Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА СНЕГОТ ?

Go down

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА СНЕГОТ ? Empty КАДЕ СЕ ПАРИТЕ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА СНЕГОТ ?

Пишување by osa Пет Јан 06 2017, 20:36

Е ова сакам да го објасни некој ,каде се ЕДЕН ИПОЛ МИЛИОН ЕВРА кои се дадени за фирми за чистење ,а фирмите никаде ги нема ?
Интересно нели ! Ги нема парите ,ги нема фирмите кои ги земаа парите ,а снегот си стои ,па уште ми ставил од општина лист со "АПЕЛ ДО ГРАЃАНИТЕ "да го исчистат снегот пред влезовите во зградите и патеките за пристап .....
Срамота ...некој ке краде толку пари ,а ние ке чистиме ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА СНЕГОТ ? Empty Re: КАДЕ СЕ ПАРИТЕ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА СНЕГОТ ?

Пишување by osa Пет Јан 06 2017, 20:43

1.5 милиони евра за фирми за чистење на патиштата, од нив ни трага

06.01.2017 | 18:17МакедонијаПрочитано: 6923
Македонија пат склучила договор тежок 945 милиони 216 илјади 819 денари со три компании за чистење на патиштата. Блокадите и метежите кои вчеравечер се создадоа на одредени патни правци низ земјава го покренаа прашањето за ефикасноста на компаниите на кои, според објавениот договор на системот за јавни набавки, им биле доделени околу 1,5 милиони евра. Станува збор за:

Друштво за транспорт, трговија и услуги НБ-ТРАНС СОМПАНУ ДОО Тетово со кое е склучен договор од над милион евра,

Друштвото за производство, трговија и услуги ПЕРПАРИМИ Нухи Реџепи ДООЕЛ увоз-извоз с. Долно Строгомиште, Зајас за 113.000 евра

и со Друштво за превоз, производство, трговија и услуги ЈОСКАТРАНС-ТРЕЈД ДООЕЛ увоз-извоз Демир Хисар за 323.000 евра.

Предмет на договорот е патни работи во зимски услови на сите државни патишта во РМ за сезона 2016-2017.

Вчеравечер од јавното претпријатие Македонија пат тврдеа дека се подготвени да се справат со снежните нанoси.

Раководителот денеска до објавувањето на овој прилог не одговори на повикот на 24 вести за одговор на неколку прашања кои остануваат отворени: каде се фирмите кои се платени за расчистување на улиците, дали било која се вклучи во чистење на снежните наноси, со каква механизација и каде и дали некој ќе поднесе одговорност за блокадите кои настанаа на неколку патни правци во изминатово деноноќие како Велес - Скопје, Кавадарци - Неготино или Штип - Кочани.

Македонија пат моментално има активен тенедер во износ од над еден милион евра за набавка на сопствена опрема за чистење на снег. Јавното претпријатие според последниот извештај на државниот ревизор, имал милионски долгови, поточно 11,6 милиони евра неподмирени обврски кон добавувачите и обврски за неплатен данок на додадена вредност. Извештајот се однесува на работењето во 2014 и 2015 година.

Минатата година снежните наноси исто така предизвикаа блокади и отежнување на сообраќајот кои доведоа до политички расправии во владеачката коалиција. ВМРО - ДПМНЕ го прозиваше партнерот во владата ДУИ за проблемите, посочувајќи дека токму директорот на Македонија пат е член на партијата од албанскиот блок.

.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16506
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот