Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Пајси и неговата книга ....

4 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by хан Ацо Саб Јан 24 2015, 20:12

Та за книгата-некой очигледно не знае дека таа книга е пишувана на рака,и потоа препишувана со децении па на рака.И понекогаш некой менувал една буква со друга.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Саб Јан 24 2015, 20:19

Аj сега ботот не читал шо пишува таму туку гледал големината на буквитеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Саб Јан 24 2015, 22:59

хан Ацо напиша:Андрей,што сакаш да кажеш?
Јас ништо .... Фири на неколку теми се просераваше со книгата за која ништо не знае .... И му отворив тема...

Ама како и секогаш за бугарскта историја имам прашања и за таа книга .... На пример....

Зашто првата буква во насловот е РУСКА ....
Која е третата буква во првиот збор на насловот и од кога така се пишува ....
Која е последната буква во првиот збор на насловот ....
Која е петата буква во вториот збор на насловот ....

Ако внимателно ги погледнеш ле видиш дека има голем дел руски букви а т-то во Историа е подоцнежен период ... Така да се сомневам дека се работи за оригинал на некакво дело од Паиси или воопшто не е пишувано во тоа време .... Руското влијание во бугарската писменост е во 19 век ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 00:49

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Pic011

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Pic010

Първи (Софрониев) препис от 1765 г.
За кои букви недоволстваш,че не мога да те разбера?

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 01:15

Остави го преписот ....

Пајси и неговата книга .... - Page 2 43804410442043E0440043804580430043F04300438044104380

Првиот збор .....

Првото И е руско ....
Третата Т е од подоцнежен период ... Не е ни словенска ни руска ако не се лажам, но се применува после 18 век ....
Последната што е ....???

Вториот збор ..

Петата буква што е ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 01:19

Паисий ясно е написал сам на края на "Историята",че е самоук и не е учил граматика! Целия текст е някакво подобие на черковнославянски,но без никакви граматически правила...

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 01:21

Явно е,че първо е било написано с Йота (както малко по-долу в текста),но после е поправено на И

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 01:22

Последната буква е малък юс

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 01:24

Същата Т е в Софрониевия препис

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 01:24

Па не е граматика.... Правопис е .... Тој не е неписмен ....

Пајси и неговата книга .... - Page 2 43804410442043E0440043804580430043F043004380441043801

Еве ги потцртани спорните букви ... Зар Паиси измислил нова словенска азбука ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 01:25

Петата буква е ят 100%

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 01:28

Пајси и неговата книга .... - Page 2 014404633-big

Од каде такво Т ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 01:29

TATAP напиша:Петата буква е ят 100%

А тоа над ят ...???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 01:37

Пајси и неговата книга .... - Page 2 2wbywsl

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 01:41

Ај сега гачки ... Ова за да се покријат руските букви ....???

Читал Орбини (Маврубир) Барониј, Раич ама утнал во насловот на книгата ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 01:48

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Qn00p4

Ето ти Т много по-рано от Паисий!

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 10:36

И што сеа? Андреj ни докажува  дека далеку пред новата кодификациjа на бугарскиот книжевен jазик некоj употребувал поразлично напишани букви. Ако ова е "анализ" на историска книга jaс сум тракторист Smile. Андреj бега како гjавол од евангелие од тоа што е пишувано во самата книга туку се заебава со ова како се изцртани некои букви забележите во 18 век кога неговиот чукун дедо 250% бил СОСЕМА неписмен и гонел овците по некоj баирSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 11:45

Пък като не му харесва Паисий да прочете Петър Богдан...

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 11:49

И него ке го прочита претпоставувам вака "Абе некои букви се криви тоа е руски ракопис". За него ние сме турско племе до 19 век, тие пишувале пред 19 век значи како не може да каже дека не постоеле тоа се били руски пропагандисти. Сточар не истопричар Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 11:51

Фири напиша:И него ке го прочита претпоставувам вака "Абе некои букви се криви тоа е руски ракопис". ...
Петър Бакшев е писал на латински Very Happy Very Happy Very Happy

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 12:01

TATAP напиша:
Фири напиша:И него ке го прочита претпоставувам вака "Абе некои букви се криви тоа е руски ракопис". ...
Петър Бакшев е писал на латински Very Happy Very Happy Very Happy
Тоа нема да го спречи никако, тоj ке "докаже" дека и латинскиот е руски диjалект и то со изсечок на англиjски!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 12:47

TATAP напиша:Пајси и неговата книга .... - Page 2 Qn00p4

Ето ти Т много по-рано от Паисий!

Не знам од кога е текстот ама бугарски не е ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 12:48

TATAP напиша:Пък като не му харесва Паисий да прочете Петър Богдан...

Ова поради Симеон ли да го читам или ....???
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 12:49

Па и ти не збориш на бугарскиSmile На jазикот на Аце збориш нели тоа го докажа ХорхеSmile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by TATAP Нед Јан 25 2015, 15:03

Андреј напиша:
TATAP напиша:Пајси и неговата книга .... - Page 2 Qn00p4

Ето ти Т много по-рано от Паисий!

Не знам од кога е текстот ама бугарски не е ....

...хехе Чий е?
Пајси и неговата книга .... - Page 2 2eo8oz6

TATAP

Број на мислења : 15
Join date : 2015-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Пајси и неговата книга .... - Page 2 Empty Re: Пајси и неговата книга ....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот