Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Пајси и неговата книга ....

4 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 16:56

За да фири не пишува по форумов на секоја тема за Пајси, еве му отварам тема и да ни каже тука ШТО ЗНАЕ ЗА ПАИСИ И НЕГОВАТА КНИГА....

За почеток еве му ја црковнословенската азбука ....

Пајси и неговата книга .... 4460440043A043E0432043D043E0441043B043E04320435043D0441043A04300430043704310443043A04300

А еве и насловот на неговата омилена книга.....

Пајси и неговата книга .... 43F04300438044104380

Може Фири за почеток ке ни објасни која е ТРЕТАТА БУКВА ВО НАСЛОВОТ НА КНИГАТА ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 17:07

Ајде бе Фири .... Се расфрлаш на сите страни со книгава а тука те нема ...

Бугарска работа .....

За да можеме да дискутираме за книгата прво мора да разјасниме ОД КАДЕ ТОА Т ....

Такво во времето на Паиси НЕМА .... Има многу подоцна .....

А ако Фири не знае да објасни од каде е тоа Т, тогаш може ке може да ни објасни која е ПЕТАТА буква во следниот збор ....

Пајси и неговата книга .... 43804410442043E0440043804580430043F04300438044104380

Или можеби Фири знае да објасни ЗАШТО Е СМЕНЕТО ПРВОТО И, кое е btw РУСКО .....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 17:18

Фири бе ... Па твојата омилена книга .... И ти немаш коментар ....???

Ај едно прашање ...

Колку букви во првиот збор се старословенски а колку РУСКИ ....???

Паиси да не бил некој рус ... Или може не ја пишувал тој, може некој рус ја напишал ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 17:22

Фири бе уште немаш одговор ....

Ај објасни ни која е последната буква во ПРВИОТ ЗБОР ...
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 17:37

Толку од Фири .... А толку многу си го сакаше Паиси ....

А Паиси е семо дел од една руска политика која ако никој не приметил ја наоѓаме скоро кај сите СЛОВЕНСКИ земји во тој период ....

Па така како што Паиси или некој рус пишувал за бугари, Раич пишувал за срби, Качич Миошич за хрвати, Франтишек Палацки за чеси итн итн ...

Каков наплив на словенско чусто во исто време ... Или само добро темпирана руска доктрина во проектот Грчки проект или Мала Византија како што подоцна е наречен ... И сите базирани на истиот извор .... Орбини/Барониј, руски подесен превод ....

И сосема случајно пред да ја пишува книгата Паиси бил во Сремски Карловци и случајно се сретнал со Раич ... И случајно ... Ја напишал Историја славнобугарска .....


Последната промена е направена од Андреј на Саб Јан 24 2015, 17:42. Мислењето е променето 1 пати
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 17:41

Jaс те прашав читал ли си книгата и додека не кажаш ДА нема шо да зборим со ботSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 17:43

Фири напиша:Jaс те прашав читал ли си книгата и додека не кажаш ДА нема шо да зборим со ботSmile

Не сум ја читал книгата ... Преписот сум го читал ....

Ама книгата по насловот е пишувана од русин а не од Паиси ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 17:45

Андреј напиша:
Фири напиша:Jaс те прашав читал ли си книгата и додека не кажаш ДА нема шо да зборим со ботSmile

Не сум ја читал книгата ... .
Епа прочети ja де па тогаш ке зборимеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 17:46

Фири напиша:
Андреј напиша:
Фири напиша:Jaс те прашав читал ли си книгата и додека не кажаш ДА нема шо да зборим со ботSmile

Не сум ја читал книгата ... .
Епа прочети ja де па тогаш ке зборимеSmile

Не можам ... НЕ ПОСТОИ ...

Постојат преписи ама не знам дали се верни на оригиналот кој од првата страна е РУСКИ ПАМЕТНИК ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 17:55

Добро како не постои за тебе значи нема за што да збориме. Smile Кога решиш да jа прочиташ тогаш ке зборимеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 17:56

Фири напиша:Добро како не постои за тебе значи нема за што да збориме. Smile Кога решиш да jа прочиташ тогаш ке  зборимеSmile

А ти си ја читал ....???

Ај тогаш објасни ми зашто РУСКО И во првиот збор ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 18:03

Абе шебек сите православни словени сега пишуваме на кирилица чии фонтови се од рускиот цар Петар I. Ние сме немале држава па словенското дело се продолжило во Русиja. Toj го направил по просто и леко за користенjе. Ти видел ли си црковнословенски па тоа да го читаш ти треба диплома од Сорбоната наjмалку, нема ни интервали, ни знаци, а буквите се толку трудни за цртане и за тоа само след много ученJе некоj препишал некоjа книга. Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 18:08

Фири напиша:Абе шебек сите православни словени сега пишуваме на кирилица чии фонтови се  од рускиот цар Петар I. Ние сме немале држава па словенското дело се продолжило во Русиja. Toj го направил по просто и леко за користенjе. Ти видел ли си црковнословенски па тоа да го читаш ти треба диплома од Сорбоната наjмалку, нема ни интервали, ни знаци, а буквите се толку трудни за цртане и за тоа само след много ученJе некоj препишал некоjа книга. Smile

А книгата на РУСКИ Е ПИШУВАНА .....???

Инаку црковнославјанска азбука ти ја дадов погоре ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 18:13

Не на српоски език е пишувана среде Белград Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 18:22

Фири напиша:Не на српоски език е пишувана среде Белград Smile

И толку имаш да кажеш за книгата .....???

Не знаеш зашто има руски букви во насловот а русите не ни знаеле дека постојат некакви бугари на Балканот ....

Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 19:25

Ja прочитаj ова "О неписмени изроде, поради што се срамиш да се зовеш Бугарин"? Smile Не ти се допагjа, а антички? Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by хан Ацо Саб Јан 24 2015, 19:45

Андрей,што сакаш да кажеш?
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 19:49

Андреј напиша:Ајде бе Фири ....

Бугарска работа .....

Со што етничко македонската работа е поубава од Бугарската? Даj барем едно нешто оти често размислувам за тоа во скопското метро кога читам Историjа словенобугарска Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 19:49

хан Ацо напиша:Андрей,што сакаш да кажеш?
Книгата била руска Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by хан Ацо Саб Јан 24 2015, 19:52

Фири напиша:
хан Ацо напиша:Андрей,што сакаш да кажеш?
Книгата била руска Smile

Па русите са создадени од Бугарите,каков му е проблемот Laughing
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 19:54

Smile))))))))))))))) ако знаеше да би го решил ама го не знае Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by хан Ацо Саб Јан 24 2015, 19:57

Фири напиша:Smile))))))))))))))) ако знаеше да би го решил ама го не знае Smile

На никой не пречи човека,нека си пише.Забавен е Smile
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 20:06

Шо му е забваното? Негира сичко бугарско и родно како во 1977 Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by хан Ацо Саб Јан 24 2015, 20:07

Е,не те ли разсмива?
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Гостин Саб Јан 24 2015, 20:08

Ајде доволно.Андреј не е тема на разговорот, туку Пајсиј и неговата книга...


Последната промена е направена од luxor на Саб Јан 24 2015, 20:14. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот