОИ ЖРТВИ ... Empty ТУРЦИЈА БРОИ ЖРТВИ ...

Пишување by osa Нед Aвг 21 2016, 12:29

Најмалку 50 мртви во експлозијата на свадба во југоисточна Турција.ВИДЕО

ТУРЦИЈА БРОИ ЖРТВИ ... Gaziantep%20svadba

Најмалку 50 лица загинале а други 73 се ранети во експлозијата на курдска свадбена свеченоста ноќта од 20-ти кон 21-ви август во југоисточна Турција, објави во неделата канцеларијата на гувернерот на покраината Газиантеп, истакнувајќи дека нападот најверојатно е чин на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава.

Според неколку различни извори за повеќето агенции, прелиминарните сознанија на истрагата укажуваат дека нападот во Бејбахче во округот Шахинбеј од покраината Газинатеп најверојатно го извела бомбашка самоубиец во моментот кога голема група од курдска свадбена прослава почнала да слави на улиците на градот, што е обичај во јужна Турција, особено во текот на летните месеци.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го осуди овој напад велејќи дека Исламската држава е „најверојатниот сторител“.

„Оние кои не можат да се помират со она што е Турција и се обидуваат да провоцираат со злоупотреба на чувствителните етнички и конфесионални разлики нема да надвладеат“, порача Ердоган.

„Не постои никаква разлика меѓу PKK (забранетата Работничка партија на Курдистан), која минатиот месец уби 70 припадници на безбедносните сили, FETO (движењето на следбениците на имамот Фетулах Ѓулен кој живее во САД) кого Анкара го обвинува за неуспешниот пуч од 15-ти јули во кој загинаа најмалку 273 цивили) и извршителот на терористичкиот напад во Газиантеп – Daesh“, додаде турскиот претседател употребувајќи го арапскиот акроним за Исламската држава.

Ердоган рече дека целта на нападите како овој во Газиантеп е да се направи раздор меѓу различните етнички групи во Турција, како Арапите, Курдите и Туркмените и тој да се поттикнува по етничка и верска линија.

Премиерот Бинали Јилдирим во писмената изјава истакнува дека „Нашата болка е многу голема. Меѓутоа, секој треба да биде сигурен дека нашето единство ќе ги одбие сите зла, како и надворешните и внатрешните напади“.

Прокурдската Народна демократска партија (HDP), која се фокусира на статусот на Курдите во турската држава, во соопштение изјави дека свадбата која беше цел на нападот била на еден од нејзините локални членови и оти меѓу жртвите има жени и деца.

Претставникот на владејачката Партија на правдата и развојот (AKP), Шамил Тајар, исто така, претходно во саботата ноќта изјави дека првичните сознанија укажуваат дека нападот е најверојатно чин на Исламската држава.

Во октомври 2015 година, бомбаши самоубијци на Исламската држава убија најмалку 105 лица, вклучително и многу членови на HDP, на Републиканската народна партија (CHP), на левичарски и прокурдски движења, напаѓајќи го масовниот мировен митинг на главната железничка станица во Анкара, што е најсмртоносниот терористички чин изведен на турска територија во историјата.

На нападот во Газиантеп му претходеше седмица на повторно разгорување на судрите во југоисточните и источните турски покраини, во кои герилците на PKK убија најмалку 12 лица во одделни напади, главни полицајци и војници./крај/мф/сн

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16504
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ТУРЦИЈА БРОИ ЖРТВИ ... Empty Re: ТУРЦИЈА БРОИ ЖРТВИ ...

Пишување by IVA Пон Aвг 22 2016, 13:55

se prashuvam koga ke dojde ova kaj nas
IVA
IVA

Број на мислења : 366
Join date : 2016-01-29

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот