Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кој е Џорџ Сорос???

4 posters

Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by defo Саб Јан 14 2017, 09:49

Тој е претседател на Сорос Фонд Менаџмент. Познат е како „Човекот кој ја урна Банката на Англија“ поради неговата кратка продажба на 10 милијарди долари вредни британски фунти, притоа остварувајќи профит од 1 милијарда долари за време на британската валутна криза во 1992 таканаречена „Црна среда“.Сорос е еден од 30. најбогати луѓе во светот.

Унгарски бизнисмен кој манипулирал на берза, правел сомнителни трансакции се со една цел да ја покори Македонија, и да ја направи двојазична. Ова спрема теоријата на Мирка Пивопика.Ево на Тренадилович да му се разјасни.....
Фондацијата Отворено Општество во образованието донирала 32 милиони долари а во здравството 13, 5 милиони долари. 800.000 добило Mинистерството за труд и социјална политика
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by трендафил Чет Јан 19 2017, 20:33

Можеш ли да прецизираш прво кој е извор на оваа информација, потоа кога и каде се дадени тие пари.
Да ја дополнам и јас биографијата на Сорос. Соработувал со хитлеровите фашисти во одземањето на имоти на Евреите.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by defo Чет Јан 19 2017, 21:49

Значи Трендо изгледај го интервјуто, побарај од институто Отворено Општество податоци, тие за разлика од државните институции кои трошат наши апри се потранспарентни.

А колку за другите глупости, кои ги повотруваш како папагал од малоумнито Васко Ефтов..евети интересен податок....
Џорџ Сорос (унгарски: Soros György, англиски: George Soros; роден на 12 август 1930) — унгарско-американски тајкун,[5][6] инвеститор, филантроп, политички активист и автор.[lower-alpha 1] Тој е претседател на Сорос Фонд Менаџмент. Познат е како „Човекот кој ја урна Банката на Англија“ поради неговата кратка продажба на 10 милијарди долари вредни британски фунти, притоа остварувајќи профит од 1 милијарда долари за време на британската валутна криза во 1992 таканаречена „Црна среда“.[9][10] Сорос е еден од 30. најбогати луѓе во светот.[11]
Или што би се рекло во 1945 година, имал само 15 години а 1945 година паднал фашизмот.


Википедија за Џорџ Сорос


_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by трендафил Пет Јан 20 2017, 18:25

Ако добро те разбирам мислиш дека Сорос само се фали со тоа дека бил соработник на Хитлер, за да им се додвори на фашистите ширум светот. Тој е тој што зборува за соработката и се оправдува дека ако не бил тој би бил некој друг. Патем, според мене фашизмот е дел од Сорос и сега. Тој не ја почитува демократски избраната власт во многу земји и сака да наметне сопствен избор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by defo Пет Јан 20 2017, 20:18

трендафил напиша:Ако добро те разбирам мислиш дека Сорос само се фали со тоа дека бил соработник на Хитлер, за да им се додвори на фашистите ширум светот. Тој е тој што зборува за соработката и се оправдува дека ако не бил тој би бил некој друг. Патем, според мене фашизмот е дел од Сорос и сега. Тој не ја почитува демократски избраната власт во многу земји и сака да наметне сопствен избор.

Јас мислам дека тебе ти треба психијатар.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by трендафил Пет Јан 20 2017, 22:41

Ако ти веруваш дека Груевски е криминалец и покрај тоа што обвинителството формирано со единствена задача да го обвини него за една година со помош на „братските“ тајни служби на САД, Германија, Италија, Холандија и други не успеа да најдат доказ за нешто такво и не ти треба психијатар, зошто да бидам за психијатар јас кога секој Евреин што не се криел, а ја преживеал германската окупација може да биде сомнителен. Јас не знам ниту дали Сорос е психијатриски случај, но гледам дека исто како и во Македонија се обидува да продаде муда за бубрези и во САД, односно дека Трамп ќе бил диктатор и за да не биде треба да дозволи Сорос и неговите платеници и политички пријатели да раководат со државата. Демократија било за Америка или Македонија да не одлучува избраната власт туку тие што ги загубиле изборите. Во Македонија таа приказна не помина. Ни во САД.
Во интервјуто што го поставив на темата од 9,15 минута Сорос вели дека не го гризе совест затоа што ако тој не ја вршел работата за фашистите, тоа ќе го правел некој друг. А Унгарија е под Германска окупација по капитулацијата на домашната фашистичка власт во 1944 година, кога Сорос бил младо момче, доволно возрасно за да биде поткажувач. За прв пат им верувам на зборовите на Сорос и веднаш ме прогласуваш за будала. А ти веруваш на се ѓто ќе дојде од него и од неговите платеници.
П.С. Дали е точно дека Сорос, УСАИД и некои други чадорски фондови исплатиле околу 8 милиона евра за купување на албански гласови за СДСМ, а дека толкава сума потрошила Саудиска Арабија за гласовите на БЕСА?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by defo Саб Јан 21 2017, 00:05

трендафил напиша:
П.С. Дали е точно дека Сорос, УСАИД и некои други чадорски фондови исплатиле околу 8 милиона евра за купување на албански гласови за СДСМ, а дека толкава сума потрошила Саудиска Арабија за гласовите на БЕСА?

Кој ти го кажа ова Илче Гебелс, Латас, Миленко, или Васко Цевка Ефтов. Сфати еднаш за секогаш Албанците сфатија и допрва ќе сфаќаат каде грешеја. Не им требаат никакави права, не им требаат никакви нови држави, им треба нормално функционирање. Арачиново е на 10км од центар на Скопје, на 10км од фонтаната коњ со мадиња, а тие живеат во 21 век на септички јами. Сфатија дека ДУИ не им помога само им одмага. Сфатија дека гласот даден за ДУИ е глас даден за нова војна. Ако не се сеќаваш централниот митинг на ДУИ во Скопје во салата Борис Трајкоски беше сведен на скандирање УЧК, УЧК. Па ако имаш интелекс сфати.

Е сега тоа што ние (вие), Македонците не сфаќаме тоа е башка есап.

П.С И престани да го упропастуаш форум со те едни исти изјави ко зарибана грамофонска плоча.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by Teo Саб Јан 21 2017, 21:16

Defo, Trendafil ne e psihichki bolen, osven ako alchnosta ne se smeta za bolest...Znaeme deka e del od platenata internet armija na dpmne i toa od elitnite strukturi...Ushte samo da priznae dali go plakjaat od post ili od zbor...Kje ni kazhesh Trendafile???Ili se plashish da ne doznae UJP???Pa neli vie ste na vlast???
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by трендафил Пон Јан 23 2017, 20:59

defo напиша:
трендафил напиша:
П.С. Дали е точно дека Сорос, УСАИД и некои други чадорски фондови исплатиле околу 8 милиона евра за купување на албански гласови за СДСМ, а дека толкава сума потрошила Саудиска Арабија за гласовите на БЕСА?

Кој ти го кажа ова Илче Гебелс, Латас, Миленко, или Васко Цевка Ефтов. Сфати еднаш за секогаш Албанците  сфатија и допрва ќе сфаќаат каде грешеја. Не им требаат никакави права, не им требаат никакви нови држави, им треба нормално функционирање. Арачиново е на 10км од центар на Скопје, на 10км од фонтаната коњ со мадиња, а тие живеат во 21 век на септички јами. Сфатија дека ДУИ не им помога само им одмага. Сфатија дека гласот даден за ДУИ е глас даден за нова војна. Ако не се сеќаваш централниот митинг на ДУИ во Скопје во салата Борис Трајкоски беше сведен на скандирање УЧК, УЧК. Па ако имаш интелекс сфати.

Е сега тоа што ние (вие), Македонците не сфаќаме тоа е башка есап.

П.С И престани да го упропастуаш форум со те едни исти изјави ко зарибана грамофонска плоча.
Не сум сигурен дека не сакаш СДСМ да формира влада, а без ДУИ тоа ни теоретски не е можно. Затоа што актуелната власт, ВМРО и ДУИ, победи на изборите со 61:59.
Веројатно си за нови предвремени избори. Или сметаш дека коалицијата на ВМРО и ДУИ е готова работа, па Заев ќе мора да поднесе оставка затоа што тогаш и од авион ќе се види дека ги загуби изборите. И покрај помошта што ја доби од земјите за кои Верушевски со своите соработници користи кодно име чадор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by Luxor Вто Јан 24 2017, 09:31

Со формирање влада од страна на дпмне-офците и учките од авион ќе се види дека заедно сте ја осмислувале платформата благословена во Тирана и Приштина и дека целта ви е уништување на Македонија. Можеби тогаш ќе се свестиш кому и за какви цели му служиш.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by трендафил Вто Ное 29 2022, 17:43

Со задоцнување да одговорам дека видовме кој стои зад платформата благословена од Тирана и Приштина, односно според тебе има за цел цитирам, „уништување на Македонија“.

Најнова вест, Сорос ја затвора својата фикијала во Македонија и доколку се работи некој проент тој ќе биде финансиран орејѕ Тирана.

https://lider.mk/ekskluzivno-soros-ja-zatvora-svojata-fondacija-vo-skopje/

Кога има своја власт во Македонија, на Џорџ не му требаат невладини. Поголемиот дел веќе се дел од власта.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Кој е Џорџ Сорос??? Empty Re: Кој е Џорџ Сорос???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот